Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Xuan Che via Foter.com / CC BY, zdroj

Svět přichází v Iráku a Sýrii o tisícileté památky. Češi je tam jezdí opravovat

Trest smrti hrozí v Iráku lidem, kteří budou usvědčeni z vědomého ničení kulturních památek. Mezi fanatiky takzvaného Islámského státu je jich více než dost.

Svět už ve městech jako je Mosul, Nimrud či Palmýra přišel o památky nevyčíslitelné hodnoty.

O tom, jak památky – poté, co budou města od ISIS očištěna – chránit, opravovat a restaurovat se na konci minulého týdne v Paříži radili experti svolaní Organizací OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO a iráckým ministerstvem kultury.

MCM_©UNESCO_S.Al-Khoja_21

©UNESCO

Mezi pozvanými byli i zástupci české firmy GemaArt, která v oblasti Iráku působí už déle než deset let.

„Situace tam stále není klidná, ba naopak. V Sýrii, oblastech historické Mezopotámie, se zhoršuje,“ říká ředitel GemaArt Petr Justa.

Například památky ve starobylém asyrském městě Nimrúdu ničil Islámský stát buldozery, do světa vypustili i záběry, jak kladivy rozbíjejí sochy v muzeu v dobytém Mosulu.

„Tady je ale nutné podotknout, že ne vše, co se v nich zničilo, byly opravdové památky, šlo často o sádrové odlitky. Některé originály jsou například v Britském muzeu nebo na jiných místech. Ale samozřejmě – dost z toho, co jsme viděli ničit, rozbíjet kladivy, byly skutečné originály,“ říká Justa.

On a jeho kolegové působí především v oblasti kurdského Irbílu, kde je bezpečnostní situace dlouhodobě dobrá. „Ty největší boje se ale nyní odehrávají nějakých 70 kilometrů od kraje města, což není moc daleko,“ podotýká Justa.

„Ochrana a konzervace iráckého kulturního dědictví se týká především muzeí a venkovních památek na územích osvobozených od vlivu Islámského státu. Je naší snahou dát dohromady celosvětovou veřejnost a ve spolupráci s iráckým ministerstvem kultury zorganizovat koordinační a dárcovskou konferenci a začít jednat,“ popsalo svůj cíl před pařížskou konferencí UNESCO.

„Když vyhodíte dynamitem do povětří palác, tak už ho nikdo nikdy dohromady nedá. Jde přitom o velmi cenné věci, globální kulturní památky,“ podotýká Justa.


Celý rozhovor s Petrem Justou vydá HlídacíPes.org zítra.

  • Jak do práce českých restaurátorů zasahuje uprchlická krize?
  • Na jakou práci v Iráku je nejvíce hrdý?
  • Jak se postupem času v oblasti mění bezpečnostní situace?
  • A jak se opravuje citadela, které je zřejmě nejdéle trvale obydleným sídlem na světě?

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

  1. ČERT napsal:

    Když je řeč o tom záměrném ničení památek, tak v čem je jeden z hlavních problémů…? Z hlediska rigidního islámu, nebo asi ještě přesněji (když už to přetrvalo taková dlouhá staletí předtím) novodobého fanatického islamismu, jde o úplně „pohanské“ věci, navíc ještě o mnoho starší než jsou samotné počátky islámu, které, podle našeho křesťanského a dnes již víceméně univerzálního letopočtu, datujeme do 7.století (r. 622, tzv. hidžra Proroka Mohammeda z Mekky do Mediny). Ostatně, stačí připomenout, kterak už cca před 20-ti lety nechal Taliban v Afghánistánu odstřelit ty velké sochy Buddhy, pocházející, myslím, z 5.století.

Přidávání komentářů není povoleno