Svět přichází v Iráku a Sýrii o tisícileté památky. Češi je tam jezdí opravovat
Trest smrti hrozí v Iráku lidem, kteří budou usvědčeni z vědomého ničení kulturních památek. Mezi fanatiky takzvaného Islámského státu je jich více než dost.
Svět už ve městech jako je Mosul, Nimrud či Palmýra přišel o památky nevyčíslitelné hodnoty.
O tom, jak památky – poté, co budou města od ISIS očištěna – chránit, opravovat a restaurovat se na konci minulého týdne v Paříži radili experti svolaní Organizací OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO a iráckým ministerstvem kultury.
Mezi pozvanými byli i zástupci české firmy GemaArt, která v oblasti Iráku působí už déle než deset let.
„Situace tam stále není klidná, ba naopak. V Sýrii, oblastech historické Mezopotámie, se zhoršuje,“ říká ředitel GemaArt Petr Justa.
Například památky ve starobylém asyrském městě Nimrúdu ničil Islámský stát buldozery, do světa vypustili i záběry, jak kladivy rozbíjejí sochy v muzeu v dobytém Mosulu.
„Tady je ale nutné podotknout, že ne vše, co se v nich zničilo, byly opravdové památky, šlo často o sádrové odlitky. Některé originály jsou například v Britském muzeu nebo na jiných místech. Ale samozřejmě – dost z toho, co jsme viděli ničit, rozbíjet kladivy, byly skutečné originály,“ říká Justa.
On a jeho kolegové působí především v oblasti kurdského Irbílu, kde je bezpečnostní situace dlouhodobě dobrá. „Ty největší boje se ale nyní odehrávají nějakých 70 kilometrů od kraje města, což není moc daleko,“ podotýká Justa.
„Ochrana a konzervace iráckého kulturního dědictví se týká především muzeí a venkovních památek na územích osvobozených od vlivu Islámského státu. Je naší snahou dát dohromady celosvětovou veřejnost a ve spolupráci s iráckým ministerstvem kultury zorganizovat koordinační a dárcovskou konferenci a začít jednat,“ popsalo svůj cíl před pařížskou konferencí UNESCO.
„Když vyhodíte dynamitem do povětří palác, tak už ho nikdo nikdy dohromady nedá. Jde přitom o velmi cenné věci, globální kulturní památky,“ podotýká Justa.
Celý rozhovor s Petrem Justou vydá HlídacíPes.org zítra.
- Jak do práce českých restaurátorů zasahuje uprchlická krize?
- Na jakou práci v Iráku je nejvíce hrdý?
- Jak se postupem času v oblasti mění bezpečnostní situace?
- A jak se opravuje citadela, které je zřejmě nejdéle trvale obydleným sídlem na světě?
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Plátno ztratilo rám a obraz se stal mapou. Miloš Šejn nenašel u komunistů pochopení
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Když je řeč o tom záměrném ničení památek, tak v čem je jeden z hlavních problémů…? Z hlediska rigidního islámu, nebo asi ještě přesněji (když už to přetrvalo taková dlouhá staletí předtím) novodobého fanatického islamismu, jde o úplně „pohanské“ věci, navíc ještě o mnoho starší než jsou samotné počátky islámu, které, podle našeho křesťanského a dnes již víceméně univerzálního letopočtu, datujeme do 7.století (r. 622, tzv. hidžra Proroka Mohammeda z Mekky do Mediny). Ostatně, stačí připomenout, kterak už cca před 20-ti lety nechal Taliban v Afghánistánu odstřelit ty velké sochy Buddhy, pocházející, myslím, z 5.století.