Svalovec Okamura a Zápotockého davy. Obrazovou manipulaci lze dnes už snadno odhalit
VIDEO. Příkladů vizuálních manipulací z historie i nedávné doby je řada. Dezinformátoři, politici ale i seriózní média v minulosti šířili fotografie či záběry, které byly počítačově upravené či zasazené do manipulativního kontextu. Jak poznat základní typy obrazových manipulací, ukazuje série minutových videí HlídacíPes.org.
Když v roce 1953 tehdejší československý prezident Antonín Zápotocký promlouval k občanům z balkonu na nádvoří Pražského hradu, mnoho Čechů a Slováků ho podpořit nepřišlo. Komunistická média proto při informování o této události snímek z místa upravila tak, aby to vypadalo, že Zápotockého poslouchaly davy.
Přidávání a odstraňování objektů a lidí z fotografií patří k nejběžnějším typům obrazové manipulace. V minulosti jej hojně využívaly totalitní státy, když někdo jejich vůdcům začal překážet. V tu chvíli režimy udělaly vše pro to, aby se na něj zapomnělo. Vymazali jej jak z veřejného života, tak z dobových materiálů.
Najít originál? Stačí klik
V době před internetem bylo ověřování takových podvodů příliš pracné a pokud člověk nevěděl, kde hledat původní snímek, těžko dokazoval opak. V digitálním světě je to jiné – fotografii často stačí vložit do některého z vyhledávačů obrázků, které pomohou dohledat původní verzi obrázku. Podobnou službu nabízí například Google, Bing, Yandex a další vyhledávače.
Více příkladů tohoto typu obrazové manipulace ukazuje autor textu v následujícím videu:
@hlidacipes Obrazová manipulace – odstraňování a přidávání objektů na fotografii. Setkali jste se s uvedenými příklady? Případně jste viděli nějaké další podobné fejky? #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Svalovec Okamura?
Stejně jako lze objekty z fotografie přidat či odebrat, lze také změnit jejich tvar. Tato manipulace se často využívá, aby nějaký člověk na snímku vypadal „lépe“ nebo podle představ toho, kdo fotku upravuje.
Jde o populární způsob fotografů z lifestylových magazínů, kteří se snaží udělat modelky hubenější nebo zdánlivě přitažlivější.
Využívají toho ale také politici. Příkladem je fotografie poslance Tomia Okamury z posilovny z roku 2017. Na ní je vidět chvályhodně vypracované zadní svalstvo šéfa hnutí SPD, avšak také nepřirozeně prohnutý sloupek v pozadí. Právě podobné chyby bývají signálem, že realita byla na fotce pokřivená, a to doslova.
Další příklady vizuálních manipulací jsou k vidění v tomto videu:
@hlidacipes Obrazová manipulace 2 – změna tvaru objektů/lidí na fotografii. #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Jen pro doplnění,vedle Stalina „byl“ Nikolaj Ivanovič Ježov
Což je ovšem tak stará technika úprav obrázků v počítači že už se jí dneska učí děti ve škole. Samo o sobě je to na stejné úrovni jako kdyby někdo změnil text v publikovaném dokumentu.
Když si někdo dá tu práci a porovnává to publikované s původní verzí dokumentu doslova slovo od slova, tak ten podvod taky snadno objeví.
Což ovšem v současné mediální explozi u všech článků, ale ani obrázků nelze. Takže a kupodivu, i to by si měli čtenáři uvědomit, i v tom, které/čí dokumenty/obrázky (a kým a za čí peníze) jsou k té hluboké kontrole vybírány, může být manipulace.
A opět, i když ho v nějakém kurzu naučí jak to odhalovat sám, i on může reálně zkontrolovat jen zlomek toho co na internetu/v médiích najde a přečte.
Jinak řečeno, ten problém je v ohromném objemu informací, v různé kvalitě, které dnes lidé dostávají – s tím dodatkem, že řada z nich je sama o sobě manipulativního charakteru (i když jde jen o obyčejnou reklamu a skrytou reklamu),
To je asi tak to jediné, co by měli lidi (ale i děti) naučit,..nemají nutně věřit, tomu co na internetu, v médiích uvidí, a přečtou, ani nemohou nutně věřit tomu co jim jejich politici (ale všichni) říkají. Což většině lidí stačí, ale politiky (a zase všechny) to asi netěší, ti přece potřebují aby je občané volili, že?
Problém je v impotenci SW na to hodnocení. Není to tak dlouho, co FB automaticky cenzuroval fotky soch a obrazů coby „nepřípustnou pornografii“.
A u těch plagiátů dost často stačí použití synonym, změna pořadí vět a podobné techniky, protože počítač jen bezduše srovnává a, na rozdíl i od podprůměrně inteligentního člověka, nechápe smysl textu, který hodnotí.
Problémem dneška je, že mediální úpravy obrazů politiky a politiků a jejich projevů už nejsou považovány za nepatřičnou lež a podvod, ale za běžnou a samozřejmou součást politiky. Jen u toho, komu konkrétní médium nepřeje, se to podrobí kritice nebo se z toho i dělá velký hřích. Ale mediální reklama včetně nefér novinářská práce je dnes často důležitější než skutečný obraz reality a skutečná podstatná fakta o politicích a politice.
A co ti zabránilo uvést konkrétní příklad lži agenta bureše, abys tedy byl spravedlivý. Výběr burešových lží je velmi široký.
Pochopitelně, je to jen další verze „války mezi dělem a pancířem“. A nebude IMHO problém vypracovat postupy, které znemožní původní obrázek najít.
Ostatně, podobná digitální válka se odehrává mezi automatickým vyhledáváním plagiátů a plagiátory.
Svalovec? Je prolhaná huba sval??
Myslím, že by takové úpravy včetně např. satirických koláží měly být zahrnuty pod nepřátelské dezinformace a takto stíhány (zdravím ministra Rakušana). Samozřejmě jenom ty, kterých se dopustí ti nehodní.