Ujgurské děti, Sin-ťiang, Foto: Profimedia

Šum a hluk, který vadí čínským komunistům. Film o Ujgurech dobývá svět

Napsal/a Lucie Sýkorová 30. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Před deseti lety byl čínskou vládou na doživotí uvězněn ujgurský profesor ekonomie Ilham Tohti, který jako jeden z prvních upozornil mezinárodní komunitu na problematiku potlačování Ujgurů. Příběh jeho i dalších perzekvovaných Ujgurů představuje dokumentární film All Static & Noise, který byl v minulém roce dokončen v Americe. Zatímco Čína jej zařadila na seznam zakázaných filmů ještě v době, kdy vznikal, ve zbytku světa má snímek úspěch. Na jeho vzniku se podílela dcera Ilham Tohtiho, která navštívila Prahu v den desátého výročí zatčení jejího otce.

Film, který by se mohl v letošním roce objevit i na filmovém festivalu v Jihlavě, získal hned po listopadové premiéře ve Washingtonu ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu Doc Edge na Novém Zélandu. Poté vyprodal sál také na Mezinárodním filmovém festivalu v norském Bergenu.

Název filmu All Static & Noise (Všechen šum a hluk) je inspirován výzvou stranického tajemníka Sin-ťiangské univerzity z roku 2017 k odstranění jakéhokoli „šumu a hluku“, tedy nesouhlasu s kampaní čínské vlády proti Ujgurům. Snímek se ocitl v Číně na seznamu zakázaných filmů už v roce 2020, kdy teprve vznikal.

Vyplynulo to z informací webu China Digital Times (CDT), který zveřejnil uniklou cenzurní směrnici vydanou čínskými stranickými orgány pro státní média.

Film se vedle příběhu Ilhama Tohtiho věnuje celkově problematice Ujgurů. Podle organizací na ochranu lidských práv je přibližně milion Ujgurů – etnické menšiny v Číně, z nichž mnozí jsou praktikující muslimové – zadržován v rozsáhlé síti internačních táborů, které čínská vláda nazývá „převýchovnými centry“.

Ujgurština je v Číně zakázána ve školách a ujgurské knihy a filmy jsou cenzurovány. V roce 2021 unikly na veřejnost čínské policejní spisy, které poskytly podrobnosti zevnitř táborů, kde byli Ujgurové drženi, a odhalily otřesné detaily o zacházení s nimi.

Na vzniku filmu se podílela i 29letá Ilhamova dcera Jewher Ilhamová, která žije v Americe. Po uvěznění jejího otce se informování o genocidě Ujgurů stalo jejím posláním. Pracuje jako koordinátorka projektu zaměřeného na nucené práce v Konsorciu pro práva pracujících a působí jako mluvčí Koalice za ukončení nucené práce Ujgurů.

O příběhu své rodiny i dalších Ujgurů vydala dvě knihy, pravidelně publikuje v médiích a vystupuje na mezinárodních fórech. Jménem svého otce převzala již řadu mezinárodních ocenění včetně Sacharovovy ceny Evropského parlamentu a také Ceny Václava Havla za lidská práva. Ve filmu Jewher vystupuje jako hlavní protagonistka a zároveň byla asistentkou produkce.

Nevíme, jestli otec ještě žije

Prahu navštívila Jewher Ilhamová v polovině ledna na pozvání Knihovny Václava Havla. „O otci nemáme žádné zprávy od roku 2017, kdy mu byl odepřen kontakt s rodinou i právníky. Nevíme ani, jestli ještě žije,“ řekla Jewher Ilhamová na setkání v Knihovně.

V prvních třech letech jeho uvěznění mohla podle ní rodina navštěvovat jejího otce každé tři měsíce. Od jeho spoluvězně se později dověděli, že Ilham Tohti byl poután na rukou a nohou jako zločinec a vystavován technikám vymývání mozku ve formě propagandistického vysílání, které bylo pouštěno velmi nahlas v jeho cele 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

„Otec byl ekonom a učitel, velmi brzy rozpoznal příznaky počínající genocidy a snažil se varovat čínskou vládu. Upozorňoval na to, že hospodářský růst vyžaduje rovný přístup ke vzdělání a práci a že růst nesmí být na úkor svobody – kultury, vyznání nebo projevu.

Jeho hlavní myšlenka byla jednoduchá: pokud by čínská vláda dodržovala své vlastní zákony, které zaručují rozsáhlou autonomii regionům, v nichž většinu obyvatel historicky netvořili Chanové, měli by mít Ujgurové možnost podílet se na růstu, což by v konečném důsledku prospělo celé zemi. Čínská vláda bohužel své vlastní zákony nedodržuje. Místo toho rozhodla, že práce mého otce představuje pro režim hrozbu,“ vypráví Jewher Ilhamová.

Ilham Tohti již roce 2005 založil webovou stránku Uyghur Online, jejímž cílem bylo podporovat dialog a porozumění mezi Ujgury a Chany. Čínské úřady ale web v roce 2008 zrušily a obvinily Tohtiho z podněcování násilí a separatistických aktivit.

V lednu 2014 byl uvězněn a v září stejného roku byl po dvoudenním uzavřeném soudním procesu shledán vinným ze separatismu a odsouzen k doživotnímu vězení. Tento krok odsoudila řada vlád západních zemí i Evropská unie, stovky akademiků se podepsaly pod petici za Tohtiho propuštění, byla mu udělena také řada ocenění včetně nominace na Nobelovu cenu.

Audity firem v Číně nefungují

Čína však všechny výzvy a iniciativy zvenčí ignoruje. Může si to dovolit, protože je příliš silná díky ekonomickým zájmům západního světa, připomíná Enver Can, zakladatel Iniciativy Ilhama Tohtiho, který žije již déle než 60 let v Německu. „Je a bude to problém, dokud i v západních demokraciích budou všemu vládnout peníze,“ říká.

Firmám se stále vyplatí v Číně vyrábět. Ale čínské výrobky jsou levné především díky využívání nucené práce, což se děje především v oblasti Sin-Ťijangu, neboli bývalého Východního Turkestánu. Boj proti tomu je ale obtížný, přestože využívat nucenou práci je ve většině západních zemí již oficiálně zakázáno, podotýká Jewher Ilhamová.

„Nefunkční jsou například audity společností, které zde působí. V Číně auditoři nesmí mluvit s pracovníky individuálně bez přítomnosti manažerů, nemohou tedy od nich nic zjistit. Už to je porušení auditorských zásad.“ Firmy budou podle ní dodržovat zákaz využívání nucené práce jen pokud budou existovat přísné zákony a opravdové konsekvence při jejich porušení.

„Doufám, že vlády přijmou efektivní opatření k řešení lidskoprávní krize, které ujgurský lid čelí. Objevily se již některé pozitivní signály – v roce 2021 podepsal prezident Joe Biden zákon o prevenci nucené práce Ujgurů (UFLPA), který zakazuje vstup zboží vyrobeného zcela nebo částečně v Ujgurské oblasti do Ameriky,“ říká Jewher Ilhamová.

UFLPA řeší spoluúčast podniků na nucené práci Ujgurů. Od začátku prosazování zákona bylo zadrženo více než 5000 zásilek v hodnotě 1,8 miliardy dolarů. Více než polovině z nich bylo odepřeno dodání do Ameriky.

K podobnému kroku vyzval v prosinci také Evropský parlament. Na vnitřním trhu Evropské unie by podle europoslanců mělo být přijato nařízení Evropské komise o zákazu výrobků vyrobených za použití nucené práce. Výzva počítá s tím, že by se to mohlo stihnout ještě do eurovoleb v letošním roce.

Má smysl psát tisíce dopisů vězňům

Jewher Ilhamová také spoluzaložila iniciativu Konec nucené práce Ujgurů. Tato koalice organizací vyzývá firmy, aby zajistily, že nebudou podporovat ani využívat nucenou práci ujgurského obyvatelstva, aby opustily Ujgurský region na všech úrovních dodavatelského řetězce, od surovin až po hotové výrobky, a aby ukončily vztahy s dodavateli, kteří systém nucené práce podporují.

„Vzhledem k tomu, že více než 20 % světové produkce bavlny pochází z ujgurské oblasti, hrozí oděvnímu a textilnímu průmyslu značné riziko, že se bude podílet na nucené práci Ujgurů. Existuje však značné riziko nucené práce Ujgurů i v mnoha dalších odvětvích, mimo jiné: polysilikon (používaný k výrobě solárních panelů), rajčata, elektronika, vlasové výrobky a papírová buničina,“ upozorňuje koalice na svém webu.

Podle Jewher Ilhamové má smysl neustále připomínat, že svět na politické vězně nezapomíná, a například psát dopisy adresované lidem jako je její otec. „Čínská vláda chce, aby se na mého otce a další politické vězně zapomnělo. Věříme, že má cenu psát dopisy, jen je nadepsat jménem, například ,pro Ilhama Tohtiho‘. Když bude do Číny přicházet tisíce takových dopisů, třeba se jednoho dne vláda rozhodne, že tyto lidi raději vyhostí ze země,“ doufá Jewher Ilhamová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)