Sudetští Němci: vděčný terč vždy nadosah. Hodili se Klausovi, Zemanovi i Babišovi
KOMENTÁŘ. Jméno Bernda Posselta či pojem sudetští Němci funguje v Česku i osmdesát let po vyhnání německého obyvatelstva zcela spolehlivě jako červený hadr. Konkrétně pro tu část českých „elit“ i společnosti, která antipatie či rovnou nenávist k sudetským Němcům stále bere jako pevnou součást tuzemského života i politiky.
Když na začátku května vydaly Lidové noviny rozhovor s šéfem sudetoněmeckého landsmanšaftu Berndem Posseltem, neodpustil si bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek ironické šťouchnutí: „Lidové noviny pojaly připomenutí německé kapitulace a konce 2. světové války v Evropě v roce 1945 po svém. Proti gustu žádný dišputát.“ Nebyl sám.
Sním, nebo bdím?
Na nic nečekal ani Institut Václava Klause, který textem Petra Macinky stejné interview odsoudil jako „provokaci“. Mimo jiné sudetské Němce popsal jako „menšinu dlouhodobě nostalgicky zahlížející po chalupách a továrničkách v českém pohraničí“.
A když o pár dní později vyrazil prezident Petr Pavel na motorce do Bavorska a poděkoval tam šéfovi sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za rozvoj česko-německých vztahů, nevydržel to už ani sám Václav Klaus:
„Pan Posselt byl otazníková osobnost pro nás pro všechny a Pavel mu nyní poděkoval za obří pomoc s vylepšováním česko-německých vztahů. Nevím, jestli sním, nebo bdím. To mě opravdu absolutně pobouřilo,“ řekl Klaus v televizi Prima CNN.
Specifický vkus pak prokázala část samozvané „vlastenecké“ scény na sociálních sítích, kde si třeba někdejší funkcionář Trikolóry (dnes ve straně PRO) Petr Viktorýn dělal legraci z Posseltovy tloušťky.
Idylka zkalená nenávistí
Vezměme to ale popořadě. Petru Macinkovi z Klausova institutu lze dát zapravdu v tom, že někteří sudetští Němci – dnes mimochodem zpravidla již velmi staří lidé ve věku kolem devadesáti let – skutečně „nostalgicky zahlížejí po chalupách v českém pohraničí“.
Zahlížejí na ně proto, že odtamtud byli po válce vyhnáni a když měli ještě přece jen možnost vrátit se nakrátko zpět, našli své věci rozkradené všude po vsi, a v jejich peřinách už spal někdo jiný. S podobnými zážitky by možná nostalgicky zahlížel na svůj rodný dům na sklonku života i pan Macinka.
Související články
„Přestat se bát Němců.“ O kříži v lese, hlouposti na obou stranách a hromosvodu frustrace
Takoví Němci skutečně občas urazí stovky kilometrů a velmi ostýchavě zaklepou na dveře některých českých chalup, aby se podívali do svého rodného domu.
Když mají štěstí, aktuální český majitel s nimi naváže přátelský vztah. Takových příběhů známe ze Sudet poměrně dost, HlídacíPes.org popsal jeden z nich předloni. Odehrál se v severočeské Kytlici.
Zdánlivou idylku však kalila historka o tom, jak teprve nedávno, předloni, v sousedním lese někdo rozbil a hákovým křížem pomaloval smírčí kříž na památku Němců zavražděných Čechy. Místní pak pietní místo opravili, latentní zášť části české společnosti vůči sudetským Němcům se ale znovu připomněla.
Klaus minulý, nikoli budoucí
Vraťme se ještě k Václavu Klausovi. Ten coby premiér podepsal v roce 1997 Česko-německou deklaraci, která se stala jedním z pilířů novodobých dobrých česko-německých vztahů a obsahovala mimo jiné větu: „Obě strany se shodují v tom, že spáchané křivdy náležejí minulosti, a že tudíž zaměří své vztahy do budoucnosti.“
Jenže Klaus udělal pravý opak a minimálně posledních deset let podporuje v Německu i Rakousku hlavně takové síly, které hledají „inspiraci“ v minulosti. Třeba stranu Alternativa pro Německo, kterou i kvůli blízkosti části partaje k neonacismu dlouhodobě sleduje tajná služba.
Nebo rakouskou stranu Svobodných, v níž měli ještě nedávno výrazný vliv buršácké spolky částečně blízké krajní pravici a čerpající svou identitu v německojazyčném nacionalismu 19. století.
Mimochodem, letos v květnu Klaus přivítal ve svém pražském Institutu někdejšího rakouského politika za Svobodné a neúspěšného loňského prezidentského kandidáta Geralda Grosze. Ten s Klausem natočil rozhovor na svůj YouTube kanál, exprezidenta tituloval „politická legenda“ a celkově si oba notovali.
Co už nezaznělo, je fakt, že Grosz čelí v Bavorsku trestnímu oznámení poté, co bavorského premiéra Södera mimo jiné přirovnal k Adolfu Hitlerovi výrazem „Södolf“.
Beneš do Haagu a Zeman na Hrad
To, že se hra na sudetskou strunu vyplácí, si před deseti lety ověřil Miloš Zeman, jemuž na Hrad pomohla i poznámka protikandidáta Karla Schwarzenberga, že Edvard Beneš by za odsun Němců podle současných měřítek patřil před soud v Haagu. Zeman pak jeho výrok využil ve svůj prospěch a Schwarzenbergovi vzkázal, že „mluví jako sudeťák“.
Tak trochu „sudetský“ podtón měla i podstatně novější lež expremiéra Andreje Babiše v předloňské předvolební kampani, kdy se snažil obvinit Piráty, že chtějí sdílet chaty a chalupy s migranty. Dosaďte si místo migrantů sudetské Němce a jsme doma. Kdepak chalupy cizákům, na to už tu nejsme osmdesát let zvyklí…
Co na tom, že se sudetoněmecký landsmanšaft vzdal majetkových nároků směrem k Česku už před osmi lety (vypustil ze svých stanov zmínku o snaze získat zpět majetek zkonfiskovaný vysídlencům po druhé světové válce)? Slovo „sudeťák“ je v české předvolební kampani pořád jistota.
„Problém je, že běžní Němci se o české země příliš nezajímají, spousta věcí jim uniká, neorientují se,“ kritizoval své krajany Bernd Posselt ve zmíněném rozhovoru z počátku května. Ani tahle sebereflexe nepomohla, výsledkem interview byly na české straně stejně jen znovu zvířené protiněmecké emoce.
Kdo potřebuje nepřítele
V kontrastu s tím je smířlivý program nadcházejícího sudetoněmeckého sjezdu, který se o víkendu sejde v bavorském Řezně. Přátelských gest proběhla už dopředu řada: kromě cesty prezidenta Pavla do Bavorska i Posseltova rozhovoru je to i plánovaná účast ministra školství Mikuláše Beka na sjezdu samotném. Za zmínku však stojí i jeden spíše nenápadný bod v doprovodném programu sudetoněmeckého setkání.
Související články
„Potřebovali nepřítele, sudetského Němce.“ Hana Jüptnerová otevírala zamlčenou minulost
Je to autorské čtení z knihy Knížka o Haně popisující život české disidentky Hany Jüptnerové. Ta mimo jiné byla na sklonku komunistického režimu jednou z řečnic na pohřbu disidenta Pavla Wonky ve Vrchlabí a po převratu se všemožně zasazovala o zlepšení česko-německých vztahů.
Ve svých vzpomínkách pro Paměť národa mimo jiné zmínila, že sama spala jako malá „v peřinách po Němcích“. Po revoluci pak začala současné a původní obyvatele pohraničí spojovat. S myšlenkou otevření česko-německého střediska vzájemného porozumění však narazila: „Veřejnost nebyla připravená, pokleslá politika potřebovala nepřítele – a tím byl sudetský Němec.“
Při pohledu na to, co dokáže v tuzemsku i osmdesát let po válce vyvolat jeden rozhovor a pár vstřícných slov prezidenta k německým sousedům, je zjevné, že část české společnosti nepřítele potřebuje stále. A sudetští Němci jsou v tomto ohledu skvělý, léty prověřený terč.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
41 komentářů
U nás je těžké podívat se do zrcadla, pořád nám někdo ubližuje, okradli jsme bývalé spoluobčany a dodnes jsme vůči nim nesmiřitelní. Je zajímavé, že na Slovensku nás fašisté moc nezajímají a proto si mnoho lidí nevšimlo ,když
Klaus spolu se svou manželkou varoval před kandidátem na prezidenta Schwarzenbergem z důvodu nacismu v jeho rodině a úplně zapomněl, že jeho tchán byl zaměstnacem fašistického ministerstva Slovenského štátu , kde měl na starosti Židy..
👍
Majetek s. Němců měl být součástí reparací, to znamená, že je mělo odškodnit Německo. To znamená, že nešlo o okradení.
Ačkoliv je mi líto co se stalo..že Sudetští Němci se stali rozvratným a nepřátelským elementem vůči republice a že pak byli vyhnáni…Je mi líto, že kraj opustili lidé, kteří k němu měli opravdový vztah a lásku a navždy tak ztratili kořeny domova…Je mi líto, že čeští lidé a naše armáda se zachovala stejně ohavně jak nacističtí Němci..a že ten bohatý a vysoce kulturní kraj tak nebývale zchudl a zpustl…i přesto si myslím že ztráta jejich majetku nebyla krádež..Byl to způsob reparace..Taky si myslím, že Němců v Čechách mohlo zůstat víc… samozřejmě těch čistých, bez viny, antifašistů a sociálních demokratů..Na tomto tzv.Sudetském kraji je to dodnes strašně znát… ta ztráta lidí, který se o ten kraj starali a v něm pracovali..Dodnes jsou znát zpustlé sady a podezdívky dnes už neexistujících políček..cesty z roklí pro koňské potahy..Je mi to líto…ale měli být loajální zemi, kde se jim vždy dařilo dobře a né hulákat Heimz in raich..Můžou si za to sami🤷..Přesto podporuji česko-německé usmíření a přátelské snahy SLM vítám👏..Už bylo dost nenávisti✊…..🇨🇿🤝🇩🇪
Pobýval jsem pane Martine Kudlíku dost dlouho v Sudetech a váš popis o současném stavu Sudet bohužel sedí. Těch antifašistů však před válkou v Sudetech příliš mnoho nebylo. Více bylo bohužel těch volajících Heims in Reich a ti, kdyby tu u nás po válce zůstali, zažili bychom s nimi ještě spoustu problémů. Vzpomínám si na jeden zážitek z jara 1968, kdy se situace uvolnila, lidé se přestali bát a začali číst noviny ne odzadu (sport), ale už od předních stránek. Jistá paní sudetská Němka provdaná za Čecha, tehdy však už vdova, si nějak podivně vysvětlila tuto novou svobodu a začala během diskuze o přestávce na svačinu na svém pracovišti vychvalovat Adolfa Hitlera a tvrdila, že to tehdy tak špatné nebylo. Její spolupracovníci nejprve ztuhli překvapením a když se probrali z tohoto šoku, tak jí vyčinili. Myslím, že tato paní bohužel nebyla se svými názory mezi sudetskými Němci až tak velkou výjimkou.
Skeptiku, v tomto s vámi souhlasím. Přitom Němci v Československu měli možnost dostat se k informacím o skutečných poměrech v Německu, takže mohli k tomu nacismu zaujímat realističtější postoj. A je jen a jen jejich chyba, že se tak nestalo.
O pochvalu právě z vaší strany Pergille/Šimůnku vůbec nestojím.
Myslím, že mezi Čechy zase nejsou výjimkou ti, co tvrdí, že za Gottwalda a za Stalina bylo lépe.
Když napíšete něco, s čím souhlasím, nevidím důvod, proč vás nepochválit. Snažím se být objektivní.
Honzo, o tom Gottwaldovi a Stalinovi dost pochybuji, ale už jsem vícekrát na různých fórech napsal, že za „pozdního Husáka“ režim změkčoval, ubývalo represí a objevovala se i rozumná opatření. Bylo např. možné koupit oficiálně osmibitový počítač, což ještě o dekádu dřív nešlo, rozjížděla se jakási forma +- tolerovaného podnikání, k podnikání byly vedeny i socialistické podniky, existovaly „ostrůvky pozitivní deviace“ atd. Očekávání, navozená touto dynamikou byla víceméně kladná.
V současné době, i když jsme na tom (zatím) líp než, řekněme, kolem roku 1985, jsou očekávání jednoznačně záporná s tím, že pokud by se vyplnila všechna (zákaz aut, 10g masa na osobu a týden – místo toho s… z brouků – a mnoho dalších podobných hrůz), tak by výsledek byl jednoznačně horší, než ten rok 1985. A protože lidské vnímání automaticky zohledňuje i tu dynamiku hodnoceného, tak z něj může opravdu „vokometricky“ ale i pocitově, a to zcela korektně, vycházet, že „za Husáka bylo líp. Staticky to sice (ještě) není pravda, ale při onom podvědomém („ve smyslech“) zohlednění dynamiky …
Honzo, takoví lidé možná jsou, i když já jsem se s nimi osobně nesetkal. Takoví lidé takovými výjimkami jsou. Setkal jsem se spíše s lidmi, kteří nostalgicky vzpomínají na Jakeše nebo Husáka, jako například Pergill/Šimůnek. Tito lidé už takovými výjimkami bohužel nejsou.
Skeptiku, jistěže v tom hraje roli i nostalgie a to, že byl člověk v té době o hodně mladší, zdravější atd. Nicméně jde také o ono porovnávání pozitivního vývoje s pozitivními očekáváními tehdy a negativního vývoje s negativními očekáváními dnes. Pokud se EU podaří prosadit Green Deal ve všech šílených detailech a důsledcích bude objektivně hůř než bylo v tom roce 1985 (+-).
Nevím přesně Pergille/Šimůnku, jak velkou roli ve vašem nostalgickém vzpomínání na Husáka a Jakeše hrálo vaše mládí a zdraví, ale vzhledem k vašemu tehdejšímu členství v KSČ a různým výhodám a privilegiím z tohoto vašeho členství pro vás plynoucích, které převážná většina ostatních československých občanů neměla, si jsem jist, že tyto výhody a privilegia hrály roli mnohem větší než vaše mládí a zdraví.
Milý skeptiku,
já nebyl žádný papaláš, takže jsem prakticky žádné výhody neměl. V podstatě jedinou výhodou bylo, že jsem se nemusel třepat o místo na fakultě, pokud by tam chtěla dceruška (pochopitelně členka či kandidátka KSČ) nějakého papaláše strávit rok, než jí papínek sežene lukrativní místo na klinice, nebo ji bohatě provdá. V takovém případě bych jako nestraník letěl i s vědomím všech zúčastněných, že je ta slečna naprosto nepoužitelná a bezperspektivní.
Jinak o té KSČ platí zhruba to samé, co řekl povídkář O’Henry na otázku, s jakými zajímavými lidmi se potkal ve vězení: „Byli tam pěkní xindlové, ale i docela slušní lidé.“
Tak že jste Pergille/Šimůnku alespoň jednu výhodu přiznal. I když těch výhod bylo samozřejmě více i když se vám o nich hovořit nechce. Nedivím se.
Pokud vím tak rod Swarzenbergů byl rodem českým, vzdělaným a vlasteneckým..To že měl historické rakouské kořeny se rozpustilo během staletích a ty se staly již minulostí..Rodina dnešního Karla Swarz. byla nacisty nucena k přijetí říšského občanství, ale bez úspěchu..Za ,,trest“ byli vyhnáni ze sídla Orlík na podřadný ale hezký zámeček Čimelice..Tam v poslední rok války otec dnešního Karla Swarz. organizoval partizánské akce..Tato rodina nikdy nekolaborovala…Tak jakýpak fašismus v rodině?..Co je tohle za nehorázné lži zase?🤔
Takže ten spolek po téměř padesáti letech vypustil ze stanov snahu získat majetek zkofiskovaný osobám odsunutým na základě dohod uzavřených na Postupimské konferenci a už jsme kámoši? Je fakt, že někteří se přijeli podívat na své rodné chaloupky a přátelsky popovídali se současnými majiteli. Ovšem byli i tací, co obyvatelům vyhrožovali, že budou muset své domy opustit, protože SNLM brzy prolomí dekrety a vše se bude vracet.
Kdo Vám napovídal ty nesmysly? Jeďte se podívat na Ašsko nebo do Chebu. Mohla bych toho vyjmenovat i víc. Tyto lidé se nikdy nezmění. Když to nejde zprava, tak to půjde zleva.
Zrovna vracení těch nemovitostí bych se nebál, antož druhým dechem se tvrdí, že že celé Sudety byly po jejich odchodu zdevastovaný, zničený, že většina těch domů byla zničených , celé obce zanikly a vůbec.(což nepopírám, jen informuji)
Takže o jejich vracení určitě stát nebudou. Spíše si to podobně jako c´írkev si vyhandlují finanční náhrady od českého státu. A to by bylo drahý, sakra drahý, Jen tak z ruky. Tenkrát jich odešly 3 miliony, kdyby tehdy každá rodina po 3 vlastnila domeček, v dnešních cenách kolem deseti mega.. …..???
Jenže tohle měli dostat od Německa, na úkor reparací Československu, které Německo nikdy nezaplatilo). Nevidím sebemenší důvod, proč vykrmovat bezcenné zločince, ať už se jedná o sudeťáky nebo církve.
Sudetští Němci sehráli nedůstojnou roli při podpoře Adolfa Hitlera, kdy vyháněli a zabíjeli obyvatele českého pohraničí, vítali vojska SS i Wermachtu, Hitlera, který se stal jejich vůdcem. K Říši se přihlásilo 94% německého obyvatelstva Sudet. Škodili republice, zabíjeli české četníky, dělali sabotáže a okrádali a šikanovali české občany.
To by nemohli dělat, kdyby naši republiku v Mnichivě spojenci nezradili a nedali tak Hitlerovi volnou ruku. Právem byli vyhnáni do Říše a právem jim byly zabaveny majetky. Přihlásili se k Říši a tak tam šli.
Nejdřív se sudetským němcům omluvil Havel, což byla nehoráznost, a dnes sklízíme plody maloměšťáctví a zbabělosti. Není třeba nastavovat zrcadlo. Nacisté z Německa zničili českou zem, vyvražďovali české obyvatelstvo a my se jim za to omlouváme.
Neomlouváme se za jejich vyhnání. Omlouváme se za to, že jsme způsobem jak se ten odsun odehrál, bohužel klesli na jejich úroveň..Místo abychom byli zlatí vítězové kteří ukončují to násilí a bezpráví a nastavují tím laťku do budoucích let, tak jsme si akorát vybíjeli komplexy z neobrany republiky na těch nejslabších..Terčem těch nejodpudivějších pudů pomsty se námstali starci, učitelé, služky a mladiství..Laťka kultury a mravů do budoucích 45 let tím byla jasně nastavena.🤷.
Zas jen nacistický narativ: I tihle lidé měli u sebe zbraně a byli ochotni je i v tom květnu 1945, nebo ještě později, použít. A muselo se k nim přistupovat s vědomím tohoto faktu.
Jestli jste si Vy vybíjel komplexy na ubohých nevinných Němcích (Nacisti náhle, přímo bleskově zmizeli) tak já ne. A nikomu se omlouvat nehodlám, neb jsem Sudetům nic neudělal.
Bylo by to krásné : On po tobě kamenem, ty po něm chlebem. Ale tak to nefunguje.
Co čekali? Do poslední chvíle mučili a vraždili a pak – Chovejte se k nám slušně!?
Nechci nic omlouvat, ale tehdejší události nemůžete posuzovat dnešníma očima.
Chtěl bych Vás vidět tehdy. Šest let strachu ze zatčení, část rodiny Vám zmizela v koncentráku, strýc a otec padli na barikádě a matka se sestrou když je proti barikádě hnali. Také byste řekl – čo bolo to bolo?
Tak ono přesněji, jak se v ojedinělých případech ten odsun odehrál. Tyhle konkrétní případy jsou skutečně odsouzeníhodné, a za ty se skutečně omlouváme…
Tyhle případy se staly a byly i vyšetřovány jako kriminální zločiny, a pochopitelně ani my ani jiné státy nedorostly – ani tehdy, ani dnes do ideálního stavu. že by se žádné zločiny nepáchaly..
Klaus a jeho institut jsou rok od roku čím dál tím více pro smích, stejně jako Trikolóra, jak ostatně dokazují výsledky posledních parlamentních voleb.
Bohužel naivní nacionalisti si vždycky rádi najdou nějakého „nepřítele národa“. Před patnácti lety to byl rom, pak imigrant, teď ukrajinec. Vzhledem ke genetickému složení Česka by možná bylo docela vtipné poslat těmhle lidem poukaz na test, ke kterému etniku teda vlastně patří. Mnozí by se asi divili kdo je to tady vlastně ten „cizák“.
Je jednoznačně na místě české a německé vztahy propojovat, aktivizovat, utvrzovat. Hledět do budoucna. Z čeho mám však strach je české aktivistické lokajství, protektorátní mluva některých představitelů českého státu, především z řad novinářské obce, sázení na určitá velmi problematická jména jakým Posselt zcela jistě je, sudetští Němci by si měli zvolit do čela jiného představitele, který nevypadá jak Hitler po výkrmu, ale mladého minulostí nezatíženého předsedu, se kterým budeme chtít jednat a sedět za jedním stolem nezatíženi starými křivdami… Václav Klaus je v Německu i Rakousku přes své postoje k BD velmi oblíbený. Tento článek je bohužel psaný zcela neobjektivně … jednostranně, tendenčně a bohužel je z něj trochu cítit Krychtálkovské slouhovství ala rok 1944. Škoda.
Ano, „sudeto-německé“ téma je u nás spolehlivým startovačem emocí, zastydlého čecháčkovství a iracionality. Klaus, s celou tou svojí kohortou rádoby pravičáků, je v tom principál a přesně ve stylu svého nekonečného ega…vím o tom ho***…, ale musím v tom být nejlepší :D, zase vyvolává kontroverze. Je to bohužel důsledek našeho nevyrovnání se s minulostí a všeobecné neznalosti. Domací úkoly za nás nikdo psát nebude…
Problém je v tom, že Němci dosud nepřiznali vinu za druhou světovou válku, holokaust, ani za vraždění a loupení na okupovaných územích. A dokud to neudělají, budou automaticky a právem řazeni „usmiřovači“ s Německem po bok K. Lažnovského nebo E. Moravce.
Klaus mluví o německé menšině ovšem ta menšina čítala o milion více lidí než Slováci a ty jsme měli za bratry ,k smíchu nikdy jsme k sobě nepatřili oni v Uhrách my v Sudetech a Čechách ten svazek ukázal pevnost v r. 1938 kdy nám Slovácíi dali kopny a radši bojovali pro Němce.Beneš to celý podělal že se obnovil aČR a Němce jsme potupně vyhnali.A dneska Klaus ,Zeman budou kecat o Poseltovi jako štváči -oni jimi jsou.Nám v pohraničí Němci nevadí daj nám práci ,prospívá turistika a dopadne to tak ,ještě pár krizí a sami obyvatelé Sudet budou chtít autonomii-Pohraničí se 70 let jen drancuje a podmínky k žití -hruza -tu bídu ukázal kovid v CHebu ,Sokolově Varech ,Šluknově.Němci chtěli pomoct ovšem ješitnej Slovák Babiš byl silně proti .Taky tam má utrum
Článek, bohužel, odpovídá realitě. Nejvíce křičí „vlastenci“, kteří na odsunu Němců vydělali. A jakoby měli špatné svědomí, tak hrají na národní notu. Ti, kteří něco špatného opravdu prožili tak zapšklí nejsou – v podstatě nebyli, protože už zemřeli. Pokud někdo ze sudetských Němců navštíví svůj rodný kraj, tak ne z toho důvodu, že by chtěl majetek zpátky, ale v podstatě je rád, že z jeho rodiště není např. ruina. Rád se podívá na pěkně upravený domek a okolí. Poté s klidným srdcem odjede.
Ten, kdo mluví o vyhnání Němců rozdmychává jen spory! Vyhnáni byli napřed Češi Němci a po roce 1945 z rozhodnutí vítězných mocností bylo rozhodnuto, že Němci nebudou trestáni, ale budou jen odsunuti do své vlasti, pokud nemají čisté svědomí. Děda mé manželky byl Němec a nikde to netajil. Měl sbaleno a byl připraven k odsunu. Nikam ale nemusel, protože měl čisté svědomí a lidé ho měli rádi. Celá jeho rodina ale raději odjela!
Bohužel autor vytrhává z kontextu části česko- německé deklarace z 1997 a zapomněl na to, nebo to nejspíš ani neví že NSR dosud neanulovala v plném rozsahu mnichovskou dohodu a má ji stále ve svém právním systému a proto premiér Klaus měl naštvaný výraz když stál v 1997 vedle Kohla, neboť v deklaraci stojí, každá ze stran má právo na odlišný názor čí stanovisko. Pan prezident Klaus tyto majetkové nároky zablokoval dodatky v Lisabonské smlouvě a až po té sudetoněmecký landsmanšaft vzdal majetkových nároků v ČR!!!
´t
Jak dlouho ještě si tu naši Sudetskou bolístku budeme hýčkat? Rok, dva roky, desetiletí? Pro dnešní generaci je druhá svět. válka něco, jako pro nás kdysi války Punské. Mnoho mladých dnes ani pořádně neví, kdo s kým bojoval a my pořád meleme Sudety, Sudety a zase Sudety. Pan Pithart kdysi řekl, …pochovejme své padlé… To budeme donekonečna světu stavět na obdiv, jací jsme chudáčci, jak nás v historii, kdo šel okolo, nakopl? Jsou země, které byly postižena onou válkou mnohem víc než Česko a přesto nefňukají. On se z toho stal takový módní trend. Kdo přiživuje nenávist k Posseltovi a dalším, je vlastenec. Tím nechci říci, že by se na tehdejší zločiny mělo zapomenout. To v žádném případě. Avšak je nutno vzít v úvahu, že dnešní Německo je demokratičtější, než Česko. Politici a novináři, nestrašte národ s tím, že budou prolomeny Benešovy dekrety. Je to hovadina.
Není Vám to hloupé.?Takže my máme zapomenout ale v Německu dodnes existuje zmíněné Sudetoněmecké sdrużení jehož existence a cíle jsou postaveny na tom aby neustále připomínalo jak je ti zlí Češi vyhnali a okradli a kam se teď jezdí někteří naši probruselsti politici jednostranné za to omlouvat?
Tedy přesněji řečeno, oni se sudetští Němci hodili i spoustě německých politiků včetně Hitlera. To je ten jejich problém. Namísto toho aby osvědčili svou loajalitu českému státu, sami hned po první světové požadovali Heim ins Reich A podobně, i ve druhé polovině století po válce bylo jejich krajanské sdružení velice cenným partnerem pro německé revanšistické politiky.
Ostatně, když už někdo argumentuje tím že „.že se sudetoněmecký landsmanšaft vzdal majetkových nároků směrem k Česku „, tak opravdu stojí za to si přečíst v tom odkazu podrobnosti (z roku 2016) „..Část sudetoněmeckých organizací však změnu stanov odmítá a loni ji napadly u soudu. Podle jejich přesvědčení se touto změnou mění účel SL, a proto by úprava stanov vyžadovala souhlas všech sudetoněmeckých organizací. Správní soud v Mnichově tuto argumentaci letos v lednu odmítl. Nové stanovy však přesto zrušil kvůli nedostatečnému času na vypořádání všech připomínek. Vedení SL je přesvědčeno, že nynější změna je právně v pořádku.“
Tak to zase tak nevypadá na nějaké neochvějné přátelství, na které by šlo se spolehnout…
Jako chlapec jsem poznal jednu jihomoravskou vesnici,jezdil jsem tam za babičkou. Tam se stalo ,že do čela vesnice ještě za R-U se dostali mladí sedláci,kteří se oženili s Němkami .Následoval dějinný vývoj,zánik R-U.Za Velké války bojovali chlapci statečně za císaře a mnozí padli a mají tam dodnes pěkný památník padlých.Následovala I.republika,Mnichov a vesnice byla začleněna do Německa.Babička ovdověla a šla s dcerou požádat
o podporu starostu ,učila se to s dcerami německy ,ale dcera i starosta šli do předklonu, když řekla“mein Mann ist Stern“.Podporu dostala ,moje máma, tam musela jezdit na propustku.Mladí mužové byli odvedeni do Wehrmachtu a mnoho jich padlo.Po válce nastal odsun Němců o tom babička nechtěla nikdy mluvit,co se tam odehrávalo při osvobozování a potom při odsunu brněnských Němců,kteří šli po silnici na Vídeń a v Pohořelicích se něco stalo. Na místním hřbitově zůstali pomniky Prohazků a dalších a do dědiny přišli Volyńáci na statky po odsunutých Teta Marie blahé paměti poslouchávala blízkou Vídeń a někdy se smála, já jsem se ptal co tam řikali, tak směšného?To je historie a všechno se změnilo a jak to dopadne nevíme.
Sudetští Němci nesli za rozpoutání druhé světové války větší vinu než říští, protože měli k dispozici pravdivé a nezkreslené informace o nacismu.
Za pochodu do Pohořelic se nestalo nic. Uvědomte si, že mezi těmito Němci byli silně zastoupeni uprchlíci z okupovaných území bývalého SSSR, s krví na rukou až po lokte, a to včetně pubertálních dětí, které se od nějakých 12 let aktivně účastnily vyhlazovacích akcí proti místnímu obyvatelstvu (po vzoru antické Sparty). Pokud je sovětští vojáci vyhmátli, udělali s nimi krátký proces (Brno a celou jižní Moravu osvobozovali Ukrajinci, jejichž příbuzní byli oběti těchto zrůd). Takže spoustě Němců ten odsun do Pohořelic zachránil jejich nečisté krky.
V Pohořelicích je dali do baráků po zajatých letcích, kteří byli před příchodem fronty povražděni (jejich hrob je vydáván za „hrob obětí pochodu smrti“) a nakazili se tam někteří skvrnitým tyfem a část jich zemřela.
Nápadné množství epidemií této choroby v koncentrácích, zajateckých táborech, ghettech apod. na sklonku války a po ní (např. obrovská epidemie skvrnitého tyfu byla v Terezíně, po válce tam zemřela řada mediků a zdravotních sester, kteří tam jeli pomoci tu epidemii zvládnout) lze vysvětlit jejím záměrným rozšířením mezi vězně před útěkem personálu.
Problém Sudetských Němců je v tom, že mnozí, co zažili konec války, mohli být za své aktivity během ní pověšeni (a ti dnešní by se tudíž ani nenarodili). Místo toho byli jen odsunuti, dostali potvrzení o zabaveném majetku a ten jim měl být vyplacen německým státem z částky, určené pro reparace Československu.
Takže pokud je někdo okradl, byl to německý stát. Ten nám, mimochodem, spoustu peněz ještě dluží. Asi by to po nich nikdo nezamýšlel vymáhat, pokud by byli dobrými sousedy, což jednoznačně nejsou, viz jejich podpora nás poškozujících zelených fantasmagorií.
A nepřátelskou menšinu na svém území nikdo nechce. S jakými riziky je to spojeno ostatně ukazuje i současná situace na Ukrajině.
VK jako účastník Pražského povstání osobně zná všechny vnější i vnitřní nepřátele
Takže po stoprvé a zdá se, že ne naposled.
Tzv. „sudetští Němci“ nebyli vyhnáni ze msty českou soldateskou (jak je to dnes s oblibou prezentováno), ale byli vystěhováni z důvodu snížení bezpečnostního rizika! Jak se jasně ukázalo, takto velká a agresivní národnostní menšina, v sousedství svého velkého národního státu, představovala prvek nestability, ohrožující samotnou existenci ČSR. To uznali i Spojenci a schválili transfer německého obyvatelstva pryč z ČSR.
Ale je to marné, je to marné, je to marné!
Pisálci ve snaze být „objektivní“ melou o mstě a nespravedlnosti pořád dokola!