Dnes již bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman a odvolaný generální ředitel Lesy ČR Josef Vojáček.

Studenti nemají na povel budovat v lese a na poli světlé zítřky, říká děkan o výzvě ministra Tomana

Napsal/a Robert Břešťan 1. července 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Snaha ministra zemědělství Miroslava Tomana dostat v čase koronakrize studenty oborových vysokých škol na práci v lesích a na polích, kde měli nahradit nedostatkové sezónní pracovníky, příliš nevyšla. „Studenti mají studovat, a ne budovat na zapískání kohokoli světlé zítřky,“ komentuje to zpětně děkan lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

V polovině března se ministr Toman spojil s trojicí rektorů škol – Mendelovy univerzity v Brně, České zemědělské univerzity v Praze a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – a společně vyzvali studenty, aby se v souvislosti s koronavirem zapojili do práce v zemědělství a v lesích. Kvůli uzavřeným hranicím totiž v těchto oblastech chyběli sezónní pracovníci a obecně levná pracovní síla.

Děkan lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Libor Jankovský ale na výzvu ministra a rektorů už od počátku reagoval s nelibostí.

„Proti memorandu ministra Tomana a rektorů jsem se osobně velmi vyhranil coby nezodpovědnému a rizikovému kroku. Odmítl jsem tyto akce organizovat s tím, že studenti nejsou ve škole právě kvůli Covidu, že nejsou naším majetkem, a stále mají plnit svůj hlavní úkol – tedy studovat, byť za podmínek distančního studia,“ říká s odstupem času Jankovský.

Zájem od státu i Agrofertu

Na něj, děkana klíčového oboru, se právě s odvoláním na výzvu ministra Tomana obrátilo hned několik lesnických a dřevařských společností. Mezi nimi státní Lesy ČR, největší společnost v oboru LST a.s. či Uniles z holdingu Agrofert – s tím, že v souladu s memorandem poptávají mezi studenty pracovní sílu.

Jankovský jejich nabídku studentům sice postoupil, zdůraznil ale, že jde o jejich rozhodnutí a dohodu s dočasným zaměstnavatelem. „Zkušenost ukázala, že firmy lákalo spíše to, že na studentech ušetří. Ale pochopily, že to není tak jednoduché. Řada studentu skutečně v lese pracovala, ale na základě jejich svobodného rozhodnuti a za komerčních podmínek,“ konstatuje Jankovský.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Práci jsme hned po vyhlášení vládních opatření nabídli studentům, ale i všem těm, kteří v té době nemohli vykonávat svou profesi,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Zájem byl podle ní velký hlavně v okolí velkých měst, celkem šlo asi o 1300 lidí.

„Lidé pomohli s úklidem lesa, se zalesněním, se stavbou a opravou oplocenek, dělali běžné neodborné práce, vydělali si a byli na čerstvém vzduchu, přitom dodržovali veškerá opatření proti šíření koronaviru. Se všemi jsme uzavřeli dohodu o provedení práce, vydělali si 120 korun za hodinu, shrnuje Jouklová s tím, že ve státních lesích se na jaře podařilo obnovit sedm tisíc hektarů lesa a vysadit rekordních 38,5 milionů sazenic.

Podle mluvčího společnosti Agrofert Karla Hanzelky Unilesu v době zavřených hranic chyběli zejména pracovníci z Ukrajiny a z Polska. Jak ale zdůrazňuje, firmy z holdingu s vysokými školami spolupracují běžně.

„Je ale nemyslitelné, že by studenti bez potřebného profesního osvědčení pracovali při těžebních pracích. V oblasti pěstebních prací se nám většinou hlásili zájemci ze segmentu automotive, kdy měly automobilky zastavenou výrobu, ovšem fluktuace lidí byla obrovská,“ říká Hanzelka s tím, že se běžně stává, že brigádníci již druhý den do práce nepřijdou.

„Totéž dlouhodobě pozorujeme například u studentských chmelových brigád. Bohužel mladým lidem často chybí pracovní návyky, ochota pracovat a zodpovědnost k tomu, aby správně odvedli požadovaný pracovní výkon,“ doplňuje Hanzelka.

Snaha o totální nasazení

Dobrovolná práce je jedna věc, nápad vyslat studenty v době pandemie koronaviru na práci však děkan Jankovský označuje i s odstupem čtvrt roku za pokus o „totální nasazení“. Memorandum za „ministerské P.R.“ a nápady některých politiků na „pracovní povinnost v délce jednoho měsíc pro žáky a studenty starší 18 let všech typů škol na práce v lesnictví a v zemědělství“ přímo za bláboly a hrubě nezodpovědný experiment.

„Studenty jsme vyhnali z koleji, aby se nenakazili, a pak bychom je stáhli zpět na ubytovny a vývařovny s podivnými hygienickými podmínkami. To vše za nedůstojnou mzdu, vzpomínaje na skvělé doby chmelových brigád,“ zlobí se Jankovský.

„Studenti mají studovat, ne budovat na zapískání kohokoli světlé zítřky. To už skončilo řadou průšvihů. Jen namátkou ČSSR, SSSR, Kambodža, dnes třeba Severní Korea. Univerzity a školy obecně musí poskytovat vzděláni, ne otrockou pracovní silu,“ dodává.

Část studentů vysokých škol z rozhodnutí vlády však v době koronaviru do praxe povinně nastoupila – konkrétně medici z vyšších ročníků lékařských fakult. Pracovní povinnost jim skončila až v polovině května.

Řada dalších studentů se ale do pomoci zapojila dobrovolně. Někteří studenti pedagogických fakult například hlídali děti zdravotníkům, studenti informatiky pomáhali seniorům s počítačovou gramotností, chemici připravovali dezinfekce a studenti napříč obory se hlásili k dobrovolnické pomoci kupříkladu v oblasti nákupů pro seniory.


Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)