Střídání velvyslanců na klíčových postech má počkat až na nového prezidenta
Mezi vládou Petra Fialy a prezidentem Milošem Zemanem je údajně uzavřena gentlemanská dohoda o tom, že do konce svého funkčního období už prezident nebude řešit nástupnictví na klíčových zahraničních ambasádách, na nichž má dojít k pravidelnému střídání buď koncem roku 2022 nebo počátkem roku 2023. Nezbytný souhlas a podpis již nechá na svého nástupce.
Informaci získal HlídacíPes.org u důvěryhodných diplomatických zdrojů. „Taková představa tu skutečně je. Původní idea byla dokonce i taková, že by se pozdržela celá rotace velvyslanců, ale to by se týkalo až padesáti lidí a narušilo by to celý systém,“ říká diplomat, který s ohledem na téma nechce být jmenován.
Na otázku HlídacíPes.org, zda výše zmíněná dohoda mezi vládou a prezidentem existuje, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nijak nereagoval. Ministerstvo zahraničí otázky spojené s výměnou velvyslanců, do doby než je jejich post potvrzen i hostitelskou stranou, zásadně nekomentuje.
Paříž, Tel Aviv, Peking…
Dohoda se má ale údajně týkat například velvyslanectví v Paříži, v Pekingu, ve Vatikánu nebo v Tel Avivu. Díky tomu by si mohl pobyt v Izraeli o nějaký čas prodloužit současný velvyslanec Martin Stropnický. Standardní dobou působení velvyslance jsou čtyři roky. Stropnický do Tel Avivu oficiálně nastoupil v listopadu 2018.
Související články
Velvyslankyně Filipi, rekordmanka české diplomacie. V Damašku začala už svůj desátý rok
Absolventů moskevské školy MGIMO mezi českými velvyslanci přibylo, Polsko se jich zbavilo
Američané chtějí v Sýrii udržet českou velvyslankyni Evu Filipi. Vydatně jim v tom pomáhá Miloš Zeman
O jeho dalším případném pokračování v diplomacii se spekuluje, sám Stropnický podle kuloárních informací projevil zájem o místo konzula v Miláně. Na přímý dotaz HlídacíPes.org to ale jednoznačně popřel: „Netuším co a kde koluje, ale o žádném případném pokračování mé profesní dráhy v Miláně neuvažuji.“
Dobré vztahy s Izraelem jsou tradičním bodem české zahraniční politiky. Nikoli náhodou by měl být pravděpodobně poslední zahraniční návštěvou, která do Česka zavítá za pomalu končícím prezidentem Zemanem, izraelský premiér Naftali Bennett. Kdo v Tel Avivu v průběhu příštího roku Stropnického vystřídá, se ještě neví.
U jiných důležitých ambasád je už naopak o nástupci jasno. Hynka Kmoníčka, současného velvyslance v USA, vystřídá Miloslav Stašek, současný státní tajemník ministerstva, který už má i potřebný agrément americké strany. Kmoníček má poté podle posledních informací přejít na velvyslanectví do vietnamské Hanoje. A například novým velvyslancem na Slovensku se stane dnešní šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.
Eva Filipi, rok dvanáctý
V příštím roce, poté, co skončí mandát Miloše Zemana, by se podle kuloárních informací měla po svém neobvykle dlouhém působení v Sýrii vrátit i velvyslankyně Eva Filipi.
Na svém postu je nepřetržitě od roku 2010, ale těší se velké důvěře prezidenta Zemana, který jí v říjnu 2016 udělil medaili Za zásluhy. Opakovaně zmínil, že Filipi má jeho důvěru a že její stažení ze Sýrie by nepodepsal.
Běžná doba působení diplomatů na takto exponovaném a rizikovém místě je v kategorii F, což znamená jen na dva roky. Filipi je v Damašku už rok dvanáctý; v délce svého nepřetržitého pobytu v zahraničí nemá v českém diplomatickém sboru konkurenci. Výrazně přesluhuje i s ohledem na věk. Na dotaz, zda předpokládá v příštím roce svůj návrat do Česka, Eva Filipi neodpověděla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Střídání ambasadoru je vrcholna záležitost prezidenta. Podívejme se ambasadora Vojtěcha, takto dvojnasoneho MZ v covidove epidemii. Nyní je ve Finsku a tato země chce odhodit svou neutralitu, nepricitam to Vojtechovi, ale kapička a pohár pretece. Důležité jsou posty jsou Vídeň, Budapešť, Berlín, Varšava, Moskva, Paříž, Londýn, Bratislava, Řím,Washigton aPeking a to se nedá stihnout za mandat. Zenit prezidenta Zemana je tvrdá realita, snažil se být kreativni a vybledl. Profesionálové na těchto postech mají svůj význam a pokud do toho vstoupí válka jako to bylo v Damašku a nyní na Ukrajině a Moskve je to složité.
Dobrý nápad, tím se i blížíme té vysněné Americe, kde si nově zvolený prezident dosazuje i na diplomatická místa velvyslanců svoje lidi, aby tam řídili jeho (tj. státní) politiku.
Skutečně asi nemá smysl už dlouho kritizovaná česká cesta , že tam ty svoje kamarády najmenuje až těsně před svým (i jejich) odchodem z funkce..:).
Já bych s tím počkal až na novou vládu!
Sice to bude zase ostuda,když už podruhé padne vláda v čase předsednictví EU,ale pořád lepší,než nechat tuto ubohou vládu neschopných a všehoschopných nabourat ČR do zdi,kam aktivisticky míří!