Po stopách tajemné firmy DAGAZ. Jeden z aktérů jesenické kauzy Hard o sobě nerad mluví
Budoucnost jesenického závodu Hard je stále plná nezodpovězených otázek. V továrně se již řadu týdnů nepracuje, většina zaměstnanců byla propuštěna. Nejasné zůstává i to, jakou roli v celém příběhu hraje firma DAGAZ CZ, za kterou stojí podnikatel Martin Zaorálek s kontroverzním bratrem Vítem. Zaorálek se o činnosti vlastní firmy bavit nechce.
Několik budov a strojů v areálu jesenického závodu Hard, který dříve patřil vítkovickému holdingu, získala v insolvenci firma Moravia Industry. Jak HlídacíPes.org již před časem informoval, Moravia tvrdila, že bude ve výrobě pokračovat. Zatím je ale v továrně ticho.
Naopak se v souvislosti s aktivitami Moravie objevila jména Martina a Víta Zaorálkových. Martin Zaorálek si měl podle výpovědí bývalých zaměstnanců fotit v areálu stroje, které Moravia od Vítkovic koupila. Zaorálkovi nejsou přímo v Moravii zastoupení, firma DAGAZ CZ s.r.o., kterou Vít Zaorálek zakládal a v níž je Martin Zaorálek prokuristou, si však pronajala v areálu závodu část prostor.
Související články
Budoucnost jesenického Hardu zůstává nejistá. Zaměstnanci vidí za kauzou kontroverzní bratry
„Část nemovitostí závodu, konkrétně cca 120 metrů čtverečních z celkové výměry závodu přesahující 130 tisíc metrů čtverečních, je pronajata společnosti DAGAZ CZ s.r.o., kde prokuristou této společnosti je Martin Zaorálek,“ uvedl pro HlídacíPes.org mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.
Co přesně dělá DAGAZ CZ v Jeseníku a od koho má pronajaté prostory, nelze zjistit. Podle výpisu z obchodního rejstříku je základní kapitál firmy 1 koruna. Jako předmět podnikání uvádí výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
Společnost DAGAZ CZ nemá webové stránky, a tak je z veřejných zdrojů nemožné o ní zjistit více.
Mluvčí Moravia Industry na otázku, zda je DAGAZ CZ v pronájmu v prostorách vlastněných Moravia Industry, odmítl odpovědět. Vítkovický holding, který stále vlastní většinu budov v areálu, však pronájem prostor DAGAZu popírá.
Dobře schované sídlo
HlídacíPes.rg se začátkem ledna vydal do údajného sídla firmy DAGAZ CZ. To mělo být v Opletalově ulici v Praze. Tam se na vrátnici sice podařilo zjistit, že firma má skutečně psané sídlo na dané adrese, nicméně kanceláře tam nikdy neměla.
Navíc v tu dobu už bylo sídlo DAGAZu změněno, ale obchodní rejstřík tuto změnu ještě neuvedl na svých internetových stránkách.
Podle výpisu z obchodního rejstříku by měla být jednatelkou DAGAZ CZ Petra Belantová. Na adrese, kterou v rejstříku uvedla, se sice na schránce nachází její jméno, dokonce na stejném štítku stojí i jméno „Zaorálkovi“, nicméně do budovy se nedá dostat skrz bránu a nikde nejsou zvonky.
Nové formální sídlo má DAGAZ CZ ve staré industriální budově v pražských Holešovicích. Na vrátnici o tom vědí, před časem se prý ze společného vchodu firma přestěhovala do prostor s vlastním vstupem.
Skutečně z jedné strany budovy lze najít zamřížované dveře, na kterých je nalepena cedule s názvem firmy a telefonním číslem. Dovnitř není příliš vidět, nicméně prostory se zdají být opuštěné.
Dodržujeme zákon, nic víc
Po chvilce zvonění se na druhém konci linky ozývá Martin Zaorálek. Když se dozví, že volá HlídacíPes.org, omluví se, slibí, že se ozve a hovor ukončí.
Do druhého dne však žádný telefonát nepřichází. Martin Zaorálek reaguje až na otázky zaslané sms zprávou. Zajímá nás, čím se firma DAGAZ CZ zabývá, jaké prostory a od koho si v Jeseníku pronajala a také, zda nějak spolupracuje s firmou Moravia Industry.
V následné emailové odpovědi však žádné konkrétní odpovědi o působení DAGAZu nejsou.
„Společnost DAGAZ CZ s.r.o. je soukromou společností, která neobchoduje s žádnými veřejnoprávními subjekty, a proto neposkytuje informace o svých obchodních aktivitách a obchodních partnerech nad rámec svých zákonných povinností,“ píše Martin Zaorálek.
Bratrovy stíny
Martin Zaorálek také figuruje v řadě firem společně se svým bratrem Vítem, který má kontroverzní minulost.
Vrchním soudem v Olomouci byl Vít Zaorálek za své aktivity z počátku tisíciletí v roce 2014 odsouzen za trestný čin poškozování věřitele na 4 roky a 10 měsíců vězení.
Podle rozsudku připravili lidé okolo Zaorálka skoro 800 firem, státních institucí i jednotlivců o více než sto milionů korun.
Po vstupu Zaorálkových spolupracovníků do vedení firmy skončila v konkurzu také brněnská textilka Kras Haka. Fabrika dodávala uniformy pro policisty, vojáky nebo hasiče. Podle soudu skupina rozprodala výrobní stroje, elektrická zařízení i auta.
Zaorálkova společnost C.M.B. Investment LTD figuruje i v kauze padlého Metropolitního spořitelního družstva, jedné z někdejších největších tuzemských kampeliček. Firmy, které společnost C.M.B. Investment ovládala, tvořily vůči družstvu MSD největší balík pohledávek. Firma Víta Zaorálka pak nabízela odkup dluhu svých dceřinek za nižší cenu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Patnáct kafí denně už bylo moc… Ivan Bartoš o svých chybách i plánech v politice
Babišova přímá linka na Slovensko. Známosti svědčící Agrofertu i jeho majiteli
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)