Štěch na hraně ekonomického fašismu, Zaorálkova profesní kaňka a Babiš – ochránce živnostníků
PSÍ UŠI. Prezident Miloš Zeman se svou rodinou navštívil britskou panovnici. V době, kdy píšeme tento souhrn, zatím není známo, že by se ČR ocitla ve válečném stavu s pátou nejmocnější armádou světa, což je za daných okolností asi maximum možného. A nyní podrobněji k některým událostem uplynulého týdne.
- Sociální demokracie se konečně rozhodla jít cestou, na kterou se měla vydat nejpozději na podzim roku 2004, kdy ohromila svět tandemem Gross-Sobotka. Následkem některých ne zcela předvídatelných okolností to sice chvilku trvalo, ale výsledek se přece jen po 13 letech dostavil: Sobotka se odebral do politického smetí. A nový tandem Zaorálek-Chovanec dostal do kampaně pěkný příspěvek od šéfa Senátu Milana Štěcha.
„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití.“
(Milan Štěch zajišťuje korporacím pracovní sílu, sjezd odborového svazu KOVO, 15. června)
Později už se z tématu samozřejmě bruslilo, zejména s odkazem na to, že Štěch prý myslel jen zneužívání švarcsystému. Pro nás ale i tak zůstává zajímavá ta linka, v níž politik navrhuje omezení soukromého podnikání ve prospěch velkých korporací, které nedostatek pracovní síly v Česku trápí nejvíc. Ať po politologických encyklopediích pátráme jakkoli, vychází nám z toho v lepším případě korporativismus, v horším ekonomický fašismus.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Ze Sobotkova konce je samozřejmě nejvíc smutný jeho nejbližší vládní kolega Andrej Babiš, muž, se kterým zde poslední tři roky Sobotka úzce spolupracoval na zavádění těch nejlepších vymožeností. Babiš smutní tak, že nenechal na Sobotkových nástupcích nit suchou.
„Pan Zaorálek je vlastně zakladatel Občanského fóra.“
(Andrej Babiš o Lubomíru Zaorálkovi na facebooku, 14. června)
To je samozřejmě průšvih, takováhle kariérní kaňka. To Babiš, to je jiná liga. Ochránce živnostníků, které tak zle napadají politici ČSSD.
„Mládek živnostníky považoval za parazity, Štěch je chce zase zlikvidovat a odradit od podnikání. Co byste čekali od celoživotního odboráře a kariérního politika. Celá jejich slavná ČSSD plánuje všechny brutálně zdanit. Je to jejich klasické chování, jsou zvyklí žít na dluh a z cizího. Já jsem sice zavedl EET, ale dělal jsem to proto, abych narovnal tržní prostředí a zajistil férové podmínky pro živnostníky a zaměstnance.
(Andrej Babiš na facebooku, 16. června)
My, co máme kromě zbytků paměti k dispozici ještě internet, si ovšem můžeme připomenout jiný Babišův výrok, který k živnostníkům zase tak vstřícný není.
„Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“
(velkopodnikatel Andrej Babiš horuje za velkopodnikání, říjen 2013)
- ČSSD v sobotu představila program a zjednodušeně se dá říct, že ho postavila na laciném populismu babišovského typu. Příklad?
„Jsem nekuřák, ale nejsem si teď jist, zda máme právo lidem organizovat jejich život…“
(volební lídr Lubomír Zaorálek v projevu na programové konferenci)
Hezké. Jen si říkáme, kdo tady to organizování života lidem tři a půl roku prosazoval z pozice hlavní vládní strany?
- Sociální demokracii teď formálně vede statutární místopředseda Milan Chovanec, a to přibližně do doby, než bude předsedou po podzimní volební nakládačce zvolen Jiří Paroubek. Chovanec, jak se sluší a patří, vysekl Sobotkovi povinnou pochvalu.
„Sobotka je nejlepší premiér za posledních dvacet let.“
(Milan Chovanec ve vysílání ČT, zdroj: ČTK,. června)
Ať počítáme, jak počítáme, sahá Sobotkův primát mezi premiéry zpět do roku 1997. Z toho nám vychází, jakkoli tomu není snadné uvěřit, že největším českým premiérem je v Chovancových očích Václav Klaus. Překvapivé.
- Závěrem ještě nakoukneme do hlavy grafickému editorovi zpravodajské ČT24. Aby bylo jasné, o koho jde, to je takový ten člověk, který mluvícím hlavám přiřazuje ty správné funkce, abychom my, lid tupý, byli patřičně ohromeni, jací velcí experti k nám z té obrazovky promlouvají.
Tak klidnou mysl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
O politice ČSSD si nemyslím nic dobrého, ale proevropský triumvirát S+Z+CH se právě domluvil na jednotném postupu a pic ho. Není to divné? Jako by Moskva, Zeman nebo Babiš měli na Štěcha nějaké KOMPRO, nebo mu někdo špatně poradil. Další možností je, že pan Štěch je diletant. V každém případě by jej ČSSD měla vyzvat k rezignaci. Je čas obrátit kormidlo DOPRAVA A NA ZÁPAD. V konzistentní straně se takové věci nestávají (takovou stranou je pro mě TOP 09).
Pane Malecký máte jako novinář velkou možnost otevřít lidem oči o Babišovi,je to nejhorší člověk téhle společnosti,jeho lži jsou naprosto nehorázné,fandím Vám otevřete lidem oči
Nejen lži, jaké tady ještě u politika nebyly, ale i Babišovo chování jsou nehorázné. Babiš má ale zásluhu na tom, že udělal ze Sobotky, který je neschopný vysvětlit pro lidi srozumitelně, i své jinak logické a správné kroky v souboji s prezidentem, obětního beránka – téměř mučedníka (prezident paradoxně varoval v kauze odvolání Babiše Sobotku,že udělá z Babiše mučedníka, pokud bude trvat na jeho odvolání z ministrování na MF).
Ale kdepák – ze Sobotky se nestal mučedník. Mohl se jím (téměř) stát, kdyby – jak se na záčátku zdálo, obětoval politicky i sám sebe při likvidaci Babiše. Ale i tuto cestu Sobotka zahodil, a po (nebo i během) této krize se pasoval na silného premiéra, který vydrží ustojí i nátlak Zemana.
A jestli ho až potom vyhodila vlastní partaj z místa svého předsedy, zatímco docházejícím premiérem zůstává dál, za to mu nikdo trnovou korunu nedá…
Panu Maleckému ve věci Babiš samozřejmě fandím a velice oceňuji, že nepodléhá kampaním Babišových mediálních expertů pro ANO 2011 i když jsou velmi intenzivní a značná část Čechů je, na rozdíl od Slováků, „žere“.
Prvním dojmem sledování výrokových přešlapů politiků je pocit, že inkluze z pera nejhorší ministryně se neomezila jen na školství, ale prolezla všechny politické strany, státní orgány, justici a obecní samosprávy.
Druhým dojmem je názor Milana Petráka z velmi užitečné knihy (částečně je i na netu) Autorita v nás.
Petrák dokazuje na velkém souboru dat, že politici se dopouštějí výrokových přešlapů i středních průšvihů schválně, protože konečným výsledkem je VŽDY posílení tvrdého jádra jejich voličů a nabalení dalších sympatizantů.
Zdá se to jako nesmysl, ale bohužel lidská mysl chodí divnými cestami.
Připojuji se k předřečníkům v uznání článků pana Maleckého, je radost číst fakta podávaná bez osobního zaujetí, které mnohdy na Psu nepříjemně čiší.