Státu v mapování nákazy koronavirem pomůžou mobily. Velký bratr se ale zatím v Česku nechystá

Napsal/a Vojtěch Berger 18. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko zatím nebude následovat příklad Rakouska, kde jeden z mobilních operátorů vládě poskytl data o poloze svých zákazníků. „V tuto chvíli operátoři státu žádná data o pohybu nepředávají, a ani ze zákona nemohou,“ říká výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Jedná se ale o tom, jak využít – se souhlasem majitele – mobilní telefony při trasování nemocných.

Rakouský operátor A1 vyvolal v Rakousku v uplynulých dnech vlnu kritiky za to, že dobrovolně poskytl vládě anonymizovaná data o poloze svých zákazníků s mobilním telefonem. Kabinet Sebastiana Kurze s jejich pomocí chce kontrolovat, zda lidé dodržují zákaz shromažďování kvůli šíření koronaviru.

Rakouská opozice argumentuje tím, že pro podobný krok neexistuje právní podklad. Podobně to vidí česká Asociace provozovatelů mobilních sítí. Mobilní operátoři v tuzemsku přesto se státem v době koronavirové krize spolupracují.

Pomoc při trasování

„Jediné co státu dáváme, bylo, že když jsme rozeslali SMS občanům do zahraničí, řekli jsme následně státu i novinářům agregovaná statistická data, tedy že celkem bylo rozesláno 205 tisíc SMS, z toho 7500 byla Itálie, XY Německo, atp.,“ říká ředitel asociace Jiří Grund.

Asociace se také podílí na jednáních s iniciativou vědců, akademiků a startupů Covid19, která plánuje vývoj aplikace usnadňující hygienikům trasování nakažených koronavirem. Z velkých hráčů tuzemské technologické scény se na iniciativě podílí například společnosti Seznam, Alza, Keboola, O2 a další.

„Všem lidem, kteří jsou nakažení koronavirem, je zapotřebí zavolat a vystopovat, kde se pohybovali, s kým se potkávali, a všechny tyto kontakty dát dohromady, zavolat na ně a zařídit, aby se ti potenciálně nakažení spojili s hygienou – prostě spustit proces, který by měli pod kontrolou epidemiologové a hygienici,“ popsal záměr v rozhovoru pro Seznam Zprávy jeden z hlavních organizátorů Covid19 Petr Šimeček.

Zástupci iniciativy se už také podle něj sešli s premiérem Andrejem Babišem a „plácli si na to, že stát uvítá pomoc a my moc rádi pomůžeme“.

Jen se souhlasem majitele mobilu

Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí ale připomíná, že iniciativa naráží na ochranu osobních údajů: „Ta je pro operátory svatá. Takže my jako APMS jsme do iniciativy zapojeni, účastníme se diskusí, ale zatím žádná data nepředáváme. Aktuálně se řeší i ve spolupráci se státem, zda vůbec existuje právní nástroj, aby bylo možno o něčem podobném uvažovat,“ říká.

Data o poloze mobilních telefonů kvůli mapování šíření nákazy koronavirem využívá Izrael nebo Jižní Korea. Podobný krok zvažovala také Itálie či Belgie. Izraelský model například umožňuje sledování polohy konkrétních osob – nejen nakažených, ale i těch, které s nimi přišly do kontaktu. V Česku se podle Jiřího Grunda nic podobného nechystá.

„Ve hře je nyní jediná věc, že když by nakažený dal výslovný souhlas, mohl by hygienik získat mapku, kde se pohyboval, a lépe klást otázky. Ale musel by k tomu být výslovný souhlas nakaženého, bez toho nejede vlak,“ říká šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)