Státu v mapování nákazy koronavirem pomůžou mobily. Velký bratr se ale zatím v Česku nechystá
Česko zatím nebude následovat příklad Rakouska, kde jeden z mobilních operátorů vládě poskytl data o poloze svých zákazníků. „V tuto chvíli operátoři státu žádná data o pohybu nepředávají, a ani ze zákona nemohou,“ říká výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Jedná se ale o tom, jak využít – se souhlasem majitele – mobilní telefony při trasování nemocných.
Rakouský operátor A1 vyvolal v Rakousku v uplynulých dnech vlnu kritiky za to, že dobrovolně poskytl vládě anonymizovaná data o poloze svých zákazníků s mobilním telefonem. Kabinet Sebastiana Kurze s jejich pomocí chce kontrolovat, zda lidé dodržují zákaz shromažďování kvůli šíření koronaviru.
Rakouská opozice argumentuje tím, že pro podobný krok neexistuje právní podklad. Podobně to vidí česká Asociace provozovatelů mobilních sítí. Mobilní operátoři v tuzemsku přesto se státem v době koronavirové krize spolupracují.
Pomoc při trasování
„Jediné co státu dáváme, bylo, že když jsme rozeslali SMS občanům do zahraničí, řekli jsme následně státu i novinářům agregovaná statistická data, tedy že celkem bylo rozesláno 205 tisíc SMS, z toho 7500 byla Itálie, XY Německo, atp.,“ říká ředitel asociace Jiří Grund.
Asociace se také podílí na jednáních s iniciativou vědců, akademiků a startupů Covid19, která plánuje vývoj aplikace usnadňující hygienikům trasování nakažených koronavirem. Z velkých hráčů tuzemské technologické scény se na iniciativě podílí například společnosti Seznam, Alza, Keboola, O2 a další.
„Všem lidem, kteří jsou nakažení koronavirem, je zapotřebí zavolat a vystopovat, kde se pohybovali, s kým se potkávali, a všechny tyto kontakty dát dohromady, zavolat na ně a zařídit, aby se ti potenciálně nakažení spojili s hygienou – prostě spustit proces, který by měli pod kontrolou epidemiologové a hygienici,“ popsal záměr v rozhovoru pro Seznam Zprávy jeden z hlavních organizátorů Covid19 Petr Šimeček.
Zástupci iniciativy se už také podle něj sešli s premiérem Andrejem Babišem a „plácli si na to, že stát uvítá pomoc a my moc rádi pomůžeme“.
Jen se souhlasem majitele mobilu
Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí ale připomíná, že iniciativa naráží na ochranu osobních údajů: „Ta je pro operátory svatá. Takže my jako APMS jsme do iniciativy zapojeni, účastníme se diskusí, ale zatím žádná data nepředáváme. Aktuálně se řeší i ve spolupráci se státem, zda vůbec existuje právní nástroj, aby bylo možno o něčem podobném uvažovat,“ říká.
Data o poloze mobilních telefonů kvůli mapování šíření nákazy koronavirem využívá Izrael nebo Jižní Korea. Podobný krok zvažovala také Itálie či Belgie. Izraelský model například umožňuje sledování polohy konkrétních osob – nejen nakažených, ale i těch, které s nimi přišly do kontaktu. V Česku se podle Jiřího Grunda nic podobného nechystá.
„Ve hře je nyní jediná věc, že když by nakažený dal výslovný souhlas, mohl by hygienik získat mapku, kde se pohyboval, a lépe klást otázky. Ale musel by k tomu být výslovný souhlas nakaženého, bez toho nejede vlak,“ říká šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Jak můžeme důvěřovat současnému Premiérovi s temnou minulostí, že sledování v budoucnu nezneužije?
To bude nějaký omyl.
Jak si lze snadno dohledat, naši operátoři tahle anonymizovaná data poskytují pomětně běžně a média je taky publikují.
Cituji třeba z informací ohledně demonstrace Milionu chvilek 24.6.2019. „..Nedělní demonstrace na pražské Letné se účastnilo 283 tisíc lidí. Uvedl to v pondělí operátor T-Mobile,…Na základě anonymizovaných lokalizačních dat ze sítě…T-Mobile před svým výpočtem stanovil místo očekávaného protestu a na základě toho určil vysílače, které toto území pokrývají signálem..“ – (atd) –
a ta poměrně přesná) čísla zveřejnil, -a média i opozice je ráda publikovala), a nikdo se nezajímal jestli k tomu dali účastníci písemný souhlas čili nic.. Nebo snad ano??
věc druhá, ale to jistě právníci z HP vědí, stát vůbec není povinen aktuálně informovat občany, pokud si jejich odposlechy či informace o poloze, od operátorů policie vyžádá – informovat je dle zákona má až „..po pravomocném skončení věci,!,“ tedy třeba až za několik let, a stejně to v naprosté většině případů nedělá…
1. Smyslem vyhlášení krizových stavů je omezení svobod občanů.
2. Když vidím jak mi kolem vylézají starší články o BIS o ruské propagande atd., tak si dovolím ještě jednu poznámku.
Neselhaly jen EU a NATO, které mohly již v lednu začít připravovat Evropu a hlavně v zárodku pomoc Itálii, ale selhaly i naše tajné služby, které podle nich velkmi efektivně honí ruské a čínské špiony, ale koronavir nějak přešly.
Přitom díky globalizaci se drtivá většina ochranných pomůcek pro řešení epidemiologických katastrof se vyrábí právě v té zlé Číně. Na to Koudelka opomněl upozornit.
Je ironií osobu, že dnes se ten hodný civilizovaný svět obrací na čínu a prosí o dodávky roušek a respirátorů a ČR těží z těch prý vlastizrádných aktivit Hradu.
Ano, jsou to čučkaři a na příkladu koronaviru je dobré si uvědomit, že musíme změnit pohled na naši bezpečnost, a tento pohledu musí být komplexní a hlavně musí na 100% hájit naše zájmy a ne zájmy těch, kterým se říká spojenci, abychom tohle hoštaplerství obhájili.
Podle informací HlídacíPes.org ze zdrojů blízkých vládě, už koncem prosince, v době, kdy se koronavirus objevil ve městě Wu-chan v centrální Číně, Bezpečnostní informační služba informovala vládu o nedostatcích v Státních hmotných rezervách a konkrétně o nedostatečném počtu ochranných pomůcek…