ČEZ, obce ani Českou televizi NKÚ kontrolovat nebude. Senátoři se chystají posílení jeho pravomocí odmítnout
Nejvyšší kontrolní úřad pravděpodobně nebude moct kontrolovat hospodaření státních podniků, zdravotních pojišťoven České televize, rozhlasu ani obcí a jimi zřízené firmy a příspěvkové organizace.
I když novela zákona o NKÚ i nezbytná novela ústavy prošla bez potíží Poslaneckou sněmovnou, v Senátu podle všeho při čtvrtečním (26.5. 2016) hlasování narazí; a protože je ve hře i změna ústavy, poslanci nemohou senátory přehlasovat.
O rozhodnutí změnu nepodpořit svědčí i hlasování v senátních výborech z minulého týdne. A připouštějí to i sami senátoři.
Změna odložená na neurčito
„Uvidíme, jak to dopadne, je to tak půl na půl. Ale otevřeně říkám, že získat tři pětiny pro změnu ústavy bude problém,“ říká senátor ČSSD a starosta Bohumína Petr Vícha. I on bude pravděpodobně mezi těmi, kdo budou hlasovat proti.
Starostové a zastupitelé obcí, měst i krajů představují v Senátu významnou sílu. Z 81 senátorů a senátorek jich má některou z obecních či krajských funkcí rovných čtyřicet.
„Počítáme s tím, že hlasování bude volné,“ odpovídá Vícha na dotaz, zda k přijetí zákona senátory své strany přesvědčoval premiér Bohuslav Sobotka.
I díky hlasům sociálnědemokratických a dalších koaličních senátorů se dlouho chystané i vládou prosazované rozšíření pravomocí NKÚ s nejvyšší pravděpodobností odloží na neurčito.
Prakticky jistý neúspěch novely očekává senátor Libor Michálek (zvolený za koalici Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL). Ten chce alespoň při čtvrtečním hlasování navrhnout usnesení, které by umožnilo změnu schválit a zároveň vládu vyzvalo k tomu, aby námitky senátorů vyřešila.
„Umožňuje to změnu chválit, ale zároveň se od ní distancovat a žádat nápravu. Když se změna nepodaří schválit teď, v tomto volebním období se to už nestihne,“ je přesvědčenLibor Michálek.
Vadí příliš mnoho kontrol
Senátorům napříč politickými stranami se nelíbí především to, že NKÚ by byla další z řady institucí, které mohou kontrolovat obce i hospodaření jimi zřizovaných firem, kupříkladu Dopravních podniků.
„Jednu věc vám kontrolují třeba tři různé kontroly a každá ještě s jiným názorem. Vláda se zavázala, že s tím bude něco dělat, ale stále se nic nestalo. Zákon o NKÚ je připraven dva roky, za tu dobu, mohli změnu předložit společně,“ říká senátor ČSSD a starosta Bohumína Petr Vícha.
Poukazuje na programové prohlášení vlády, které v souvislosti s posílením pravomocí NKÚ (v bodě 9.7, pozn, red.) slibuje právě odstranění duplicit v kontrolách.
Na vládní slib se odkazuje i usnesení dvou senátních výborů z minulého týdne. Ty sice doporučují schválit rozšíření pravomocí NKÚ, jenže „až současně s návrhem na odstranění duplicit kontrolních systémů“.
Zákon o finančním řízení a kontrole, které má právě kritizované překrývání se a opakování kontrol řešit, je sice nyní v mezivládním připomínkovém řízení, senátorům to ale nestačí.
Nabízí se tak i jiné důvody odporu proti rozšíření pravomocí NKÚ. „ Za odporem k novele může být i lobby státních podniků či firem zřízených městy,“ připouští senátor Michálek.
I ČEZ? Bez výjimky
Zatímco z povinného zveřejňování smluv dostaly výjimku státní firmy obchodované na burze (tedy konkrétně ČEZ), zákon o NKÚ s ničím takovým nepočítá.
Očekávání, že novela přes Senát podle všeho neprojde, převládá podle informací HlídacíPes.org i na Nejvyšším kontrolním úřadě. Prezident Kala se bude snažit v úterý 24. května ještě senátory přesvědčovat o smyslu a důležitosti změny.
„Veřejnost má právo vědět, jak se hospodaří s jejími penězi. Duplicitu kontrol, na kterou si senátoři a starostové tolik stěžují, zamítnutí tohoto zákona nevyřeší. Na to je třeba změnit jiný zákona a ten už je na cestě na vládu. Je to jako popravit nevinného za zločin, který je ve stejné době souzen u jiného soudu,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org prezident NKÚ Miloslav Kala
Připustil i možnost, že za zájmy starostů a obcí se může skrývat i lobbing dalších hráčů, jichž by se rozšíření pravomocí dotklo.
„Na jednáních se mluví pouze o starostech, ale z veřejných zdrojů přeci víme, s jakými problémy se potýkají firmy s majetkovým podílem státu nebo samospráv – od dopravních podniků, přes komunální služby, až po nemocnice či třeba ČEZ. Bylo by velmi zvláštní, kdyby svůj vliv neuplatňovaly. Pokud to tak je, pak se schovávají za starosty a nechávají je bojovat za sebe,“ říká Kala.
Follow @brestan
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Kontrol není nikdy dost, zvlášť v naší vyčů.ané společnosti. Spíše jde senátorům o to, aby se oni sami chudáčci nepředřeli za tak málo peněz,
co za svou funkci pobírají. Duplicita kontrol je prakticky všude a žádné odmítnutí zákona ji neodstraní. Např. ve zdravotnictví provádí kontroly zdravotní pojišťovny, ministerstvo zdravotnictví, lékařská, stomatologická a lékárnická komora, súkl, krajské úřady, sújb a teprve v poslední řadě (!) pacient. Přesto je momentální situace ve zdravotnictví neudržitelná.
Pane redaktore, zřejmě patříte mezi novináře, kteří jdou více do hloubky, umíte ověřit, že (konkrétně co se kontrol nad samosprávami týče)celý náš slavný Senát už před 15 lety prokázal, – že není tou pojistkou, proti špatným zákonům kvůli nimž byl zřizován. A je velkou lží a ohlupováním veřejnosti, když udatní odpůrci senátoři tvrdí, že by zména Ústavy vrátila společnost do období Národních výborů – které dozorovaly vše.!!!
Tam, mezi NV a způsoby protagonistů zločinného režimu českou veřejnost ve skutečnosti už Senát společně s Opozičně smluvenou sněmovnou, – tedy oba zákonodárné sbory přijetím první novely zákona o Praze zákonem 145/2001 Sb.
Dolní sněmovna zákon přijala a horní (tedy Senát) se novelou odmítl zabývat – a tak se stalo, že výlučně v hl. m. Praze byla zákonem svěřena dozorová / kontrolní pravomoc nad všemi samosprávami – politicky složenému, neveřejně jednajícímu, a paradoxně dokonce nepřímo volenému orgánu – Radě hl. m. Prahy!
Rozhodování samospráv „hlídali“ pražští konšelé až do podzimu 2006, kdy z iniciativy VOP p. JUDr. O Motejla prošla tzv. dozorová novela 234/2006 Sb. – která radním tuto pravomoc vzala.
Na jaké neřástva bylo v matičce Praze v tomto období zaděláno – nám věrohodní novináři budou ještě dlouho připomínat, viďte? Máte-li zájem o úplnou genezi projednávání té hrůzné novely na jaře 2001, – dejte vědět – obratem pošlu.
Že není vůlí „tradičních“ politiků nechat NKÚ nahlížet na tunely v obecních firmách a rozpočtech, či v ČEZ nebo ČT, okupovaných šíbry? Není divu. Řada zvěrstev ještě nebyla promlčena… A nové tunely se budují. „Tradiční politické strany“ chtějí prostřednictvím svých senátorů pouze opět dokázat, že si do financování „tradiční české demokracie“ již „tradičně“ nenechají mluvit. Natož tak prostřednictvím NKÚ, schopným podávat trestní oznámení. Samy „tradiční strany“ tak zjevně vědomě ženou vodu na mlýny extrémistů a populistů a metastázují rakovinu společenského systému v ČR – korupci a hospodářskou kriminalitu v eráru.
Jak mohou senátoři hlasovat o změně zákona, pokud jsou sami ve střetu zájmu, jako zástupitelé obcí… Potom jim samozřejmě tento zákon vadí. První chybou je už to, že sedí na deseti židlích a chtějí rozhodovat o zákonech, které ovlivní je samotné. Úředník si rozhoduje jestli ho někdo může kontrolovat. To je dobrý vtip.
Dobrý vtip, může mít skvělé pokračování.
Je v silách, zájmu i odpovědnosti věrohodných novinářů, aby rozhodování těch senátorů, současně komunálních politiků, kteří se zítra v hlasování pokusí, zabránit kontrolám NKÚ na svých radnicích. To je přesně role seriozních novinářů, které mohou dostát v zájmu voličů, – zejména v těch volebních obvodech , – kde se senátoři/odpůrci nezávislých kontrol z NKÚ budou letos v podzimních volbách znovu nabízet do funkcí… !
Potíž je v tom že náš stát se pokouší zavádět až příliš mnoho různých řešení současně, přičemž pak nefunguje pořádně žádné.
Připomene tedy že sotva vloni byl uzákoněn registr smluv, do kterého budou muset všechny zmíněné instituce (s pár vyjímkami) ukládat svoje smlouvy, přístupné potom veřejně přes internet Tudíž potom nejen pouze kontrolní instituce určené k tomu zákonem, ale všechny instituce, jakož tedy i nezávislé subjekty média, i občané budou mít k těmto smlouvám přístup, budou si je moci zkontrolovat a případně podat trestní oznámení.
K čemu tedy zákonem rozšiřovat okruh kontrolních orgánů, když toto oprávnění budou mít nyní všichni. Navíc,tedy ten počet kontrol NkU bude kapacitně omezen, i kdyby udělali navíc sto kontrol..ale obcí je u nás kolem šesti tisíc..