Stát mrhá časem i miliardami na ochranu orné půdy
Práce na ochraně zemědělské půdy stát příliš nezajímá. Plány sice spolkly už 13 miliard, ale z chystaných opatření není hotova ani desetina.
Plyne to z aktuálního kontrolního závěru Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten prověřil hospodaření s penězi určenými právě na úhradu pozemkových úprav. Ty rozdělovalo Ministerstvo zemědělství (MZe) především z Programu rozvoje venkova a dalších zdrojů.
Na problém dlouhodobě upozorňuje i spolupracovník HlídacíPes.org, agrární analytik Petr Havel.
Na čem poroste obilí?
Jen MZe v letech 2007 až 2014 vynaložilo na pozemkové úpravy z různých zdrojů celkem 13 miliard korun.
„V České republice je vlastní realizace navržených pozemkových úprav dlouhodobě velmi pomalá. Od roku 1995 se ve zpracovaných katastrálních územích dokončilo jen 9 % z navrhovaných opatření, která měla za cíl zpřístupnění pozemků, provedení protierozních opatření, dále vodohospodářských opatření a opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí. Jejich dokončení může vzhledem k dosavadnímu vývoji trvat ještě několik desetiletí,“ upozorňuje kontrolní zpráva NKÚ.
Například z navrhovaných protierozních opatření se od roku 1995 podařilo uskutečnit jen 7 %. V České republice je přitom ohroženo zhruba 50 % orné půdy vodní erozí a téměř 10 % erozí větrnou. Většina ohrožené půdy tak není systematicky chráněna a orné půdy trvale ubývá.
Podle propočtů agrárního analytika Petra Havla se v České republice ročně ztratí zemědělská půda zhruba za tři miliardy korun.
Petr Havel: V Česku se ztrácí zemědělská půda. Ročně za tři miliardy korun
„Přestože dostupné analýzy už řadu let ukazují, že v České republice je zhruba polovina veškeré zemědělské půdy (a podle některých údajů i více) ohrožena vodní a větrnou erozí, politici ani podnikatelé se zatím nemají k tomu, aby se pokusili tento nevyhovující stav řešit,“ napsal Havel a čerstvá zpráva NKÚ jeho slova potvrzuje.
Centimetr za sto let
Neustále postupující proces se odráží mimo jiné v rostoucím riziku záplav či naopak sucha: jen od roku 1997 dosáhly škody způsobené povodněmi částky 174 miliard korun.
Škody, které napáchají sucha, se zatím vyčíslena nejsou, počet regionů, která opakovaně čelí nedostatku vody, ale roste. Zdaleka se už nejedná pouze o jižní Moravu nebo chmelařskou oblast Žatecka a Lounska.
Další údaj je neméně alarmující. Odborníci odhadují, že vlivem eroze se každoročně může z každého hektaru ztratit (tedy například odplavit či odvát) až deset tun zeminy.
„Souhrnná hodnota takto se ztrácející půdy se v České republice odhaduje na více než tři miliardy korun ročně, což se týká více než tří miliony drobných vlastníků pozemků v naší zemi,“ upozorňuje Havel.
Naopak centimetr kvalitní ornice, která je schopna vsakovat vodu a bránit tak vodní a větrné erozi, se podle některý údajů vytváří sto let, podle jiných ale i mnohonásobně déle – záleží na podmínkách příslušné lokality.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Rekultivace – tento odvod do fondu z každého projektu stavebních aktivit byl trn v socialismu ve společné „kase“, kterou po roce 1989 dost výrazně sklidili nebo spíše vhodně využili jako zástavu pro úvěry a kde je konec fondu na rekultivace ?
Koncepce ochrany vody,lesu pudy,ovzduší byla vypracovaná již před rokem 1948,byla uskutečňována službou hrazení Bystřin-lesnicko-technických melioraci,byla předmětem vysokoškolských přednášek.V roce 1951. a později v rámci
Politických aktivit kompletně zlikvidována,jména odpovědných pracovníku vymazána.Co se dnes učí na vysokých školách?
Ovšem nejhroznější erozí je volná ruka trhu, která kupuje od restituentů, ale i od obcí a dalších institucí (sic!) ornou půdu pro develotry k zabetonování pod stavby skladovacích hal. Z příkladů nejstrašlivějších – AMAZON v Dobrovízi v Praze – západ. Na těchto plochách už se humus nevytvoří nikdy, pánové, a čínských hraček zde skladovaných se nenajíme!
Vážený Hlídací pse,
píšete,že „…podle propočtů agrárního analytika Petra Havla se v ČR ročně ztratí zemědělské půdy zhruba za 3 miliardy Kč“.Zmiňujete NKU a jeho nálezy.Zmiňujete MZe a jím rozdělované peníze,pomalost prací při „realisaci pozemkových úprav v ČR “ atd.Hlavním tematem je tedy orná půda v ČR.Nějak se vám ale ztratil hlavní původce a viník obrovských ztrát orné půdy v ČR-developerské organisace a stavební úřady,které jsou zodpovědné za trvalé ztráty orné půdy v ČR v měřítku ,které je nesrovnatelně větší,než vámi zveřejněné údaje páně Petra Havla.Nešlo by tuto vaši informaci doplnit a dát ji do pravdivých relací ?Nebo je pan Robert Břešťan placen i za polopravdy?
S pozdravem ing.Jan Sláma,Brno
Vážený pane Ing. Slámo. Zkuste si ten článek znovu přečíst, zkuste kliknout na odkaz, budete se divit, že se tam o developerských projektech dočtete. A zkuste se zamyslet, než začnete psát o „placených polopravdách“.