Stát bobtná a dál nabírá nové lidi: policisty, vojáky, učitele i berní úředníky. Rostou i jejich platy
Nová vláda bude dále nabírat státní zaměstnance a souhlasí i s růstem jejich platů. Tisíce černých duší na úřadech a ministerstvech se zatím škrtat nebudou.
Pracovat pro stát se vyplácí – měřeno alespoň průměrným platem i mediánovým příjmem, ty jsou navzdory silnému tlaku na růst mezd v obou případech vyšší než v soukromé sféře.
Průměrný hrubý plat státních zaměstnanců dosáhl 31 968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29 840 korun hrubého, plyne z údajů ministerstva práce.
A nová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů usiluje o to, aby se platy státních zaměstnanců dále zvyšovaly. A o další tisíce poroste i celkový počet lidí na výplatnicích státu.
O 24 miliard víc než vloni
Na konkrétní výši růstu platů se zatím politici nedohodli s odboráři, vůle k růstu ale nechybí žádné ze stran. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly, by dohoda mohla být uzavřena v polovině srpna.
Například pro učitele odbory žádají další 15% nárůst platů, licituje se především o výši růstu u dalších profesí, především u hasičů, policistů a úředníků, nárůst by se měl pohybovat mezi 6 – 10 %.
Stát na platy státních úředníků v posledních letech vydává stále více peněz. Jen letos je v rozpočtu v kolonce platy naplánováno 186 miliard korun, což je o 24 miliard více než loni.
Jen od ledna do května letošního roku bylo ze státního rozpočtu vyplaceno 42,1 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku přitom stát na platech vyplatil 36,5 miliardy korun.
Podle analytiků ovšem vede správná cesta k zvyšování platů naopak přes snižování počtu státem placených úředníků.
MAPA ČESKÉ JUSTICE – nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org
Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost
„V případě snížení počtu státních zaměstnanců je možné výrazně navýšit platy. Celkové výdaje na státní zaměstnance se přitom nemusí výrazně navyšovat. Propuštění zaměstnanci by vzhledem k napjaté situaci na trhu práce velmi rychle našli uplatnění v soukromém sektoru. Jejich původní práci by mohly převzít počítače,“ komentuje situaci hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Desítky tisíc lidí navíc
Mezi roky 2009 až 2013 se počet státních zaměstnanců snižoval, od roku 2014 ale setrvale roste. Za poslední čtyři roky stát nabobtnal o bezmála 40 tisíc lidí. Zaměstnanců ministerstev a dalších státních úřadů, učitelů, hasičů, policistů a vojáků je nyní v součtu přes 453 tisíc.
Do tohoto počtu ovšem statistiky zahrnují i zhruba 16 tisíc černých duší, tedy neobsazených tabulkových míst, na něž státní úřady z rozpočtu čerpají peníze; ty pak využívají na přilepšenou k platům skutečných zaměstnanců.
I když premiér Andrej Babiš tuto zavedenou praxi kritizuje, není pravděpodobné, že se na ní něco změní. Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové je to reálné možná tak za dva roky. Ročně jde z rozpočtu na tyto fiktivní „zaměstnance“ šest miliard korun.
Státu přitom lidé stále chybějí. Nejvíc neobsazených míst hlásí školy, ředitelé škol poptávají jak učitele, tak vychovatele a asistenty. Zaměstnanců ve školství (včetně nepedagogických profesí) je zdaleka nejvíce – 227 tisíc. Stát dále nabírá i policisty, hasiče, vojáky a dozorce do věznic. A také berní úředníky. Těch je mimochodem na výplatní pásce státu více než 16 tisíc, za pět let jich přibylo od jeden a půl tisíce.
Plán státního rozpočtu na rok 2019 počítá s tím, že pro stát bude pracovat opět více lidí – 463 400. V roce 2014 si stát vystačil se 416 645 zaměstnanci, v roce 2016 s 422 400…
Čtvrtina lidí dělá pro stát
„Během pouhých několika let se tak počet státních zaměstnanců navýší o 41 000. Vzhledem k napjaté situaci na trhu práce by přitom bylo vhodné, aby státní aparát začal fungovat efektivněji. Mnoho byrokratických procesů mohou řešit počítače místo úředníků,“ říká Štěpán Křeček.
Z veřejných peněz je ovšem placeno mnohem více lidí. Dalších zhruba 375 zaměstnanců mají kraje, obce a jejich příspěvkové organizace.
Pokud by se k celkové mu počtu připočetli i lidé, pobírající mzdu ve státních a polostátních firmách, kterých je zhruba 160 tisíc, dostáváme se k milionové hranici. To představuje čtvrtinu všech zaměstnanců v Česku.
Je pravděpodobné, že výdaje na státní zaměstnance (kteří tvoří zajímavou a důležitou voličskou skupinu) i jejich počet za vlády Andreje Babiše dále výrazně poroste.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
S navyšováním byrokratů začal neschopný Sobotka a Babiš v tom bude pokračovat.Protože HDP neporoste věčně a ekonomická situace se obrátí,tak se na to nekonečné prožírání bude půjčovat.Až skončí tato vláda a ona skončí,tak budeme zadluženi počítám tak 75%.Ani komunisté za bývalého režimu neměli tolik policistů jako současná vláda.S nástupem socialistů se začaly neúměrně zvyšovat platy a příbírali se další tisíce uniforem.Na takové hospodaření soudruzi brzy dojedeme.
Plácáte ukrutný nesmysly! Třeba to, že ani komunistická vláda neměla tolik poslanců……copak vláda určuje počet poslanců?
Tak nám napiště něco úplně smyslného.Růst byrokratů o 40 000 za Sobotkovi a Babišovi vlády je fakt.
Tak Sobotka se to naučil od svých učitelů, Zemana, Grosse, Špidly Paroubka. Babiš se toho už zúčastnil v minulé vládě a bude i dále pokračovat. Pravdou je, že Topolánkova vláda nenavyšovalal a Nečasova snižovala počty státních zaměstnanců.
Ovšeem s dalším už nemohu souhlasit, k 75% dluhu (z HDP) se dostaneme jen těžko, v současnosti jsme někde nad 30% ale pokud by přišla podobná krize jako minulá, tak to může letět nahoru velmi rychle. Pesimističtější jsem ale zase ohledně konce této vlády. Obávám se, že state capture už byl dokonán a teď se jen zametá.
Prvním testem, jak občané vnímají zvýšení platů úředníků (v komunální správě) budou podzimní volby. Veřejná správa, stejně jako samospráva měla být službou občanům a leckde radnice s lidmi jednají autokraticky, dokonce odmítají přijmout a respektovat Etické kodexy… Lidi, rozum do hrsti!
Stát řídí jako svou firmu a zaměstnance má zdarma, zaplatí si je daňový poplatník. Dotace na státní zaměstnance, Bureš v Bruselu těžko vyškemrá, aby mu to vycházelo i finančně, to dopadne, to budeme teprve koukat.
„Ani komunisté za bývalého režimu neměli tolik policistů jako současná vláda“. Ono za komunistů tady nebylo tolik darebáků, a kupodivu ani tolik vězněných ve věznicích. Čím to jen může být, co se změnilo?
Zákony. Za komunistů nebylo tolik trestných činů za které se chodilo do basy.
Svoboda. To asi neznáš.
-Pracovat pro stát je velmi výhodné.Svým blízkým státní zaměstnanci prozrazují,že za málo práce je tam dost muziky.
-Mám za to,že navýšení platů učitelů,hasičů,policistů dosáhlo svého stropu a další je neúnosné.
-Už skutečnost,že stát funguje při chybějících 16.000 zaměstnanců něco vypovídá.Přitom měl zkolabovat.Rozdělme tedy mzdové prostředky chybějících 16.000 černých duší mezi stávající zaměstnance a stavy ponechme.
-Stát nechce podrobit kritice racionálnost práce zaměstnanců svých struktur.Zkritizoval by tím sám sebe v péči o náplň práce podřízených.Takže dál bude reagovat na pokřik „málo nás.málo nás“ nekompetentním zvyšováním stavu státních zaměstnanců kdekoliv.Ó jaká to hanba.
Nezbývá, než s Vámi souhlasit, stát stojí a padá na starosti o své zaměstnance a jelikož struky státního vemena vyživují i rodinné příslušníky státních zaměstnanců nejen „mlékem“, ale také možnostmi širšího dosahu uplatnění zase ve státě a jeho potřebách. Tedy začarovaný kruh, zdá se. Myslím, že počet státních zaměstnanců se „rozmnožil“ nástupem A. Babiše do správy státu – proč?, to nechám na fantazii každému zvlášť. Nepochybuji, že dobře „živený“ státní zaměstnanec bude na straně státu (těch struktur, co jej „vedou“) neochvějně stát v dobách dobrých i zlých, tak to bylo vždy, proč by to mělo být jinak dnes.
Je to tak, že u nás ve státním sektoru funguje neuvěřitelně rozsáhlý nepotismus. Existují celé rodinné povětšinou ex-komunistické klany kde nenajdete jediného kdo není na nějaké úřednické pozici. Co je horší vyšší managerské pozice se takto obsazují prakticky všechny.
Opět jsem narazil na stejný obsah vašeho článku na tiscali. Proč to? Děkuji za reakci.
Zvláštní je, že nikdy není ničeho akorát. Buď je toho málo nebo moc. Není to náhodou nějaký přírodní zákon , ta nepřiměřenost?
Jen pro srovnání počet policistů na 100 tis. obyvatel v okolních zemích a u nás.
Polsko 260, Německo 300, Česko 400. V roce 1991 bylo u nás o 11 tis. policistů méně.
Po listopadu 1989 roste u nás všechno, nejen počet státních zaměstnanců a úředníků zvláště. Na příklad, počet krajů na území dnešní ČR byl v roce 1990 8 (5 v Čechách, 2 na Moravě a hlavní město Praha vyčleněno na úroveň kraje), dnes jich máme 14; lékáren a výdejen léků (výdejny byly v menších místech u zdravotních středisek, když v místě nebyla lékarna) bylo mezi 1850 až 1870 v celé ČSSR (dělal jsem tehdy průzkum za účelem distribuce léčivých přípravků po rozpadu podniku Zdravotnické zásobování, n.p.) dnes jich je bez Slovenska hodně přes 2500 (výdejny léků už neexistují); státní dluh celé ČSSR byl prakticky nulový a dnes je 1 717 525 290 749 Kč ( k 30.6.2018), a stejné je to s inflačním růstem cen a částečně i mezd a platů, výjimkou jsou důchody, které v roce 1990 byly ještě ve výši 70% průměrného příjmu a dnes jsou ve výši méně než 40% průměrného příjmu a armáda, která je na zlomku stavu v roce 1990.
A tak by bylo možno pokračovat ještě dlouho – počet automobilů, atd., atd., atd.
Jen nikdo neví jestli je to dobře nebo špatně .