Stát běžně dává veřejné zakázky firmám, které o sobě nezveřejňují „povinné“ informace
I když mají zadavatelé veřejných zakázek povinnost uzavírat smlouvy jen s transparentními společnostmi, realita je často jiná. Každý rok jde na veřejné zakázky zhruba 600 miliard korun z veřejných rozpočtů, většina firem zapsaných v registru smluv však nezveřejňuje své finanční výkazy, přestože jim to ukládá zákon.
Ministerstva, státní podniky či například města mají povinnost zveřejňovat své smlouvy s dodavateli v internetovém registru.
Za dobu existence registru smluv tam bylo evidováno necelých 32 tisíc firem a za rok 2016 informační povinnost nesplnily dvě třetiny z nich. Plyne to z analýzy poradenské společnosti Bisnode a Nadačního fondu proti korupci.
Téměř pětina dodavatelů zboží a služeb z registru smluv nesplnila informační povinnost ani jednou za poslední tři roky.
Miliardy na ulici
„Je zvláštní, když stát obchoduje s firmami, které se často záměrně vyhýbají zákonem stanovené informační povinnosti. Přitom neplnění informační povinnosti vytváří netransparentní podnikatelské prostředí, a navíc ještě vytváří prostor pro korupci,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode.
„Tuto závažnou situaci lze jednoduše vyřešit zavedením pravidla, díky kterému společnosti neplnící informační povinnost nebudou moci získat veřejnou zakázku či dotaci. Toto opatření uleví rejstříkovým soudům, které jsou administrativně zatížené, a hlavně bude možné včas odhalit mnohé závažné kauzy,“ komentuje data Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci (NFPK).
Informační povinnost firem, které dodávají zboží či služby státu
Podle něj by se měla v Česku podstatně zvýšit vymahatelnost práva.
Dřívější analýza protikorupčního fondu například ukázala to, že rejstříkové soudy často nedostatečně využívají možnost udělení sankcí za neplnění informačních povinností.
Pokud by stát začal systematicky vymáhat pokuty za neplnění těchto povinnosti, mohl by podle výpočtů Bisnode získat nejméně 13,7 miliardy korun, ale možná až 256,3 miliardy korun dodatečných příjmů do státního rozpočtu.
Z hackatonu NKÚ
Na zajímavé souvislosti udělování veřejných zakázek upozornil i takzvaný hackaton, který se konal minulý týden na Nejvyšším kontrolním úřadu.
Kupříkladu počítačoví experti společnosti Profinit na základě dostupných otevřených dat upozornili na to, že skupina firem opakovaně soutěží u stejného zadavatele a jejich cenové nabídky se liší často o méně než procento, což je však statisticky velmi nepravděpodobné.
Data ukázala i to, že získá-li menší firma velkou dotaci, roste riziko, že v horizontu několika let skončí v likvidaci. Návratnost státních investic tak výrazně klesá.
Sérii textů k problematice veřejných zakázek podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Ke skvělému shrnutí, s odkazy na analýzy NKÚ už chybí jen otázka a poučení:
Který kandidující volební subjekt může získat důvěru pro nápravu děsivého vývoje? Až dosud se na tomto „dojení rozpočtů“ podílely střídavě všechny minulé. A už 1/4 století ta sestava prohrává, – ve sportu by to byl důvod ke střídání neosvědčných hráčů, vč. trenérů. Prostor by měli dostat „hráči“ kteří přesvědčí výkonem – bez ohledu na dredy na hlavách. Pro mě je toto zjištění potvrzením, že nejlepší volbou jsou mladí Piráti!
Nikdo vám tu volbu nebere, ale je to ZASE jen volba nějakého spasitele, jako byl kdysi Bursík, po něm Bárta a John a po nich Babiš! Takže díky, nemusím mít všechno …
„Spasitelem“ dle vašich představ je aktuálně zřejmě pan Babiš a jeho ANO. Já volbou Pirátů rezignuji na nabízený výběr z partají které už dokázaly – „co dokáží!“ Víc na výběr nevidím, a u mladých Pirátů spoléhám na historickými zkušenostmi nezatížené mozky a ex-ante odmítám jakékoli odsuzování. U Pirátů určitě proto, že v pražském komunálu své sliby plní a usalašené „demokraty“ zjevně neuvěřitelně děsí. Po volbách předpokládám vyjdou najevo, a soudy prověří další Piráty odhalená neřádsta. Zkuste mi vyvrátit, že před těmito volbami už konečně nastala doba pro střídáni ve správě státu!
Stát, jako takový, nemůže zadat vůbec nic!
To jen lidi ….
Pokud se pamatuju, tak zvyk házet zprávy NKÚ s uvedenými závažnými nedostatky ve státní správě (tohoto i jiných druhů) pod stůl existoval už za pravicových vlád Topolánka a Nečase pod heslem „Nerušit, vládneme“. Na tom se nic nezměnilo. Dnešní členové vlády vidí svou roli „přinejlepším“ v tom že politicky ovládají celý stát. Ale že taky jako ministři zodpovídají za své resorty – a mají rovněž řešit chyby podřízených úřadů je nezajímá. Nakonec toto jsou vlastně jen hlouposti oproti tomu co se děje dnes, na konci vlády – kdy vláda projednala případ kdy finanční správa likvidovala soukromé firmy zajišťovacími případy. Ale odvolání jejího šéfa už nikdo z vlády nepožadoval… Proč taky, to se politiky netýká…