Stále bohatší Praha. V hlavním městě vzniká čtvrtina českého HDP, nejvíce zaostává Karlovarský kraj
Rozdíly mezi hlavním městem a regiony se z ekonomického hlediska opět o něco prohloubily. I když podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu rostl HDP v roce 2018 ve všech českých a moravských krajích s výjimkou Karlovarského, Praha jasně dominuje. Řadí se i nadále mezi nejbohatší regiony Evropy.
Statistici mají nově k dispozici soubor údajů o hrubém domácím produktu (HDP) v regionálním členění za kompletní rok 2018. Zajímavější než celkové číslo HDP je pohled na to, jak se daří jednotlivým regionům. Meziročně (z roku 2017 na 2018) rostly všechny kraje v Česku (nejvyšší přírůstek HDP měly Jihomoravský a Jihočeský kraj), HDP poklesl jen v jediném kraji – Karlovarském.
Na data upozornil text vedoucí oddělení svodných analýz ČSÚ Karolíny Zábojníkové v časopise Statistika & My, odkud také pocházejí níže uvedené grafy.
Největší podíl na tvorbě českého HDP má dlouhodobě hlavní město. V roce 2018 to bylo 25,8 %. Druhý Středočeský kraj tvořil 11,6 % HDP.
Vysoká přidaná hodnota
Ekonomická dominance Prahy souvisí s tím, že hlavní město má nejvyšší počet zaměstnaných (v roce 2018 to bylo 956,3 tisíce lidí) a zároveň se tu soustřeďují odvětví vytvářející vysokou přidanou hodnotu.
V Praze se také koncentruje odvětví služeb (84,3 %, republikový průměr je 62,0 %). Podíl vysoce nad republikovým průměrem mají v Praze informační a komunikační činnosti (13,2 %), profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti (12,8 %) a také peněžnictví a pojišťovnictví (9,4 %), tedy služby s vysokou přidanou hodnotou (hrubá přidaná hodnota – HPH, pozn. red.).
Druhý nejvyšší podíl služeb na HPH má Jihomoravský kraj. Může za to především Brno se svými několika vysokými školami a množstvím kvalifikované pracovní síly.
Příklad Karlovarského kraje ale zároveň ukazuje, že vysoký podíl služeb není zárukou růstu. Na Karlovarsku dominuje obchod, doprava, ubytování a pohostinství (20,4 % HPH v kraji), ostatní odvětví s vysokou přidanou hodnotou ale chybějí (informační a komunikační činnosti tvoří jen 1,1 % – nejméně v ČR).
Nejbohatší region z nových zemí EU
Dostupné údaje potvrzují i to, že Praha je magnetem pro pracující z ostatních krajů (zejména Středočeského), kteří se tak podílejí na vzniku „pražského“ HDP.
Pokud srovnáme střední počet obyvatel Prahy (1,3 milionu) a Středočeského kraje (1,36 milionu) s celkovou zaměstnaností, rozdíl jasně vynikne: Praha vykazuje 956,3 tisíce pracujících, Středočeský kraj 617,3 tisíce. V Praze přitom ke konci roku 2018 žilo jen 854,9 tisíce osob v produktivním věku (15 až 64 let).
Pokud jde o čistý disponibilní důchod domácností na jednoho obyvatele, nejvyšší je opět v Praze (324,9 tisíce). Na druhém místě je Středočeský kraj s 258,5 tisíce. První trojici uzavírá Jihomoravský kraj (242,6 tisíce). Nejnižší čistý disponibilní příjem na osobu měly domácnosti v Ústeckém kraji (216 tisíc), Moravskoslezském kraji (223,2 tisíce) a Olomouckém kraji (223,4 tisíce).
S výjimkou Prahy nejsou ve zbytku republiky ekonomické rozdíly mezi kraji už tak výrazné. V posledních letech se ale „rozevíraly nůžky“ mezi výkonem hlavního města a zbytku republiky.
Patrné je to na nominálním HDP, HDP na osobu i ukazateli HDP na osobu upraveného o cenovou hladinu. Z pohledu tohoto ukazatele patří Praha mezi nejbohatší regiony Evropy. V roce 2017 dosahovala 187 % průměru EU, a byla tak nejbohatším regionem v rámci zemí, které vstoupily po roce 2000 do EU, a sedmým nejbohatším regionem vůbec.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
v CR je zamestnanych cca 4mil lidi, z toho 956tis v pze.
tedy 23.9% lidi zamestnanych v pze vytvori 25.8%HDP.
to mi az tak senzacni neprijde.
a hlavne by me zajimalo, kam se pocita HDP firem se sidlem v pze, ale provozovnama mimo phu
Je to celkem logické v Praze má sídlo většina významných firem a tím jsou příjmy z jiných oblastí statisticky vykazovány jako pražské a to i v případech, kdy výroba či činnost probíhá mimo hlavní město. Praha je po světě s marketingově zavedenou značkou s větším věhlasem než Česká republika. Mimo Evropu je lepší říkat, že jsem z Prahy než pracně vysvětlovat, kde leží ČR . Paradoxně to není tolik zavádějící pokud se na naši republiku podíváme očima obyvatel velkých měst jako je Tokyo, Peking nebo Londýn .
Kolik se v té Praze vyrobí strojírenských výrobků , zemědělských výrobků a další produktů , které člověk potřebuje nutně k životu ? Kolik je v Praze elektráren ,tepláren , chemiček , rafinerií ropy ? Kolik je v Praze masokombinátů , pekáren ? Bez venkova nevydrží Praha ani pár dní !
No ale jsou tam jiné „průmysly“, například politologický, advokátně- právní, vysokoškolský, (různo)poradenský, developerský,bankovně-pojistný, atd. U nich jsou neskutečné přínosy v HDP a z toho Praha mlaská. Dnes už nepotřebujete máslo z Nuslí nebo Radlic, mouku Holešovic, čokoládu z Modřan, perník z Karlína – to vše Vám logistické firmy dovezou…
Praha je Stát ve Státě.
Praze a České Republice by pomohlo:
1. Decentralizace Státní moci.
2. Rozptýlení Centrál Nadnárodních a Národních společností a organizací na základě pobídek jednotlivých Krajských měst.
Vyřeší se tím doprava, bydlení, zaměstnanost a jiné současné problémy Prahy. A nastane přirozený rozvoj všech Krajů v ČR.
1) Kecy o prago-centrizmu jsou uplne mimo. Firmy vzdycky budou mit sidla firem (vcetne zamestnancu) na „dobre adrese“ a ne na brown-fieldu. 2) Lidi, kteri nechapou rozdil mezi HDP a objemem prumyslove/zemedelske produkce, by nemeli mit pristup k internetu. Lepsi bude, kdyz se budou opirat o soustruh/pluh. 3) Uvadene udaje samozrejme vypovidaji hlavne o podilu cinnosti s vysokou pridanou hodnotou. To je prece cilem, aby co nejvic lidi pracovalo ve sluzbach, ne? Kolik krizi jeste musim zqazit, abychom konecne prestali podporovat (napr. formou ruznych danovych ulev) montovny vseho druhu?
Z vašeho útočného komentáře usuzují, že jste Pražák, který se živí internetem ve službách, protože pokud by tomu bylo jinak, tak by jste psal spisovně a neopovrhoval, jinými Krásnými místy a městy (podle Vás Brownfieldy) naší republiky, pracovitosti a tvořivosti občanů v jiných důležitých odvětvích, kterými opovrhujete. Petře Kaminský, Život není virtuální realita. Praha je přeplněná a ostatní Krajské města nabízí jisté možnosti. Koncentrace vždy vede k destrukci.
Pražákům stačí chodit na demonstrace a vydělávat bez práce. Kontrola FÚ na ně vyjde jednou za 122 let.
Tak není divu, když například vykradené miliardy z ROP Severozápad a dotace EU pro Agrofert skončily v pražské ekonomice, etc….
Frustrovaná chudina v periferii pak paradoxně volí Babiše.
Pokud Praha dobrovolně zchudne a posílí periferii ekonomicky, Babiš se Zemanem si ve volbách ani neškrtnou.
Když tohle půjde ovšem dál tak, jako dosud, jistě nastane moment, kdy se západní provincie opět budou chtít odtrhnout.
Ale Čechovi holt evoluci nevysvětlíš.