Sportovní boss Černošek má blízko k rozpočtu kraje. „Jeho“ tenisté i soukromá agentura dostanou přes tři miliony korun
Do sportu v Olomouckém kraji letos půjde z krajského rozpočtu téměř 53 miliónů korun. Skoro tři miliony dostane sportovní boss Miroslav Černošek, respektive Tenisový klub Prostějov, v němž je Černošek předsedou správní rady. Dalších 300 tisíc pak obdrží na pořádání akce Sportovec roku Olomouckého kraje. Krajské dotace dostane i fotbalový klub náměstka hejtmana pro sport Františka Jury (ANO).
Na příspěvek od kraje dosáhlo přes třicet sportovních klubů. Část peněz putuje k vlivným sportovním bossům.
„Peníze pomohou profesionálním sportovním celkům, ale hlavně oddílům, v nichž lidé často sportují pouze pro radost. Zároveň podpoříme i rozvoj mládežnického vrcholového sportu,“ popsal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).
Hejtmanství rozdělilo dotační balík do dvou hlavních programů. Na udržení celoroční sportovní činnosti půjde přes třicet miliónů korun, přípravu dětí a mládeže na vrcholové výkony podpořil kraj více než dvaadvaceti milióny.
Tři miliony pro Černoška
Tenisový klub Prostějov, v jehož čele stojí sportovní boss Miroslav Černošek, získal dotaci ve výši 2 800 000 korun. „Tenisový klub Prostějov patří mezi kluby, které nejvíce propagují Olomoucký kraj jak v dospělé složce, tak i mládeži,“ uvedl pro HlídacíPes.org tajemník hejtmana Vladimír Lichnovský.
Úspěchy dospělých odchovanců klubu podle Lichnovského není potřeba komentovat, jako příklad uvedl světové tenisové hvězdy Tomáše Berdycha nebo Petru Kvitovou.
Související články
Kdo obstarává propagaci Olomouckého kraje? Hejtmanův pomocník a společnost spojená s tenisovými kurty Agrofertu
„Mládež Tenisového klubu zaujímá v žebříčcích Českého tenisového svazu nejpřednější místa a v průběhu posledních let získávají ve svých kategoriích tituly Mistrů ČR. Mládežnická základna také pravidelně úspěšně reprezentuje kraj v projektu Českého olympijského výboru Olympiáda dětí a mládeže. Toto jsou aspekty, které bere Olomoucký kraj při poskytování dotací v potaz,“ vysvětluje Lichnovský.
Černoškova soukromá agentura TK Plus pak dostane 300 tisíc korun, které kraj zaplatí za pořádání akce Sportovec roku Olomouckého kraje. Černošek stál před lety u zrodu celé ankety.
TK Plus patří mezi organizace, které zařizují PR Olomouckého kraje. Jak dříve informoval HlídacíPes.org, kraj si během loňského roku podle registru smluv u společnosti zaplatil služby za necelých 700 tisíc korun.
Peníze pro náměstka Juru
Nejvyšší dotace z krajského rozpočtu získal mládežnický klub olomouckých hokejistů. Junioři obdrží 4 miliony korun. Druhou nejvyšší dotaci, 3 490 000 korun, vyplatí kraj olomoucké fotbalové Sigmě a jejím mládežníkům. Volejbalový klub Univerzity Palackého dostane 2 900 000 korun. Další peníze putují do gymnastiky nebo házené.
Smlouvy za kraj podepisoval náměstek hejtmana pro sport František Jura (ANO). Jak již ovšem dříve upozornil iDNES.cz, Jura podepisuje dotace i pro svůj vlastní klub 1. SK Prostějov. Pro dotace navíc sám hlasoval v krajském zastupitelstvu, i když předtím ohlásil, že je v dané věci ve střetu zájmů. Neporušil zákon, vyvolal ale pochybnosti o etičnosti takového postupu.
Na letošek obdrží Jurovi prostějovští fotbalisté 2 miliony korun. Podobně vysoké dotace přitom dostávají kluby, které hrají nejvyšší soutěže. Prostějovští fotbalisté sice loni hráli nejvyšší ligu, ale v srpnu spadli do nižší ligy.
Předseda protikorupčního sdružení Oživení Martin Kameník pro iDNES.cz uvedl, že se Jura zachoval „zcela evidentně neeticky“.
„Jeho podjatost oznámením střetu zájmů nezmizela. Naopak svým hlasem pomohl klubu, na jehož podpoře má zájem. A možná, což je ale jen spekulace, bychom mohli mluvit i o klientelismu v tom smyslu, že by si mohl podporou klubu kupovat politickou přízeň místních voličů či straníků,“ zdůraznil pro iDNES.cz Kameník.
Náměstek jakoukoliv souvislost mezi funkcí ve vedení kraje a navýšením dotací „jeho“ klubu popírá.
„To jednoznačně odmítám. Stojím si za tím, že příspěvek je naprosto transparentní. Není to nic, za co bych se měl jakkoliv cítit provinile, že bych si něco nahrával do kapes,“ tvrdí Jura.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
ANO poprvé ve vedení Plzeňského kraje. Lidovci se vrací s pomocí kontroverzního podnikatele
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Nalijme si čistého vína: Sportovní prostředí v Čechách a na Moravě je politickou silou, jaké žádná jiná politická nebo společenská struktura nemůže konkurovat. Mají celostátní manažerské zázemí od Prahy po Kotěhůlky, placené z veřejných rozpočtů. Budují se nové a nové sportovní areály, které mimo sportovišť mají také kanceláře a klubovny – zde se velmi dobře plánuje, schůzuje a chystají různé volební programy a dotační kreace. Hlavní disciplínou je atak na veřejný měšec. Nikdo se neptá, kolik z měšce berou a kolik do něj potom, jako profesionálové, zase vracejí. Není známo, že by tenisté, fotbalisté, hokejisté atd. ze svých miliónových výplat platili úředníky a manažery svých sportovních svazů, případně dávali třeba polovinu výdělku na podporu mládeže nebo na sociálně potřebné spoluobčany. Naopak, oni by rádi ještě nějaké výsluhové renty, upravené třeba zákonem o podpoře sportu. Důležité je přeci vyhrát za každou cenu. S nějakým zdravým životním stylem to vše má pramálo společného. Sportovní věrchuška přežije všechny politické režimy… Její cíl není o nic skromnější, než získat pro sebe jedno procento HDP, což je 50 miliard Kč. To je pětkrát víc, než má ministerstvo kultury. Zdroj:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/specialy/volby-2017-programove-postoje-stran/2271091-vlastimil-sehnal-pro-sport-chceme-padesat