Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Rok 2005. Někdejší čínský premiér Wen Tia-Pao a jeho tehdejší český protějšek Jiří Paroubek. Foto: Jan Zátorský/ Profimedia
,

Spoře oděné modelky a bývalý premiér Paroubek vyvracejí „fámy“ o genocidě Ujgurů

Zahraniční sociální sítě zavalila „spontánní“ domácí videa Ujgurů o skvělém a harmonickém životě v Sin-ťiangu. Dále do světa je posílají zjevně falešné profily, obvykle s fotografiemi spoře oděných slečen. Deník The New York Times a investigativní portál ProPublica se na tuto globální kampaň čínské propagandy zaměřily a nabídly zajímavá zjištění.

Tisíce videí, na nichž obyvatelé čínské oblasti Sin-ťiang – převážně Ujgurové – hovoří o štěstí a úžasném životě, zavalily v posledních měsících západní sociální sítě. Deník The New York Times a investigativní projekt ProPublica zmapovaly jejich původ a šíření a dospěly k závěru, že jde o masivní propagandistickou kampaň na zakázku čínských úřadů.

„(Na vládní příkaz)… byly vytvořeny a šířeny tisíce videí, na kterých čínští občané popírají, že by v Sin-ťiangu docházelo k porušování lidských práv, a nadávají zahraničním politikům a nadnárodním společnostem, kteří se odváží „tamní harmonii zpochybňovat,“ píší.

Šoty, které mají vypadat jako domácí amatérská videa, se na západních sociálních sítích jako Twitter a Youtube objevují od ledna letošního roku. Mají mnoho společného – všechny jsou opatřeny profesionálním anglickým překladem z čínštiny či ujgurštiny, vloženy na v Číně zakázaný Youtube a Twitter a masivně sdíleny.

Jak práce novinářů odhalila, většinou je dále přeposílají uměle vytvořené účty, trollové či čínská státní média. U některých novináři dokonce objevili počítačový program potvrzující automatické přeposílání. Klipy z této kampaně sdíleli i čínští diplomaté – takzvaní vlčí válečníci – s více než milionem (ne vždy autentických) příznivců. Ujgurská problematika překvapivě zaujala na sociálních sítích řadu modelek a přitažlivých mladých žen, jak zjistil Raffi Khatchadourian z New Yorkeru:

„Seznámili jste se už s „Addie O’Donnellovou z Maine? Je na @twitteru tento měsíc nová! Mezi její záliby patří pózování ve spodním prádle, vášnivé on-line polemiky o Sin-ťiangu a občasné zveřejňování nesmyslů.“

Novináři zjistili, že jde primárně o reakci na prohlášení bývalého ministra zahraničí Spojených států Mikea Pompea. Ten 19. ledna 2021, poslední den ve funkci, obvinil vládu ČLR z genocidy páchané na Ujgurech a dalších menšinách žijících v Sin-ťiangu. Reakce čínských státních médií byla okamžitá. Do několika dní na jeho prohlášení reagovaly tisíce uživatelů, především údajných Ujgurů, „svými“ videi. 

Stejné fráze, stejný překlad, stejné kanály

Celkem 280 z tří tisíc analyzovaných videí používá stejnou frazeologii. „Narodil(a) jsem se a vyrostl(a) jsem v Sin-ťiangu,“ opakují svorně všichni aktéři. Tisícovka z nich hovoří o tom, že „viděla video s Pompeem“ a reaguje na něj. Šest set z dvou tisíc označuje Pompeova slova za nesmysly. 

Novináři NYT a ProPublica.org se pokoušeli tvůrce těchto „domácích videí” vypátrat a ověřit si jejich názor na zahraniční politiku. Většinou nebyli k zastižení, nechtěli se zahraničními novináři mluvit či připustili, že mají strach komukoliv poskytnout jakékoliv informace kvůli tlaku místních úřadů.

Několik z nich odkázalo novináře na vedení Úřadu propagandy v Sin-ťiangu. Právě tento úřad už v lednu na svém zasedání rozhodl, že je potřeba: „jasně promluvit a tasit meč… a bojovat proti Pompeovým protičínským lžím.“  

Hlavním „sběrným” místem všech těchto videí se stala aplikace Pomegranate Cloud vytvořená čínskými propagandistickými úřady, která má vzdělávat a šířit komunistické učení.

Jde o aplikaci pojmenovanou podle výroku generálního tajemníka Si z března 2019. Ten přirovnal všechny národnosti ČLR k semínkům granátového jablka, která stejně jako ony drží pevně při sobě.

Termín zmiňuje i Ministerstvo zahraničních věcí ČLR například v kontextu práce s menšinami v zahraničí. Ondřej Klimeš v článku China’s Xinjiang propaganda and united front work in Turkey: Actors and content uvádí, že jej čínské úřady využívají i při práci s ujgurskými studenty a čínskými přáteli v Turecku.

Aplikace Pomegranate Cloud pak reagovala s neskutečnou rychlostí – během několika hodin videa rozeslala na řadu účtů zahraničních platforem, jako je Twitter a YouTube.

 


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Rozesílání těchto šotů probíhalo v čínské pracovní době, tedy od 10 h ráno do 8 h večer pekingského času. Aby bylo těžší řetězové přeposílání obsahu vypátrat a strojově zastavit, použili čínští rozesílatelé nový mechanismus: k přeposílaným videím dodávali pár náhodně vybraných znaků a písmen, aby nebyly texty úplně shodné. 

Všichni svorně na video

Videa s velmi podobným obsahem vytvářeli lidé z nejrůznějších sfér a profesí, od taxikáře přes farmářku až po důchodce. Všichni mají svorně jasno. Zapojeni byli i rodinní příslušníci nejznámější aktivistky a vůdkyně Světového ujgurského kongresu Rebiji Kadírové. Ta své vnučky takto uviděla po letech odloučení. Rodina Kadírové – údajně až třicet členů včetně jejích dvou synů – je držena v Sin-ťiangu v tzv. převýchovných táborech.

Vnučky však byly již dříve využity čínskými úřady k propagandistickým účelům (např. rozhovor pro Global Times). Poslední video, v němž dívky vystoupily, Kadírovou nepotěšilo:

„Plakala jsem v srdci nad svými dětmi … Lidé těmto videím uvěří a mohou si myslet, že Ujgurové žijí šťastný život. … Nemůžeme potvrdit, že všechny (tvůrce videí) zavřeli. Ale to, co na svých nahrávkách říkají, není pravda. A oni vědí, že nemluví pravdu. Musí ale říkat to, co po nich čínská vláda chce.

Represe vůči ujgurskému obyvatelstvu a dalším menšinám v Sin-ťiangu sílí. Podle statistických ročenek ČLR v roce 2017 bylo 87 % všech trestů v oblasti uloženo na dobu delší než pět let, což je 27% nárůst oproti roku 2016. Podle expertů na lidskoprávní problematiku tento vzestupný trend naznačuje, že represe v regionu jsou stále masivnější. 

Údajná spontánní amatérská videa rozhořčených občanů nevyužívá čínská propaganda jen proti Pompeovi. Letos v březnu proběhla zahraničními sítěmi obdobná vlna videí, ve kterých „běžní Číňané“ dávali najevo své znechucení nad zahraničními módními značkami jako H&M, Nike, Adidas, Burberry nebo Uniqlo, které odmítly kupovat „krvavou” sinťiangskou bavlnu.

K 21. červnu se na sociálních sítích objevilo asi osm set videí o bavlně a zrádných západních módních řetězcích. Podle autorů výzkumu NYT a ProPublica lze dle případu Pompeo očekávat, že jich přibude. 

Počet videí šťastných muslimů, kteří popírají, že by v oblasti docházelo k jakémukoliv porušování lidských práv či dokonce genocidě, pravděpodobně vzroste i kvůli výrokům vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Ta totiž začala řešit otázku vyslání pozorovatelů do této oblasti a její iniciativu podpořilo už více než čtyřicet zemí. 

České ozvěny a Jiří Paroubek

V Česku se čínská propaganda včetně té o Sin-ťiangu šíří především prostřednictvím čínských státních médií – mediálního konglomerátu CGTN, televize CCTV či zahraničního vysílání rozhlasu CRI. Jejich obsah přebírají čínské ambasády po celém světě, tedy i v Praze.

Na CRI například vyšel článek „Bavlna z Xinjiangu nemůže být očerňována“ či „Spojené státy jsou vážně nemocné, G7 by jim měla předepsat léky“, kde autor „KI“ cituje reakci mluvčího Ministerstva zahraničí Čao Li-ťiena na prohlášení G7 k Sin-ťiangu:

„Neměli bychom používat ideologické linie pro potlačování různých rozvojových modelů, natož zaměňovat dobro a zlo a přesouvat odpovědnost. Spojené státy jsou vážně nemocné, G7 by jim měla změřit pulz a předepsat léky.“

Účinnějším distribučním kanálem propagandy jsou česká média napojená na Čínu, například web Literárky.cz a jejich rubrika reading CHINA+, převzatá ze stranického deníku Kuang-ming ž’-pao, komunistický deník Haló noviny či různé dezinformační platformy jako „názorový portál“ Vaše věc

Jedním z nejaktivnějších a vůči čínské propagandě nejvstřícnějších kanálů v ČR je bývalý český premiér Jiří Paroubek, mimochodem spoluzakladatel posledně jmenované platformy (o jeho sloupku o Sin-ťiangu jsme na Sinopsis psali zde). Jeho aktivit si všimla už i česká média, napříklaD Seznam Zprávy, kterým bývalý premiér a předseda ČSSD sdělil: 

„Nemůžu říct, že nejsem v kontaktu s čínskou stranou, čas od času se obrátím na čínskou ambasádu, aby mi poslali nějaká tisková prohlášení, když mě něco zajímá, třeba k čínským vakcínám… Z mezinárodních zdrojů jsem si opatřil podklady a nevidím žádný důvod, abych mluvil o nějaké genocidě národa, když jeho příslušníci dokážou za deset let přibýt o čtvrtinu, tak tvrzení o genocidě je směšné.“

Paroubkovy (s)myšlenky cirkulují nejen v Česku, ale přebírají je zpětně i čínská státní média a využívají je dále ke své propagandě, jako například takto China Daily

„Stále více zemí se připojuje k čínským diplomatům a obyčejným lidem, kteří se ohrazují proti útokům některých západních zemí v oblasti lidských práv a vyzývají k zastavení politického vměšování, jehož cílem je frustrovat rozvojové země…“

Nebo: „Bývalý premiér České republiky Jiří Paroubek odsoudil tvrzení o „genocidě“ v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a poznamenal, že v posledních čtyřech letech nedošlo v Sin-ťiangu k žádným teroristickým útokům, což výrazně přispívá k sociálnímu a hospodářskému rozvoji regionu. Dodal, že velkého pokroku bylo v regionu dosaženo také v oblasti vzdělávání a gramotnosti.“

Logika zvýšení porodnosti

Kromě pokroku v oblasti vzdělávání argumentuje Paroubek tvrzením, že v Sin-ťiangu nemůže docházet ke genocidě, jestliže roste porodnost.

„Pokud bychom používali logiku a skutečně by v AO docházelo ke genocidě Ujgurů (tedy k jejich vyvražďování, k deportacím, odnárodňování apod.), měl by počet obyvatel ujgurské národnosti v AO klesat a nikoliv růst. Tedy, pokud by bylo pravdou, že významná část Ujgurů by se nacházela v koncentračních táborech a byla systematicky ničena. Realita je trochu jiná, vlastně hodně jiná. Mezi lety 2010 – 2018 vzrostl počet Ujgurů v AO z 10,2 milionu obyvatel na 12,7 milionu obyvatel. Tedy, jedná se o růst obyvatel této národnosti o cca 2,5 milionu, respektive o 25 %.“

Paroubkovy počty však silně kontrastují s údaji ze zavedenějších médií, například The Economist

„Do roku 2017 klesla porodnost v okrese Pa-čchu z 19 na 13 dětí na tisíc obyvatel, což je velmi neobvyklý pokles za pouhé tři roky. Překvapivé je, že v roce 2019 vykázali v Pa-čchu porodnost 4,15 dětí na tisíc obyvatel. To je jedna z nejnižších porodností kdekoli na světě a pokles, který se zřídkakdy objevuje i v době války.“

Pokles porodnosti v Sin-ťiangu potvrdila ve své lednové eseji pro státní média i vládní socioložka Li Siao-sia. Podle ní se po přísném prosazení pravidel (mezi lety 2017 a 2018) snížil počet porodů v celém Sin-ťiangu o 120 000. V roce 2018 dokonce o 1,5 milionu. Li však tvrdí, že nejde o nucené sterilizace, ale o „spontánní souhlas tamních žen se sterilizací.“

Ještě obskurněji vysvětlili klesající natalitu ujgurské populace pracovníci čínské ambasády v USA v lednovém tweetu, v němž tvrdí, že jde o růst emancipace tamních žen: 

„Studie dokazuje, že v procesu vymýcení extremismu došlo k emancipaci ujgurských žen v Sin-ťiangu a k podpoře rovnosti pohlaví a reprodukčnímu zdraví, díky čemuž [tamní ženy] přestaly být „stroji na výrobu dětí“. Jsou tak sebevědomější a nezávislejší.“

Problematice se dlouhodobě věnuje německý badatel Adrian Zenz. Za jeho výzkum analyzující tzv. Karakašský seznam jej čínská státní média dokonce chtějí žalovat pro urážku na cti.

Svou studií Zenz jasně dokládá, že politika čínské vlády v Sin-ťiangu je založena na závažném porušování základních lidských práv a naplňuje podle něj kritéria genocidy, definovaná Úmluvou o zabránění a trestání zločinu genocidia, schválenou Valným shromážděním OSN v prosinci 1948.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Marek Loucký napsal:

  Nic, co bychom zde neznali z petrohradských trollích farem. A prosťáčci se budou plamenně bránit, že „nikdo jim přece nebude říkat, co si mají myslet“…achjo

 2. A. S. Pergill napsal:

  Představte si, že by FB a další sociální sítě i Youtube existovaly v roce 1944, a že by na nich sověti uveřejnili videa, jak obyvatelstvo osvobozených území reaguje na likvidaci nacistické okupace. A jak by na to reagoval soudruh Goebbels. A jak by z toho byli zmatení západní propagandisté.

  Já zcela pragmaticky vycházím z toho, že islám je s naší civilizací stoprocentně neslučitelný, čínský režim alespoň částečně ano. Dále, že s islámem naše civilizace nemůže (z principu věci) najít nějaký modus vivendi, zatímco s čínským režimem ano. A nakonec, že islám se nemůže sám a vlastními silami zcivilizovat směrem k poměrům u nás, zatímco čínský režim ano.

  • Josef II napsal:

   Pergille,obdivují vaš pragmatismus.Čína svým vyhrožováním je zrovna takové nebezpečí jak islám.Němečtí nacisté hlásali,že kde je jeden Němec tam je Německo.Číňani prosazováním jedné Číny jsou zrovna takové nebezpečí pro svět.Podle váší teorie,komunismus byl přijatelnější než nacismus,přitom oboje ideologie jsou pro demokrata nepřijatelné.Kde tež je spolubojovník oskar?Četl jsem nedávno,že odchodem Ruských pracovníků velvyslanectví ubylo trolů na diskuzích.Měl jsem kdysi docela vysoké IQ,ale ale ten váš začátek jsem nepochopil.Co tím chtěl básník říct?Držte se neprojdou.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ten začátek je o tom, že existuje nějaká reálná situace, nad ní se dělá propaganda a tu propagandu druhá strana zlehčuje (a třetí a další strany jsou z toho zmatené). Zcela jistě je to akcentováno v situaci, kdy první i druhou propagandu dělají totalitní režimy (proto jsem při konstrukci příkladu sáhl po tom SSSR a nacistickém Německu). A propaganda Spojenců si skutečně, i v reálné historii, nedokázala se sovětskou a nacistickou propagandou poradit, a v důsledku toho z ní často padaly nesmysly. Např. až někdy do roku 1944 západní Spojenci věřili, že vyhlazovací tábory jsou jen sovětská propaganda.
    Ta situace v Ujgursku zcela jistě není tak líbezná, jak ji vykreslují čínské zdroje, ale lze s velkou mírou pravděpodobnosti konstatovat, že je lepší než neomezená vláda islámských teroristů, kteří se tam drali k moci, a které Číňané částečně zlikvidovali a částečně odstavili od moci.

    MMCH, pokud se Číňanům deislamizace Ujgurů podaří, je to naděje i pro nás. Protože my bychom mohli klidně čmárat po zdech „V Sin-ťiangu se bojuje o Prahu“ a měli bychom stejně pravdu jako ti, co tam kdysi měli místo Sin-ťiangu Madrid.

    Jistěže komunismus byl menší zlo než nacismus, alespoň pro nás, protože nás nacisté chtěli vyhladit, zatímco komunisté nás akorát zotročili. Za šest let německé okupace tu byla povražděna cca 1/3 milionu lidí, zatímco za dvacet let sovětské okupace jen cca 1/3 tisíce (obojí je zaokrouhleno na třetiny řádu, aby ten nepoměr jasněji vynikl).

    • Pavel napsal:

     JInými slovy, pergill posté přežvykuje čínské bláboly o „ujgurském islamismu“, které mu byly i zde stokrát vyvráceny. Na čínské vraždění a upírání vlastní státnosti samozřejmě Ujgurové reagují stejně jako svého času Kurdové na turecký teror. Dovolí si snad z islamismu obviňovat i Kurdy?
     Komunismus byl samozřejmě stejně zrůdný jako hnědá varianta nacionální socialismus. To, že někde měl mírnější formu a někde jinde brutální (obdobně jako nacistická okupace) na tom opravdu ale opravdu nic nemění.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ujguři jsou islamisté. Vlastní stát nikdy neměli.
      Kurdové jsou usedlí na jasně definovaném území a vlastní stát měli (jsou přímými potomky Chetitů). Islám horlivě vyznávají ti, kdo jim státnost upírají.
      Čistě pragmaticky: Pokud bychom tu měli 40 let německou okupaci místo komunismu, tak bychom tu jednoduše v tom roce 1989 nebyli.

     • Pavel napsal:

      Stokrát opakovaná pergillova fantasmogorie se pravdou nestane ani po stoprvé. Ovšem překvapil, masového vraha asada, který upírá Kurdům vlastní stát, obvinil z islamismu.
      Každopádně stále platí, Ujguři měli vlastní stát ještě v 18. století a nejsou o nic víc islamisté než Kurdové, jak už bylo pergillovi mnohokrát vysvětleno. Bláboly o potomcích starověkého státu, by byla pro smích i mezi frekventanty archeologického kroužku pro první stupeň ZŠ.
      Čistě pragmaticky: pokud by byly v ř… ryby, nebylo by třeba rybníků.

     • A. S. Pergill napsal:

      Čistě realisticky: To, že jsou Kurdové přímými potomky Chetitů a jejich jazyk je potomek chetitštiny, je prostě fakt, se kterým sotva co naděláte.
      Asad se ke Kurdům chová nejslušněji ze všech států, na jejichž území se Kurdistán rozkládá. Turci např. trestali vězením hovor v kurdštině, ještě po roce 2000. Saddam Kurdy plynoval a Íránští imámové je fyzicky likvidují.
      Kočovní Ujguři žádný vlastní stát neměli. V principu ani mít nemohli.

     • Pavel napsal:

      Čistě realisticky: Ano, s faktem, že žijete ve svých fantasmagoriích nejen spojených s dojmologií na téma kurdové a chetité, či ujgurové fakt sotva co nadělám.
      A umožnil asad vznik kurdského státu? Nikoli, ergro jim státnost upíra a je dle pergillovy terminologie islamistou.
      Takže zřejmě upíráte vlastní stát dokonce Mongolům, vzhledem k tomu, že byli kočovníci. O Ujgurech, kteří vyvinuli vlastní písmo a stavěli budhistické chrámy, nemluvě.
      Realitou je, že Ujgurský stát existoval celá staletí a Ujgurové byli nositeli rozvinuté kultury. A každopádně platí, že brutální čínský teror vůči Ujgurům nemá nic společného s nějakým jejich imaginárním islamismem, nýbrž jen a pouze s tím, že číňané mají panický strach z toho, že by se mohlo ukázat jak etnicky nehomogenní čína ve skutečnosti je a že významná část čínského území je ve skutečnosti okupovaným územím jiných národů. O zisku ze zotročených ujgurů jako levné pracovní síly nemluvě.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ujgurové byli nositelé jakési kultury, než přijali islám. To se stalo i jiným národům. Stát jako takový nikdy neměli. Současní zislamizovaní Ujgurové zcela jistě budhistické chrámy nestaví.
      JInak, je mi velice líto, budu spíš věřit Číňanům než Ujgurům.
      Problematika Kurdistánu je mnohem složitější, nicméně vycházím z toho, že v Asadově Sýrii není Kurdům zakazována komunikace v kurdštině (jako v Turecku), ani nejsou děti Kurdů odvlékány do „převýchovných“ zařízení (nejen Turecko).
      To, že jsou Kurdové potomci Chetitů (a jejich jazyk pokračováním chetitštiny), je prostě učebnicový fakt.

     • Pavel napsal:

      Fantasmagorický a zfanatizovaný pergill stěží může posuzovat kdo je či není v současnosti nositelem kultury. Stejně jako masového vraha asada označil jako islamistu, tak teď číňanům upírá jejich kulturu, protože nestaví žádné budhistické chrámy a naopak je dokonce bourají. Každopádně platí, že Ujgurové byli a jsou kulturní národ, který měl mnoho staletí až do čínské brutální okupace vlastní stát, což se dá snadno v mnoha písemných zdrojích dohledat, narozdíl od pergillových fantasmagorií na téma učebnic o chetitech a kurdech. Co vám zabránilo uvést odkaz na takovou učebnici? Abych předešel dalšímu vašemu sebe ztrapňování obahjováním neobhajitelného nesmyslu, tak uvedu fakta. Existuje samozřejmě mnoho hypotéz na téma starověkého původu Kurdů. Jenže za prvé, vždy jsou to hypotézy založené třeba na lingvistice (tedy na pár společných slovech), které není možné nijak vyvrátit ani potvrzovat dalšími indiciemi (takže o „učebnicích“ může žvanit jen ignorant). A za druhé, v žádné z těch hypotéz opravdu ale opravdu chetité nevystupují. Uvažuje se například o kočovných skythech ale NE o chetitech. Jinými slovy, krom toho, že nic nevíte o archelogii a vědecké metodologie, tak nejste schopen pořádně pochopit co čtete nebo si to pořádně zapamatovat.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      1. Článek píše o „genocidě Ujgurů“, a ta se prostě nekoná, protože „ujgurství“ a islám nijak nesouvisejí. Denacifikace Německa také nebyla genocidou Němců. Naopak, tímto může vzniknout jakési „národní obnovení Ujgurů“ s navázáním na skutečnou (tj. předislámskou) kulturu této populace.
      2. O těch chrámech prostě blábolíte, nebo neumíte číst.
      3. Ujgurové nikdy neměli jednotnou vládu, byli nanejvýš kmenovým svazem. Takže opravdu nelze mluvit o státu.
      4. Mezi Kurdy a Chetity je zhruba stejný vztah jako mezi Kopty a starověkými Egypťany. Už to, že jsou výspa indoevropského jazyka v moři neindoevropsky mluvících národů (a dtto Chetitové), je argument pro jejich příbuzenství.

     • Pavel napsal:

      pergille
      ad 1) genocida Ujgurů se prostě v Číně koná. Když pomineme to, že jsou Ujgurové číňany vražděni a ujgurské ženy číňy unášeny a masově zneužívány jako bílé maso (což je zřejmě pod vaši rozlišovací schopnost), tak se v Číně Ujgurům děje SKUTEČNĚ to, o čem jste nesmyslně blábolil v souvislost s lužickými Srby a označoval to jako genocidu , tedy ujgurský jazyk a jejich kultura je zakazována a potlačována. A ano s islámem to nijak nesouvisí. To je jen čínský fíkový list, jak asimilovat nebo zlikvidovat (když to nepůjde jinak) národ, jehož území číňani okupují.
      ad 2) jinými slovy pergill netuší co se relativně nedávno y dělo v Tibetu v čínské režii. Pro info číňané tam zničili tisíce budhistických chrámů. Nejsou tedy kulturní – podle vaší vlastní definice.
      ad 3) další pergillovo ztrapnění. Ujgurové měli centrální správu, v době mongolské nadvlády Ujgurové zastávali úřednické pozice a vytvořili administrativní aparát mongolské říše.
      ad 4) argument, který neexistuje (stejně jako vztah mezi kurdy a chetity), protože o příbuzenství tady žvaní akorát pergill. Vědci s dobrodružnými sklony uvažující o jakémsi příbuzenství na základě pár shodných slovy (což je ovšem absolutně neprůkazné), totiž zmiňují úplně jiné starověké národy než byli chetité.

  • Sámo napsal:

   Jste na velkém omylu. Tyhle asijské země- jako jsou Čína a Rusko, nebudou nikdy schopné naroubovat na své režimy něco jako jsou demokracie a svoboda, protože jsou už po staletí ve tvrdém režimu, kdy jim vládnou tzv. vůdcové- dříve to byl Báťuška Car, pak nastoupil Stalin, který uvrhl Rusko o sto roků zpátky a měl na svých rukou krev přibližně 20 milionů ruských občanů, po něm následovali jeho následovníci ze strany bolševiků a v dnešní době vládne Rusům klika, která má kořeny v ruských tajných službách, která ještě zdokonalila autokratický režim jednoho vůdce. Čína je to samé jako Rusko- akorát celé v červeném.

   • ČERT napsal:

    Rusko nelze považovat a priori (ve svém geograficko-kulturním jádru) za asijskou, ale za východoevropskou zemi Tak z toho úhlu pohledu, jak to myslíte, to nemusí být třeba rozhodující, ale pokud se podíváme na otázku nějaké historické a postupné liberalizace ještě před érou nástupu totalitních režimů 20.století, dalo by se hodně zjednodušeně říci, že to carské Rusko bylo v tomhle ohledu poněkud, zase zjednodušeně řečeno, mnoho desítek let jaksi opožděno za německým a vůbec středoevropským (tedy i naším, tehdy rakouským) prostředím.
    Pokud bazírujete na paralele „Rusko-Čína“, tak když se podíváme na vývoj v uplynulých cca 100 letech, zrovna v případě toho Německa se nám zase může v mnohých ohledech nabízet krásná paralela s jinou, řekněme skutečně asijskou zemí – Japonskem.
    Ale jde mi jen o takový dodatek, nikoliv o nějakou polemiku…
    Samozřejmě, otázka třeba může být, zda i v té západní části Evropy je nějaká demokracie a svoboda něčím přirozeným (i když se to tak už dlouhé desítky let tak nějak může zdát), zda třeba to není jen věc vykoupená nějakým relativním sociálním blahobytem a politickou stabilitou, atd. atd. Ale je fakt, že přece jen tu jistě můžeme hovořit o nějakých tradičnějších pozitivnějších předpokladech pro to…

 3. Ondrej napsal:

  ten Paroubek je opravdu neuveritelna cinska onuce..on byl divnej vzdycky ale je to jeste horsi, nez jsme si kdy dokazali predstavit..snad uz skonci brzy hradni ostuda a budou mit cinsti komunistici smejdi tady utrum!

 4. Miloš napsal:

  Paroubek už před lety prohlásil, a v pozdějších letech zopakoval, že případné prezidentské kandidatuře by se nebránil. Doma těžko získá sponzora na kampaň, tak se až nechutně servilně chová k Číně.
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/jiri-paroubek-se-v-budoucnu-mozna-bude-uchazet-o-prezidentsky-urad_200704222144_mmatusu

 5. Josef II napsal:

  Bože Pergrille,vy že jste doktor s červeným diplomem?Buďte konkrétní,kdo ze spojenců prohlásil,že koncetráky byla sovětská propaganda.Lživou propagandu kromě té geblsovské dělali akorát za války sověti ohledně Katyně.Osvětim osvobodili sověti koncem ledna 1945,Jak mohli informovat spojence co se tam dělo?Ujgurové se v Číně dostali k moci a ohrožují Čínu? 8,4 milionu Ujgurů ohrožuje víc jak miliardovou komunistickou Čínu.To je vtip ?To nemyslíte vážně,Tibeťani se k moci taky drali,že je museli obsadit?Teď se chystají na Thaiwan.Oběti komunismu po celém světě byl mnohem větsí než oběti nacizmu,možná to bylo tím,že nacizmus se neudržel tak dlouho.Boj Číny za Prahu,to jste opsal od našeho mandarína na hradě?To hlavní jste nepochopil,nebo pochopit nechcete,že nelze přebíjet zlo-zlem.Jinak souhlasím,že islám je pro naši kulturu nebezpečný.V Rusku to Putin vymyslel jak se postavit islámu,Najednou,on starý kagebák se dal na pravoslaví.I když nevěří v boha,tak mu došlo ,že církev stmeluje národ a pomáhá mu vládnout.

  • A. S. Pergill napsal:

   Do osvobození prvních koncentráků bylo oficiálním Spojeneckým postojem, že tyto tábory (respektive jejich vyhlazovací podstata) jsou jen „židobolševická propaganda“. Zdrojů na toto téma se dá najít dost. Včetně toho, že odboj (ale i židovské organizace) opakovaně žádal Spojence o bombardování logistického zázemí vyhlazovacích táborů (plynové komory, krematoria, ubikace personálu), ale nikdy mu nebylo vyhověno.
   Vedení Velké Británie odmítlo jako podvrhy i dokumentární fotografie, které se podařilo s nasazením života mnoha odbojářů do tohoto státu propašovat. Samotný Mezinárodní červený kříž se o koncentrácích vyjádřil, že jsou to „takové skautské tábory pro dospělé“. Stejný postoj zaujímali i Američané, přestože v té době už měli jakési informace o dění v japonských zajateckých táborech, takže si ledacos mohli domyslet.

   Pokud se dopustím určité medicínské analogie, tak za ty statisíce úmrtí na covid po celém světě může nevychytání a neřešení jednoho pacienta kdesi v Číně. Ten nepoměr je pak ještě větší, než jaký uvádíte vy mezi těmi Ujgury a Čínou.

   Okupaci Tibetu rozhodně nepodporuji. Pokud se týká toho Taiwanu, tak alespoň víme, kdo platil Bidetovo vítězství, protože jím zdegradované USA patrně Taiwan bránit nebudou, a na konci jeho volebního období toho ani nebudou schopny. A je z tohoto pohledu více méně jasné, v čím zájmu je roztržka NATO x Rusko.

   Islám je pro naši kulturu naprosto smrtelně nebezpečný. Podle toho je třeba k němu přistupovat (i stylem „nepřítel mého nepřítele …“). Aneb, jak prohlásil Churchill v souvislosti s napadením SSSR Německem: „Kdyby Hitler vpadl do pekla, považoval bych za svou povinnost pronést pár pozitivních slov o Satanovi.“

   Nemyslím, že by ochranou před pádem do žumpy bylo vlezení do žumpy o něco mělčí a snad i o něco méně zapáchající.

Přidávání komentářů není povoleno