Spor státu a Diag Human pokračuje v Lucemburku poslední instancí. Jde o 13,5 miliardy korun
Česká republika podala u soudu v Lucemburku kasační stížnost proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může vymáhat po Česku svůj nárok dosahující nyní 13,5 miliardy korun. Jednání před lucemburským Nejvyšším soudem začíná právě dnes.
„Ministerstvo zdravotnictví ČR může potvrdit, že na den 17. 5. 2018 bylo nařízeno jednání před Nejvyšším soudem v Lucembursku ve věci kasační stížnosti podané Českou republikou. Další postup řízení ani datum rozhodnutí ve věci samé zatím nejsou známy,“ potvrdila pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Peníze na českých účtech
I když kasační stížnost proti pravomocnému rozsudku z loňského dubna nemá odkladný účinek a Diag Human již vloni nechal vybrané české účty u celkem 24 bank v Lucembursku obstavit, Česko zatím v Lucembursku o žádné peníze nepřišlo.
„O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,“ komentoval to již v loňském roce mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Jde tedy pravděpodobně o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.
Zmrazené účty má Česko v Lucembursku i u Clearstream Banking. Jde o jednu z hlavních světových organizací, skrze které vlády vypořádávají platby za státní dluhopisy. Slouží i pro vypořádání emisí zahraničních státních dluhopisů České republiky. Ani zde ale Česko o žádné peníze dosud nepřišlo.
„Česká republika činí veškeré potřebné kroky k ochraně svého majetku a zájmů. Bližší informace nelze s ohledem na probíhající řízení podat,“ říká mluvčí Štěpanyová.
Aktuální částka, jíž si Diag Human nárokuje, je 13,5 miliardy korun. Každý den kvůli úrokům nárok narůstá o 1,3 milionu korun.
Právní zástupce Diag Human v Česku Jan Kalvoda nechtěl téma nyní komentovat.
Jako v Rakousku?
Spor Diag Human s Českem začal v Lucembursku už v roce 2011. Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu „o výkonu cizích rozhodčích nálezů“.
Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.
Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že nic podobného by se ani v případě neúspěchu kasační stížnosti nemělo opakovat.
„Rozhodnutí lucemburského Nejvyššího soudu se vztahuje pouze k otázce uznání sporného rozhodčího nálezu z roku 2008 pro území Lucemburska a týká se případné exekuce nálezu v rámci této jurisdikce,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Od ledna 2017 však platí nařízení EU o „evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech“ a není proto vyloučeno, že by se Diag Human pokusil o exekuci českého majetku (zejména finančních účtů) i mimo Lucembursko.
Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.
Kromě toho zahájila Diag Human s Českou republikou i arbitrážní řízení na základě mezinárodní dohody o ochraně investic.
Diag Human versus Česká republika v Lucembursku
- dne 10. 8. 2011 vydal lucemburský prvoinstanční soud na návrh Diag Human rozhodnutí, kterým prohlásil Rozhodčí nález (verdikt z roku 2008 přiznávající Diag Human více než 10 miliard korun, pozn. red.) za vykonatelný na území Lucemburska.
- tentýž soud vydal na návrh Diag Human dne 15. 9. 2011 příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.
- proti rozhodnutí o výkonu Rozhodčího nálezu podala ČR odvolání
- v případě obstavení účtů navrhla ČR zrušení blokace, ovšem soud rozhodující o věci ve zkráceném řízení návrh na zrušení blokace dne 22. 6. 2012 zamítl; soud však vyhověl požadavku ČR, aby obstavení účtů bylo alespoň omezeno pouze na vymáhanou částku € 419 734 449.
- dne 6. 10. 2016 proběhlo jednání soudu, na kterém odvolací soud v Lucembursku projednání případu uzavřel. Termín vydání rozhodnutí soudu byl stanoven původně na 22. 12. 2016, následně byl ale soudem postupně třikrát odložen.
- rozsudek byl zveřejněn 27.4. 2017, potvrzením původního verdiktu
- Česká republika podala kasační stížnost k Nejvyššímu soudu v Lucembursku
- jednání o stížnosti bylo nařízeno na 17. 5. 2018
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
V cele tehle neslavne kauze (kterou nejspis zaplatime podobne jako v pripade CME) je zajimave, ze se nikdo nepozastavil nad bodem 0. 1) Kdo prisel na MZ s napadem, aby obchod s plazmou zajistovala soukroma firma? 2) Kdo rozhodnul, ze by to mela byt zrovna Diag Human? 3) Pracuje ten clovek jeste dnes na MZ (delal to z presvedceni/hlouposti) nebo hraje golf s Viktorem na Bahamach (delal to se zlym umyslem)? 4) Kolik penez do prosazeni tohohle napadu (na uplatcich) vrazil miliardar Stava? Az tady zase budou nekde Kalvoda nebo Urban mluvit o „hodne“ Diag Human a „zle“ CR, chtel bych znat odpovedi.
Mám takový dojem,že tato kauza která se táhne x let moc české „novináře“ nezajímá, na prvním místě se pořád dozvídáme jen že prezident Zeman vytkl novinářům jejich chování,byl v Rusku anebo udělal to nebo ono ,ale závažné finanční pohledávky které byly/jsou směřovány nebo požadovány na zaplacení od ČR v řádu miliard tak to je možná jen 1x za rok.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Diag_Human
Tento stav neskutečných nepotrestatelných událostí, jinak super zlodějin bych nechal v řešení inspirovat „agentem 007, s právem zabíjet“. Kdekoliv, jménem republiky.
Pod hláškou „Jsem Švejk, Josef Švejk“. A potom by promluvily jeho Smith and Wessony,
Okecávání a „kritika“ současných kapounských možností a personálií jaksi nefunguje. K ničemu nevede. Za blbost se prý platí. Necítím se tím, kdo to jakkoli zavinil. Ale chci, aby fungovala spravedlnost. Každý, kdo pochybí, má nést odpovídající následky. A v této věci pochybili mnozí a jejich jména jsou jistě známa. Je čas na navedení spravedlnosti.
Pane Břešťane,přivítali bychom spíše jak tento spor mezi ČR a Diag Human vznikl a kdo a proč je za tento spor odpovědný.A zda je tato odpovědnost z hlediska našeho práva vymahatelná.Zda je to opravdu z naší strany trestuhodnost či jen přehlédnutelné pochybení.Ta závažnost mi po celá léta chybí.
Je to přece jasné – za vše může Rusko a Putin
Já se obávám – že i v tomto případě už není podstatné „kdo za to (u nás) může, tento případ (jako řada mnohých) demonstruje naprostou totální degeneraci západního právního systému, který už neslouží k dosažení spravedlnosti, ale zacyklil se sám v sobě ve formě naprosté většině lidí nepochopitelných a rovněž pro většinu lidí nelegitimních právnických formalistických postupů.
A musím tedy použít to slovo nelegitimní přesně v tom smyslu, jako byly odsouzeny totalitní právní postupy – pracující (přece) podle tehdy platných zákonů. Neboli – nezajímá mne odpověď „protože podle paragrafu 145/fllmpsvz zákona xxx“ , a tím to hasne ptám se, zda ten text toho paragrafu slouží k účinnějšímu dosažení skutečné spravedlnosti nebo jen generuje další nesmyslné kolečko formalistických postupů, které naopak dosažení spravedlnosti oddalují—