Radní ČT Hana Lipovská. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Spor biskupů o radní ČT Lipovskou. Graubner a Holub doporučují zvážit abdikaci, Duka za ní stojí

Napsal/a Vojtěch Berger 19. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Dnešní jednání Rady České televize bude znovu dlouhé a emotivní. Napovídá tomu nabitý program i vypjatá atmosféra, která dění v Radě už několik měsíců provází. Novinkou je otevřený spor několika českých biskupů o to, zda má či nemá v Radě setrvávat kandidátka České biskupské konference Hana Lipovská.

„Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti,“ píše předseda České biskupské konference Jan Graubner v textu, na který v úterý upozornil server Forum24.

Šlo o Graubnerovu reakci na dopis, jehož signatáře znepokojují kroky Lipovské v televizní Radě. „Kontrolní úloha Rady ČT samozřejmě nevylučuje kritiku, někdy i důraznou. Ale konfrontační styl Hany Lipovské a v poslední době přímé útoky na generálního ředitele Petra Dvořáka nemohou vést k ničemu jinému, než k zablokování veškeré komunikace mezi ním a Radou ČT, nebo k jeho odvolání,“ píší autoři dopisu.

Narážejí přitom zejména na aktuální kauzu údajného střetu zájmů generálního ředitele ČT, na který upozorňuje právě radní Lipovská. Dozorčí komise Rady však už dvakrát ve věci jednala a nezjistila nic nezákonného.

Duka: Nevybíravé útoky

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner dal signatářům dopisu za pravdu a rovnou zmínil odchod Lipovské z Rady. „Protože Rada je nezávislý orgán, nemám možnost postoje žádného člena ovlivňovat. Jediné, co mohu udělat, je paní Lipovskou vyzvat, aby zvážila své setrvání v Radě ČT a abdikovala. To jsem však už udělal.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Lipovské se zastal pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, pod jehož vedením loni Česká biskupská konference Lipovskou do Rady ČT nominovala. Podle Duky Lipovská čelí „dalšímu kolu nevybíravých útoků“:

„Za nominací dr. Lipovské do Rady ČT pevně stojím, stejně jako za svým názorem na otázku jejich odborných a morálních kvalit,“ napsal kardinál na svém webu i sociálních sítích.

Arcibiskup Graubner ale ve svém stanovisku naznačil, že jen odborné kvality samy o sobě nestačí: „Paní Lipovská byla ze strany ČBK do Rady ČT navržena pro svou odbornost ekonomky, neboť panovalo přesvědčení, že právě tato její profese by mohla být České televizi ku prospěchu. Pro ČBK, které jsem nyní předsedou, je to citelné ponaučení.“

Bezprecedentní střet arcibiskupů

V úterý pozdě večer se do věci vložil i plzeňský biskup Tomáš Holub. Na Twitteru napsal: „Souzním s předsedou ČBK Mons. Janem Graubnerem v jeho prohlášení ohledně působení radní České televize paní Lipovské.“

Holub se proti výrokům i konkrétním krokům Lipovské v Radě ohradil už loni, stejně jako Česká biskupská konference. Ta se tehdy svou nominantku snažila krotit jen nepřímo: „Máme za to, že společenské neshody je třeba řešit věcně a konstruktivně, především otevřenou komunikací a nasloucháním názorů druhé strany.“

Spor Graubner vs. Duka je v prostředí české katolické církve podle insiderů bezprecedentní situací, kdy se proti sobě takto veřejně staví dva arcibiskupové.

Kromě plzeňského biskupa Holuba už konfrontační styl radní Lipovské loni veřejně kritizoval i pomocný biskup pražský Václav Malý.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)