Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Radní ČT Hana Lipovská. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
MIchal Růžička / MAFRA / Profimedia,

Spor biskupů o radní ČT Lipovskou. Graubner a Holub doporučují zvážit abdikaci, Duka za ní stojí

Dnešní jednání Rady České televize bude znovu dlouhé a emotivní. Napovídá tomu nabitý program i vypjatá atmosféra, která dění v Radě už několik měsíců provází. Novinkou je otevřený spor několika českých biskupů o to, zda má či nemá v Radě setrvávat kandidátka České biskupské konference Hana Lipovská.

„Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti,“ píše předseda České biskupské konference Jan Graubner v textu, na který v úterý upozornil server Forum24.

Šlo o Graubnerovu reakci na dopis, jehož signatáře znepokojují kroky Lipovské v televizní Radě. „Kontrolní úloha Rady ČT samozřejmě nevylučuje kritiku, někdy i důraznou. Ale konfrontační styl Hany Lipovské a v poslední době přímé útoky na generálního ředitele Petra Dvořáka nemohou vést k ničemu jinému, než k zablokování veškeré komunikace mezi ním a Radou ČT, nebo k jeho odvolání,“ píší autoři dopisu.

Narážejí přitom zejména na aktuální kauzu údajného střetu zájmů generálního ředitele ČT, na který upozorňuje právě radní Lipovská. Dozorčí komise Rady však už dvakrát ve věci jednala a nezjistila nic nezákonného.

Duka: Nevybíravé útoky

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner dal signatářům dopisu za pravdu a rovnou zmínil odchod Lipovské z Rady. „Protože Rada je nezávislý orgán, nemám možnost postoje žádného člena ovlivňovat. Jediné, co mohu udělat, je paní Lipovskou vyzvat, aby zvážila své setrvání v Radě ČT a abdikovala. To jsem však už udělal.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Lipovské se zastal pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, pod jehož vedením loni Česká biskupská konference Lipovskou do Rady ČT nominovala. Podle Duky Lipovská čelí „dalšímu kolu nevybíravých útoků“:

„Za nominací dr. Lipovské do Rady ČT pevně stojím, stejně jako za svým názorem na otázku jejich odborných a morálních kvalit,“ napsal kardinál na svém webu i sociálních sítích.

Arcibiskup Graubner ale ve svém stanovisku naznačil, že jen odborné kvality samy o sobě nestačí: „Paní Lipovská byla ze strany ČBK do Rady ČT navržena pro svou odbornost ekonomky, neboť panovalo přesvědčení, že právě tato její profese by mohla být České televizi ku prospěchu. Pro ČBK, které jsem nyní předsedou, je to citelné ponaučení.“

Bezprecedentní střet arcibiskupů

V úterý pozdě večer se do věci vložil i plzeňský biskup Tomáš Holub. Na Twitteru napsal: „Souzním s předsedou ČBK Mons. Janem Graubnerem v jeho prohlášení ohledně působení radní České televize paní Lipovské.“

Holub se proti výrokům i konkrétním krokům Lipovské v Radě ohradil už loni, stejně jako Česká biskupská konference. Ta se tehdy svou nominantku snažila krotit jen nepřímo: „Máme za to, že společenské neshody je třeba řešit věcně a konstruktivně, především otevřenou komunikací a nasloucháním názorů druhé strany.“

Spor Graubner vs. Duka je v prostředí české katolické církve podle insiderů bezprecedentní situací, kdy se proti sobě takto veřejně staví dva arcibiskupové.

Kromě plzeňského biskupa Holuba už konfrontační styl radní Lipovské loni veřejně kritizoval i pomocný biskup pražský Václav Malý.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Pozdní pokání! Už když ji nominovali, museli vědět, co je zač! Stačilo, že se paktovala s Bobošíkovou!

 2. A. S. Pergill napsal:

  Jsem toho názoru, že soudruzi Graubner, Holub a Malý nejsou součástí orgánu, který radní Lipovskou volil. Takže jejich pindání nemá žádný význam.
  Já bych se s touto paní (jako ateista) na mnoha věcech neshodl, ale respektuji ji v tom smyslu, že jednak representuje významnou skupinu lidí, která byla dosud ČT ignorována (a já, ač s jejich názory v mnohém nesouhlasím, budu voltairovsky bojovat za to, aby ignorovány nebyly), jednak ji respektuji (jako člověk, který měl možnost přičichnout k ekonomice) jako odborníka, který rozumí do současnosti zcela Radou ignorované ekonomické stránce fungování ČT.

  • Tondach napsal:

   Nominovali ji! Takže neplkají!
   A co to blábolíte, že reprezentuje názory významné skupiny lidí, která byla dosud ČT ignorována? Plácala o financování dětského tábora!

   • A. S. Pergill napsal:

    Volte Okamuru s jeho programem odvolatelnosti politiků. Jinak se musíte smířit s tím, že volba je nevratný akt a nominace do ní tím tuplem.
    A reprezentuje tu skupinu (IMHO výrazně větší) věřících křesťanů, kteří se neztotožňují s progresivistickým pseudokřesťanstvím, jaké hlásá třeba páter Halík.

    • skeptik napsal:

     Vy Pergille, který se tak hrdě hlásíte ve svých příspěvcích k ateismu, a z křesťanství jste poznal nanejvýš jeho karikaturu, si troufáte posuzovat kdo je ten správný křesťan a kdo jím není??? Vy jste určitě tím pravým, kdo by mohl takové posudky vydávat. Mohu vás ujistit, že úrovní svých příspěvků jste se úrovni textů Tomáše Halíka ani jen vzdáleně nepřiblížil.

     • A. S. Pergill napsal:

      Já si netroufám označovat nějakou linii křesťanství za „správnou“. Troufám si ale uvést, že určitá linie této víry neměla zastoupení ve sdělovacích prostředcích (včetně „veřejnoprávní“ ČT). A troufám si také odhadnout zda s nějakou linií křesťanství mám či nemám třecí plocha a jak velké. A faktem je, že třeba s tím Dukou a spol. se shodnu třeba na pojmech, jako je vlastenectví nebo čest, zatímco s Halíkem a spol. nikoli. Pochopitelně, s obojími se neshodnu na obsahu jejich víry.

     • skeptik napsal:

      Očekával jsem Pergille, že mi snad objasníte váš výraz progresivistické pseudokřesťanství. Slovník cizích slov takový výraz nezná, Zeptal jsem se tedy Googlu. Ani Google si s vaším výrazem příliš nevěděl rady. Nasměroval mě na jakýsi časopis Duše a hvězdy, psaný podivnou češtinou, kde se psalo buď o progresivistické irské vládě, nebo o pseudokřesťanech. O progresivistickém pseudokřesťanství jsem se však ani tam nic nedozvěděl. Další odkaz Google mě pak nasměroval na tento článek a váš příspěvek. Tak mi vrtá hlavou, jak asi může otec Halík hlásat něco, co existuje, pokud vůbec, pouze ve vaší hlavě. A tak už raději ani netoužím vědět, co se ve vaší hlavě skrývá pod pojmy jako jsou vlastenectví a čest.

     • A. S. Pergill napsal:

      skeptiku,
      Halík hlásá progresivismus, multikulturalismus a další věci, které jsou v podstatě s křesťanstvím neslučitelné (leč on tvrdí, že ano) a pro spoustu skutečně vřících křesťanů (s nimiž se neztotožňuji, ale respektuji je) nepřijatelné. Proto jsem tyhle jeho vlastnosti (či charakteristiky) spojil do onoho neologismu.
      Prostě ten pán se sice oficiálně hlásí ke křesťanství, ale přitom hlásá progresivistické (a jiné podobné) žvásty, které jsou s tím křesťanstvím v rozporu.

     • skeptik napsal:

      Vy si dovolujete Pergille tvrdit, že to co hlásá otec Halík je v rozporu s křesťanstvím, o kterém toho sám víte tak strašně málo? Otec Halík v době svého kněžství zažil už tři papeže. Se všemi třemi se setkal a při různých příležitostech jednal. Se všemi třemi měl a má velmi dobré vztahy. Chcete tvrdit Pergille, že ti tři papežové by nebyli schopni rozpoznat, kdyby otec Halík hlásal něco, co není shodné s křesťanstvím? Nebo chcete tvrdit, že ti tři papežové mají horší znalosti o křesťanství, než máte jako ateista vy? Kdyby otec Halík hlásal něco, co není shodné s křesťanstvím, byl by dávno suspendován nebo exkomunikován. Vy se Pergille velmi rád vyjadřujete k záležitostem, o kterých víte velmi málo nebo vůbec nic. Elektrikařinou počínaje a křesťanstvím konče.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      bibli jsem přečetl a některé další zdroje křesťanství také.
      Na postu papeže se objevil (vedle jiných exotů) i muž, který měl (pravděpodobně) děti s vlastní dcerou (on se na ní střídal se synem, takže není úplně jasné, kterému z nich se kdy „zadařilo“), takže papeže jako etalon křesťanství zrovna nelze brát. A zcela jistě i tento zmíněný papež věděl, že se nechová zrovna podle „křesťanského etalonu“. Prostě musíte rozlišovat křesťanství jako víru + hodnotový systém a křesťanství jako politikum.
      Znám vícero opravdu normálních věřících křesťanů, a mám představu, čemu věří a co odpovídá jejich hodnotovému systému. \Nehledě k tomu, že Halík je kritizován i z řad křesťanů.

      Ostatně, ani spousta komunistických funkcionářů se v praxi nechovala podle touto ideologií prosazovaných norem chování.

     • skeptik napsal:

      Na postu papeže se objevil (vedle jiných exotů) i muž, který měl (pravděpodobně) děti s vlastní dcerou (on se na ní střídal se synem, takže není úplně jasné, kterému z nich se kdy „zadařilo“), Konec citátu. Nenapsal jste Pergille, kterého z těch tří papežů, které otec Halík během svého kněžství zažil a se kterými jednal, se toto vaše obvinění týká. Vy jste si Pergille údajně přečetl Bibli a domníváte se, že tím pádem jsou vaše znalosti křesťanství lepší, než jsou znalosti křesťanství Jana Pavla II, Benedikta XVI a papeže Františka? Vy si ale fandíte Pergille. A ještě něco, v roce tuším 2014 obdržel otec Halík Templetonovu cenu. To je něco jako Nobelova cena v teologii. Kolik takových cen jste obdržel Pergille vy?

 3. Babočka napsal:

  LIpavskou si nadirigoval do rady Duka . Ti ostatní si neuvědomili jakou veš do rady nasadili. Lipavská zastává poliktiku Duky, Bobošíkové a Klaouse. Tria , které se v minulosti znemožnilo.

 4. Vladimír Komárek napsal:

  Byl jsem 8 roků zaměstnancem Pražského arcibiskupství. Nejhůře vedená firma, u které jsem kdy pracoval. Pan Duka nic nevyřešil a byl velkým zklamáním. Doplňuji, že nehodnotím pastorační činnost, ale činnosti v oblasti správy majetku a provozu.

  • A. S. Pergill napsal:

   Když soudruzi církevníci ty prachy z restitucí prožerou či jinak promrhají, bude jen dobře; alespoň z mého ateistického pohledu 🙂

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Takže, co Komárek? Vyhohodit Duku a poslat ho do vězení? A jak to souvisí s Lipovskou?

  • skeptik napsal:

   Pane Komárku, nejspíš právě proto, že hospodářské činnosti kardinál Duka a i další církevní činitelé nerozumějí, si najali vás a další pracovníky, o kterých předpokládali, že té hospodářské činnosti rozumějí. Tak že pokud ona „firma“ jak tvrdíte, fungovala špatně, tak je to mimo jiné i obrázek vaší práce a vaše zásluha. Církevním činitelům bych v takovém případě vyčítal pouze to, že si tak špatné pracovníky najali.

Přidávání komentářů není povoleno