Spolupráce s hejtmanem není rizikem pro naši nezávislost, říká ředitel redakcí Deníku
Projekt Olomouckého Deníku „Oholte hejtmana“, jehož tváří je hejtman Ladislav Okleštěk (ANO), posvětil i ředitel redakcí Deníku Roman Gallo. Takové spojení s politikem podle něj není rizikem pro nezávislost média. „Akce tohoto typu mohou značně omezovat prostor redaktorů ke standardnímu přístupu k exponovaným osobnostem politiky,“ oponuje mediální teoretik a politolog Karel Páral.
Akce „Oholte hejtmana“ je charitativní projekt Deníku, který ve spolupráci s olomouckým hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO) bude vybírat peníze na podporu potřebným.
Celkovou částku následně hejtman zdvojnásobí, a to do maximální výše 150 tisíc korun. Finální příspěvek tedy může být až 300 tisíc korun, v takovém případě si hejtman podle svého slibu oholí knír. Nashromážděné peníze nakonec získá někdo, koho vyberou občané.
„Snažíme se tak aktivizovat čtenáře, protože ten princip je v tom, že jsou to primárně oni, kdo mají přispět na dobročinné účely,“ objasňuje pointu projektu ředitel redakcí Deníku Roman Gallo.
Smí se to zveřejnit?
Odlišný pohled na akci Oholte hejtmana má mediální teoretik a politolog Karel Páral: „Projekty tohoto typu mohou značně omezovat prostor redaktorů ke standardnímu přístupu k exponovaným osobnostem politiky,“ tvrdí.
Do spolupráce s vlivnými médií v charitativní oblasti se podle něj obvykle zapojují spíše celebrity z oblasti kultury či sportu.
„Notoricky známým pravidlem je, že k politikům či politickým stranám, jejichž vztah s daným médiem se pohybuje mimo obvyklé rámce zpravodajství, se přistupuje s větší obezřetností k tomu, co lze ještě uveřejnit, a co už je za hranicí přijatelnosti pro daného politika,“ dodává Páral.
„Akce zařizuje managment Deníku. Je to věc, která nijakým způsobem nezasahuje do nastavení redakce,“ oponuje Gallo. „Redaktoři do té debaty nijak vtaženi nejsou, to znamená, že se tam nevytváří žádné vazby mezi redaktory a editory, kteří reálně zodpovídají za obsah.“
Gallo akci nevnímá jako riziko nezávislé žurnalistiky. „Když se to povede, vyberou se peníze na dobročinné účely. My navíc budeme mít pod kontrolou to konto, na které ty peníze budou chodit, takže ani v tom žádné riziko nevidím,“ vysvětluje.
Krycí manévr
Ladislav Okleštěk dostává hejtmanský i poslanecký plat a kumuluje funkce, přestože ho vedení hnutí ANO po sněmovních volbách vyzvalo, aby si vybral a jeden z mandátů složil. To ale Okleštěk neudělal.
„Holení“ není jeho první akcí, kterou chce netradičním způsobem oslovit veřejnost. Nechává se také občany „hejtovat“ v projektu #HejtujHejtmana a odpovídá na jejich dotazy v pořadu Řekni to hejtmanovi.
Jedním z důvodů pro novou spolupráci s Deníkem může být podle mediálního teoretika Párala snaha Oklešťka odvrátit pozornost od zmiňované kumulace funkcí. Nasvědčuje tomu podle něj i redakční článek Deníku, který podle něj ale z „redakční dílny evidentně nepochází“.
„Propagační formulace o tom, že hejtman dává svůj poslanecký plat dlouhodobě na charitativní účely, může svádět k domněnce, že poslanec a hejtman Okleštěk přistoupil ke spolupráci kvůli odstínění mediálně obtížně obhajitelného souběhu funkcí,“ říká.
Nezůstane jen u hejtmana
Podobně vnímá projekt Oholte hejtmana i expertka na politický marketing Eva Lebedová. Postup, jakým je akce vedena, jí připomíná tzv. image kampaň, která má přispět k pozitivnímu obrazu hejtmana Oklešťka.
„Běžný přístup novináře k politikovi je většinou formou rozhovoru, vyjádření nebo zobrazení při nějakých akcích,“ říká Lebedová. Hejtman by podle ní mohl stejným způsobem pomáhat potřebným i bez mediální pozornosti.
Ředitel redakcí Deníku Roman Gallo si je možného vytváření pozitivního obrazu hejtmana vědom: „To, že někdo vezme desetitisíce z vlastní kapsy, je bezesporu pozitivní krok a podle mě si zasloužím pozitivní publicitu tak, jako bychom ji dali komukoli jinému.“
Deník se ale nechce zaměřovat pouze na osobnost hejtmana. „Budeme se věnovat nejen hejtmanovi, ale i dalším dobročinným projektům v regionu nebo i jiných regionech, kdo bude příší jméno ale v tuto chvíli ještě nevíme.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Když máte tři roky času na práci, úkol splňte na poslední chvíli
Jak primátor Plzně lovil fanoušky: vstupenky na kolotoč za lajky na Facebooku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
1) To ze primarne prispivaji bezni obcane je lez – celkovou castku Oklestek prece zdvojnasobi. 2) Je zrejme, ze vubec nejde o penize a charitu, ale o PR Oklestka. 3) Zajimalo by me, cim to je, ze lidem se najednou zatemni mysl a vidi v kreaturach v dresu ANO nejake spasitele? Par jmen – Jan Machacek, Sabina Slonkova (nakonec prohledla), Martin Komarek, Pavel Telicka …
Kolikpak pan hejtman dostává za své politické funkce? Ve světle této částky se mu skryté PR za peníze daňových poplatníků jistě bohatě vrátí.
Účast novin na takové maškarádě je nejen nechutná, ale dál aktivně prohlubuje český posametový problém, kterým jsou široce rozpliznuté hranice morálky. Pokud se dá vůbec ještě o nějakých hranicích mluvit.