Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
ANALÝZA. V pátek 15. listopadu se sejde ustavující zastupitelstvo Ústeckého kraje a jeho 55 křesel bude rozděleno mezi šest stran, hnutí a volebních seskupení. V posledních čtyřech letech jich bylo osm, ze zastupitelstva minimálně na příští čtyři roky zmizí Piráti a Spojenci pro kraj. Prakticky to znamená, že vedle ANO, ODS, Starostů, SPD (v koalici s Trikolorou a PRO), Stačilo a Lepšího severu nebude mít své zástupce liberální nebo progresivní volič. Proč?
Piráti a Spojenci vstupovali do volební kampaně z odlišných pozic. Piráti po minulých volbách odešli do opozice, zatímco Spojenci se stali součástí vládnoucí koalice – s hnutím ANO a ODS.
Měli náměstka hejtmana pro cestovní ruch, kulturu a památkovou péči Jiřího Řeháka, radního pro regionální rozvoj, zemědělství a rozvoj venkova Michala Kučeru, Karolína Žákovská pak předsedala výboru pro národnostní menšiny.
Volební zisky téměř nulové
Jejich kampaň tak mohla stát na tom, co se jim v radě podařilo prosadit. Akcent v jejich programu byl logicky kladen právě na věci, odpovídající uvedeným portfoliím.
Volební zisky ve venkovských oblastech kraje byly téměř nulové. Přirozeným voličem uskupení, jako jsou Spojenci pro kraj, je městský liberál.
„Spojenci se poslední čtyři roky podílejí na správě Ústeckého kraje a ve svěřených agendách mají za sebou viditelné úspěchy – obnovení provozu na Kozí dráze, násobné navýšení podpory památek, kultury nebo rozvoje venkova, proznačení turistických a cyklistických stezek, pomoc Českému Švýcarsku po požáru,“ stojí v dopise, který voličům napsala letošní lídryně Karolína Žákovská. Ta na čele kandidátky vystřídala Jiřího Řeháka, který usiloval o senátorský mandát na Teplicku (neúspěšně).
Spojenci jako největší úspěch svého působení prodávají obnovení provozu na Kozí dráze, trati, kterou ministerstvo dopravy se Správou železnic před lety odepsaly, protože její provoz byl ztrátový. Na podkrušnohorskou dráhu se vlaky nakonec vrátily.
Jenže to na dobrý volební výsledek v kraji, kde je nejvíc vyloučených lokalit v celém Česku a zároveň nejnižší vzdělanost a nejvyšší nezaměstnanost, zkrátka nestačí.
Podobné je to s podporou venkova, která i díky Spojencům v kraji vzrostla. Venkov jejich snahy neocenil, volební zisky ve venkovských oblastech kraje byly téměř nulové.
Přirozeným voličem uskupení, jako jsou Spojenci pro kraj, je městský liberál. Slučuje členy Strany zelených, SNK-ED, TOP 09 a JsmePRO! – poslední jmenované uskupení působí v Teplicích, zelená Žákovská je zase hlavní tváří uskupení PRO!Ústí, které v Ústí nad Labem od roku 2014 působí v zastupitelstvu a podílelo se i na vedení města.
Pro úspěch Spojenců jsou klíčová velká města, a právě tady se letos nepodařilo „bublinu jejich věrných voličů prolomit. Případně je k volbám zvednout.
Ti, co měli přijít, odešli
Spojenci doplatili na to, že nedokázali oslovit nejen venkov, ale ani okresní města. Nejlepšího výsledku dosáhli v Teplicích (11,51 procenta), v Ústí nad Labem (7,34 procenta), přes 5 procent udělali ještě v Lounech a Litoměřicích, v Mostě už to byla jen tři procenta a v Děčíně a Chomutově jen dvě procenta hlasů. Celkový výsledek 4,01 % na obhajobu zastupitelských mandátů nestačil.
V absolutních číslech přišli od roku 2020 o pět tisíc hlasů (12 220 v roce 2020, 7112 v roce 2024). Lídryni Karolínu Žákovskou porazil v preferenčních hlasech Jiří Řehák. V domovském Ústí nad Labem jich Žákovská získala 382 (398 v roce 2020).
HlídacíPes.org požádal Karolínu Žákovskou o rozhovor a reflexi volebního neúspěchu, odmítla.
Související články
Spojování komunistů a Socdem: Na severu zatím žádná velká hitparáda
Pomohlo by, pokud by se letos spojili se Spojenci? Není to otázka hypotetická, třeba ve zmíněném uskupení PRO!Ústí v krajském městě Zelení s Piráty dlouhodobě spolupracují. Prostou řečí čísel by se dostali někam k sedmi procentům.
A počítejme dál: v roce 2020 činil společný zisk obou stran 32 393 hlasů, letos to bylo 12 529. Odešla nebo nepřišla víc než polovina voličů.
Další menší strany, které v zastupitelstvu za pár dní usednou, naopak cestou slučování šly: SPD, kterou postihly klesající preference a vyluxování od ANO, se spojila s Trikolorou a Rajchlovým PRO. Stačilo to na 10,44 % (minule měla SPD samostatně 8,94 % a Trikolora 3,30 %). Spojovali se taky komunisté, v projektu Stačilo kandidovali se sociální demokracií a bylo z toho 7,94 % (minule KSČM 6,26 a ČSSD 3,16 %). V zastupitelstvu usedne i Lepší sever, který je rovněž spojením místních hnutí (UFO, ProMOST, Vaše Ústí a Nový sever).
Právě Lepší sever byl tím, na koho si ODS a ANO ukázali místo Spojenců při sestavování příští krajské vlády.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)