Sociální sítě přebírají informační roli. Každý desátý člověk je má za hlavní zdroj zpráv
Pro polovinu lidí jsou sociální sítě, především Facebook, YouTube a Twitter, významným zdrojem informací, pro dvanáct procent uživatelů internetu jde dokonce o hlavní zdroj zpráv.
Plyne to z aktuální studie Reuters Institutu zaměřené na digitální zpravodajství (Reuters Institute’s Digital News Report).
Facebook, YouTube, Twitter
Facebook je jasnou jedničkou mezi sociálními sítěmi i v oblasti vyhledávání, čtení a sledování a také dalšího sdílení zpráv.
Významným prostorem pro sdílení zpráv je i You Tube. Důležitou sociální sítí pro oblast zpravodajství je též Twitter. Oblibě se těší především mezi novináři, politiky a dalšími „častými konzumenty“ zpravodajství.
Rychlý růst vykazuje Instagram a v některých zemích i aplikace WhatsApp.
Ze studie plyne i to, že sociální média jsou důležitější pro ženy (méně než muži navštěvují přímo zpravodajské internetové stránky a aplikace) a mladší lidi. Pro 28 % lidí ve věku 18 – 24 let jsou sociální média hlavním zdrojem zpráv; poprvé v historii v této kategorii odsunula z prvního místa televizi (24 %).
Ačkoli televize zůstává hlavním zdrojem zpráv pro starší lidi, celkově konzumentů televizních zpráv ubývá. Hlavním zařízením pro sledování zpravodajství se již staly mobilní telefony (53 %), počítače jsou na sestupu, obliba tabletů stagnuje.
„V letošním průzkumu jsme zaznamenali nárůst zpráv distribuovaných mimo internetové stránky, vyšší důraz na mobilní přístroje a značný celosvětový rozvoj blokování internetových reklam, zejména u lidí mladších 35 let,“ komentoval průzkum Nic Newman, výzkumník Reuters Institute.
„To dohromady vytváří další silný tlak na obchodní modely jak tradičních vydavatelských domů, tak i těch, které zrodila až digitální éra, i tlak na změnu způsobů, jak zpravodajství distribuovat,“ dodal Newman.
Platit? To spíše ne
Nadále platí, že drtivá většina konzumentů zpráv na internetu není ochotna za zpravodajství platit. Podle Reuters Institutu je to patrné zejména na velmi konkurenčním trhu zpravodajství v angličtině (ochotu platit deklaruje 9 % uživatelů). Naopak v menších zemích, kde jsou „zprávy chráněny jazykovou bariérou“ je ochota platit zhrubna dvojnásobná.
I když vydavatelé stále častěji vymýšlejí nové videoformáty, podle průzkumu Reuters je k tomu většina diváků či čtenářů imunní. Tři čtvrtiny respondentů (78 %) odpověděly, že nadále spoléhají hlavně na textovou podobu zpráv.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
No potěš pámbu! Sociální sítě jsou ještě horší než média, a to už je co říct.
Ale chce to trochu odstupu. Především informace jsou obecnější než zprávy. Takže když se chce člověk něco dovědět, vyhledá si informace na googlu. Když chci třeba vědět, co je to vlastně Frontex, najdu si to na oficiálních stránkách Eur-lex.europa.eu . Ne tak ovšem poradci nejmenovaných dvou posledních prezidentů republiky…
Jestli dobře rozumím, tak nejde ani tak o to, že sociální sítě přebírají informační roli. Což má tedy nějaký společenský dopad – který může být i pozitivní – protože umožňují čtenářům na zprávu ihned reagovat a diskutovat o ní. To tištěná média neumí vůbec, a běžné internetové informační stránky tuto možnost často nenabízejí nebo jí omezují (čest vy jímkám, i zde na HP)
Jiná věc je, jak psáno v závěru, že těm ostatním médiím klesají zisky. Těm tištěným jistě, ty už jsou pro dnešní mladé generace asi tak archaické jako fiakry. A těm internetovým proto že zvolily naprosto chybnou formu reklamy, co do kvality i kvantity. Oni totiž uživatelé internetu používají blokátory reklam proto že je tato forma reklamy vysloveně obtěžuje a otravuje při čtení textu . Ale taková forma reklamy by spolehlivě přivedla ke krachu každého podnikatele..
Jestli to není tím, že hlavní média lžou, zamlčují a mlží.
ne, tím to nebude
Tak třeba po silvestrovských útocích v Kolíně to tak bylo. Média se sbažila zamlčet k čemu tam došlo, ale přes sociální sítě se pravda vyvalila jako povodeň.
Budeme-li přesní, tak sociální sítě žádnou „informační“ roli neplní, respektive přesněji novinářským žargonem by se mělo mluvit o „zpravodajské“ roli, kterou tedy neplní. Jsou to jen v podstatě nejčastěji emotivní výkřiky, které se někdy trefí ale skutečné ověřené informace dostávají na frak. Na zpravodajskou roli vynakládají klasická média obrovské prostředky, sociální media nic a nemohou to nahradit.
Sociální média plní pouze roli „komentátorskou“. A to komentátorskou opět pochybnou – plnou balastu a emocí a dezinformací atd.
Ale snad něco pozitivního v té záplavě misinformací je a sice to, že není tak snadné dokonale zmanipulovat všechno a pořád, díky tisícům diváků a komentátorů se pravda nedá zamlčet a prodere se téměř vždy ven. Jen ji v té záplavě najít, ale možná je to vždy jen otázka času.
Přece nebudu věřit cenzurovanému tisku jako ČTK, Rudé Právo, Mladá Fronta a další deníky kteří ještě nedávno šli po boku SSSR do světlých zítřku. Váš HP do toho také patří. To jméno autora je mne známé z dob socialismu a SSSR je náš vzor. HP pomlouvá prezidenta Zemana a co KSČ zvolený 30. 12. 1989 Havel jako prezident za souhlasu Moskvy tedy SSSR. Tak to psát nemůžete to by Vám cenzor nedovolit. Novináři lezly do zadku SSSR a dnes USA.
Doporučuji doplnit si znalosti z matematiky (stačí odčítání) – to kvůli datu, pak gramatiky, no a historie by také neškodila. Plus máte svobodné právo nás nečíst.