Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií, Bratislava (březen 2024). Foto: TASR / Profimedia

Slovenští novináři v závětří v Česku. Vyhání je rétorika i zákony Ficovy vlády

Napsal/a Vojtěch Berger 2. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko by se brzy mohlo stát novou základnou pro část nezávislých slovenských médií. Vláda Roberta Fica zrušila veřejnoprávní telerozhlas v jeho dosavadní podobě a útočí i na část médií soukromých. Sousední Česká republika se proto jeví jako logický bezpečný přístav pro ty slovenské novináře, kteří by doma čelili problémům. Indicií, že k takovým mediálním přesunům dojde, přibývá.

Praha je cílem pronásledovaných zahraničních novinářů dlouhodobě. Zpravidla se to týká těch pocházejících ze zemí bývalého Sovětského svazu. Někteří z nich v Česku prozatím zakotvili pod hlavičkou zde sídlícího Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda, někteří mimo něj.

Právě Rádio Svobodná Evropa už také zvažuje obnovení slovenské verze svého informačního servisu, prozatím v online podobě. S odvoláním na své české a slovenské zdroje to minulý týden napsal maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi.

Svobodná Evropa už podobným způsobem obnovila své online aktivity také v Maďarsku a Bulharsku. Svou novou kancelář otevřela i v Litvě.

Náhradní RTVS z Prahy?

Že by se k běloruským či ruským exilovým novinářům v Česku měli brzy přidat ti slovenští, ještě loni čekal zřejmě jen málokdo. Vláda Roberta Fica ale splnila předvolební rétoriku a začala kromě jiného rychle podnikat kroky ke zrušení veřejnoprávních médií.

Příslušný zákon prošel v červnu parlamentem a od 1. července místo původní RTVS existuje nový telerozhlas STVR, podstatně pevněji svázaný se státní a vládní mocí.

Slovenskou krajanskou komunitou v Praze tak už nějakou dobu kolují zprávy o tom, že by právě v Česku mohla vzniknout alternativa ke zrušeným veřejnoprávním médiím. O konkrétní podobě vysílání se podle informací HlídacíPes.org zatím jedná.

Vedle toho však slovenská vláda začala tvrdě vystupovat i proti nezávislým privátním médiím. Fico a spol. několik redakcí zařadili na „nepřátelský“ seznam, což v praxi znamená, že jejich novinářům neodpovídají a místo toho exkluzivně mluví s alternativními či rovnou dezinformačními weby typu Infovojna, eReport, Hlavné správy a podobně.

Fico také hned po volbách veřejně naznačil nejsledovanější komerční televizi Markíza, že v ní stát přestane inzerovat a připraví ji tak o značné příjmy. V televizi se poté rozhořel spor mezi vedením zpravodajství a částí zaměstnanců, jehož hlavní tváří byl moderátor politické diskusní relace Na Telo Michal Kovačič.

Ten v květnu v živém vysílání svého pořadu varoval před „orbanizací“ slovenských médií. Televize ho nejprve stáhla z obrazovky a na konci června dostal výpověď. Svou televizní diskusní relaci navíc v minulých měsících zrušila i konkurenční TV Joj a výraznou změnu prodělal i moderátorský tým třetí televizní debaty na televizi TA3.

Kuciakovo centrum v Brně

Že se pozornost nezávislých slovenských novinářů obrací k Česku, naznačuje i pohled do obchodního rejstříku. Tam v dubnu přibyl zápis o založení české pobočky Investigativního centra Jána Kuciaka (ICJK) se sídlem v Brně.

Předsedou zapsaného spolku je stejně jako v případě mateřské slovenské organizace novinář Lukáš Diko. Centrum nese jméno novináře Jána Kuciaka, který byl v roce 2018 zavražděn společně se svou snoubenkou.

U těch redakcí, které jsou z hlediska právní formy neziskovými organizacemi, dává přesun do Česka smysl i v souvislosti s chystaným novým zákonem o mimovládních organizacích, který aktuálně leží ve slovenském parlamentu.

„Členská rada ICJK s cílem zachovávat odkaz Jána Kuciaka rozhodla na konci roku 2023 o rozšíření aktivit našeho centra i do České republiky,“ říká Diko pro HlídacíPes.org. První aktivitou centra v Česku je spolupráce na vytvoření systému na ochranu novinářů ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). Podobný projekt funguje už druhým rokem i na Slovensku.

„Díky naší iniciativě Bezpečná žurnalistika máme informace o tom, že za první měsíc po parlamentních volbách se v porovnání s průměrem předchozích měsíců počet útoků vůči novinářům zdvojnásobil,“ komentoval Diko povolební situaci novinářů na Slovensku už loni v prosinci v rozhovoru pro Deník Referendum. V něm také zmínil omezování práva na informace jako další riziko pro práci médií na Slovensku.

O půl roku později pak koaliční Slovenská národní strana skutečně v parlamentu předložila kontroverzní novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, který má po žadatelích požadovat úhradu za „mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací“. Podle kritiků je však zákon nejasně formulovaný a může vést k tomu, že se veřejnost nedostane k informacím, na které má dnes právo.

To se týká i nezávislých slovenských médií, která jsou často na žádosti podle takzvaného „infozákona“ při svých rešerších odkázaná. Pokud se totiž ocitnou na zmíněné černé listině vlády, odpověď normální cestou nedostanou. S podobnou ignorací ze strany státu bojují už řadu let novináři v Maďarsku ve vztahu k vládě Viktora Orbána.

Rozpuštěný z vůle ministerstva

Vraťme se ale ještě k možným přesunům některých slovenských médií do Česka. U těch redakcí, které jsou z hlediska právní formy neziskovými organizacemi, dává taková změna smysl i v souvislosti s chystaným novým zákonem o mimovládních organizacích, který aktuálně leží ve slovenském parlamentu.

I když vyvolal pozornost hlavně kvůli možnému explicitnímu označování těch neziskovek, které mají příjmy ze zahraničí, problematických míst v zákoně je víc. Například rozšířená pravomoc ministerstva vnitra kontrolovat obsah výročních zpráv neziskových organizací.

Pokud ministerstvo zjistí nesrovnalosti, vyzve sdružení k odstranění nesrovnalostí, a pokud sdružení nesrovnalosti neodstraní, bude rozpuštěno přímo rozhodnutím ministerstva vnitra,“ popsala nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitelka občanského sdružení Via Iuris Katka Batková.

Podle ní v zákoně chybí také přiměřené lhůty na případné dohadování s ministerstvem. Úřad tak může rovnou bez pokuty a bez dalších kroků občanské sdružení rozpustit. O zákoně bude slovenský parlament jednat znovu po prázdninách. To už bude také zřejmě jasnější, jaká slovenská média se mezitím usídlila v českém „exilu“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)