Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Když čínský prezident Si Ťin-pching letos v květnu vyrazil na evropské turné, Slovensko vynechal. Místo toho potvrdil, že Čína aktuálně ve střední Evropě a na Balkáně spoléhá především na Maďarsko a Srbsko. Současná slovenská vláda Roberta Fica přesto znovu sní o čínských investicích – navzdory nenaplněným očekáváním, které čínské investiční sliby přinesly třeba v Česku.
Slovenský premiér Robert Fico měl jet na návštěvu Číny letos v červnu. V květnu se ale stal terčem atentátu a návštěva šla prozatím stranou. Už dopředu se však přetřásaly dva projekty, které chce Slovensko Číně navrhnout pro možnou spolupráci v rámci takzvaného PPP partnerství (spolupráce veřejného a soukromého sektoru).
Tím prvním je modernizace chronicky přetížené jednokolejné trati Bratislava–Komárno, klíčové železniční spojnice mezi částí jižního Slovenska a hlavním městem. Tím druhým je balík několika stovek silničních mostů, které jsou ve špatném stavu a Slovensko nemá prostředky na jejich okamžitou opravu.
Přehrady a dálnice, které nestojí
O tom, že by se Číňané mohli podílet na dostavbě bratislavského dálničního obchvatu nebo postavit vodní elektrárnu na řece Ipeľ, se mluví už deset let. Zatím bezvýsledně. Jinde však přece jen čínští investoři kořeny na Slovensku zapustili.
Ficova vláda v minulých měsících definitivně potvrdila, že v jihoslovenském městě Šurany vznikne továrna na výrobu baterií do elektromobilů, kterou postaví čínský výrobce Gotion v konsorciu se slovenským partnerem.
Čínský výrobce elektromobilů BYD staví po továrně na elektrobusy ve městě Komárom také svůj další závod v Szegedu. Další čínská „baterkárna“ roste u Debrecenu.
„Na Slovensko přinášíme druhou největší zahraniční investici v historii,“ dodala ministryně hospodářství Denisa Saková. Investice má dosáhnout výše 1,23 miliardy eur (30,6 miliardy Kč).
Krátce poté oznámila svůj příchod na slovenský trh, konkrétně do východoslovenského průmyslového parku CTPark v Prešově, čínská firma Jiangsu Xinquan Automotive Trim, výrobce automobilových interiérových dílů.
V tiskové zprávě však firma neupřesnila výšku investice, ta se podle dřívějších odhadů mohla pohybovat kolem 20 milionů eur (zhruba půl miliardy korun).
Peking jako náhrada za Brusel
Vraťme se ale k návštěvě čínského prezidenta v Evropě letos na jaře. Kromě Francie navštívil zmíněné Srbsko a Maďarsko, a potvrdil tak, kdo jsou aktuálně (nejen investiční) favorité Pekingu v Evropě.
Maďarská vláda dlouho o čínských investicích jen mluvila, podobně jako český exprezident Miloš Zeman. Ten původně sliboval investice až ve výši 230 miliard korun, uskutečnil se z nich ale jen zlomek. Stejně jako v Česku šly navíc tyto peníze i v Maďarsku původně hlavně do akvizic, ne do vytváření pracovních míst.
Slovenský premiér Robert Fico už dal najevo, že k Číně chce přistupovat stejně pragmaticky: „Čína je země, která je stabilizátorem světového míru. Co jim mám říct? Promiňte, vy porušujete lidská práva?“
„Celkově Čína v zemi investovala něco mezi dvěma a třemi miliardami dolarů (až zhruba 64 miliard korun, pozn. red.), to je poměrně hodně. Většina z těch peněz ale přitekla ještě před nástupem Orbánových vlád v roce 2010. Za posledních řekněme šest let jsme žádné velké čínské investice v Maďarsku neviděli,“ popsal v roce 2018 tehdejší stav čínských investic pro HlídacíPes.org analytik Tamás Matura z Korvínovy univerzity v Budapešti. Už tehdy Čína proinvestovala v Maďarsku víc než dvojnásobek toho, co v Česku.
Dnes jsme ale o několik let dál. Maďarský premiér Viktor Orbán ještě výrazně prohloubil příkopy mezi Maďarskem a Evropskou unií a naopak se snaží vytěžit maximum z nepřerušených styků s Moskvou a Pekingem. V případě Číny to nese své ovoce – čínský výrobce elektromobilů BYD staví po továrně na elektrobusy ve městě Komárom také svůj další závod v Szegedu. Další čínská „baterkárna“ roste u Debrecenu.
Rychlé koleje, které rostou pomalu
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po letošní návštěvě čínského prezidenta oznámil, že Čína by se mohla podílet i na dalších infrastrukturních projektech, jako je výstavba nákladní železniční trati kolem Budapešti nebo železniční spojení maďarské metropole s tamním letištěm.
Právě železnice ale ukazuje, jak čínské investiční sliby občas pokulhávají za realitou. Už před deseti lety uzavřelo Maďarsko společně se sousedním Srbskem dohodu s Čínou o modernizaci trati Budapešť–Bělehrad.
Mělo jít o součást čínského projektu „Pás a stezka“, kterým Peking v posledních letech šířil svůj ekonomický vliv ve světě. Nová, zčásti vysokorychlostní trať měla propojit řecký přístav Pireus (rovněž kontrolovaný Číňany) a střední Evropu. Stále však není hotová.
Kromě toho čínské firmy v Srbsku provozují největší důl na měď a ocelárnu a podílejí se na výstavbě silnic a dálnic. Neberou přitom ohled na obavy z vážných negativních dopadů na životní prostředí.
Copak v Evropě neporušujeme lidská práva?
Autoritářští lídři Maďarska a Srbska, Viktor Orbán a Aleksandar Vučić, si zase nedělají těžkou hlavu s dodržováním lidských práv v Číně, tamní cenzurou nebo perzekucí Ujgurů v odlehlých čínských regionech. I díky tomu jejich obchodní vztahy s Čínou vzkvétají.
Zejména Viktor Orbán v čínských investicích vidí prostředky, které mohou nahradit eurofondy ohrožené jeho neustálými spory s Evropskou komisí. A slovenský premiér Robert Fico už dal najevo, že k Číně chce přistupovat stejně pragmaticky:
„Čína je země, která je stabilizátorem světového míru. Co jim mám říct? Promiňte, vy porušujete lidská práva? Vždyť se na mě budou dívat jako na blázna. Buďme reální. Copak se neporušují lidská práva v Evropě? (…) Jaké máme právo my někomu diktovat – ty jsi zlý a já jsem hodný?“ řekl letos na jaře.
Cestu do Číny, kterou musel kvůli atentátu odložit, chce Fico podniknout letos na podzim.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Brusel nikomu nic dobrého nepřinesl, jen škodu, drahotu a bídu. Zlatí Číňané, to jsou chlapíci.
Co přinášejí soudruzi z číny si můžeš ověřit na zkrachovalé Srí Lance, soudruhu.
Svá hloupá nařčení pramenící z neznalosti, nejste nikdy schopen dokázat v číslech. Opak je pravdou. Od vstupu ČR do EU, postoupila ČR asi o 8 míst nahoru na ekonomickém žebříčku světa a to si myslím o fungování EU své.
Likvidace uhelných elektráren, snaha zlikvidovat jaderné, vnucování bezcenných nesmyslů typu fotovoltaiky a větrníků, likvidace automobilového průmyslu, snaha o likvidaci aut a jejich „náhradu“ elektrošrotem, boj proti letecké dopravě atd.
Nesmyslné a škodlivé regulace v zemědělství a výrobě potravin, ideologicky zrůdné nesmysly v ekonomice atd. Návrat škodné na naše druhdy od ní vyčištěné teritorium, podpora rozvracečských organizací typu zelených.
A jako „předkrm“ nám zlikvidovali textilní průmysl (až na dvě tři továrny), cukrovary a další.
Vaše nicneříkající kňourání nemá hlavu ani patu. Pokud si Čecháčkové něco zlikvidovali, tak si za to mohou jenom oni sami.
1/ Sami si volí politiky, kteří potom rozhodují.
2/ V mnoha odvětvích nejsou schopni držet krok s konkurencí a to i v rámci EU.
3/ Privatizace proběhla pouze a jenom do „českých“ rukou s platným občanským průkazem. Rozkradení a rozprodání bylo skutečným výsledkem „českého-vlasteneckého“ hospodaření. Přežilo pouze pár pracovitých a zbytek do zahraničí prodaných firem.
4/ Dnes už v ČR bez dotací z EU nikdo nenatře ani lavičku. Kdo platí, ten poroučí. Možná, že to někdy slovanským lenochům v ČR dojde. Možná…😂
5/ Čecháčkové by se už konečně měli začít stydět a něco začít dělat. Dědictví po Rakousku-Uhersku je už v nenávratnu vybydlené, jako u cikánů. 😂 Stačí se podívat do Polska a vzít si nějaký pozitivní příklad, jak jim to pěkně šlape.👍
Pane Doucho,
ad 1 To, že výsledky voleb neodpovídají tomu, jak občané hlasovali, je známá věc. V naprosté většině to, co popisujete, je dílem vlád, zastupujících menšinu obyvatel.
ad 2 V mnoha odvětvích zase EU výrazně převyšujeme.
ad 3 Pokud zprivatizujete textilku a současně vám EU vnutí bezcelný režim s čínskými fabrikami, v nichž běžně pracují děti a otroci bez nároku na mzdu, tak prostě zkrachujete a budete ji muset zlikvidovat.
ad 4 My bychom se bez dotací zcela obešli a pokud by byly zrušeny v celé EU, tak bychom ji ekonomicky převálcovali. Něco takového nastane, protože EU docházejí prachy a dotace současně přestávají fungovat.
ad 5 Děláme dost a kdybychom nemuseli živit stáda bezcenných parazitů, od krajů přes Prahu až po Brusel, tak bychom se i měli dobře.
Ostatně, i to pasírování naší elektřiny přes Lipskou burzu není nic jiného než ryzí zlodějina.
Je mi líto, Číňané jsou jednoznačně horší než bruselisté, byť je to k nevíře.
Ano, v Evropě porušují lidská práva Rusové a Slováci…má pravdu, předseda
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče.
Dobře dělá. Z EU nic dobrého nekouká, musí se starat. Ficova vláda má pro prosazení spolupráce s Čínou dobrou pozici. Lepší, než měl onehdá Zeman.
Kdybych si chtěl rýpnout, zeptal bych se, jak jdou investice BYD do baterkáren dohromady s Orbánovou a Ficovou kritikou EU a třeba Green Dealu, čehož je elektromobilita součástí 😀
Fico a celé Sovensko se mění v jeden obrovský bizár!!!
Oni nás snad Číňané nutí přecházet na elektromobily? Oni jen využívají situace, kdy nás k tomu naprostému nesmyslu nutí EU.
v evrope se lidsky prava samozrejme porusuji – viz. rusko a belorusko.
nechapu, proc fico obhajuje porusovani lidskych prav v chine porusovanim lidskych prav v rusku a belorusku.
*
i kdyz je otazka, jestli zrovna rusko radit mezi evropske staty.
A co vyhazování z práce za politický názor (naposled viz Igor Němec a ČT)?
je spojovanej s desinformatory
takove clovek do cesky televize nepatri
A vy jste to napojení někde viděl? A bylo to koaxiálním kabelem, nebo optikou?
Tolik naivity snad ani Fico nemůže mít.
Čína dnes jede tvrdej byznys a tvrdou globalni politiku, takže zadarmo nedává nic.
Jestli chtěj Slováci velký dotace , tak se budou muset ohnout na západ a požádat o ně Brusel…
Na to je jednoduchá odpověď. Jinak než na blázna se soudruzi z číny na fica dívat nebudou. Lezení mezi půlky soudruha si jednoznačně kvalifikuje na ústav pro choromyslné. A ano , lidská práva se porušují… v orbánistánu a na slovensku.