Slídilové pod rouškou koronaviru. Blíží se vyhlášení letošních cen Velkého bratra
V polovině března budou rozdány ceny pro největší narušitele soukromí za rok 2020 – Big Brother Awards. Ti nejvlezlejší slídilové se utkají o čtyři anticeny, udělena bude i pozitivní cena za ochranu soukromí. Z podaných nominací je zřejmé, že i oblast ochrany soukromí v loňském roce poznamenala epidemie koronaviru.
Ceny Velkého bratra budou letos v Česku uděleny pošestnácté, udělují se od roku 2005. Vítěze pořadatelé oznámí v pátek 12. března.
„Letošní nominace jsou logicky poznamenané epidemií koronaviru,“ říká právník Jan Vobořil z pořádající organizace Iuridicum Remedium. České republice se podle něho vyhýbaly opravdu velké zásahy do soukromí, s nimiž je možné se setkat v technologicky vyspělých asijských zemích. „Ty šly v zásazích do soukromí opravdu na dřeň. Nicméně i u nás se se soukromím vždy dobře nenakládalo, což se odráží hned v několika nominacích ministerstva zdravotnictví, které bylo nominováno jak za legislativní návrhy, tak za nesprávné nakládání s daty při registracích na testy či očkování,“ dodává Vobořil.
Anticeny Velkého bratra jsou udělovány ve čtyřech kategoriích: úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Vítěze pak vybírá porota složená z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků, mediálním partnerem akce je i HlídacíPes.org. Kandidáty navrhuje veřejnost, letos se nominací sešlo kolem osmi desítek. Porotci udělují i pozitivní cenu Edwarda Snowdena tomu, kdo se v uplynulém roce nejvíc zasloužil o ochranu soukromí.
Big Brother Awards jsou v Česku vyhlašovány od roku 2005.
Podívejte se na přehledný seznam vítězů minulých ročníků.
Kompletní seznam letošních nominací pak najdete zde.
Zajímavým trendem je podle Vobořila řada nominací pro firmy za sledování zaměstnanců nebo nabízení produktů, které mohou takové sledování zefektivnit. Jde třeba o nominaci pro Microsoft či Amazon. „Právě s home officem, v němž se řada z nás ocitla, se takové technologické nástroje zdají řadě zaměstnavatelů jako nezbytnost,“ říká Jan Vobořil.
Jsou ale i návrhy, které se koronaviru netýkají. Mezi nimi třeba úvahy vedení Prahy o sledování obsazenosti bytů podle spotřeby elektřiny nebo záměr plošného preventivního sledování registračních značek automobilů.
„Samozřejmě se budeme snažit upozornit i na další problémy. Jedním z nich je třeba pod rouškou koronaviru přijaté rozšíření pravomocí vojenských zpravodajců, dále třeba opakovaná snaha o rušení anonymních SIM karet nebo snaha o zavádění zadních vrátek do šifrovacích aplikací. A v neposlední řadě i řada chytrých řešení od aplikace na kontrolu dětí, přes nucené využívání šmírovací aplikace při on-line zkouškách až po rozvoj biometrických kamerových systémů,“ říká Jan Vobořil.
Mezi návrhy na pozitivní cenu Edwarda Snowdena se objevila třeba ústavní soudkyně Kateřina Šimáčkové – za dlouhodobé prosazování ochrany soukromí v agendě Ústavního soudu nebo dětský server Alík.cz za odmítání cookies a zapojení do obchodu s osobními údaji svých uživatelů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Na hradě sídlí Velký bratr toho menšího v podhradí.
A cenu Big Brother za rok 2021 získává……………. vláda ČR za akci Sčítání lidu!
Bravo…. Aplaus…