Škrty v národních dotacích mají být 54 miliard. Kde přesně? Najděte si na Twitteru…
Z národních dotačních titulů se stal byznys, který pokřivuje tržní prostředí zejména ve prospěch velkých firem, píše vláda v odůvodnění ke svému Ozdravnému balíčku, který představila včera „za pět minut dvanáct“. V příštím roce má stát na těchto dotacích ušetřit 45,6 miliardy, o rok později 8,8 miliardy Kč. Jenže kde konkrétně? To tak jasné není.
Právě škrty v národních dotacích mají tvořit nejvyšší podíl vládou představených úspor, celkem 54,4 miliardy korun v následujících dvou letech. Týkat se to má převážně dotací určených podnikatelům; největší část titulů, jež spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.
Podle vlády se mají dotace snižovat či zcela „průřezově na většině ministerstev“. A to takto:
HlídacíPes.org oslovil všech pět uvedených ministerstev s dotazem, jaké konkrétní dotace se mají škrtnout, jakého množství subjektů se to bude podle odhadů či analýz týkat a na základě čeho mají být konkrétní dotační tituly rušeny či omezeny.
Konkrétně ještě uvidíme…
Drtivou většinu z dvaceti miliard, jež má na dotacích uspořit, plánuje ministerstvo průmyslu uspořit v oblasti plateb za obnovitelné zdroje energie. „Stát od příštího roku již nebude proplácet poplatky za podporované zdroje energie. Podle odhadů tím dojde k úspoře až 18 miliard korun,“ říká mluvčí MPO Marek Vošahlík.
„Pokud dojde k redukci plateb za obnovitelné zdroje energie, bude nutné se zřejmě vrátit k systému z předešlých let, kdy byly placeny jednotlivými spotřebiteli elektrické energie,“ upozornila v reakci na to Národní rozpočtová rada.
Pokud jde o zbylé dvě dotační miliardy, budou ještě věcí jednání. „Uspořené částky u těchto opatření jsou variabilní a jejich konkrétní výše vzejde z jednání s dotčenými svazy a asociacemi,“ dodává mluvčí Vošahlík. To naznačuje, že prostor pro lobbing za zájmy různých odvětví i konkrétních firem zůstává otevřen.
O celkem 10,2 miliardy má dotace snížit ministerstvo zemědělství. Kde přesně, zatím ještě neví. „Ke konsolidačnímu balíčku se dnes vyjádřil ministr zemědělství Zdeněk Nekula na svém Twitteru, na toto vyjádření Vás odkazujeme. Další podrobnosti budeme mít k dispozici příští týden,“ odepsal tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Ministr Nekula na Twitteru zmínil zatím jen to, že plánuje omezit především neinvestiční dotace.
1/3 💵 Konsolidační balíček přináší zásadní úspory na straně státu, které jsme lidem slíbili a jsou nezbytné pro uzdravení státního rozpočtu. V resortu zemědělství uspoříme v příštích dvou letech přes 10 mld. Kč, omezíme především neinvestiční dotace.
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) May 11, 2023
Na ministerstvo pro místní rozvoj připadá v „koláči úspor“ dotační suma 2,8 miliardy korun.
„Jednání o konsolidačním balíčku nebylo vedeno po jednotlivých titulech s tím, že by některé byly zrušeny a jiné zachovány, ale byl dohodnut celkový objem prostředků pro národní dotace v našem resortu. Existující dotační tituly jsou nyní tomuto rozsahu přizpůsobovány tak, aby ho nepřekračovaly,“ vysvětluje mluvčí MMR Veronika Hešíková.
Úspory se podle ní určitě nebudou dotýkat prostředků určených na nedávno představený projekt Bydlení pro život. „Zásadní je pro nás také pomoc hospodářsky a sociálně ohroženým územím, jak ostatně zaznělo i na výjezdním zasedání vlády v Jeseníku. Během května zveřejníme aktualizovaný rámcový výhled národních dotačních titulů,“ doplňuje Hešíková.
Podobně to má i ministerstvo školství, které má najít dvoumiliardovou úsporu na svých dotačních titulech. „Ministerstvo nyní plán příslušných redukcí v dotčených dotačních programech připravuje a jakmile bude celý proces ukončen, budeme informovat, kterých titulů se redukce dotknou a v jaké výši,“ říká tisková mluvčí Aneta Lednová.
Na ministerstvo dopravy v balíku škrtů v dotacích připadá šest miliard. „Úspory v oblasti dopravních dotací chceme zaměřit v rozpočtu SFDI na provozní úspory našich investorských organizací (ŘSD, SŽ) a máme v plánu vrátit dotace do krajských silnic II. a III. tříd, které nejsou ve vlastnictví státu, z dnešních šesti na původní hodnotu čtyř miliard ročně. Definitivní podobu těchto úspor nyní připravujeme. Je důležité zmínit, že tolik potřebné investice do dopravní infrastruktury tím nebudou dotčeny,“ říká mluvčí resortu František Jemelka.
Nad rámec konkrétně vyjmenovaných ministerstev je v plánu uvedena ještě položka „ostatní dotace“ se souhrnnou sumou 13,4 miliardy Kč, jež pravděpodobně připadají na všechny zbývající resorty.
Byznys kolem dotací
„Současná situace je nesystémová a nepřehledná. Vytratil se původní záměr dotací snižovat regionální či jiné nerovnosti (sociální, zdravotní, vzdělávací aj.). Postupně se z národních dotačních titulů stal byznys, který pokřivuje tržní prostředí zejména ve prospěch velkých firem. Klesá také efektivnost využívání národních dotací, které v mnoha případech udržují při životě projekty, které nejsou životaschopné a nemají reálný ekonomický smysl,“ píše ministerstvo financí v odůvodnění plánu škrtů v národních dotacích.
Na to, že by vláda mohla výrazně ušetřit právě v této oblasti, nedávno upozornil ve své výroční zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj kontroly odhalily, že pro firmy a instituce je často hlavním cílem samotné čerpání dotací a ne jejich možný přínos.
Příkladem mohou být dotace na průmyslový výzkum. „Ačkoliv na něj bylo v letech 2016–2022 vynaloženo téměř 10 miliard korun, projekty ve většině kontrolovaných případů nevedly k naplnění ekonomických přínosů v praxi,“ napsal NKÚ ve výroční zprávě. „Počet národních dotačních titulů v posledních letech neúměrně narostl. Spolu s tím i nákladná administrativa na jejich poskytování,“ konstatuje i vláda.
Kolem přidělování dotací se navíc vybudoval značný byznys firem, které dotační žádosti na zakázku píšou. „Administrativně jsou i proto žádosti a dotace v pořádku, ale nikdo nezkoumá, jestli to k něčemu je nebo není. Příjemci dotací zkrátka pochopili, že dotace jsou, peněz je dost a ruka páně je otevřená,“ popsal stav prezident NKÚ Miloslav Kala v podcastu Kecy a politika. Podle něj je cesta i ve snížení podílu dotací na konkrétní projekty, třeba na 50 % celkových nákladů nebo i jen na 30 %.
Kala naznačil i to, že konkrétní přehled o všech tuzemských dotačních titulech ve skutečnosti nemá ani sama vláda. Jednotlivých druhů dotací za posledních sedm let NKÚ spočítal na více než sedmdesát tisíc. Celkově se přes dotační tituly rozdělují ročně stovky miliard korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
12 komentářů
Naprostý souhlas. V čem to bude teď zajímave že jak uvedeno ty dotace nebudou zrušeny všechny, – což by bylo aspoň spravedlive pro všechny
Ale jen seskrtane, na někoho se dostane na někoho ne. Takže ten lobbing a snaha je získat bude ještě větší
Když vezmeme do uvahy to že řada tě dotaci. může mít i smysl třeba pro školství zdrav a podobně ale ten lobbing je může přeskočIit tak z to může vyjit to co v předešlych případě h, že tahle vláda dokáže hlavně rozestvavat lidi proti sobě.
kde brat – par napadu
spotrebni dan na naftu
– vlada zvysuje spotrebni dan na naftu z 8.45kc/litr na „puvodnich“ 9.95, puvodni jeste v roce 2020 byla ale jeste 10.95kc/litr
– benzin je zatizen spotrebni dani na naftu 12.84kc/litr. vzhledem k tomu, ze nafta ma o 10% vetsi vyhrevnost a vypusti o 10% CO2, mela by byt nafta zatizena spotrebni dani cca 14kc/litr, tedy jeste o dalsi 4 koruny vic nez bude od 1. cervence
? proc ma ridic s tuctovou benzinovou oktavkou s najezdem 20tis km za rok zaplatit na spotrebni dani o 6tis rocne vic, nez podobnej ridic s tuctovou naftovou oktavkou, ktera navic smrdi a vypousti rakovinotvorne saze?
zdravotni a socialni pojistenmi z najmu a PKM
– z najmu a PKM se neplati zdravotni ani socialni pojisteni – proc ???
zrusit veskere dotace soukromym firmam snad krome inovaci
– proc ma stat soukromnikoj platit treba halu, kterou muze po 5-ti letech bez omezeni prodat a investici zaplacenou statem si nechat v kapse ?
zrusit dotace na FVE a tepelna cerpadla
– FVE zejmena s baterii jsou silne predrazeny, za par let cena spadne na polovinu. je to podobny efekt jako s dotacema na OZE, ktere v 2005 prosadili socani s komousema a ktery spolu s tim, ze sosani s komousema zarizli na jare 2009 topolankovu vladu, ved k nekontrolovatelnym boomu FVE v 2010, ktery jen na dotacich spolkne behem 20 roku 1 bln korun. analogie s dotacemi na FVE na strechach RD s akumulatory (typicka dotace 250tis korun) znamena, ze pro cca 1mil RD by celkova dotace byla 250mld a efekt spornej
– podobne s dotacemi na tepelna cerpadla – tyto dotace zvysuji cenu tepelnych cerpadel pro ty, co na dotaci nedosahnou nebo dotaci resit nechteji. efekt odpusteni DPH by byl mnohem prinosnejsi a min nakladnej
omezit urednicky mista
– 1 urednik v podnikatelsky sfere udela toli prace jako 2 urednici ve statni sfere
– to samy obecni urednici, ti se tam mnozi snad exponencialne, v nekterych mestech okresni velikosti je i vic jak 10 uredniku, kteri se zabyvaji jen dopravnimi prestupky a pritom firmy pres ulici nemaj lidi na praci
znovu zavest platbu za pobyt v nemocnich a za navstevu doktora
– nevidim duvod, aby clovek, ktery je v nemocnici neplati aspon 100 korun denne za jidlo a za pobyt
– administrativni poplatek za navstevu doktora v cene jednoho piva v hospode prinuti lidi aspon trochu se starat o svoje zdreavi a nechodit s kazdou prkotinou k doktoroj do precpany cekarny
Naprostý souhlas. „Ledoví muži“ přišli letos na hodiny přesně. Pokud by se dělo něco zásadního s klimatem (ve smyslu oteplování), museli by se předcházet o celé týdny. „Klimazvěsty“ je třeba vykopat coby podvodníky a veškeré klimatické dotace utnout. V podstatě by to na sanaci státního rozpočtu stalo i s nějakou rezervou.
Stačí zastavit dotace politickým neziskovkám, romským neziskovkám, které nikdy nikoho do společnosti nezačlenily, zastavit platby a dodávky zbraní a munice na Ukrajinu, (Fiala si na Ukrajinu půjčil 10 000 000 000Kč), zastavit dávky nepřízpusobivým, kteří můžou pracovat, zrušit státní platby politickým stranám, zrušit Senát, zeštíhlit PS a bude v rozpočtu peněz dost.
Okrást důchodce a střední třídu dokáže každý nýmand, protože to je to nesnadnější.
Je vidět, že ve vládě není ani jeden ekonom ale jen ukrajinští aktivisti. Podle toho to také vypadá.
No tak to zkusíme probrat
1. SPotřební daň na naftu – jestli snad něco museli pochopit za minulý rok úplně všichni, že právě zvýšení cen nafty se promítá do zyšeni cen naprosto všeho ostatního, protože úplně všechno se taky musí do těch obchodů dovážet.
2. Zdravotní pojištěním z najmu, plus PKM poplatky u doktorů a v nemocnicích – doufám že berete do úvahy že tyhle peníze jdou zdravotním pojišťovnám které z toho hradí zdravotní péči, stát z toho tedy nemá nic, takže se v tom ani nemá co hrabat..
3. Státní dotace se ale vyplácej hlavně kvůli těm inovacím. Vždycky se to musí nějak zdůvodnit.
4. Jestli máte dojem, že je mnoho úředníků, jděte se podívat na sociálku na ty fronty. Ergo. snížit počty úřad§ aj úředníků ano, ale skutečně se musí udělat hloubková analýza které ano a které ne. JInak z toho bude strašný chaos, protože bez chybějící bumážky Vám potom nikde nic neuznaj.. Tuhle analýza sliboval už Kalousek, do dneška jí stát neudělal..
kde brat – dodatek
poplatek za dalnice
– myto podle ujetych kilometru – napr. nakladacek do 7.5tun se smradlavym euro0 plati smesnych 56.30kc za 1000km, osobak co najede po dalnici nadstandardnich 10tis km zaplati za 1000km dnes 1500kc a nove 230km
https://mytocz.eu/cs/sluzby-zakaznikum/kalkulator-mytneho/podle-vzdalenosti
… dnes 150kc a nove 230kc …
seškrtal bych výdaje na obranu ..nebo proti komu bychom se měli bránit ?? Nebo snad pod vedením generála + NATO a EU přejdeme do útoku ??
Může být hůř. Žijeme ve velmi turbulentním světě. Kousek od našich hranic je válka a není vůbec jistota, že se nemůže přelít až k nám, zejména pokud jasně podporujeme jednu z válčících stran (to není kritika, to je konstatování). Navíc jsme spoustu munice a zbraní dodali Ukrajině. Nic proti tomu, ale vymetené zbrojní sklady bychom měli rychle naplnit čerstvými výrobky, v ideálním případě vyšší kvality či dokonce generace.
Druhou věcí je, že bychom měli řešit brannou schopnost obyvatel. Nejde jen o získání dostatečného mobilizačního potenciálu, ale i o to, že spousta lidí má nulové znalosti i dovednosti, potřebné pro zvládnutí velkých nehod, živelných katastrof, teroristických útoků (o nenadálém nepřátelském bombardování ani nemluvě). V domech chybí kryty, které tam byly ještě někdy v 60. – 80. letech, případně jsou nepoužitelné.
Osobně jsem přesvědčen i o tom, že by se měla přestavět i spousta budov, ne kvůli nějakému klimanesmyslu, ale aby byla odolnější v případě teroristického útoku.
Ke žvástu: „projekt Bydlení pro život.“ Že se ti, kteří chtějí plošně zdaňovat všechny nemovitosti z 5 kolky, nestydí! Projekt Bydlení pro život své rodiny jsem před lety vyřešil bez státní pomoci / bez dotace. Postavil jsem dům a v něm dnes žiji se svými dospelými dětmi. Jen hlupáci jsou schopni představy, že té tupé koalici s vedoucí partaji /ODS / kdokoli z mé rodiny někdy dá hlas a důvěru. Není-li politická elita schopna respektovat zodpovědné rodiče, v uvedeném případě je odlišít je od spekulantů s byty – nejednají v zájmu slušných občanů, ale v zájmu kšeftařů a měli by včas tzv. jít od válu. Žvaní o odvaze a je-li zle nedokáží sáhnout do vlastních řad / zbytečných úředníků/, – jako dokázali i kupř. zločinní komunisti,. kteří po 1948 poslali 77. 000 lehkoživků do výroby.
Možná ještě něco: Naprostá většina projektů dotovaných z EU vyžaduje finanční spoluúčast. Takže škrtat by se mělo i v této kategorii.
Faktem je, že by se daly seškrtat výdaje na klimanesmysly, zvednout (či odmontovat) žlaby neziskovkám a zarazit nesmyslné agendy, které jsou jen plýtváním. A faktem rovněž je, že Fiala mohl v době našeho předsednictví jasně prohlásit, že po obrovských výdajích v souvislosti s covidem a v situaci, kdy běží nedaleko našich hranic válka, navíc s potenciálěm přerostení v další světovou válku, prostě na klimanesmysly nejsou a do vyjasnění situace ani nebudou peníze.
I kdyby se oteplilo o jeden stupeň, což je podle klimaalarmistů „strašlivá katastrofa“, kterou nám pořád vyhrožují, byli bychom ždibínek nad průměrem Holocénu (asi jako ve středověku). Pořád bychom byli jeden stupeň pod teplotami za dob antiky a o dva stupně pod teplotami, za nichž žili Homérovi hrdinové.
Peníze se cpou do „digitalizace státu“, a přitom je to jen vejvar pro „správné“ firmy, normálním občanům to přináší jen zbytečné komplikace a výdaje. Údajně ještě asi sto tisíc lidí z těch, co jim vládní soudruzi zřídili datové schránky, se do nich nezvládlo podívat, protože buď nemají počítač, nebo mají, ale takový, kterým se do DS nejde dostat. Okamura se už pohotově nechal slyšet, že „digitalizaci“ omezí nebo zruší a může mu to klidně přinést i víc než sto tisíc hlasů (pochopitelně, i ve volbách do krajských zastupitelstev v příštím roce). Pokud se mu podaří do voleb do PS PČR nabrat další nespokojence (s tím, co jsem zmínil i s tím, co jsem nechal stranou), může být u sestavování vlády po příštích volbách (a ze zdejší diskuse se vytratí pár lidí, které z toho klepne Pepka).