Síla v mléku, Oscaři pro Brusel a ti, které nemáme rádi
BRUSELSKÁ SETBA. Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za třetí měsíc letošního roku.
Evropské země se na společném summitu s Tureckem na začátku března nestačily divit. Turecký premiér přišel s vlastním plánem na řešení migrační krize v Evropě a především s novými požadavky: další tři miliardy eur, ukončení vízové povinnosti pro turecké občany a otevření zbývajících kapitol přístupových rozhovorů.
Členem EU by totiž chtěl být každý. Vemte si ty výhody. Europoslanci například v březnu finálně schválili, že do evropských škol půjde více ovoce a mléka. Vadilo to jen Aničce z 1.A, která řekla, že „mlíko je hnusný“.
Když jste člen EU, máte také být na co hrdí. Například při rozdělování letošních Oscarů uspěly hned dva filmy podpořené z evropských peněz – vychvalovaný Saulův syn a životopisný dokument o Amy Winehouse.
A vůbec, všechna ta překvapení stojí za to. Jen nesmíte být moc důležitou zemí, respektive politikem. Třeba taková Angela Merkelová nemohla být z návrhů Turecka na summitu překvapená vůbec. O všem totiž věděla už den předem.
Výměnný obchod
Ostatní prezidenti a premiéři pak každopádně označili turecký nápad za zajímavý. Takový nesporně je. Za každého vráceného migranta, který přišel nelegální cestou na řecké ostrovy, má Evropa na oplátku přijmout jednoho uprchlíka přímo z tureckého území.
Tak moc zajímavé už to ale nepřijde lidskoprávním organizacím, které tento výměnný obchod považují za nehumánní.
Co naplat, evropské země turecký plán doladily a o dva týdny později i schválily a Merkelová se zase mohla zaradovat. Zaplakat by naopak měli pašeráci lidí, kterým má nová dohoda zpřetrhat obchodní model. Pašeráky ale nemá nikdo rád, takže to nikomu nevadí.
A hlavně, život si cestu najde, a tak bychom se nakonec mohli ještě divit, jaké jiné trasy si převaděči dovedou vymyslet. Pak už zbyde jen přemýšlet, zda by bylo možné nově nabyté zkušenosti s nápady pašeráků využít třeba při mýcení nelegálního obchodu s cigaretami.
Silná i bez mléka
To zatím nefunguje přesně tak, jak by si Unie představovala, i když v této oblasti spolupracuje přímo s výrobci tabáku. Podle europoslanců by dosavadní dohodu s Philip Morris International neměla Komise prodlužovat a úsilí by se mělo zaměřit spíše na plnění tabákové směrnice schválené před dvěma lety.
Ta kromě zákazu ochucených cigaret počítá například s novým sledovacím a vyhledávacím systémem pro cigarety v EU. Výrobci tabáku sice během projednávání směrnice argumentovali tím, že opatření zahrnutá ve směrnici nebudou moc efektivní, protože padělatelé z cizích zemí se do evropského systému přirozeně nezaregistrují. Ale výrobce tabákových výrobků nemá nikdo rád, takže je to jedno.
Ještě méně rádi mají lidé teroristy, jenže o tom se těžko vtipkuje. Po atentátech v Bruselu je ale Evropě jasnější, že doby klidu a míru jsou asi pryč. Jestli je to tak, bude kontinent potřebovat funkční a schopnou Unii. Doufejme, že taková bude, i kdyby bez mléka a bez Oscarů.
Text připravil redakční tým EurActiv.cz.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)