Signatáři Charty 77 píší premiérovi: Zasaďte se o propuštění čínského politického vězně
UVNITŘ DOKUMENT – TEXT OTEVŘENÉHO DOPISU. Otevřený dopis premiéru Sobotkovi poslalo 160 signatářů Charty 77. Žádají po něm i celé české vládě podporu lidských práv v Číně. „Jsme si vědomi, že Charta 77 dokázala čelit v období komunistického režimu masivním represím zejména díky zájmu zahraniční veřejnosti,“ píše se v dopise.
Apel signatářů reaguje na vládní prohlášení k 40. výročí Charty 77, ve kterém se vláda hlásí k boji o lidská a občanská práva.
„Pro nás, kteří jsme díky zahraničnímu zájmu dokázali represím komunistického režimu čelit, z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my,“ pokračuje dopis, pod kterým jsou mimo jiných podepsáni Daniel Kroupa,Václav Malý, Jan Sokol, Milan Uhde, Karol Sidon či Alexander Vondra.
Celé znění otevřeného dopisu:
Vážený pane premiére
Vláda České republiky na svém zasedání dne 9. 1. 2017 přijala prohlášení k 40. výročí Charty 77, ve kterém uvádí: „Jako vláda demokratické České republiky se hlásíme k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva, o civilizační hodnoty a o demokracii.“
Jako signatáři Charty 77 Vám, pane premiére, chceme za toto prohlášení poděkovat a ujistit Vás, že jsme připraveni Vládě České republiky v jejím úsilí „prosazovat respekt k lidským a občanským právům a k lidské důstojnosti“ všemožně pomáhat.
Jsme šťastni, že žijeme v zemi, kde jsou lidská a občanská práva garantována ústavní Listinou základních práv a svobod, že se občané mohou svých práv domáhat prostřednictvím nezávislého soudnictví i jinými demokratickými prostředky a že její vláda nápravě nedostatků v této oblasti věnuje soustavnou pozornost.
Jsme si ovšem vědomi, že Charta 77 dokázala čelit v období komunistického režimu masivním represím zejména díky zájmu zahraniční veřejnosti: díky zájmu zahraničních novinářů, nevládních organizací i jednotlivých občanů. Nejdůležitější pomocí však byl zájem vlád demokratických zemí, které na diplomatické úrovni protestovaly proti porušování lidských práv v naší zemi a které věnovaly pozornost i jednotlivým případům. Dnes víme, že bez této podpory by komunistický režim Chartu 77 v tichosti zlikvidoval a její signatáře, včetně nás, kteří se na Vás obracíme, poslal na dlouhá léta do vězení.
Jistě, vážený pane premiére, pochopíte, že pro nás, kteří jsme díky zahraničnímu zájmu dokázali represím komunistického režimu čelit, z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my. Upozorňujeme Vás, že přihlášením se k tradicím Charty 77 jste i Vy, spolu s Vládou České republiky, přijal stejný mravní závazek. Záleží nyní jen na Vás, zda tomuto závazku dostojíte.
V této souvislosti si Vás dovolujeme upozornit na případ nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který se v roce 2008 v Číně stal jedním ze spoluautorů a prvních signatářů Charty 08. Byl dva dny před zveřejněním tohoto dokumentu zatčen a držen na neznámém místě. 25. prosince 2009 byl odsouzen na 11 let do vězení za „podněcování k podvracení státní moci“. Nyní je držen ve vězení Jinzhou v provincii Liaoning.
Vážený pane premiére, prosíme Vás i další členy vlády, zasaďte se o propuštění pana Liou Siao-po na svobodu. I pouhý veřejný projev zájmu o jeho osud bude pro něj znamenat velké povzbuzení. Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně.
Daniel Kroupa
Signatář Charty 77
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
14 komentářů
Jen bych měl takovou historickou otázku, pokud to někdo neví. Totiž, skutečně jak pan Kroupa píše, „v době Charty 77..demokratické země, na diplomatické úrovni protestovaly proti porušování lidských práv v naší zemi a věnovaly (diplomaticky) pozornost i jednotlivým případům.“ ? Tedy – v tom smyslu, jaký nyní požaduje od naší vlády?
Neptám se na západní média, ani na západní aktivisty ani na citace výroků západních politiků. Ptám se zda skutečně dochazelo k oficiálním diplomatickým notám a stížnostem a požadavkům na podporu u nás proskibovaných členů Charty 77. Protože, toto období jsem prožil, už tehdy člověk spoustu věděl a chápal, dal se poslouchat Hlas Ameriky a Svobodná Evropa…Ale z toho co člověk i z toho mohl usoudit,že sice Západ náš osud rmoutí, ale přitom uznává rozdělení vlivu – a ani diplomaticky (kromě extrémních případů-třeba okupace) do vnitřních záležitostí východních států ani diplomatickými protesty nezasahuje.
Ale – mohu se mýlit, proto se ptám. Člověk se pořád učí, i v historii..
Teď momentálně si nevybavuji nějaký konkrétní diplomatický protest, ale možná by nebylo těžké se nějakých takových informací dopátrat. Podmínky by pro to byly, protože Československo, tak jako všechny další evropské komunistické státy včetně SSSR, byly od roku 1975 zavázány i v oblasti lidských práv Konferencí o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE). Ostatně, právě KBSE (signatáři jejího závěrečného aktu, podepsaného v Helsinkách, byly všechny evropské země vč. Turecka + USA a Kanada) je uváděna jako důležitý podnět k vytvoření Charty 77. Dokonce si myslím, že nebýt KBSE, postup proti opozici u nás nebo v jiných zemích komunistického bloku by mohl být i o dost tvrdší. A stačí připomenout, jaké renomé měl na Západě jako disident V. Havel. Když byl třeba někdy ke sklonku 80.let na návštěvě v ČSSR tehdejší francouzský president Francois Mitterand, při setkání s G. Husákem či dalšími našimi státními a stranickými představiteli se konkrétně o Havla otevřeně zajímal.
Ještě by se asi slušelo dodat, když už jsem to tu zmínil, že Mitterand se během té návštěvy v ČSSR, v prosinci 1988, se skupinkou našich disidentů a signatářů Charty 77 (V. Havel, J. Dienstbier st., P. Uhl aj.) i osobně setkal v pražském Buquoyském paláci. Podrobnější informace o tom lze ostatně nalézt třeba i na Wikipedii.
A ještě do třetice, mohlo by se doplnit, že jedním z těch „aj.“ v té skupince byl zrovna též u nás v současnosti probíraný Karel Srp. Ona se ta jeho účast na pražském setkání s Mitterandem v prosinci 1988 teď připomíná i v našich médiích.
Politika se dá chápat jako mariáš. Nejprve jsme byli kolaboranti s Německem potom jsme kolaborovali se SSSR. Ani průměrný karbaník by o kolaborantský stát neměl zájem. Těch pár Chartistů byly dobré karty s Havlem. Se slabými kartami nejde hrát velkou hru. Zase potřebujeme silnou osobnost a né politického análního horolezce, který vládne s nenasliněným prstem.
Je otázkou, zda vybraní signatáři Charty 77 se tím otevřeným dopisem chtějí jen zviditelnit, s otevřenými dopisy to tak bývá, nebo jen chtějí Bohušovi Sobotkovi namydlit schody. Pak je tu otázka, v čí prospěch. Že by Andrej pracoval i s takovými možnostmi?
Zviditelnit se otevřeným dopisem samozřejmě chtějí. Nakonec, kdyby to bylo tak působivé, jistě čínští agenti čtou české noviny, předají tu informaci čínské vládě, tak se zastydí a pana Liou Siao-po na pustí svobodu. Nebo tedy ne.
Ale těžko nutit k tomu vládu aby toto řešila diplomatickou nótou. Protože pořád se dnes vyskytují názory, že skrze diplomatické nóty mohou „ti hodní“ (jako Západ a my) poučovat a dirigovat ty ošklivé (Čínu, Rusko a kdo ví koho). Ale ono to tak není. Stát je nejvyšší formou svrchovanosti, není podřízen žádné jiné vnější moci ani kritice.A to ani přes diplomatický styk..
Nevím proč by se měla vláda zabývat něčím takovým, jako je propuštění nějakého Číňana. Máme dost svých starostí – například islamizaci státu. Je daleko potřebnější se starat o svůj stát a jeho občany. Ať se signatáři seberou a jedou manifestovat za jeho propuštění na Náměstí nebeského klidu do Číny. Ovšem, že potom nebudou žádat naši vládu, aby je dostala z vězení nazpět domů.
Vidím, že svoboda slova na této stránce nefunguje. Nevím, co vlastně signatáři chtějí. Nejsem zastánce komunistů a ani nynější diktatury kapitalismu. Stát, který je rozprodán za miliardy, které vlastně nikde nejsou a ani nebyli vidět. Tohle naši signatáři chtěli? Takto si představovali chod státu? Kde jsou sliby, které vtloukal do hlavy Havel? Vidím jen sliby, zadlužený stát a obyčejné lidi, kteří se protloukají se svými platy od výplaty k výplatě. Důchodce, kteří celý život pracovali a nyní mají 10-12 tisíc důchod. I méně! Za tohle bojovali chartisti bojovali? Vím, že toto nebude zveřejněné, ale alespoň admin si to přečte.
Ále, svoboda slova zde existuje, je třeba být trpělivý, než si to admin přechroustá a kdoví jestli to nečte Chovanec. Ptáte se co chartisté vlastně chtějí, já myslím, že to, co my všichni – aby se nám splnily sny, bohužel naplnění snů prožil a prožívá jen někdo, takže nezbývá, než opět snít, nebo jít jinam, tady se lepší zítřky konat nebudou, vše již má majitele a revoluce není na obzoru.
Tento server drží pod pokličkou i plný text trestního oznámení na JUDr.J.K., ústeckého státního zástupce.Má i foto z návštěvy mosteckých policistů v našem domě.Nechápu, pro koho HP pracuje, ale určitě to není ve veřejném zájmu.
Aby tonedopadlojako se Savčenkovou. Bohouš Sobotka dokonce poníženě žádal, aby EU se „zasadila“ o její propuštění a byl po právu kopnut do kotníku a upozorněn, že je v Bruselu proto, aby „držel hubu a krok“. Když teď přijela do Prahy, se ČT ani nepokusila nám ji aspoň ukázat na obrazovce, o přijetí jejím orordovatelem Sobotkou ani namluvě! Proč se tento zbytek po Chartě 77, neobrátí na EU, EK, či přímo na vůdkyni Merkelovou? Proč se nezasazuje za propuštění onoho Liou Siao-po, který se v roce 2008 v Číně stal jedním ze spoluautorů a prvních signatářů Charty 08, britská královna, ale místo toho se projíždí s čínským prezidentem po Londýně ve zlatém kočáře. Co takhle, pane Kroupo Danieli, ji pžádat o pomoc ve Vaší ludumilné činnosti. Nebo se Babiš o tom nezmínl při poslední audienci?
Signatáři charty 77 jsou staří zbrojnoši,kteří se najednou probudili a neuvědomují si,že svět má poněkud jiné starosti všedního dne.Nobelova cena míru byla také udělena prez.Obamovi ,který po celou dobu svého funkčního období osmi let vedl nepřetržitě válečné operace v různých částech světa. Nyní zapadl do propadla dějin. Nynější prez.USA D.Trump zvítězil údernou formou agitace,ale situace v zahraniční politice USA bude velmi odlišná a domnívám se ,že lidská práva budou pro něj velmi okrajová při prosazování zájmů USA,které budou proklamovaně na prvním místě.Vlády ČR budou mít dost práce obhajovat zájmy českého národa ve světové soutěži mezi národy o zachování příměří. Turbolence ve svět . politice budou obrovské a požadavky malých skupin jedinců budou nicotné a jen občas se mohou dostat do omezeného zájmů vedoucích politických činitelů.
Napadla mne taková idea jak to spravedlivě vyřešit. Vláda by mohla vybrat přímo ministra kultury pana Hermana, aby ten jako vysoce uznávaná morální autorita (jak se sám sebe označuje) sebral a jel do té Číny jednat s čínskými politiky a urgovat za propuštění pana Liou Siao-po. :)))
Spousta problémů by se tím vyřešila naráz.. A škoda že to neudělala před pár měsíci..