Severní Čechy jsou složitá disciplína. Jak si protikorupční hnutí uvařilo korupční polívčičku
KOMENTÁŘ. Předvolební kampaň před krajskými volbami na severu Čech začala zostra: policejní razií. Ne že bychom na to tady nebyli zvyklí. Stačí si připomenout, že stále ještě máme a několik let budeme mít přes 27 obviněných českých pánů a dam z předchozích volebních období, z kauz, které se odehrávaly i před deseti lety. Kulisy jsou i tentokrát podobné: na Seznam Zprávách se můžeme podívat na video ze zadržení chomutovského primátora a lídra kandidátky ANO Marka Hrabáče, šermuje se rozsahem obviněných, trestných činů a sazeb. Takže zatím jako vždycky.
Nejprve základní fakta, tak jak jsou v tuto chvíli známá.
Policisté pod vedením ústeckých krajských žalobců podnikli v úterý rozsáhlou razii v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském a Moravskoslezském kraji. Středem jejich zájmu byl chomutovský magistrát a osoba Marka Hrabáče, tamního primátora, krajského radního pro dopravu a silniční hospodářství a také jedničku kandidátky na kraji vládnoucího hnutí ANO pro nadcházející volby.
V případu má jít o machinace s tendry a kriminalisté již obvinili 14 lidí a pět společností. Kromě Hrabáče jsou obviněni také ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová, ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner nebo jednatel jirkovské firmy Rocknet Ladislav Šmucr i samotná společnost. Pro ČTK se tak vyjádřila náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.
„Osoby jsou stíhány pro zločin přijetí úplatku, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zločin zkrácení daně a poplatku a také pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a dále přečin podplácení. Vzhledem k tomu, že se jedná o větší počet osob, tak ne všechny osoby jsou stíhané pro tyto všechny trestné činy,“ uvedla Doušová. Nejpřísnější trest hrozí za zločin přijetí úplatku, a to až 12 let a to právě Marku Hrabáčovi.
Konkrétně měla skupina údajných korupčníků vytvořit a provozovat od roku 2022 systém, kde zvýhodňovali konkrétní stavební společnosti ve výběrových řízeních a vzájemně si pak poskytovat majetkové a jiné výhody. Neboli mělo jít o cinknuté zakázky a dělení přebytků. Tolik známá fakta.
Volební téma číslo jedna
Kauza „pojede“ léta, tím si můžeme být jisti. Volby se ale konají už za pár týdnů, v pátek 20. a v sobotu 21. září, letos o několik týdnů dřív, než bývá zvykem. Když si k tomu přičteme prázdninový čas, kdy se obvykle kampaň nevede, zbývají nám nějaké tři týdny na ostrou kampaň, do níž letos strany musely své snažení vmáčknout.
Není tedy divu, že u politických konkurentů hnutí ANO kauza vyvolala jisté třeštění. Což dobře ilustruje třeba příspěvek ústeckého hnutí PRO! Ústí, které je jako součást uskupení Spojenci pro kraj spojencem hnutí ANO v krajské vládnoucí koalici a které nám předložilo vkusnou a nenucenou slovní hříčku s Hrabáčovým jménem.
Rozhořčené posty a výzvy k odstoupení přidal STAN nebo Piráti. Cítí, že ANO je v tuto chvíli oslabený kus.
Předseda hnutí Andrej Babiš už navrhl, aby celostátní výbor vyškrtl jméno Marka Hrabáče z kandidátní listiny ke krajským volbám. Chce také, aby Hrabáč skončil v hnutí ANO. „Navrhl jsem, aby výbor hnutí vyškrtl jeho jméno z kandidátní listiny ke krajským volbám a v nejbližší době o tom budeme hlasovat per rollam. A protože měl zneužít svou politickou funkci, budu chtít, aby i skončil v hnutí,“ napsal Babiš ČTK.
Samozřejmě stejně jako ve všech podobných případech platí: Jen si ho nechte, je váš, vy jste ho do politiky poslali. Jenže presumpce neviny se ve hnutí příliš nenosí, samozřejmě kromě vyjmenovaných případů, kdy jde o samotného Babiše.Hnutí je na severu Čech skutečně ve složité situaci. Dosavadního hejtmana Jana Schillera zavrhlo, nejspíš i proto, že na jeho vládnutí leží stín předchozího a docela nedávného skandálu v Krajské zdravotní. Schiller byl vyslán, aby se o štěstí pokoušel v Senátu coby trafice za věrné služby. Tím, kdo ho nahradí, měl být právě Marek Hrabáč.
Ze situace bude těžit hlavně koalice Stačilo Kateřiny Konečné, která k návratu do krajské politiky přemluvila bývalého hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Už před vypuknutím aktuálního skandálu bylo zjevné, že právě Bubeníček, který kraj vedl v letech 2012 až 2020, bude nejvážnějším soupeřem ANO v zářijových volbách. Jeho kampaň se zaštiťuje právě „stabilitou“ a neexistencí velkých kauz a okamžitě využil i té nejčerstvější.
„V průběhu půlroku je to už podruhé, co po Krajském úřadě běhá policie. Tentokrát se to však týká přímo politiků, zejména pak kandidáta na hejtmana Hrabáče. Za naší vlády se nic takového nedělo,“ čteme ve vyjádření uskupení Stačilo.
Do voleb schází šest týdnů a pár dní a po úterní policejní razii je téma kampaně jasné. ANO tahá za kratší konec, malé strany budou rozhořčeně vyzývat, ale velký zisk z kauzy neuvaří, posílí komunisté.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Neuvěřitelný bizár v ÁNO! Zatímco jeho slovenský majitel Bábiš může neomezeně krást, lhát, podvádět a korumpovat, jeho ovce jsou okamžitě vylučovány při sebemenším podezření z nápodoby špinavých praktik svého Vůdce. Na ně na rozdíl od jejich majitele presumpce viny neplatí.
Dozimetr, rozkrádání bytů v Brně a desítky korupčních … kauz u členů pěti spolku se neřeší ! Nebudou zase nějaké volby ?
Pravda, pravda
korupce se vyšetřovat musí padni komu padni.
Ale jestli policie udělá měsíc před volbama šťáru a pozatýká zvolené zástupce opozičních stran, tak to asi aspoň ti uvažující občané, nezblbnutí propagandou, jako součást demokracie chápat nebudou.
Tim spíš, že právě na přïpadu Babiše je vidět, že těch od začátku médialně slibovaných až vosum let natvrdo se jaksi stále nekoná a to to vyšetřování začalo před 9lety.
To jsme viděli u šlachty, petříku.
Jasně, jak to říkal ten anglický lord v tom pochybném podniku
„Well, tedy strážníka“.
Jinak řečeno, ony tyhle přepadové akce policie se zatýkáním „význačných osobností“ a ohromným mediálním ohlasem smrdí vždycky, tedy i za Šlachty.
Dá se řešit jinak, obyčejným pozváním k výpovědi na policii a běžnou policejní rutino. Ten výsledek – co se týká odsouzení a trestu by byl asi tak stejný, tedy obvykle mizivý,..
Fedor Gál, Ešte raz a naposledy, vydal N press s.r.o. v roce 2017, vydanie tretie, strana 84 elektronické knihy PDF
V každom prípade som vďačný za epizodickú skúsenosť s profesionálnou politikou. Za holý nezmysel považujem aj paušálne odsúdenia politikou typu „všetci klamú a kradnú“. Paradoxne sa do politiky stále tlačia noví ľudia práve s týmto heslom a so sľubom, že oni takí nebudú. Zakrátko sa ukáže, že sú ešte horší, markantným príkladom je Andrej Babiš. Okrem pospolitého ľudu teda jalové paušálne odsúdenia obľubujú takzvané nové tváre v politike. Zažil som takých v Česku, napríklad Veci verejné a ANO, ale aj na Slovensku. „Neštandardní“ politici sú pliagou politiky. Podaktorí si dokonca na tejto rétorike vybudovali kariéru. Zväčša sa po jednom až dvoch volebných obdobiach stratia, ostávajú však po nich škody, vrátane tých, ktoré súvisia práve s kradnutím a klamaním.
Karel Hvížďala, Vlčice, kniha rozhovorů Karla Hvížďaly s Magdou Vašáryovou a Ivou Brožovou, vydala Mladá fronta v roce 2019, strana 253 elektronické verze knihy:
Brožová: Občané mají takovou vládu, jakou si zaslouží. Dokud se občané budou zajímat především o slevy v obchodech, pak se nemohou divit, že s nimi budou mocní cvičit.
Pavel Šafr, Češi mezi pravdou a lží. Příběhy z české historie očima novináře, vydal spolek Free Czech Media s podporou deníku Forum 24 v roce 2022, vydání 2., strana 184:
Koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se stále více stává pouhým formálním rámcem pro reálnou vládu Andreje Babiše, který si během svého řízení resortu financí zvýšil objem majetku o miliardy korun. Přesto lidé věří, že „nekrade, protože už všechno má“. V tomto sloganu je obsažena celá nestvůrnost manipulace, s níž se Babišovi dokonale podařilo obsadit média i sociální sítě. Velká část novinářů a intelektuálů Babišovi ustupuje a mlčí k porušování pravidel.
Pavel Šafr, Češi mezi pravdou a lží. Příběhy z české historie očima novináře, vydal spolek Free Czech Media s podporou deníku Forum 24 v roce 2022, vydání 2., strana 343:
Novinář Jaroslav Kmenta řekl Andreji Babišovi do očí, že s ním nebude spolupracovat. Nic se mu nestalo a navíc si zachoval čest. Věřím, že vzhledem k míře angažmá v posledních letech mi čtenáři odpustí osobní závěr. Autor těchto řádků udělal totéž, co kolega Kmenta. Upozornil jsem Babiše, že je nepřijatelné, aby si zároveň koupil média a dělal politiku. Řekl jsem mu, že když půjde do dveří, já v tom vydavatelství půjdu ze dveří. Babiš se tehdy na mě rozkřičel, že mu nebudu nic „zakazovat“. A dodal: „Veď oni mi povedali, že jste psychopat, pán Šafr“. Rád bych zdůraznil, že nešlo o žádné hrdinství. Považoval jsem ta „báječná léta s Babišem“ za docela hnusnou dobu.
Kdyby novináři v dostatečném počtu řekli Babišovi do očí, že musí dát ruce pryč od médií, ani by si neškrtl. Kdyby mu nepomáhali umělci, intelektuálové a mnozí politici a dali mu jasně najevo, že musí dodržovat pravidla, a hlavně aby s ním aktivně nekolaborovali, nebyl by tu žádný babišismus. Příštímu Babišovi je třeba se otevřeně a principiálně postavit, a to hned v zárodku. Nikoli až si vyzkoušíme, jestli to náhodou „nemyslí dobře“. To je v kostce můj pohled na dilema zodpovědnosti a selhání. To je velký ranec problémů, se kterými je třeba něco udělat. Otevřeně o nich mluvit a vyvodit ponaučení, politování a někdy aspoň trochu studu.