Šest let s Babišem a jeho ministry. Nad svými resorty vládnou déle než kdokoli jiný před nimi
KOMENTÁŘ. Zkusme se bavit o tom, jak už je líp, řekl v nedávném rozhovoru pro Novinky.cz premiér Andrej Babiš. A kde líp není, jako třeba na dálnici D1, tam za to mohou předchozí vlády – zní Babišova obvyklá mantra. Za povšimnutí přitom stojí čas, který on sám a jeho ministři měli na to, aby ve svěřených resortech něco dokázali. Bude to znít překvapivě, ale u moci už je hnutí ANO skoro šest let – tedy plnou pětinu polistopadové éry.
25. a 26. října 2013 byly v Česku sněmovní volby. Brzy po nich bylo jasné, že protestní hnutí ANO 2011, které o rok dřív založil podnikatel Andrej Babiš, bylo úspěšné a zasedne v příští vládě.
Stalo se tak oficiálně 29. ledna následujícího roku, kdy Babiše a ministry za jeho hnutí přivedl do vlády premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Od té doby uplynulo 5 let, 9 měsíců a 19 dní, po kterých mají Babiš a spol. kontinuálně vládu například nad resorty financí, dopravy nebo spravedlnosti. Tedy těmi, které jsou stiženy nejviditelnějšími problémy.
Stav státní kasy je žalostný, vláda „škrábe“ peníze, kde se dá, a zvyšuje daňové zatížení. O dopravě asi netřeba mluvit; zahajování staveb, stav dálnice D1, chybějící vysokorychlostní železniční koridory. V resortu spravedlnosti neuralgická soustava státního zastupitelství, ale taky třeba chybějící nový trestní řád. To vše bylo před šesti lety v plánu, ministři sice makají (fotí se), ale výsledky nikde.
Dál hnutí ANO připadly resorty obrany (vlekoucí se akvizice) nebo životního prostředí (kůrovec), to pro úplnost.
Kolik uplynulo od Palerma?
Když dnes slyšíme mluvit Andreje Babiše, je to stále totéž. Sice jsme trochu zaspali, připustil dokonce (snad poprvé) ve zmíněném rozhovoru na Novinkách, ale všechno doháníme. A pořád je přítomné odkazování na minulost, do časů tzv. Palerma.
Připomeňme si některé čerstvé výroky předsedy vlády.
„Nemáme takovou situaci jako v minulosti, že se nestaví, protože nejsou peníze.“
„Začali jsme tady dělat věci, které tady nikdo nedělal. I tu D1, kterou ty tradiční strany tak rády kritizují, tak proč ji nepostavily?“
„Kdyby ji minulé vlády začaly opravovat včas, mohli jsme mít tři pruhy v každém směru a po celé délce. My celých 160 kilometrů, co jsme zdědili po našich předchůdcích, opravíme a zprovozníme do konce roku 2021.“
„Za toho čtvrt století před námi se tady podnikatelům nakupila na hlavu hromada nesmyslů.“
Problém je v tom, kolik času Babiš a jeho ministři na nápravu měli. Jak bylo řečeno – bude to skoro šest let. Je to ve srovnání s předchozími vládami hodně, nebo málo?
Za všechno může Kalousek?
Pojďme si trochu pohrát s čísly a daty.
Jednou z oblíbených konstrukcí Andreje Babiše je odkaz na éru bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, zhmotněný do narativu „za všechno může Kalousek“.
Miroslav Kalousek byl ministrem financí dvakrát, ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. Celková doba, kterou ve funkci od ledna 2007 do května 2009 a od července 2010 do června 2013 strávil, činila 5 let a tři měsíce.
Pro srovnání: ministři financí za hnutí ANO (Andrej Babiš, Ivan Pilný a Alena Schillerová) jsou k dnešnímu dni ve funkcích kontinuálně zhruba o půl roku déle.
Éru vlád samostatné České republiky je možné rozdělit do několika větších bloků.
Byly tu dvě reformní vlády Václava Klause, éra opoziční smlouvy (vláda Miloše Zemana na základě dohody s Klausovou ODS), období koaličních vlád ČSSD a pak dvě období pravicových vlád – Mirka Topolánka a Petra Nečase. Tyto delší éry byly proloženy kratšími obdobími, během kterých kvůli krizím vládly úřednické vlády.
Bude to znít možná překvapivě, ale posledních pět a tři čtvrtě roku, kdy vládla ČSSD s ANO (a ANO s ČSSD) a kdy měli Babišovi ministři a on sám za zmíněné resorty odpovědnost, je ze všech zmíněných období nejdelší čas.
Václav Klaus měl mezi roky 1992 a 1998 na prosazení svých plánů 5 let a šest měsíců.
Miloš Zeman v éře opoziční smlouvy 3 roky, 11 měsíců a 20 dní.
Následující koaliční vlády ČSSD, které postupně vedli Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jiří Paroubek, byly u moci 4 roky, jeden měsíc a jeden den.
Pravicové vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase dostaly dohromady 5 let, 3 měsíce a 16 dní. Po pádu Topolánkovy druhé vlády v březnu 2009 ale bylo toto období roztrženo érou úřednického kabinetu Jana Fischera. Pokud bychom Topolánkovu a Nečasovu éru počítali samostatně, nedostal žádný z premiérů ODS čas ani tři roky.
Pro úplnost řekněme, že z úřednických vlád byl v letech 2009 až 2010 u moci nejdéle ansámbl Jana Fischera (1 rok, 3 měsíce a 4 dny), a to neplánovaně. Původně vypsané předčasné volby zrušil na podzim roku 2009 Ústavní soud. Kabinet Josefa Tošovského vládl v roce 1998 šest měsíců a 15 dní, Jiří Rusnok a jeho ministři byli od července 2013 do ledna 2014 ve funkcích šest měsíců a 19 dní.
Čísla umí být neúprosná a zlá. Na to je dobré myslet, až od ministrů za hnutí ANO znovu uslyšíme, jak musí napravovat omyly tradičních stran.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
34 komentářů
To ale přece jeho voliče vůbec nezajímá, škod co Kalousek napáchal je mnoho, nechte ho v klidu makat. Jde mu to, jako nikomu před ním.
Už není trestně stíhaný, už není ve střetu zájmů, dotace plynou dál.
Máme se všichni skvěle. Už jen chybí umlčet neloajální novináře.
Držte se.
Naprosto s Vámi souhlas. Tahle vláda je skvělá.
Je to smutné čtení, protože to tak opravdu je ….. jen naprosto dezorientovaným voličům Babiše to furt nedochází …
Smutná pravda Tondachu. Ale co s tím? Člověk postižený duševní poruchou u nás volit nemůže. Ale co voliči s neschopností nebo neochotou myslet? Ti voliči, kteří dnes tvrdě spílají Václavu Havlovi a viní jej z divokého kapitalizmu a tunelování v devadesátých letech, přestože to byl právě Václav Havel, kterému po volbách v roce 1992 odebral Václav Klaus většinu pravomocí a učinil z něj kladeče věnců, a který proti tehdejším mafiánským praktikám vedení tehdy vládnocí ODS vystupoval a ostře je kritizoval? Právě ti voliči, kteří si tehdejší mafiánský kapitalizmus a tunelování s ním spojené vůbec nespojují s osobou jeho skutečného tvůrce? Voliči, kteří pak onoho tvůrce mafiánského kapitalizmu a tunelování a s ním spojenou politickou stranu pak opakovaně volili? Voliči, kteří pak poté, co onen tvůrce mafiánského kapitalizmu a tunelářských praktik zmizel ze scény, začali volit Babiše a Zemana? Obávám se Tondachu, že tito podle vás dezorientovaní voliči nejsou až tak dezorientovaní. Těmto voličům bohužel takoví lidé imponují a chtějí jak tyto politiky, tak jejich způsob vládnutí. Je to opravdu smutné, ale platí, že jací jsou voliči, takoví jsou i politici, které si volí.
V mém případě ovšem pravdu nemáte.
ODS a Klause jsem vždy volil, euforie z nabyté svobody byla ohromná,
Nejhezčí roky života.
Vůbec jsem nechápal, proč Václav Havel tak blbne, proč tak brzdí.
Věřil jsem pohádce v Klausově podání, že je čestný bylo přece samozřejmé.
Ale ani dnes si to nevyčítám, jiná volba tehdy nebyla vůbec myslitelná.
Ovšem volit Babiše to by mne ani na sekundu nenapadlo.
Jsem sluníčkář, pravdoláskař a nestydím se za to.
Ztotožňuji se spíše s tímto pohledem, kdo jsou Babišovi voliči jednoho takového „zelináře“ znám osobně dnes vlastní Autoškolu a je úspěšný, za komančů stihnul vstoupit do strany ještě v roce 1989, ihned jak se dozvěděl, že mne byla učiněna nabídka stát se vedoucím oddělení s podmínkou vstoupit do KSČ a to já opravdu nechtěl. PS: zdravím Karle.
Výpis z článku:
„Kdo je hlavním voličem Andreje Babiše? No přeci náš zelinář. Ten konečně našel svého pravého reprezentanta. Někoho, kdo je stejný jako on, kdo se ohýbal za minulého režimu, komu jsou ukradená nějaká lidská práva, koho zajímají hlavně prachy, kdo se nebojí občas ohnout pravidla, kdo se vyzná a umí v tom chodit, kdo zatočí s intelektuály, s tou jejich pravdou a láskou. Havel byl na zelináře příliš přísný, chtěl po něm, aby snad nedával cedulky do výlohy a měl z toho pak popotahování. Kdežto tenhle pán, to je jiná. Ten i s komunisty uměl takzvaně vyjebat. Vlezl do partaje, spolupracoval s STB, i když asi jen formálně, a žil si jako pán. A po revoluci pohádkově zbohatnul. To je zelinářův skutečný hrdina. Ne Havel, který seděl pro nějaká lidská práva, ale Babiš, který se za všech režimů měl skvěle. Babiš podle zelináře ví jak na to. Když zemi povede Babiš, který stát chce řídit jako firmu, tak se zelináři budou mít určitě líp. A koho je víc, stoupenců pravdy a lásky, angažovaných občanů ctících liberální demokracii, nebo zelinářů? Podíváme-li se na volební výsledky a průzkumy, pak zelinář je v převaze. Zelinář volí i Miloše Zemana, protože u něj nachází stejnou populistickou notu, černobílé vidění a jednoduchá řešení složitých společenských problémů.“
zdroj:
http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-stern.php?itemid=35149
Tak já jsem pane PM Václava Klause a ODS volil pouze jednou. Ve volbách v roce 1992, ještě před privatizací. Tato volba mi pak už zcela stačila. Už nikdy jsem ani Václava Klause, ani ODS, nevolil. Už během volebního období 1992 – 1996 jsem cítil, že mi tu něco nevoní, i když jsem tehdy ještě přesně nevěděl, co mi tu nevoní. Co mi tu vlastně nevoní, jsem začal tušit až v roce 1997. Škoda, že nás tehdy takových, kterým tu něco nevonělo, nebylo víc.
Bohužel to tak je. A je pro to i vědecké „vysvětlení“. Podle psychologických studií je v každé společnosti třetina lidí normálních, třetina podprůměrných a třetina naprosto intelektuálně nepoužitelných….no a Babiš má pořád kolem 30%! Která třetina myslíte, že to je. Těšit nás může jen to, že podle této teorie už jich víc být (snad) nemůže….
Pane Tondachu.
Tak jednoduché to bohužel velmi pravděpodobně nebude.
Mentálně nepoužitelná třetina populace nechodí k volbám vůbec.
Ale rozumím vašemu rozhořčení, jsem v podobném rozpoložení.
Řval bych, ale nikdo neslyší, bojím se, že hlavní voličskou základnou jsou opravdu oni „zelináři“.
A ti jdou bez hlubší úvahy pouze cestou nejmenšího odporu k maximálnímu zisku a vůbec jim nedochází, hlubší souvislosti. Pro jejich omluvu chci napsat toto, oni neplýtvají časem a sledují pouze TV NOVA nebo Prima, Barrandov sledují jen ti otrlejší a méně vzdělaní, ale všichni sborem pomlouvají veřejnoprávní média, která nesledují, tam jsou totiž informace podávány pro ně pomalým a složitým způsobem, nechtějí tedy logicky ztrácet cenný čas ani platit koncesionářské poplatky.
Opravdu se bojím, že nedopadneme dobře. Pravda a spravedlnost dostává již nyní těžké rány.
A ani 1 000 000, lidí na Letenské pláni toho člověka nezastaví, jemu jde totiž o vše a jako psychopat, který vůbec nechápe pojem slova „strach“ nikdy neudělá takovou pitomost, že by dobrovolně odstoupil.
Prosím ale nepodlehnout beznaději. Já například na Letnou přispívám jak finančně, tak i svou účastí.
Většina zelinářů jde totiž s davem a čím více lidí dorazí, tím je větší naděje že by mohli i někteří zelináři použít mozek. Tedy s výjimkou těch s šedou kůrou vylízanou úplně do hladka televizí Barrandov.
Pro vysvětlení abych neurazil všechny současné zelináře, kteří Babiše zajisté nevolí :-).
„Zelinář“ je pomocný termín, jenž jsem si dovolil převzít ze článku, na který jsem dodal, odkaz v předcházejícím příspěvku z (13.11.2019-22:39).
Ano pane Tondachu, nejspíše se věci mají tak, jak je popisujete. Ovšem já se naproti tomu domnívám, že řada z těch podprůměrných a intelektuálně nepoužitelných k volbám vůbec nechodí, tak že by alespoň teoreticky neměli mít na výsledky voleb až takový vliv. Přesto má Andrej Babiš, jak jste správně uvedl, okolo těch 30% hlasů. Kde je tedy bere? To je tou věcí, která mě dost silně zaráží.
Ano pane Tondachu. Budete se možná divit, ale souhlasím s Vámi. Na 100%. Babiš měl jedinečnou možnost s touto republikou pohnout kupředu. Odhlédněme od jeho problémů s StB, KSČ, trestním stíháním a střetem zájmů. K moci se neměl vůbec dostat. OK. Stalo se. Bohužel. Někteří lidé jej zvolili. Nechápu, ale nezbývá než to respektovat. Ovšem on a jeho lidé (hnutí), se moc nepředvedli. Ostuda. Neschopnost. Starost o svoje zájmy a problémy Babiše paralyzuje. Doplácíme na to všichni. Nezbývá než jej porazit ve volbách. Zkusíme to.
Nevím co je na tom smutného. Za Babišovi vlády se prokazatelně zvyšuje životní úroveň. Stačí se podívat na parkoviště u každého supermarketu. Stále nechápu , jak se mohou všichni uživit. Je jen chyba, že těmto obchodům byl umožněn takový rozvoj, že tím zničili téměř všechny vesnické prodejny a hospody. Měli by se alespoň zakázat letákové akce jak to ministr zemědělství. Ty hlavně motivují vesničany k návštěvě supermarketů. Za totality bylo pár obchodů, sice prázdných, ale vesnice žili. Myslím, že by ti kritici ,kteří se mají tak zle a vesele cestují by se měli také podívat, jak se žije v jiných zemích, kam tak rádi jezdí na dovolené. dovolené.
Tomu se pane St. Janda, říká vývoj. Za komunistů také nabyly mobily do kapsy. Ani v té Americe.
Jen taková technická poznámka, podíval jste se někdy dovnitř toho supermarketu. Protože lidé tam skutečně jezdí nakupovat, ovšem právě a jen to zboží ve slevách. To za dnes „běžnou cenu“ prakticky nikdo nakupuje – to jste si doufám všiml těch ohromných řad a palet, s produkty které se tam pořád přidávají ale nikdo to nekupuje , že už se tam nedá ani projet s vozíkem.Tudíž, doufám že chápete co se stane až začne platit ten zákaz letákových akcí. Budou moc tyhle přeplněné ratejny zavřít..
Za Babišovi vlády se prokazatelně zvyšuje životní úroveň. Konec citátu. Pane St. Jando, jste si jist, že vámi zvyšované zvyšování životní úrovně je zásluhou Andreje Babiše? Vždyť životní úroveň se začala zvyšovat ještě za Bohuslava Sobotky jako důsledek konjunktury za našimi hranicemi. Panu Babišovi za těchto podmínek stačilo příliš nepřekážet a na této konjunktuře se přiživovat. Uvidíme, jak se bude pan Babiš chovat a co bude říkat, až dojde k ochlazení světové ekonomiky. Jsem na reakci Andreje Babiše opravdu velmi zvědav. To ochlazení se už pomalu rýsuje.
Oprava: vámi zmiňované zvyšování životní úrovně
Myslíte si, že ta parkoviště jsou plná pouze za Babišovy (ne Babišovi) vlády? Že třeba za Sobotkovy nebo Nečasovy nebyla?
1) ANO, ale to bylo prece cilem. Dostat se k veslu za kazdou cenu a udrzet se tam stuj co stuj. Jen tak je mozne bezproblemove zajistit prisun penez te nenazrane STB-acke Hydre. Kdyby AgroFert odpojili od statnich/EU penez, rychle by skoncil. 2) ANO, uz je uplne nejlip. A ze vseho nejvic to pripomina posledni roky totace. U moci je banda neschopnych lidi. Skutecny stav veci zakryva neustale lhani/propaganda. 3) PRchale, stale z toho mas ten skvely pocit? Jake to je prestat byt marketingovym specialistou a stat se normalizacnim propagandistou? Stoji to aspon za ty prachy?
Staré rčení praví, že Žádný strom neroste do nebe. A tím pádem máme naději.
Je třeba býti připravení, na to co bude po tom.
Celý komentář je silně nedodělaný. Je to komentář zkreslený stylem: Já mám kuře, ty nemáš kuře. Takže průměrně máme půl kuřete každý.
Koaliční vláda je něco jiného než opoziční smlouva. Něco jiného je vláda, kde strana má ve vládě více ministrů a které má rezorty. Něco jiného je když strana má premiéra. Nebo na tom nezáleží? Pane programátore co takhle tabulka? Premiéři, strany, počty ministrů, váhy (možná rozpočty) ministerstev a délka vládnutí. To by bylo moc práce.
Tady nejsou důležitá čísla, ale činy!
Je to zajímavé čtení.Třeba v tom,proč ostatní strany nebyly nikdy ve vládě déle než hnutí ANO.Nebo třeba koho budete kritizovat,až bude hnutí ANO v opozici?
Že by třeba Fialu nebo Kalouska a nebo nedej bože PIRÁTY?
Všichni jsou si podobní – vláda prostě vládne a opozice ji za to kritizuje.Akorát je zvláštní,že naše média hodně často také pouze kritizují.Připadá mě to jako,že se v téhle zemi od revoluce vůbec nic nepovedlo.Přál bych všem kritikům aby zažili tak jeden rok před r.1989 ono by je to přešlo.Máme svobodu a to je to podstatné.
„zvláštní,že naše média hodně často také pouze kritizují“
Je tohle myšlenka normálního člověka?
Co by asi měla média dělat jiného, než kritizovat?
Chválila právě před rokem 1989 a ani tenkrát to nešlo bez občasné kritiky.
Média májí vyváženě informovat,to znamená o tom co se nepovedlo,ale i povedlo.Jenže média se honí pouze za senzací protože to lidé chtějí.Vezměte třeba čt24 tak před 10 lety a dnes.Vypadá to,že se dívám na TV NOVA a ne na státní zpravodajství , které je placené z naší kapsy.Je mě líto,že toto nechápete.
Já jsem těch roků před rokem 1989 zažil 56 a kritizování mě nepřešlo.
A ta svoboda, kterou teď máme, o té by se dalo hodně diskutovat – pouliční kamery, trvalé odposlechy prakticky všech občanů, zákaz kritiky kde čeho : islámu, soudů a advokátů, zákaz poklepání na rameno dítěti či ženě /jste-li mužem, naopak je to přípustné/ a tak dále; jěště je toho tak na dvě stránky). i Vy voláte po zákazu kritiky, jen si to nepřiznáváte.
Jediné roky opravdové svobody byly od května 1945 do února 1948. Svoboda není totiž jen, že mohu jet kam chci na dovolenou a koupit si banán kdy mě napadne.
Je to bohužel přesně naopak. Z jejich pohledu dotace a transfery peněz neustále plynou, tak ještě pár dárečků, aby to dlouho vydrželo. Češi věří pohádkám, v roce 1945 o zlých sudetštích Němcích, díky rozdávání jejich majetku KSČ vyhrála volby a Češi strávili 41 let za ostnatými dráty. Pak byla pohádka o rychlé transformaci na tržní hospodářství , taky dopadla špatně. A do třetice je pohádka, že veřejná doprava je zadarmo a peněz je na všechno dost. Výsledkem bude už třetí špatný konec. Nevládne se v takové zemi krásně, když Vám lidé věří ?
Naprosto pomotané informace pisatele: zlí sudetští Němci – tak to není žádná pohádka! Že po roce 1945 lidé volili KSČ, nebylo proto že rozdávali jejich majetek, ale proto že si pamatovali jak s nimi zacházeli jejich soukromí zaměstnavatelé! Ostnaté dráty vznikly pro to aby bylo možné zabránit infiltraci špionů a sabotérů! Nezapomínejte že jak odsunutí Němci, tak západní mocnosti neměly zájem na tom aby zde vznikal úspěšný stát pod vlivem Rusů! Že zde ty dráty byly tak dlouho, to má na svědomí ten kdo začal „studenou válku“ a to NEBYLI RUSOVÉ ale Angličané s Američany v závěsu! Pravda je že transformace na tržní hospodářství se nepovedla a až do nástupu ANO se NIC ke zlepšeni nekonalo. Že peněz není nikdy dost, je pravda kterou nikdo nezpochybňuje! Krásně se zde vládlo právě jen těm, co tu privatizaci tak zpackali! Že někteří lidé příliš věří, je myslím pravda. Před převratem v r.1989 jich mnoho věřilo že „západ nám pomůže“. Tento blud mohl být již tenkrát zřejmý. Na západ od našich hranic byli vždy především obchodníci a nikoliv dobročinné spolky! Mělo platit že si především musíme pomoci sami a nespoléhat se na nikoho jiného – jen se učit a hlídat podvodníky!
Ježiši! Ostnaté dráty vznikly proti infitraci špionů??? Proč mě teda bránili“ ti soudruzi“ odejít do prohnilého“svobodného“ světa.Co jste zač?Rudý komanč,troll placený nebo hloupý idiot. Promiňte,ale na tohle nelze reagovat slušně.
Tak ono, objektivně řečeno by to chtělo napřed vysvětlit co by mělo být pozitivním výsledkem nějaké úspěšné vlády.
Protože – sice v předvolebních slibech se to naslibuje spousta, ale reálné možnosti provést správně nějakou hlubší reformu jsou mizivé. Tedy, pokud to nechce udělat tak špatně jako právě poslední vláda Nečas-Kalousek, která zbrkle nasekala spoustu ohromných reforem, které ovšem byly nastaveny a provedeny tak špatně, že neměly naprostý efekt – a brzo byly stejně zrušeny.
No a když se tedy podíváme na nynější vládu pana Babiše – tak zjistíme věc, kterou sice každý ví a zdůrazňuje (fujky, fujky), leč najednou se tváří že o ní neví. Totiž, že ta vláda je i s ČSSD menšinová. Jakékoliv prosazení zákonů může pouze s další podporou KSČM (fujky, fujky). Která jí ovšem nepodporuje ve všem, ale pouze v malém počtu sjednaných zásadních případů. Tudíž nějaké větší a zásadní kroky či reformy Babišových ministrů jsou prakticky nemožné…
Ono, ostatně, právě po té smršti zákonů a reforem za pravicové vlády Nečas – Kalousek si lidé třeba deset let odpočinou, když těch legislativních změn a úředních nesmyslů nebude tolik. I když a to je fakt, za Babiše, díky EET přibyly stejně další
Průzkum NSM Market Research (tady) ukázal, že třetina Čechů nad 40 let věří pohádce z mechu a bolševníků, tvrzení ‚za socialismu bylo líp‘.
Je tu ovšem možnost, že tu ,jak říkáte pohádku z mechu a bolševníků, podle jejich vědomí, prožili. Měli totiž jistoty jako třeba, že i zítra bude existovat jejich zaměstnavatel a bude j dál zaměstnávat, že budou schopni zaplatitnájemné nebo získat družstevní, či podnikový byt, že jejich děti budou pravidelně zdravotně sledovány školním dětským lékařem a nemuseli si půjčovat na úrok s RPNS ve výši 100%půjčené částky, na dovolenou, byla i na horách a u moře – Bulharsko, Rumunsko, NDR, SSSR, a s trochou štěstí nebo známých v bance i Jugoslávie, Itálie – Lido di Jesolo, Řím, Španělsko, na devizový přislib v hodnotě 100 USD. Před 30 léty za komoušů bylo horší vybavení, žádné trekové boty s membránou Gore-Tex, žádné satelitní navigace, žádné chytré mobily do kapsičky, ba ani chytré hodinky s měřenim kde čeho – kroků, krevního tlaku, atd. Nebylo to většinou proto, že ty věci, tak jak otelevizory s plochou barevnou 4k LED obrazovkou, prostě za komunistů nebyly, a to nikde, ani v Americe.
A přesto to někteří pro sebe za pohádku považovali a dodnes považují ten život bez mobilů, počítaců, drahých brambor, kolon na silnicích, za pohádku.
Bohužel v tomto se Oskare neshodneme. To všechno co uvádíte nikdy nemůže vyvážit to, že jsme žili v ponížení a za ostnatým drátem .
Ono bylo potřeba se vrátit tam, kde ten bordel před třiceti lety začal a na místo cesty destrukce jít cestou inovace. Jenže zdevastované zemědělství, školství, zdravotnictví, vodohospodářství, lesnictví, potravinářství, soudnictví se ze dne na den (po 30 letech devastace, rozprodávání a rozkrádání) dát do kupy nedá. Zvláště s vytunelovaným státním fondem, důchodovým fondem a sociálním fondem, který teče do černé díry zvané nepřizpůsobiví, sociální dávky, neziskovky a samoživitelky.
Ano Tomáši, je třeba se vrátit do doby, kdy ten vámi zmiňovaný „bordel“ mohla provádět pouze Komunistická strana Československa, nikdo jiný. Je třeba se vrátit do doby, kdy se produkty našeho zemědělství ve značné míře vyvážely téměř za hubičku do SSSR a v našich obchodech jste měl problém sehnat pořádné maso, pokud jste neměl známého řezníka. Je třeba se vrátit do doby, kdy v našem zdravotnictví existovala oddělení „A“, kde se poskytovala péče komunistickým prominentům. Je třeba se vrátit do doby, kdy čočku bylo možné nakoupit pouze v Tuzexu. Je třeba se vrátit do doby, kdy naše soudnictví trestalo lidi za to, co si myslí. Je třeba se vrátit do doby, kdy ve velkém rozkrádat stát mohla zcela legálně a beztrestně pouze KSČ, v čemž pak její bývalí členové pokračovali i po sametu. Atd… Jsem dalek toho, Tomáši, myslet si, že je u nás všechno v pořádku. Ale jsem rád, že když na tom našem českém dvorečku vidím nějaké smetí, že o tom mohu svobodně mluvit a třeba při volbách přispět nějakým malinkým podílem k jeho úklidu. Jsem rád, že už na tom českém dvorečku nemáme tu hromadu komunistického hnoje, kdy za snahu o zbavení se pobytu na této hromadě hnoje odchodem za hranice, mohl strávit člověk několik let ve vězení. Vás už nikdo za odchod za hranice nebo za takový pokus nikdo stíhat nebude, proto vám mohu poradit pouze to, abyste směle vyrazil do severní Koreje, na Kubu nebo nově i do Venezuely. Tam jsou vámi živené ideje stále ještě živé.
Tomáši. Třetí cesta fakt neexistuje. Nehledejte ji. Nenajdete .