Politolog Lebeda: Některé sny a vize Andreje Babiše jsou pro demokracii dosti nebezpečné
Politolog a odborník na volby a volební systémy Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého rozebírá v rozhovoru pro HlídacíPes.org vize, jež Andrej Babiš představuje ve své nové knize O čem sním, když náhodou spím. „Některé vize by mohly vést k demontáži zastupitelské demokracie v České republice,“ upozorňuje Lebeda.
Rozhovor vznikl pro novou publikaci Andrej Babiš – Vůdce pro 21. století. Přinášíme jeho první část.
- Andrej Babiš vydal v červnu tohoto roku knihu, ve které popisuje svůj vysněný ideál České republiky. Jedná se o jakýsi program Andreje Babiše – politika, jeho závazek do roku 2035, nebo jde čistě o PR produkt jeho poradců, který má sloužit k přilákání co největšího počtu voličů pro následující volby?
Tuto otázku si kladu taky a těžko říci, zda nám na ni někdo dokáže odpovědět, protože ani Andrej Babiš, ani jeho okolí nám to jistě neprozradí. Když jsme se o té knize bavili s manželkou (Eva Lebedová – politoložka, zabývající se politickým marketingem, pozn. red.), shodli jsme se, že to působí jako nějaký brainstorming marketingových kreativců. To se mi zdá asi nejvýstižnější. Ta knížka je vlastně zajímavá tím, že teze v ní lze rozdělit do třech kategorií.
Je v ní spousta vizí, které jsou skvělé a které bych sám podepsal. Jedná se o ty nejobecnější společenské vize, které jsou často inspirované zahraničními příklady. Obvykle se nejedná o originální vize Andreje Babiše, ale je to jedna velká poskládaná mozaika zajímavých představ, které jsou často již známé. Nepochybuji, že se v mnoha případech jedná o scénáře, které se naplní, protože k nim společnost přirozeně směřuje.
Je tam ale i poměrně dost nesmyslů. To je ta druhá skupina myšlenek. Ta svědčí o tom, že ti, kteří knihu psali, ne zcela dostatečně rozuměli tomu, o čem psali. No a nakonec tam můžeme najít dost nebezpečné myšlenky: jsou to teze, jejichž naplnění by vedlo k potlačení liberálních hodnot nebo přímo k demontáži demokracie.
- Andrej Babiš se ale zmiňuje například o tom, že by chtěl štíhlý stát… O jaké konkrétní případy, jak říkáte nebezpečných myšlenek, se tedy jedná?
Štíhlý stát je stát, který zasahuje co nejméně do života společnosti a do ekonomiky, nechává co nejvíce prostoru pro to, aby mohli občané jednat svobodně. Takováto liberální představa ale není typická pro Andreje Babiše. Jeho vize je spíše konzervativně sociální a vyžaduje silný stát. Stát, který má spoustu věcí pod velmi efektivní kontrolou. Když se například podíváte na ty technické a komunikační vymoženosti, o kterých hovoří – ty mají shromažďovat ohromné množství dat. S těmi daty lze pak pracovat, propojovat je navzájem a vyhodnocovat je. To je extrémní intervence státu do soukromí. Jeho pojetí štíhlého státu je jiné. On má na mysli zeštíhlenou politiku. Ale to je něco jiného než štíhlý stát. Je to velmi masivní stát se štíhlou demokracií. Pokud by to ještě vůbec demokracie byla.
Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i záměry Andreje Babiše.
Zájemci o publikaci mohou již nyní napsat na email [email protected]– rádi je pozveme na jeden ze tří plánovaných křtů: 21. září v Praze-Holešovicích, 25. září v Olomouci a 26. září v Ústí nad Labem.
- Jak by to tedy konkrétně vypadalo?
Když se podíváme na jeho koncept státních institucí, můžeme jmenovat: redukce počtu poslanců z 200 na 101, zrušení Senátu, zavedení jednokolového většinového systému, zrušení krajských zastupitelstev nebo, jak vyplývá z dalších vyjádření ke knize, i obecních zastupitelstev. Pak také redukce počtu ministerstev. Pro některé z těchto kroků má Andrej Babiš příklad ze zahraničí. Jedná se však většinou o příklady krajní a já jako politolog umím snadno rozporovat, proč nejsou vhodné pro ČR. Ale pro mix všech těchto věcí dohromady nenajdeme žádný zahraniční ekvivalent. Dokonce ani pro mix poloviny z toho. To je extrémně nebezpečný koktejl. Pokud by většina těchto návrhů byla prosazena najednou, došlo by ke skutečné demontáži zastupitelské demokracie v této zemi.
- Mohl byste uvést konkrétní příklad takových dopadů?
Například když hovoří o redukci z 200 na 101 poslanců, říká, že tady máme země jako Německo, Francie, Británie, kde mají zhruba podobný poměr poslanců na počet obyvatel. Zapomíná však na dvě věci. Všechny tyto země mají druhé parlamentní komory – kterou on u nás chce také zrušit – a musíme tedy počet zastupitelů sčítat. V těchto zemích, s výjimkou Německa, máme ještě několik set zastupitelů v horní komoře, kteří by u nás po zrušení Senátu nebyli. Takže rázem jsme na úplně jiných cifrách. Dále – a to je velmi důležité – v demokraciích není vztah mezi počtem obyvatel a počtem zastupitelů lineární. U malých států je počet obyvatel na jednoho zastupitele nižší, u velkých států vyšší.
Pak hovoří o tom, že můžeme mít jednokomorový parlament. Uvádí, že všechny skandinávské země to tak mají. To je pravda, ale skandinávské státy mají tak početné dolní komory, že mají na jednoho poslance 27 až 31 tisíc obyvatel. Pokud by u nás byl zrušen Senát, tak by tento počet byl 105 tisíc obyvatel na jednoho poslance.
- Co si myslíte o návrhu na zavedení většinového systému v České republice?
V jednokolovém většinovém systému získá vítězná strana takový počet mandátů, který je zcela neúměrný počtu jejích hlasů. Často nadpoloviční většinu. To je pro mladou demokracii v Česku samo o sobě velmi nebezpečné. Tento systém je v Evropě pouze v Británii a vznikl zde v době, kdy ještě neexistovaly klasické politické strany. Je to soutěž, která je pro egalitářskou Českou republiku s nedokonale rozvinutou demokracií jen velmi těžko přijatelná.
No a jako hodně špatný vtip zní návrhy na zrušení krajů, krajských zastupitelstev a obecních zastupitelstev. Opravdu chce Andrej Babiš vše centralizovat do Prahy a zcela zbavit lidi zastupitelské demokracie na krajské i obecní úrovni? Jediný přímo volený starosta opravdu nepředstavuje demokratickou dělbu moci.
K tomu bych přidal ještě jednu věc – Babiš říká: „Snížíme počet ministerstev. Švýcarům jich přece stačí sedm.“ Švýcarům jich ovšem sedm nestačí. Vede se tam vážná diskuze, že je to málo. Ale řekněme, že to funguje. Ale proč to ve Švýcarsku funguje? Protože ohromné množství pravomocí je delegováno na kantony, které mají vlastní parlamenty a vlastní vlády. Jedná se o střední úroveň samosprávy mezi státem a obcemi. Řada pravomocí je přenesena právě na tuto střední úroveň rozhodování. Pak také na obce se svými zastupitelstvy. Co chce však udělat Andrej Babiš? Zrušit kraje, tedy naši střední úroveň rozhodování, a zrušit zastupitelstva v obcích.
Takže, když se na to podíváme, takový koktejl ústavních reforem by vedl k tomu, že by se nezúžil stát, ten by byl naopak mnohem silnější, zúžila by se ale volená politická reprezentace a demokracie jako taková.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
20 komentářů
Pane,uveďte v paragrofaném znění zlovolnost konání bývalého ministra financí Babiše co do stíhatelných úkonů.Myslím,že budete mít velké potíže.M?noho zdaru.
Jenom opakujete Burešova hesla. Jinak článek výjimečně neřeší jeho případné kreativní čerpání dotací, ale vizi budoucnosti ČR jeho očima. Je dobré si ho nejdříve přečíst, pak psát komentáře.
Ano Babiš má vizi,lze nesouhlasit s některými jeho záměry.
Ale on tu vizi má na rozdíl od svých kolegů z tradičních politických stran,kteří jen tlachají a jediným jejich záměrem je nadále veřejné finance rozhazovat (SD),nejlépe bez placení daní(ODS,TOP 09),a společnou rukou nadále vysávat státní pokladnu ve svůj prospěch.
Chápu ODS,SD,TOP 09,že jim vadí změny k lepšímu,protože při tom prameny vysychají .Jak řekla p.Schillerová z FS. „Konečně přestala být finanční správa lidem pro smích“.A že si při tom klekla na karuselové podvodníky,no a co?Pro daňové poplatníky pořád lepší,než kdyby o ty peníze FS přišla.
Babišova vize obsahuje minimálně z poloviny cíle,které už dávno měly být za 27 let splněny.Když si sečtete všechny salda ročních státních rozpočtů, tak se dostanete k cifře zhruba 1 až 1,5 biliónů Kč.
Přidejte si k tomu příjmy z privatizace a převeďte to na dnešní kupní sílu koruny.Dostanete se k číslu kolem 5 biliónů korun.Pak si položte otázku,kde jsou ty peníze.Proč v ČR nemáme moderní hustou dálniční síť,moderní rychlovlaky,soběstačnější zemědělství,fungující systém vzdělávání a školství.Proč stále nemáme funkční pružný parlament a celou st.správu atd.Když si na to odpovíte,tak nepotřebujete číst Babišovu vizi.Aaaa vo tom to je.
Co s tím? No přece jít k volbám.Jediná možnost jak pro to něco udělat.
Pan Babiš umí nadávat ODS a případně i TOP 09 a ČSSD. Jenže nadávat dovedu i já, na to pana Babiše nepotřebuji. ODS tu jistě napáchala v době divoké privatizace mnoho zla. To víme všichni i bez pana Babiše. Jenže pan Babiš se tehdy na té divoké privatizaci za ruské peníze podílel. Tehdy si nestěžoval, tehdy nenadával. Nadává až teď, když si důsledků divoké privatizace užívá. Lze věřit takovému člověku? Lze slova takového člověka brát vážně? Nelze.
Ten blábol o praragrafovaném znění : “ Pane, uveďte v paragrofaném znění zlovolnost konání bývalého ministra financí Babiše co do stíhatelných úkonů.“, to myslíte vážně? A co na to Váš obvodní lékař, řekl jste mu o tom?
Ing. Andrej Babiš je stíhán pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu dotační podvod dle ust. 212 odst. 1, odst. 6 písm. a) trestního zákoníku spáchaného formou účastensví dle ust. 24 odst. 1 písm a) trestního zákoníku, a dále zvlášť závažného zločinu poškozování finančních zájmů Evropské unie dle ust. § 260 odst. 1, odst. 5 trestního zákoníku spáchaného formou účastensví dle ust. 24 odst. 1 písm a) trestního zákoníku.
Rezumé-volte Babiše.Obviňují ho z krádeže,ale on krást nemusí.má neuvěřitelné bohatství.Tak proč ho ČSSD a opozice napadají?Tolik se bojí jeho vítězství ve volbách,že zničí i sebe.
Argument „on je bohatý, on krást nemusí“ je asi nejtrapnější ze všech. Já si při jeho vyslovení vždycky představím zloděje, který „krade jen proto, že je chudý“, jak po každé kráděži přemítá: už mám 2 milony, že bych přestal? Nebo raději až po 20 milionech, když mi to tak dobře jde? Nebo až při 2 mld.?
Tím chcete říct, že všichni chudí jsou zloději?
jsou dobrovolně chudí a nedobrovolně chudí, z té druhé grupy krade kdo může a má odvahu
Babiš má jednu jedinou vizi:
„všeci kradnú, ale myzme tu pro lidi“! A s tím má úspěch, protože hlavou nemyslících jedinců je v této zemi už většina….
Všechno ostatní jsou vize jeho týmu poradců, kteří chtějí ovládnout tu nemyslící masu hlupáků!….
Nepochybně nemáte pravdu ve větě “ nemyslící masu hlupáků“- již pan Rich Vám to naznačuje! Lidé si právě myslí, že pan Babiš má již dost a také dobré srdce, že již krást nemusí! Minimálně napůl mají pravdu, neboť pan Babiš opravdu nemusí krást, ani nebude, jen bude vytvářet podmínky pro rozmnožování majetku. Bohatí lidé jsou právě proto bohatí , že nemají nikdy dost a na rozdělení se o bohatství mají určitě svoji filozofii. Je téměř jisté, že pan Babiš nebude páchat takové hlouposti, jako uždibování z veřejného koláče v kauze „čápů“, či korunových dluhopisů. Dnes je již moudřejší a „upravený“ politik, který chce pomoci v rozkvětu své nové vlasti. My dole mu můžeme pomoci svou vírou v něj a věřit mu v tom, že nás nepovažuje za hlupáky! Bylo by dobré, kdyby se jej někdo přímo na předvolebním setkání zeptal na toto téma, zda většinu občanů považuje za hlupáky, nebo ne, jako politik by měl na to umět upřímně odpovědět a média by měla jeho prohlášení umět sdělit veřejnosti v reálu.
Myslíte svůj příspěvek vážně, nebo je to jen vtip?
A jak myslíte svůj příspěvek Vy? Vždyť ten není ani špatným vtipem.
Velmi dobrý rozhovor! Ta koncepce „štíhlé politiky“ ve vazbě na jeho očekávaný volební výsledek je opravdu hrozivá. Opravdu tu pořebujeme nějakého malého diktátorka, „který to tu dá do latě“?
Hezký článek, trefné komentáře, ale vše jaksi mimo realitu. První omyl je v tom, že máme zastupitelskou demokracii. Kdyby to byla zastupitelská demokracie, pak by volení zástupci byli odvolatelní a mohli by vykonávat pouze to, co jim jejich volitelé povolí.
U nás je to přesně naopak. Takže mi z toho vychází že naši vládci mají strach že budou ve své nedotknutelnosti nahrazeni někým jiným (a nemusí to být Babiš). A že máme velmi rozsáhlý aparát? O tom skutečně nikdo vážně nepochybuje.
A z tohoto důvodu naše vnímání současné situace přetéká marasmem a hledání východiska směřuje k více razantním změnám.
Základní otázka: můžeme vůbec něco udělat pro pokojnou změnu?
Volení zastupitelé na všech úrovních jsou zcela a beze zbytku odvolatelní jednou za 4 roky (v Senátu za 6 let)
Myslím že mezi odvolatelností a koncem funkčního/volebního období je velký rozdíl. Je zřejmé, že si zvolení politici nedělají hlavu s tím, že by mohli být odvoláni a své aktivity plánují na volební období.
sest let nacizmu, ctyricet let socializmu z naroda jen tak nevyprcha, proto ma Babis sanci vyhrat u techto voleb, lide nechteji zodpovednost, to je moc prace, lide preferuji nasledovat vudce ktery vsechno zaridi. Jen mne neni jasne, proc to zrovna musi byt Slovaci v Cechach…Spolecnost ceska ma tendenci se vratit k jedne strane a vlade. Komuniste bojovali za mir a budovani socializmu, nikdo nemel nic a nikam nesmel jako dnes Severni Korea, Kuba, Venezuela…Babis stavi tovarnu na otroky, kupredu leva…
Ony sny a vize pana Babiše jsou v principu nasměrovány nikoliv ve směru demokracie, ale v jeho snech povýšit se na ještě důstojnější příčku mezi největšími boháči na světě!! To už v nedávné minulosti opakovaně dokázal!! http://www.premierbabis.cz