Sejdeme se na Kavkách. Televizi chtějí kontrolovat staří známí současných radních či jejich sponzoři
Poslanci dnes mají z dvanácti finalistů vybrat čtyři nové radní České televize. Bližší pohled však ukazuje, že slovo „nové“ je třeba brát s rezervou – někteří kandidáti totiž mají z dřívějška vazby na stávající členy Rady. Je mezi nimi jeden z bývalých sponzorů šachových aktivit šéfa Rady ČT Pavla Matochy, další dva „šachisté“ jsou už od loňska v dozorčí komisi Rady. A spřízněného kandidáta má na seznamu i další současný radní Roman Bradáč.
Roman Bradáč je členem Rady ČT od loňského jara, Radek Žádník má šanci dostat se tam teď. Oba se dlouho znají, oba před deseti lety ve stejný den opustili Českou televizi poté, co se jejím šéfem stal současný generální ředitel Petr Dvořák. Už loni na podzim Bradáč Žádníka nominoval do dozorčí komise Rady ČT – neúspěšně. O pár měsíců později je Žádník ve finále volby do samotné Rady, do níž kandidoval i před rokem.
„Když se na mě pan Bradáč obrátil, jestli bych nechtěl kandidovat do dozorčí komise, tak jsem přitakal, že ano. My se známe, máme podobné názory na směřování České televize, to všichni vědí, to není nic tajného,“ komentuje vztah s Bradáčem Radek Žádník. Televizi kdysi oba opustili poté, co Žádník podporoval Bradáče v souboji o křeslo šéfa ČT s později vítězným Petrem Dvořákem.
Spolu z ČT, spolu zpátky
Oba bývalí televizní manažeři byli donedávna společníky ve firmě Asola Media Group. Ta je od konce letošního března v likvidaci. Z obchodního rejstříku vyplývá, že zmocnění k valné hromadě, která o likvidaci rozhodne, dali Bradáč s Žádníkem už v lednu – tedy zhruba dva měsíce po neúspěšné kandidatuře Žádníka do dozorčí komise Rady ČT a asi měsíc a půl před uzávěrkou přihlášek pro kandidaturu do Rady ve sněmovně. Že by načasování likvidace firmy nějak souviselo s jeho kandidaturou do Rady, Žádník popírá.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Je to společnost, která vznikla už před pár lety a nevykazovala žádnou činnost. My jsme ji s panem Bradáčem kdysi zakládali, měli jsme v hlavě určitý projekt, ale ten se nakonec nenarodil. Když eseróčko po několik let nevykazovalo činnost, domluvili jsme se, že je to pro nás zbytečná zátěž a rozhodli jsme se, že společnost, která nemá žádný majetek a nemá žádnou činnost, prostě zlikvidujeme,“ vysvětluje.
Žádníkovo zvolení by znamenalo další posílení kritiků současného managementu ČT v čele s ředitelem Dvořákem. Už v roce 2017 vystoupil Radek Žádník v Senátu s přednáškou, kde zpochybnil vyrovnané hospodaření ČT. Na letošním slyšení kandidátů před poslanci kritiku zopakoval: „Za devět let ČT ze svých zdrojů utratila, nebo jí ubylo, 2,8 miliardy korun v majetku. Pokud bude pokračovat takto dále, bude se v nejbližších letech řešit situace, jak dál, protože za rok nebo dva finanční prostředky dojdou.“
Radka Žádníka nominoval do Rady ČT Muzejní spolek Dobříšska, který však – stejně jako několik dalších nominujících organizací – navzdory zákonné povinnosti nezveřejňuje svou účetní závěrku.
„Já jsem si o tu nominaci sám neřekl, ale protože jsme v kontaktu a vedení muzejního spolku se mnou komunikuje, tak jsme se prostě na tom domluvili. Moji kandidaturu podepisoval statutární zástupce,“ říká Žádník s tím, že v Dobříši žije a je aktivní jak ve sportovní, tak kulturní a společenské oblasti.
V případě zvolení by však Radek Žádník nebyl zdaleka jediným dlouholetým známým některého ze stávajících členů Rady. „Své“ lidi má mezi kandidáty i vloni zvolený Pavel Matocha, nyní šéf Rady ČT.
HlídacíPes.org nedávno popsal nominaci Petra Brozdy, kterého Matocha loni neúspěšně nominoval do zmíněné nové dozorčí komise, aby se Brozda krátce poté díky nominaci přes moravský hudební spolek objevil mezi kandidáty do Rady.
Nejen „šachisté“, ale i sponzoři
Do dozorčí komise naopak prošel jiný nominant Pavla Matochy – Petr Juchelka. S Matochou se znají coby aktivní šachisté, Juchelkova společnost Kontax navíc poskytovala služby pro Matochův spolek Pražská šachová společnost: „Pro Pražskou šachovou společnost jsme, stejně jako pro další organizátory šachových akcí a profesionální šachisty, poskytovali daňové poradenství k jednotlivým případům,“ říká pro HlídacíPes.org Petr Juchelka.
Do dozorčí komise byl loni zvolen (po nominaci radním Danielem Váňou) i Jan Lamser, který se coby bývalý dlouholetý člen nejvyššího vedení ČSOB podílel na sponzoringu některých šachových akcí organizovaných Pavlem Matochou a jeho Pražskou šachovou společností. „Uvedenou společnost jsme podporovali v letech 2008 až 2017, v současné době žádnou podporu neposkytujeme,“ konstatuje tiskový mluvčí ČSOB a Poštovní spořitelny Patrik Madle.
Ze současných finalistů volby do Rady ČT pak stojí za zmínku i starší vazba současného šéfa Rady ČT Pavla Matochy na dalšího z kandidátů, Jiřího Grunda. Ten byl v minulosti několik let mluvčím a marketingovým manažerem české pobočky společnosti Microsoft, která finančně podpořila Matochův spolek Pražská šachová společnost. Když spolek v roce 2014 slavil deset let trvání, Grund mezi hosty slavnostního setkání nechyběl.
„Mezi diváky bylo mnoho dalších manažerů a kamarádů. Třeba Jiří Grund, dřívější P.R. a marketingový ředitel Microsoftu a Českých radiokomunikací, inzerce Microsoftu rozhodující měrou pomohla ke vzniku Šachového týdeníku (časopis, který Pražská šachová společnost řadu let vydávala, pozn. red.),“ napsal na web svého spolku Pavel Matocha.
O jak vysokou částku při sponzoringu šlo, však společnost Microsoft na dotaz HlídacíPes.org nedokázala v archivních materiálech vyhledat.
Není to ale jediný případ, kdy bývalý člen vedení společnosti Microsoft figuruje v aktuální volbě radních ČT. Bývalého šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka, který je rovněž mezi finalisty, nominoval nadační fond Filantia, mimochodem založený teprve loni v létě. V čele jeho správní rady stojí Jiří Devát, bývalý šéf českého a slovenského Microsoftu.
„No bylo to takové vzájemné, my se potkáváme s panem Devátem, jsme v častějším kontaktu, a nějak jsme dospěli k tomu, že by mě vyslali jako kandidáta (do Rady),“ popisuje okolnosti své nominace Karel Novák. S Jiřím Devátem se prý poprvé potkal v Rádiu Zet, kde tehdy působil a kam Jiří Devát přišel loni na podzim jako respondent na rozhovor. Samotnou kandidaturu do Rady ČT prý probírali až letos v únoru.
Devát například už v roce 2005 zahajoval turnaj pořádaný Matochovým spolkem a sám Matocha o tom tehdy, tentokrát coby novinář, napsal zmínku do týdeníku Euro. Například v letech 2013, 2014, 2015 či 2016 se pak Jiří Devát zúčastnil akce Šachový vlak pořádané rovněž Pavlem Matochou.
Senát: Odložte volbu
Seznam dvanácti finalistů je však problematický i z dalších důvodů. Senát dokonce Poslaneckou sněmovnu vyzval, aby volby členů Rady ČT odložila minimálně do doby, než se vyjasní pochybnosti o dodržení zákonných podmínek ze strany navrhujících organizací.
„Aktuální výběr kandidátů do 2. kola volby Rady ČT se dokonce soustředil téměř výhradně na kandidáty extrémně kritické k současné podobě ČT a úplně pominul fakt, že nominující organizace porušují základní požadavky zákona – více než polovina spolků nezveřejňovala výsledky svého hospodaření v rejstříku a jistě lze mít i důvodné pochybnosti o významnosti organizací typu Pétanque club Brněnští draci, zapsaný spolek,“ argumentoval například senátor David Smoljak.
Například kandidáta Pavla Černockého nominoval do Rady spolek Šance na návrat, který se kromě jiného věnuje začleňování propuštěných vězňů zpět do společnosti a ve svých stanovách se prezentuje jako nepolitická a nezisková organizace. Ve skutečnosti má blízko k SPD Tomia Okamury, jak také popsal HlídacíPes.org.
Zápis z členské schůze z roku 2016 dostupný v Obchodním rejstříku ukazuje, že spolek se už tehdy soustředil na „podrobná jednání se zástupci poslaneckého klubu SPD“ a přípravu „podpisu Memoranda o spolupráci s tímto parlamentním subjektem“.
Už vloni nominoval stejný spolek do Rady ČT asistenta poslance Jiřího Kobzy za SPD Tomáše Doležala. Kobza se také účastnil akcí spolku a spoluprací s Šancí na návrat se na Facebooku pochlubil i předseda SPD Tomio Okamura.
Sám Pavel Černocký se kromě fotografie s revolverem a v tričku „agent Kremlu“ stal terčem kritiky i kvůli výroku o „židoliberálech“, který jako antisemitský odsoudila Federace židovských obcí. Na adresu České televize se pak Černocký netají názory ve stylu, že „Šámalovu redakci (tj. zpravodajství ČT, pozn. red.) je nutné rozprášit“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Po odstavení Blatného a Petříčka překáží Babišovi a Zemanovi už jen zpravodajství České televize! A udělají pro její ovládnutí všechno!
Ale, ale, jen byl Blatný odvolán, už je z něho pro Vás svatý a při tom jste ho ještě nedávno pomlouval.
Otázkou je, kdopak řídí Českou televizi dnes a hlavně kam tečou veřejné peníze z koncesionářských poplatků.