Šéfovi Českého rozhlasu hrozí odvolání za roky známý fakt: zaměstnával v ČRo syna
Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan má problém. Členové Rady ČRo zjistili, že ve veřejnoprávním rozhlasu byl zaměstnán i jeho syn, Andrej Duhan.
To, co je pro radní nová informace, je přitom uvnitř rozhlasu roky známá věc. Andrej Duhan nastoupil do ČRo už v době, kdy Peter Duhan šéfoval dnes již zaniklé stanici Český rozhlas 6.
V práci pro ČRo pak pokračoval i poté, co se jeho otec stal v únoru 2010 prozatímním, a v červenci 2011 řádně zvoleným generálním ředitelem veřejnoprávní instituce.
Právě souběhem angažmá otce a syna Duhanových mohl dle předsedy Rady ČRo Michala Stehlíka Peter Duhan porušit zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu.
Ten v § 5 odstavci 3 stanoví, že člen Rady nebo osoby jemu blízké (dle § 116 občanského zákoníku) nesmějí být v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k Českému rozhlasu, a to i dva roky po ukončení členství v Radě.
Stehlík na zářijovém jednání Rady ČRo uvedl, že zákaz zaměstnávání osob blízkých v médiu veřejné služby se netýká pouze členů Rady ČRo, ale také generálního ředitele, jeho náměstků a dalších, neboť pro generálního ředitele ČRo platí dle § 9 zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu obdobné předpoklady.
Hlasy k odvolání byly
Generální ředitel Duhan na posledním veřejném jednání Rady ČRo ze zdravotních důvodů chyběl.
Rada si tak od jeho náměstka René Zavorala vyžádala ke svému zjištění písemné stanovisko, které očekává od vedení rozhlasu do 2. října.
Předseda Rady Stehlík počítá s tím, že na 7. října svolá mimořádné zasedání Rady ČRo, kde by se případně mohlo hlasovat o odvolání Petera Duhana z funkce
Pod zárukou anonymity oslovení členové Rady ČRo potvrdili, že pokud by byl vznesen návrh na odvolání generálního ředitele Duhana už na uplynulém zářijovém zasedání rady, prošel by. Pro odvolání by hlasovalo sedm členů Rady, k odvolání je potřeba šest hlasů.
Nejasné ohodnocení
Andrej Duhan byl od července 2012 do září 2015, kdy bylo jeho angažmá v ČRo ukončeno oficiálně veden jako rešeršista v Centru zpravodajství ČRo.
Podle neoficiálních informací ale fakticky působil jako poradce náměstka generálního ředitele ČRo Reného Zavorala. Za tuto činnost měl být dle zdroje z ČRo vícesložkově odměňován částkou ve výši až 80 tisíc korun měsíčně.
Takovou informaci ale mluvčí ČRo Jiří Hošna odmítl. „Andrej Duhan nepůsobil v pozici poradce náměstka GŘ Zavorala a jeho ohodnocení bylo několikanásobně nižší než uvedených 80 tisíc Kč,“ uvedl Hošna s tím, že ale nemá k dispozici potřebné materiály a přesné ohodnocení Andreje Duhana v ČRo a nemůže je proto poskytnout.
Český rozhlas se k případu vyjádří až po návratu generálního ředitele Petera Duhana ze zdravotního volna.
Nejen otec a syn Duhanovi
Otázkou je, zda se výklad radních Českého rozhlasu bude vztahovat i na další vysoké pozice v rámci Českého rozhlasu. V takovém případě by měl problém i šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný.
Nejposlouchanější stanice ČRo zaměstnává totiž i dva jeho syny – Jan Pokorný jr. působí jako zvukový technik Radiožurnálu, Štěpán Pokorný je sportovním reportérem a moderátorem Radiožurnálu.
Radě ČRo vadí i to, že řada zaměstnanců Českého rozhlasu nemusela pro nástup do veřejnoprávního rozhlasu projít řádným konkursem.
Náměstek generálního ředitele (a v případě odvolání Petera Duhana jeho statutární zástupce) René Zavoral ve společné odpovědi s ředitelem Centra zpravodajství ČRo Tomášem Pancířem uvedli, že otevřené výběrové řízení považují „jen za jednu z možností, jak získat na určitou pozici vhodného kandidáta.“
„Ukazuje se, že u některých náročných pozic se v otevřeném výběrovém řízení nepodařilo vybrat vhodného uchazeče. A proto v některých případech volíme cestu přímého oslovení vhodného zájemce,“ konstatuje dále Pancíř a Zavoral.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Když nenajdeme vhodného příbuzného, tak teda se skřípěním zubů vypíšeme výběrové řízení. Stejně jako ve všech státních institucích a na radnicích taky.