Šéf tajné služby v nejistotě. Za měsíc mu skončí mandát, Babiš chodí kolem horké kaše
ANALÝZA. Jméno ředitele české kontrarozvědky není ani v nejmenším tak tajné, jak by milovník špionážních románů možná čekal. Michal Koudelka veřejně vystupuje, dává rozhovory a ani ti, kteří se o téma tajných služeb nijak nezajímají, nemohli nezaznamenat roli BIS i Koudelky osobně v nedávné kauze Vrbětice.
Právě vrbětický případ s jeho významem i dopadem na česko-ruské vztahy a na výrazné zeštíhlení dlouho personálně přebujelé ruské ambasády bylo možné považovat za potvrzení dobré práce českých bezpečnostních složek a BIS. V tomto smyslu se také čeští politici, i zahraniční partneři, opakovaně vyjadřovali.
Nijak překvapivě s výjimkou prezidenta Miloše Zemana, který Michalu Koudelkovi dlouhodobě nemůže přijít na jméno a svůj odpor demonstruje opakovaným odmítáním jeho povýšení do generálského stavu, přestože mu to rok od roku navrhuje vláda.
Právě postoj Miloše Zemana a jeho okolí, spolu s politickými kalkulacemi Andreje Babiše, který přízeň Zemana nutně potřebuje, je důvodem, proč i měsíc před skončením pětiletého mandátu zůstává šéf významné instituce v nejistotě o své profesní budoucnosti – a s ním nutně celá bezpečnostní komunita.
Nemoc špatného svědomí
Zeman už se dříve vyjádřil ve smyslu, že „problém Koudelka“ se vyřeší přirozenou cestou. „Jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné,“ nechal se slyšet vloni v říjnu.
Přesvědčení, že po vypršení prvního pětiletého mandátu Koudelku vláda ve funkci nepotvrdí, ukazuje na značné sebevědomí českého prezidenta ve vztahu k premiéru Babišovi. Zeman ví, že ho Babiš bude po volbách potřebovat, ostatně ho o své přízni otevřeně ujišťuje, a z Koudelky se tak stal svého druhu obchodní artikl.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Babiš se tím vmanévroval do klinče. Osobně sice Koudelku uznává, opakuje, že je s jeho prací dlouhodobě spokojen, v posledních týdnech se s ním několikrát sešel, jenže reálná politika velí hledat úhybné manévry. Pro Babiše jsou totiž dobré vztahy s prezidentem s ohledem na podzimní volby 2021 – a hlavně na povolební realitu, vládu v demisi i možné opětovné pověření sestavením vlády – klíčové.
Problém se zatím zjevně rozhodl vysedět, žádné řešení nepředstavil, byť je zjevné, že žádný jiný kandidát než stávající ředitel Koudelka se nenabízí.
Docela přesně to pojmenoval poslanec KDU-ČSL a člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Jan Bartošek: „To, jak premiér Babiš udržuje v neustálém napětí a nejistotě bezpečnostní komunitu v souvislosti s vedením BIS, čtu z jeho strany jako strach a ‚strach je nemoc špatného svědomí‘. Odmítám v souvislosti s řešením vedení BIS provizorní řešení.“
Bartošek hodlá iniciovat svolání mimořádné schůze bezpečnostního výboru, kde bude jediným bodem programu právě končící mandát ředitele BIS a informace premiéra o dalším postupu. Babišem to však jen stěží pohne.
Podle vzoru Dukovany
Ze zákona platí, že „ředitele Bezpečnostní informační služby jmenuje, po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu příslušném ve věcech bezpečnosti, vláda. Z výkonu své funkce je ředitel Bezpečnostní informační služby odpovědný vládě, která ho též odvolává“.
Deníku N Babiš řekl, že věc hodlá řešit až v srpnu. Respektive řekl, že „pana Koudelku vyřešíme v srpnu“, což lze přeložit v podstatě jakkoli.
Před pěti lety bylo touto dobou dávno jasné, že tehdy dobrovolně skončivšího dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa (nyní ředitele Národního bezpečnostního úřadu) nahradí právě Koudelka.
Vláda tehdy jeho jméno sice schválila až 27. července (z tohoto hlediska by zdánlivě bylo ještě dost času), šlo ale o poslední formální krok, protože bezpečností výbor jméno odsouhlasil už 14. července, přičemž jméno do sněmovny přirozeně doputovalo ještě dříve.
Nyní se velmi pravděpodobně jeví varianta, že vláda Michala Koudelku po 15. srpnu řízením BIS jen pověří na blíže neurčené kratší období. To také Babiš naznačil už na konci dubna v rozhovoru pro deník Právo: „Předpokládám, že ve funkci zůstane, ale třeba o novém šéfovi BIS rozhodne příští vláda.“
Je to po Dukovanech další téma, kde Babiš řešení jen odkládá na dobu povolební. Do dostavby jaderné elektrárny Dukovany se Rusové ještě mohou klidně vrátit; s postem šéfa BIS, jež před ruským vlivem opakovaně varuje, jsou to v mnohém spojité nádoby.
Pouhé dočasné pověření vedením BIS sice zákon nezná, to ale politické kreativitě nebrání, což nechává v této vysoké hře všechny varianty otevřené. Na Hradě mohou být zatím spokojeni.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Svět se pořád mění. Co se tedy za deset let stalo s Petrem Fialou?
Tünde Bartha opět v Babišových službách. Stará se o východní byznys Agrofertu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Zase nějaké Babišovy nesmyslné řečičky o nějaké „příští vládě“? Vždyť ji bude ON sestavovat, tak co furt kecá?
No jo, těžký výber, protože zrovna teď je Koudelka Babišův chráněnec , antož se v dubnu podílel na Babišově heroizaci když společně ještě s Hamáčkem odhalili to strašné ruské spiknutí ve Vrběticích..
Jenomže, Zemana bude potřebovat taky, aby ho po volbách (a jen za určitých okolností) jmenoval premiérem. Tož babo raď. Nejrozumnější fakt bude, když se s tím počká až jak dopadnou volby, a teprve pak to vyhandlovat, když bude co za co. Vono se taky může stát, že ty volby vyhraje někdo jinej, a ten si bude stejně chtít dát na to místo svýho člověka..
Na nějaké jiné diskusi jsem si přečetl o Zemanovi, že prý dává svůj prezidentský plat na charitu. Kromě toho, že o tom velmi silně pochybuji, tak teoreticky by to bylo možné, protože Zeman jako premiér prominul Putinovu Rusku v roce 2001 ruský dluh z dob SSSR a nyní se chová takovým způsobem, jako by byl placený agent z Ruska.
Důkazy nepodložené obvinění Ruska v kauze Vrbětic rozhodně nelze považovat za výsledek dobré práce. Díky uvedeným bezpečnostním složkám a jim přizvukujícím politikům jsme teď celému světu pro smích. Spíše než jejich ocenění by tedy bylo na zvážení, zda se nejedná o hrubé poškození zájmů Česka, případně až o vlastizradu.
Kdyby to bylo nepodložené, tak by se rusáci tak nevztekali …..
presne tak, jejich vztekla reakce je jen potvrzeni toho, ze to udelali, chovali se tady proste porad jako ve sve „kolonii“, coz je naprosto nechutne!!
a jsme pro smich hlavne kvuli Zemanovi a Benesove, protoze to, co predvedli, nemelo daleko k velezrade, je to silene jak kope hlavne velezradece z hradu za nepratelskou mocnost, snad uz tam nebude dlouho!!
No a máte snad dojem, že se kvůli tomu rusáci nějak moc „vztekali“? Jo, když se opravdu naštvali, tak to poznali třeba na Ukrajině – potom co se tam chtěli připojit k EU a vyhnali Janukovyče .
Ale v našem případě, co se vlastně stalo, napsali nás na nějakej seznam, nebo co? To by právě udělali stejně, ať jsme je obvinili právem i neprávem.
No jo, řekl bych že v tomhle Koudelka umí plavat, aby neuvedl nic, co by se pak ukázalo ze strany BIS jako čistá nepravda. Teď jde o to, jak správně umí politici, a hlavně média jeho výroky číst..
Ono, když budete hledat jeho výroky z té kauzy, tak hned druhý den ráno prohlásil do médií „“Chtěl bych poděkovat kolegům z NCOZ za skvělou spolupráci..“, hned další den večer, když Babiš sliboval, že zveřejní předloženou zprávu BIS, tak po pár hodinách zjistil, že to vlastně nejde, „protože už to nedělá BIS? ale vyšetřuje policie jako otevřený případ“.. Pak se za pár dní konala utajovaná zasedání, napřed v Senátu a následně v parlamentu, kde i Koudelka měl přednést své důkazy, ovšem ti „nestranní politici“ prozradili do médií“, že tajného se nedozvěděli vůbec nic. No a pak ta kauza vesele pokračovala, třeba v tom, že ani ustavní politici se nedokáží shodnout na počtu vyšetřovacích verzí.
Čili, bych to formuloval, tak, že si zatím Koudelka s Babišem vzájemně kryjou záda, nicméně v případě že by došlo na lámání chleba, a skutečně někdo vyžadoval tvrdé důkazy, tak právě Koudelka se může chránit tím že „on nic, on muzikant“, a on že žádné přímé důkazy neměl a že to taky nikdy netvrdil, a co si politici odnesli z jeho okecávací zprávy, je jejich věc..
Obvinění Ruska bylo podložené a doložené nezvratnými důkazy o pohybu ruských agentů z GRÚ, kteří tyto teroristické útoky provedli, na území ČR. A protože tito agenti se stejným způsobem prezentovali i na území Bulharska a z Bulharska pocházel obchodník se zbraněmi, který si měl z Vrbětic vyzvednout náboje a jiné výbušniny- tak to musí být jasné každému. Jenom blb a zaprodanec Rusů to nepochopí, jak Rusové fungují.
Tobě opravdu ale opradu nikdo nic „podkládat“ nebude. Jinak ale máš pravdu, chování a vyjadřování hradního čučkaře v případě rusáckého banditismu ve Vrběticích je hrubým poškozením zájmů Česka a zavání vlastizradou.
Případ útoku tajných služeb Ruské federace na muniční sklad České republiky ve Vrběticich je aktem mezinárodního terorismu.Jeho zlehčovani některými českymi občany zavání vlastizradou.Za 1.republiky se tvrdé trestalo i za menší provinění.
Kdo ten útok viděl, ať je obviní. Kdo je nafotil, ať dá důkazy soudu. Jinak je to jen planý žvást Koudelky a s cílem poškodit vztahy s Ruskem. A toho dosáhl.
Dukovany nebudou nikdy dostaněny a elektrika zdraží až na půdu. Český ovčan se zaraduje a zaplatí. Ještě že Němci nejsou tak hloupí a společně s EU zeměmi nás nepodpořili. Jsme jim pro smích. To je naše vlastenectví, být za vola pro všechny okolo.
Má medaili od CIA, Takže náš člověk.
No není-li to není myšleno ironicky, tak by to mělo být podezřelé. Protože všude ve světě jdou „proti sobě“ rozvědka (CIA) a kontrarozvědka (BIS). Čili pokud se tady plácali po ramenou, tak je to divné… A dávala-li mu medaili přímo šéfová CIA Gina Haspelová, tak nevím jestli se může dmout pýchou, protože ona předtím na Guantanámu „prosazovala různá mučeníčka“, která nejdou nazvat, že by byla humánní…
Jedine logické řešení je nejmenovat šéfa BIS p. Koudelka do této funkce. Kauza Vrbetice je neco tak zprofanovaneho a vyvolané důsledeky tak zničující pro Česko-ruské vztahy. Z těchto důvodů by melo následovat ukončení tohoto mandátu. Pokud tak učiní premiér Babiš potvrdí ambice na statnika.
no může jít lempl dělat velitele ozbrojených sil jihočeského kraje když už je jejich generálem když bude šéfovat hejnům kachen na rybníkách tak tam nic možná nezmrví
Jak to vidím:
Existují racionální důvody, aby plk.ing. Michal Koudelka nebyl schválen pro funkci ředitele BIS na další období.
– v demokratických zemích je střídání šéfů zpravodajských služeb obvyklé po přiměřené době
– ředitel BIS dlouhodobě toleruje účelové úniky utajovaných informací do českých médií, zřetelně např. do časopisu RESPEKT
– ředitel BIS se vyjadřuje veřejně k práci BIS, ale i k politickým otázkám. Nemůže zabředávat do veřejných názorových sporů, musí se soustředěně věnovat své práci, a nikoli oponovat vrcholným politikům, a ještě k tomu veřejně.
– svým počínáním je v nebezpečném střetu zájmů. Ačkoliv je ředitelem kontrarozvědky a má tedy eliminovat působení zahraničních rozvědek, je od nich naopak vyznamenáván, je zván k návštěva v jejich sídle (CIA), má dva zpravodajské výcviky u britské rozvědky MI6. To umožňuje snažší přístup zahraničních rozvědek ke zpravodajskému prostoru ČR.
– BIS nyní v roce 2021 rozkryla činnost ruské vojenské zpravodajské služby GRU vedenou na území ČR v roce 2014. Pokud bychom ale měli věřit tomu, že zde v roce 2014 GRU operovala, pak to, s čím BIS přišla v dubnu 2021, nelze nazvat žádným úspěchem, nýbrž naopak hanebným selháním BIS.
– obsesní usilování o generálskou hodnost, ačkoliv v demokratických zemích nestojí v čele CIVILNÍ zpravodajské služby generál (to je zvykem v KLDR, RF, Číně a pod.), ale civilní úředník.
– jmenovat ředitelem BIS nového, erudovaného člověka, nezatíženého pochybnou rutinou současného úřadu, který nebude politikařit a podléhat vlivům zahraničních aktérů a zajistí ukončení úniku utajovaných skutečností.