Podezření ze střetu zájmů v rozhlase. Rada ČRo je zatím neřešila, její šéf by rád i pozitivní články
Podezření ze střetu zájmů jednoho z nejvyšších manažerů Českého rozhlasu Jana Mengera rozhlasová rada v březnu řešit odmítla. Odvolala se tehdy na to, že na věc upozornil pouze anonymní dopis. Ani když tvrzení z dopisu ověřil a publikoval HlídacíPes.org, to ale jako velké téma pro radní ČRo nevypadá. Šéf rozhlasové rady Ondřej Matouš by vedle kritických dotazů uvítal i „nějaký pozitivní článek“ o rozhlase. Jiní radní však projednání věci nevylučují.
Na květnovém jednání rozhlasové rady kromě radních a generálního ředitele Reného Zavorala seděl také Jan Menger – v manažerské hierarchii rozhlasová „dvojka“, ředitel sekce generálního ředitele a dlouholetý šéf regionálních stanic veřejnoprávního rozhlasu.
Právě jeho se podezření ze střetu zájmů týká. Žádným dotazům radních k této věci však na veřejném zasedání nečelil.
Související články
„Pochoutkový byznys“ v rozhlase. Šéf regionů má blízko k moderátorovi, střet zájmů ale nevidí
Zmíněný anonymní dopis, podepsaný „Sdružením Čistý Český rozhlas 100“, který na přelomu února a března dostali radní Českého rozhlasu, mimo jiné upozornil na zneužívání služebního auta tehdejší ředitelkou regionálních stanic Brno a Zlín Hanou Ondryášovou.
Poté, co na dopis upozornil HlídacíPes.org, ředitelka z blíže nespecifikovaných důvodů podala rezignaci, kterou ředitel rozhlasu René Zavoral obratem přijal.
I když tedy údaje uvedené v dopise odpovídaly skutečnosti, jeho další pasáže už radní ani vedení rozhlasu nezajímaly. Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna dokonce mluvil o „drbech, pomluvách a konspiracích“.
Šlo i o odstavec věnovaný právě Janu Mengerovi. „Přineseme důkazy o ‚malé domů‘ pana ředitele Regionálního vysílání Jana Mengera a jeho životního partnera, jejich ‚pochoutkový‘ byznys, do kterého je zatažena i dceřiná společnost ČRo Radioservis,“ stálo v dopise.
Chalupáři z rozhlasu
HlídacíPes.org se následně tato tvrzení snažil ověřit. Jak vyšlo najevo, ředitel Jan Menger má dlouhodobě blízko k jednomu z nejobsazovanějších moderátorů regionálních stanic, které sám řadu let vede – Patriku Rozehnalovi.
Tomu plynou příjmy nejen z moderace řady pořadů na vlnách regionálních stanic, ale i z knih produkovaných následně rozhlasovým vydavatelstvím Radioservis. Ty navazují převážně na Rozehnalovy pořady o vaření, proto výše uvedená narážka na „pochoutkový byznys“.
Zmíněný moderátor Patrik Rozehnal s Janem Mengerem vlastní chalupu v Krkonoších a byt na pražském sídlišti. V jiném domě, kde Menger vlastní další byt, navíc řadu let sídlila firma, jejímž společníkem byl až do předloňska právě Rozehnal; druhým společníkem byl další dlouhodobý blízký kolega obou mužů Petr Jindra, který dnes působí jako Mengerův asistent. Jména Mengera s Rozehnalem jsou dodnes uvedena na adrese bytu na společném zvonku a schránce.
Jan Menger i přesto střet zájmů odmítá. „Nikdy jsem nebyl ‚nadřízeným‘ pana Patrika Rozehnala,“ tvrdí o svém vztahu k jedné z nejznámějších tváří regionálních stanic, které řadu let vede.
Menger se odvolává na to, že Rozehnal je externista a práci mu tedy zadává někdo jiný. Jak však na základě interního e-mailu doložil HlídacíPes.org, je to právě Menger, kdo dlouhodobě rozesílá regionům pokyny, jaké anonce mají vysílat, včetně těch propagujících právě Rozehnalovy pořady a knihy.
Tytéž knihy navíc rozhlas používá například jako ceny v soutěžích a tím dále zvyšuje počet prodaných výtisků – a tedy i potenciální příjmy moderátora.
Po vydání textu HlídacíPes.org, který na zmíněné souvislosti upozornil, se redakci ozvali další současní i bývalí zaměstnanci Českého rozhlasu, kteří celý příběh „pochoutkového byznysu“ potvrdili. Ne jméno však hovořit nechtějí.
„Pište o rozhlase pozitivně“
Na minulé schůzi rozhlasové rady k tématu střetu zájmů nic nepadlo. HlídacíPes.org proto oslovil radní prostřednictvím SMS s dotazem, zda nyní už téma považují za bod pro své zasedání, když původní anonymní dopis mezitím ověřila a do kontextu uvedla média.
Z devítičlenné rady reagovali čtyři členové. „Budeme se teď domlouvat s kolegy,“ napsal Jaroslav Šebek. Jeho kolega Oldřich Vágner výhledové projednání tohoto bodu nevylučuje: „Na příští radu nadhodím otázku, zdali se tím přeci jen nebudeme zabývat. Sám nemám jasno,“ říká s tím, že ředitele Mengera se na jeho možný střet zájmů ptal alespoň osobně.
Další radní Jiří Dohnal pouze odkázal na šéfa Rady a zároveň jejího tiskového mluvčího Ondřeje Matouše. Ten redakci doporučil, ať se na radu obrátí s oficiální stížností: „Zašlete oficiální stížnost na Radu ČRo, předložte ověřené informace a my se vám k tomu vyjádříme.“
Vedle kritických dotazů směřujících k managementu rozhlasu, který má rozhlasová rada kontrolovat, by podle svých slov uvítal i pozitivní zpravodajství o ČRo:„Zkuste zapřemýšlet i nad nějakým pozitivním článkem o ČRo. Co třeba oslavy 100 let rozhlasu?“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)