Xaver a XTV? To je něco jako Šťastné pondělí Jindřicha Šídla, míní ředitel rozhlasu
KOMENTÁŘ. Podivnou bohorovnost, s jakou Český rozhlas toleruje mediálně propírané přešlapy moderátora Lubomíra Veselého, teď nově podtrhl generální ředitel ČRo René Zavoral. Moderátor Veselý si prý už dává pozor, protože ví, že by další kauza (kolikátá už vlastně?) mohla mít pro něj vážné následky. Přísnost zkrátka musí být. A taky stejný metr pro všechny, pravil Zavoral.
Ředitel veřejnoprávního rozhlasu tento týden v rozhovoru pro rádio Proglas znovu ukázal, že na kauzy moderátora, který urážel novinářky či se fotil s lídrem krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, našlo vedení rozhlasu i Rada ČRo univerzální odpověď ve stylu: Není to hezké, ale co máme dělat, když on je externista.
Satira versus pódium pro politiky
Externista Veselý má podle ředitele stejné právo vyjadřovat své politické sympatie v soukromých médiích jako třeba novinář Jindřich Šídlo (Seznam Zprávy), který s rozhlasem rovněž externě spolupracuje.
To je ovšem srovnání, které kulhá na obě nohy a některé jmenované rozhodně nepotěší. Šídlo na Seznamu připravuje politickou satiru Šťastné pondělí, Veselý vede na portálu XTV servilní hovory s politiky prokládané výroky o tom, kdo má u něj „jistý jeden hlas“ (tehdy šlo o zakladatele hnutí Trikolóra Václava Klause ml.).
Zjistit, zda to, co projde Veselému, by rozhlas toleroval i jinému z externích spolupracovníků, nejde – prostě proto, že nikdo jiný takto hranice nepřekračuje.
Pokud jde o zmíněného Jindřicha Šídla, ten pro rozhlas připravuje glosy a komentáře pro pořad k tomu určený: Názory a argumenty.
Naopak Veselý už dva roky moderuje pořad Xaver a host, který rozhlas vysílá od pondělí do čtvrtka dvakrát denně na všech regionálních stanicích a má k tomu i velmi slušnou marketingovou podporu.
„Poměrně výrazné dopady“
Oprávněnou kritiku Veselého vyvolaly zejména jeho výlevy proti novinářkám – naposledy letos v lednu na svém youtubovém kanále o moderátorce ČRo Plus Veronice Sedláčkové prohlásil, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům“.
Už předtím se Veselý, rovněž na svém youtubovém streamu, nevybíravě opřel do novinářek serverů Seznam Zprávy a Forum24.
Podle Zavorala však již Veselý „dostal vyčiněno a pokud by něco podobného nastalo nebo se opakovalo, tak samozřejmě ví, že to může mít poměrně výrazné dopady pokud jde o jeho osobu u nás v Českém rozhlase“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Zavoralův zmíněný čerstvý rozhovor má i vážnější rovinu. Ředitel v něm znovu řešil, zda Kodex ČRo platí pro všechny, kdo v rozhlase jakýmkoli způsobem působí, nebo ne. Zajímavé je, že ještě předloni ředitel říkal něco úplně jiného než dnes: „Pro externisty i interní zaměstnance platí úplně stejná pravidla jako pro kohokoliv jiného,“ řekl na podzim 2019 v podcastu webu Info.cz.
Dnes ale tvrdí, že externista za mikrofonem Českého rozhlasu stejným pravidlům jako zaměstnanec nepodléhá. Argumentačně se tak srovnal s postojem Rady ČRo, když letos v lednu řešila hned několik stížností právě na Veselého. „Vámi uvedený článek 25.7 kodexu Českého rozhlasu se na moderátora Luboše Veselého nevztahuje, protože není zaměstnancem Českého rozhlasu,“ odpověděli radní jednomu z posluchačů.
Podle kodexu platí, že „je-li redaktor nebo jiný zaměstnanec Českého rozhlasu požádán o autorský příspěvek jiným médiem, je jeho povinností zvážit, zda charakter tohoto média je takový, aby případná spolupráce neuvedla v pochybnost jeho osobní profesionální integritu, nestrannost a nezávislost, a tím i integritu, nestrannost a nezávislost Českého rozhlasu“. A takové příspěvky musí odpovídat standardu kvality, který vyžaduje rozhlas.
Působení Veselého v XTV se to však evidentně netýká. „Co je podstatné, Kodex Českého rozhlasu se týká zaměstnanců v tomto případě. To není Luboš Xaver Veselý,“ řekl Zavoral, když mu moderátorka Proglasu zmíněnou část kodexu ocitovala.
Zavoral: Šídlo taky dělá satiru
Ani ve vstřícných rozhovorech Veselého s vybranými politiky na soukromé televizi XTV tedy šéf rozhlasu nevidí problém – znovu s odkazem na to, že Veselý je externista.
Související články
Kontroverzní tváře rozhlasu. Kdyby měl Xaver tak přísnou smlouvu jako Mynářová, už by skončil
Xaver do Příčov nezabloudil omylem. Politická nekorektnost a krajní pravice se přitahují všude
„Na ČRo Plus je velmi častým hostem pan Jindřich Šídlo, známý komentátor, který působí jak u nás v Názorech a argumentech, a je také častým hostem a spolupracovníkem Radiožurnálu, a vedle toho také vystupuje, a dokonce je zaměstnán v jiném médiu na jiné platformě internetové, kde má také satirický pořad, kde se vyjadřuje k různým politickým tématům a kde do jisté míry ten politický názor může také vyjadřovat,“ řekl Zavoral v rádiu Proglas. Všem se prý má měřit stejným metrem.
Jenže přesně to chtěli po Zavoralovi i zaměstnanci rozhlasu, kteří letos podepsali (byly jich víc než dvě stovky) otevřený dopis řediteli právě kvůli Veselému. Mimo jiné se dožadovali toho, že „kodex ČRo a další interní pravidla budou vždy platit pro všechny zaměstnance a spolupracovníky stejně“.
Sám Zavoral si ale Lubomírem Veselým evidentně nechce komplikovat závěr svého prvního mandátu, který mu končí za půl roku: „V tuto chvíli to neřeším, sleduju to, že ten pořad je poslouchaný, že má své posluchače, je úspěšný a dělá práci, kterou v rozhlase dělat má.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)