Ruští vojáci ožívají na fotografiích. Neznámé snímky z konce druhé světové války v Praze
I po více než sedmi desítkách let od konce druhé světové války se objevují dosud neznámé dokumenty a fotografie z května 1945. HlídacíPes.org zveřejňuje fotografie ruských vojáků, které tehdy portrétoval Antonín Hanousek. Jeho potomci snímky našli v pozůstalosti teprve nedávno. Publikovány jsou vůbec poprvé.
Vojáky před svým domem na Praze 6 v Dělostřelecké ulici číslo 40 fotografoval Antonín Hanousek (ročník 1907).
Byl tehdy zaměstnancem Pražské městské pojišťovny a fotografování bylo jedním z jeho velkých koníčků. Dosáhl v něm i profesionální úrovně, jeho snímky vycházely v časopisech, například v časopise Pestrý týden měl i titulní fotku na obálce.
„V pozůstalosti jsme našli kupříkladu i děkovný dopis pátera Opaska z Břevnovského kláštera za fotodokumentaci čehosi. Totéž víme od výtvarníka Vojtěcha Kubašty. Ten byl nadšen jeho snímky svých výpravných kulis pro jedno loutkové představení,“ říká jeho vnuk Vít Hanousek.
Fotografie sovětských vojáků vznikaly před rodinným domem Hanousků na pražské Ořechovce.
V téže ulici o blok níže jsou stará vojenská kasárna. Syn Ivan Hanousek byl sice na konci války tříletý, ale vybavuje si, že se ruští vojáci často stavovali u nich na verandě a nechávali se portrétovat.
„Fotky jsem objevil minulé léto. Vojáci byli jen na negativech, žádné zvětšeniny. Předpokládám, že se v kasárnách rozkřiklo, že děda fotí, a tak tam začali chodit a nechávali si dělat fotky na památku,“ říká Vít Hanousek.
O dalším osudu vojáků na fotografiích rodina již nic neví, neznámá jsou i jejich jména. Nešlo však o takzvané vlasovce, ale o vojáky Rudé armády.
Negativů z konce války je v rodinném archivu rodiny Hanouskových mnohem více, zde nabízíme malou ukázku:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poslední bitva sovětského vojáka. Litoměřice chystají novou podobu parku
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Zajímavé, zvláštní, ty fotografie vydají víc než plané povinné děkování minulého režimu. Sovětský svaz mobilizoval 35 miliónů vojáků a vojaček, z toho jich 10 až 12 miliónů padlo. Ke každému vojáků na fotografii jsou tedy 3 až 4 mrtví, kteří mnohdy nemají ani hrob.