Rusové v rumunských volbách. Influencery platili i přes agenturu se sídlem v Polsku
Zrušené prezidentské volby v Rumunsku zásadně rozdělily tamní veřejnost. Část Rumunů považuje rozhodnutí Ústavního soudu o anulaci prvního kola prosincových voleb za zásadní narušení demokracie v zemi, část ho ale schvaluje kvůli možnosti vypátrat, do jaké míry mohlo volby ovlivnit Rusko, jak to v odtajněné zprávě naznačily rumunské tajné služby. Ty zatím s novými poznatky nepřišly, novináři z francouzského deníku Le Monde a z polského OKO.press ale ano.
„Ahoj! Máme zásadní video o budoucnosti naší země a je důležité, aby ho vidělo co nejvíce lidí. Pokud nás podpoříte a zveřejníte, jsme ochotni za tuto propagaci zaplatit.“
Email s touto výzvou obdržely koncem listopadu podle francouzského deníku Le Monde stovky rumunských influencerů a vlivných osobností. Mezi nimi například televizní moderátorka Andreea Marin se 700 tisíci sledujícími na Instagramu nebo zpěvák Florin Ristei se 400 tisíci sledujícími.
Video nenápadným způsobem propagovalo krajně pravicového proruského kandidáta Calina Georgescu a rozesílala ho marketingová společnost „FA Agency“ sídlící údajně v Jihoafrické republice.
Podle zjištění rumunských tajných služeb nabízela agentura influencerům tisíc eur za zveřejnění jí dodaných politických videí.
Jak ale zjistili novináři z Le Monde, FA Agency, jakkoliv zapsaná jako firma sídlící v Jihoafrické republice a pyšnící se vlivovými kampaněmi v řadě afrických zemí, reálně fungovala z polské Varšavy a zaměstnávala polské a ukrajinské specialisty na tzv. affiliate marketing spočívající v obchodní spolupráci s influencery.
Ruští programátoři v akci?
Polský portál OKO.press pak přišel s další investigací. Odhalil, že software, který byl použit k vytvoření webových stránek agentury, naprogramoval buď rusky mluvící programátor, nebo programátor, který použil zdrojový kód z jiného projektu zaměřeného na rusky mluvící trh.
„Jedná se o neobvyklou situaci. Programátoři na celém světě používají angličtinu. Někdy přidávají vysvětlení příkazů a pak používají svůj rodný jazyk. To se pravděpodobně stalo i v tomto případě,“ popsala ve svém článku investigativní reportérka Anna Mierzynska.
Podle jejích zjištění webové stránky agentury FA Agency sice jejich autor napsal v populárním programovacím jazyce JavaScript. Ve zdrojovém kódu ale Mierzynska nalezla sedm komentářů v ruštině.
Rusové se snažili ovlivnit rumunské prezidentské volby. Influencery měli platit i přes agenturu se sídlem v Polsku.
„Webové stránky agentury, které jsme analyzovali, nejsou založeny na běžně dostupném systému správy obsahu (CMS) jako je WordPress. Programátor si ho napsal sám,“ říká Mierzynska.
Analýza zdrojového kódu podle ní ukázala, že programátor nepoužil pro vytvoření stránek hotový software, kód napsal speciálně pro stránky agentury, které byly registrovány v květnu 2024, tedy zhruba půl roku před konáním rumunských voleb.
„Použití ruštiny v tomto procesu naznačuje, že vývojář webu byl rusky mluvící člověk. Další hypotézou je, že použili kód z jiného projektu, který se také týká Ruska nebo je zaměřen na rusky mluvící trh,“ popisuje OKO.press. Podle něj to indikuje zapojení Ruska do vlivové kampaně během rumunských voleb.
Za podezřelý pak portál označuje i fakt, že agentura FA začala po volbách zahlazovat stopy na internetu. Účty jejích zaměstnanců zmizely z Instagramu.
Účty na sociálních sítích sama agentura nemá a na internetu zůstala jen webová stránka registrovaná v květnu 2024. V Polsku také podle OKO.press není registrována žádná společnost s tímto názvem.
Rozporuplné volby
Oficiálně zatím Moskvu z ovlivnění rumunských prezidentských voleb nikdo neobvinil. Zpráva rumunských tajných služeb, kterou 4. prosince jako odůvodnění anulace výsledků prvního kola voleb zveřejnila kancelář stávajícího rumunského prezidenta, hovořila pouze o „dobře financované kampani na sociálních sítích, kterou mohl vést pouze ,státní aktér‘.“
Zpráva také popsala, že 25 tisíc účtů na sociálních sítích, ze kterých byl proruský kandidát Calin Georgescu podporován, se stalo aktivními až dva týdny před konáním prezidentských voleb. Přičemž 700 účtů bylo zřízeno už v roce 2016, ale až do 11. 11. 2024 fungovaly s omezenou aktivitou.
První kolo prezidentských voleb proběhlo 24.listopadu a Calin Georgescu v něm překvapivě s 23 % hlasů porazil proevropskou kandidátku Elenu Lasconiovou.
Ačkoliv ústavní soud původně výsledky prvního kola 2. prosince potvrdil, 6. prosince je následně po zveřejnění odtajněných dokumentů anuloval. Zrušil také konání druhého kola voleb plánovaného na 8. prosince. Část rumunské veřejnosti, včetně Georgescovy soupeřky Lasconiové, to ale pobouřilo. Označila ho za pošlapání demokracie.
Negativně se o rozhodnutí soudu, který vyjádřil obavu z ovlivnění voleb „zahraničním faktorem“ prostřednictvím sítě TikTok a nelegálním financováním Georgescuovy kampaně, vyjádřila i některá zahraniční média.
Například německá Deutsche Welle napsala, že zveřejněné důkazy byly chabé a vyvolávaly dojem, že práce rumunských tajných služeb je nekvalitní a neprofesionální.
„Jejich zcela neprůhledné pracovní metody jsou totiž problémem již celá desetiletí. Ačkoli to nařizuje zákon, neexistuje žádný skutečný parlamentní dohled nad jejich prací a zprávy o činnosti služeb jsou poskytovány buď příliš pozdě, nebo vůbec,“ napsala Deutsche Welle.
Vánoční rozbuška
Rumunský investigativní portál Snoop.ro ale těsně před Vánoci přišel se zjištěním, že kontroverzní Georgescovu kampaň na TikToku měla zaplatit středopravicová Rumunská národně liberální strana (PNL).
Podle Snoop.ro to zjistila rumunská daňová agentura. Liberálové jsou přitom koaličním partnerem odcházející vlády a jejich kandidát Nicolaj Ciuca se ve zrušeném prvním kole umístil na pátém místě.
Podle Snoop.ro najala Rumunská národně liberální strana k realizaci kampaně společnost Kensington Communications. Ta měla vybrat zhruba 130 influencerů, jimž zaslala scénář kampaně, podle nějž měli ve videu veřejnosti vyjmenovávat vlastnosti budoucího prezidenta.
Někteří influenceři do komentářů k videu napsali: „Calin Georgescu“. Kampaň nasbírala 2,4 milionu zhlédnutí.
Snoop.ro pak ve své zprávě cituje zdroj z rumunského daňového úřadu, který vedl vyšetřování politických výdajů a uvedl, že „pro všechny je šokem, že veřejné peníze, které daňoví poplatníci nabídli PNL, byly použity na propagaci jiného než jejich vlastního kandidáta“.
Společnost Kensington Communication v tiskovém prohlášení uvedla, že podá trestní oznámení, aby soudní orgány vyšetřily možné odklonění kampaně ve prospěch extremistického kandidáta.
Snoop.ro pak jako další finanční zdroj Georgescovy kampaně na TikToku uvádí zámožného IT experta Bogdana Peșchira, známého jako „BogPR“, který věnoval uživatelům účtů TikTok, které propagovaly Georgesca, přes milion eur.
Calina Georgescu v současné chvíli vyšetřuje rumunské ředitelství pro vyšetřování organizovaného zločinu a terorismu. Formální řízení proti TikToku, které má zjistit, do jaké míry porušil zákon o digitálních službách (DSA) a mohl ovlivnil výsledek voleb, vede také Evropská komise.
Zatím není jasné, zda bude Georgescu připuštěn k účasti v náhradních prezidentských volbách. Termín jejich konání zatím vyhlášen nebyl, ale předpokládá se, že by měly proběhnout v březnu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Ruská „stopa“ zase vyšuměla? Uvědomují si média, jak tou krátkodechou propagandou ničí důvěru občanů v demokratický systém?