Ruský útok ve Vrběticích je stále živá kauza i zlom pro českou bezpečnost, říká šéf BIS
Aktuální výroční zprávou Bezpečnostní informační služby za rok 2021 se hned na několika místech prolíná slovo Vrbětice. Tamní výbuch muničního skladu a fakt, že za ním stála ruská GRU, zcela změnil vztah Česka k Rusku a měl výrazný vliv na ruské špionážní aktivity i prosazování ekonomických zájmů v České republice. Případ se nadále vyšetřuje. „Získáváme nové zajímavé informace. Byl to velký zlom pro bezpečnost Česka,“ konstatuje ředitel BIS Michal Koudelka.
Nevelká přízemní místnost v sídle Bezpečnostní informační služby v pražských Stodůlkách je plná novinářů. Nechybí premiérova ochranka, venku hlídkují samopaly ozbrojení policisté.
Ve chvíli, kdy se otevřou dveře a ven „nenápadně“ proběhne premiérův poradce pro bezpečnost Tomáš Pojar, je jasné, že schůzka předsedy vlády Petra Fialy a ředitele BIS Michala Koudelky je u konce. Sám šéf kontrarozvědky pak neopomene zdůraznit unikátnost právě probíhající akce: „Je to po 24 letech poprvé, kdy představitel státu předstupuje po návštěvě BIS před novináře. Předtím to byl naposledy Václav Havel.“
Na výletech po Schengenu
Jak Fiala, tak Koudelka ve své úvodní řeči nejprve zdůraznili právě kauzu Vrbětice. Muniční sklady vybuchly 16. října 2014 a 3. prosince 2014, zemřeli při tom dva lidé. O necelých sedm let později zveřejnila vláda zjištění, že za útokem na českém území stojí zvláštní subverzní jednotka ruské vojenské rozvědky GRU s označením 29155.
Následovala diplomatická roztržka a vzájemné vyhoštění většiny diplomatů. „A také zpravodajských důstojníků,“ připomíná Koudelka. „Dosáhli jsme toho, že ruské působení z tradičních pozic, s diplomatickým krytím, je nyní na velmi nízké úrovni. Jsou tu nadále samozřejmě pod jinými formami krytí, ale jejich činnost je ztížena,“ dodává šéf BIS.
To, že jsou ruské zpravodajské služby nucené hledat „alternativní možnosti k vedení špionážních operací na českém území“, popisuje i výroční zpráva BIS: „Vzhledem k tomu, že příslušníci ruských zpravodajských služeb dlouhodobě zneužívají volný pohyb osob uvnitř schengenského prostoru, očekává BIS zvýšení ruských zpravodajských operací prováděných ze zahraničí, zejména pak ze zemí, ve kterých si Rusko udrželo masivní diplomatickou a zpravodajskou přítomnost.“
Související články
Ruská ambasáda má víc diplomatických aut než diplomatů. „Nedotknutelné“ vozy škrtat nechce
Mezi řádky tak BIS připouští to, že donedávna bylo takovou špionážní základnou pro působení v širším evropském regionu právě ruské velvyslanectví v Praze.
HlídacíPes.org například opakovaně popsal, jak přebujelý vozový park Rusové na své pražské ambasádě mají. V roce 2019, kdy se tématu HlídacíPes.org poprvé věnoval, měli Rusové diplomatických aut jen při ambasádě celkem 73, o dva roky později jich bylo 71 – navzdory snahám ministerstva zahraničí tento počet seškrtat.
Vozidla označená diplomatickou registrační značkou podle mezinárodních úmluv užívají výsady nedotknutelnosti a imunity. V Evropě v rámci schengenského prostoru mohou prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.
Radikální omezení ruské diplomatické mise spolu s opatřeními proti covidu vloni podle BIS výrazně omezilo možnosti setkávání ruských zpravodajců s tuzemskými proruskými aktivisty. I když ne úplně. Kontrarozvědka obecně píše o „jednom z vlivových agentů působícím ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má vazby mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky“.
„Vlivová skupina, jejíž je tento agent součástí, disponovala dostatkem finančních prostředků k tomu, aby udržovala nebo dokonce rozšiřovala okruh proruských novinářů a aktivistů, kteří by kromě výroby alternativního mediálního obsahu pořádali veřejné akce využitelné ve prospěch ruské propagandy,“ stojí ve zprávě BIS.
Tyto konkrétní pasáže ale ředitel BIS Michal Koudelka – nijak překvapivě – odmítl na novinářské dotazy jakkoli upřesnit či přiblížit.
Posilování pravomocí? Nechystáme
BIS ve výroční zprávě připomíná i ruský zájem o stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. „Zástupci jednoho z uchazečů (i když šlo s nejvyšší pravděpodobností o ruský Rosatom, BIS jej nijak nejmenuje, pozn. red.) využívali kontakty na osoby ze zájmových a profesních organizací českého průmyslu k získávání informací či koordinaci budoucích kroků,“ píše BIS s dodatkem, že „po zúžení okruhu uchazečů se tyto aktivity výrazně snížily“.
Vláda Andreje Babiše se vloni, právě po útoku ve Vrběticích, rozhodla Rusy z tendru definitivně vyloučit, ČEZ později – i v důsledku ruské agrese proti Ukrajině – rozhodl i o tom, že přestane do stávajících reaktorů odebírat ruské jaderné palivo.
V roce 2021, tedy relativně krátce před letošním únorovým útokem na Ukrajinu, zesílila – podle poznatků BIS – i ruská snaha získávat i v Česku důležité komponenty pro svůj vojenský průmysl. Zejména obráběcí stroje, materiály, know-how i vyloženě vojenské zboží, a to obvykle formou reexportů ve snaze obejít mezinárodní sankce.
Zajímavou kapitolou výroční zprávy je „Činnost ohrožující demokratické základy státu“. Zde BIS popisuje zejména tuzemskou dezinformační scénu.
Na videích níže se můžete podívat, co premiér Petr Fiala a ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka řekli o dezinformacích a rizicích pro bezpečnost Česka s nimi spojených:
Ředitel BIS Michal Koudelka o dezinformacích
Premiér Petr Fiala o dezinformacích
Na dotaz HlídacíPes.org, zda předmětem schůzky mezi premiérem Fialou a ředitelem BIS bylo i jednání o možném navýšení rozpočtu či posílení pravomocí kontrarozvědky, odpověděl premiér záporně. „O navýšení rozpočtu ani pravomocí jsme se nebavili. Žádná legislativní změna tohoto typu není na pořadu dne.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
14 komentářů
Vrbětice byly přípravou na ukrajinskou válku.
Pochybuji, protože spíš Rusku v mnoha ohledech v době přípravy této války uškodily.
Uškodily. Ale s tím Rusko vůbec nepočítalo.
S tím musel počítat i naprostý idiot.
Z naprosto stejných důvodů byla od počátku nedůvěryhodná německá verze napadení vysílačky v Gliwicích Poláky.
A přesto se našli idioti, kteří s tím nepočítali. Alespoň otevřeně předvedli, jací lidé Rusku vládnou.
Spíš počítali s tím, že o ruském zapojení do Vrbětic se nikdo nedoví a řadu let jim to vycházelo.
… no v roce 2014 – kdy se ty výbuchy staly, tak to ještě nebyly ani Minské dohody a mohlo se tedy věřit, že k něčemu ty dohody budou… Ta „ukrajinská válka“ byla až po konci těchto dohod, když vyšlo veřejně najevo (z ukr.strany), že ty Minské dohody jsou od počátku k ničemu…
Hlavně se po okupaci Krymu ukázalo, že Budapešťská dohoda je ze strany RF k ničemu.
Takové věci tajné služby a jejich agenti prostě dělají a děje se to dokonce i mezi státy, které jsou spojenci. Špehují se a dělají si mezi sebou sabotáže apod. i státy NATO. A faktem taky je, že až za desítky let se možná dozvíme, co za tím bylo, a zda to byla autentická akce ruské tajné služby.
Vzhledem k tomu, že tato akce silně poškodila zájmy Ruska u nás, jsem spíš toho názoru, že to byla „false flag action“, a že ti agenti sice byli autentičtí Rusové, ale pracující pro někoho jiného.
Faktem taky je, že v západních zemích jsou v emigraci oligarchové a kriminální bossové, které Putin z Ruska buď vyhnal, nebo před ním utekli. A tihle lidé jistě mají motivaci i prostředky podobnou akci zorganizovat. A jsou to taky Rusové.
Na jiném místě vyčítáte ekologům hlásání fantasmagorií. Kam se na vás Pergille ti ekologové se svými fantasmagoriemi hrabou. Vám se vyrovná pouze televize RT a Rádio Moskva.
Přesně. A šel bych ještě dál. Pergill, coby někdejší absolvent VUMLu je zdatným pokračovatelem svého času populárního Radia Jerevan.
No, ty různé konkrétní důvody proč to právě Rusové udělali , se čas od času publikují, lze o nich uvažovat. Co je ale věc druhá, že to byla tak mistrně provedená špionážní akce, že trvalo dlouhou řadu let, než se vůbec přišlo na to, že to vůbec zahraniční teroristická akce byla. Do té doby, to jak známo naše přiboudlá policie vyšetřovala jako nešťastnou nehodu s nějakým stupněm zanedbání zodpovědnosti..
A potom tedy následné vysvětlení, že ty ruské teroristy vlastně odhalili amatérští novináři z Belingcatu porovnáním veřejně přístupných fotografií, to už samo připomíná agitku o dopadení cizích agentů bdělými občany z předešlých dob. Ale prosím, lze přepustit že takto současný svět internetu funguje. Tedy přesněji, mohl by fungovat pokud by do toho nekecali politici. Při představě že by si ti novináři z Belingcatu měli při přebírání těch fotografií a dat vyžádat povolení dle autorského zákona, stejně jako dle zákonů GDPR se musím řezat smíchy..
Jasně, oni to nedělali, já jím to nevyčítám. Což tedy znamená že policie při vyšetřování ty jejich informace přímo převzít nemůže a bude si je muset shánět pěkně s potvrzením od soudce znova, pokud tedy ještě někde jsou,,
Tedy, omluvte dotaz nechápajícího občana, ale proč ředitel BIS pan Koudelka? Jasně si vzpomínám, (když novináři ne), že tehdy pan premiér Babiš sliboval zveřejnění zprávy BIS o Vrběticích (ať se lidi přesvědčí), což ale bylo odmítnuto s tím argumentem, že to už BIS nedělá, ale že to přebírá NCOZ, Národní centrála proti organizovanému zločinu, a šetří to dále jako trestný čin – čili proto tedy neveřejně. Takže mi z toho vyplývají dva závěry
a) buď tedy měl pana premiéra Fialu nyní informovat o vývoji ředitel NCOZ, plukovník Mazánek
b) a nebo a to by bylo právní čistší, ho tento informovat odmítnout protože zasahovat do vyšetřovaných trestních kauz (ani se o nich dávat informovat) vládní politici nesmí..
Nechápající petřík zapomněl, že „předání policii“ znamená zahájení vyšetřování dle trestního řádu a nikoli to, že se BIS o rusácké útoky vůči ČR přestane starat.