Ruský plyn ať si Putin nechá. Čím méně ho bude v evropské energetice, tím lépe
ANALÝZA. Bude to brzy rok, co Vladimir Putin rozpoutal válku proti Ukrajině a způsobil tím šok vlastně celému světu. I za nárůst českých cen plynu a tak i elektřiny může z drtivé většiny právě ruská agrese. Válka stále pokračuje, ale trhy jsou otrlejší a také se nečekaně rychle přeorientovaly na zkapalněný plyn LNG. Díky tomu cena již výrazně klesla a už teď si můžeme být jistí, že ani v zimě 2023/2024 – navzdory tvrzení ruské propagandistické mašinérie – v Evropě rozhodně nezmrzneme.
Do konce zimy zbývá něco málo přes třicet dní a pohled na stav plynových zásobníků v Evropě je více než utěšený. Podle Sdružení provozovatelů německých zásobníků budou zásobníky i po letošní zimě naplněny na 65% a s jejich opětovným naplněním na 100 % lze počítat už na přelomu září a října.
Na začátku války byly přitom zásoby plynu na historických minimech – mimo jiné proto, že ruský Gazprom ve zjevné koordinaci s plány Kremlu své evropské zásobníky záměrně zanedbával.
Když je v zimě teplo
Pomohlo i počasí: mírný začátek zimy i nezvyklé teplo ke konci loňského roku. Ještě v listopadu byly evropské zásobníky plné na 100 %, v prosinci sice obsah ubýval tempem 1 % denně, ale koncem roku bylo zase natolik teplo, že se zásobníky opět mírně plnily.
V průměru se čerpání ze zásobníků pohybuje na úrovni 0,5 % denně. Roli hrají i úsporná opatření a snižování spotřeby.
Evropský trh s plynem se za necelý rok radikálně změnil. EU se dokázala ve své většině přeorientovat na LNG – zpočátku vysoké ceny hnané velkou poptávkou a rizikovou přirážkou nyní (právě i díky vysokým zásobám) klesají.
Což se promítá i do cen elektřiny, protože nadále platí, že cena elektřiny na trhu se odvíjí od cen posledních (tzv. závěrných) elektráren nezbytných k uspokojení spotřeby – a to jsou ty plynové. S klesajícími cenami plynu tedy přirozeně klesají i ceny elektřiny.
Velkoobchodní ceny sice zůstávají ve srovnání s předchozími roky klidu a hojnosti vysoko, z loňských maxim ale výrazně klesly. Na grafu níže je jasně vidět právě provázanost s cenami plynu.
Situace na evropském trhu s plynem se výrazně uklidnila. Potvrdilo se, že na světě je této komodity dost a že když nepřiteče trubkami z Ruska, dá se dovézt ve zkapalněné podobě tankery.
Na druhé straně třeba Rakousko, které se i ve vztahu k válce na Ukrajině drží své neutrality, stále z Ruska odebírá přibližně 70 % své spotřeby plynu. Jak napsal server Euractiv, plyn proudí do země díky dlouhodobým kontraktům mezi rakouskou společností OMV a ruským Gazpromem, který nyní dodává 100 % dohodnutého objemu.
Jinde si naopak Gazprom s platností kontraktů hlavu neláme. Týká se to i Česka. Proto také největší česká energetická společnost ČEZ minulý týden oznámila, že zahájila proti Gazpromu mezinárodní arbitráž a uplatňuje nárok na náhradu škody ve výši okolo jedné miliardy korun „v důsledku významného krácení dodávek zemního plynu v roce 2022 ze strany společnosti Gazprom export LLC“.
Rusko na kratším konci
Změny na trhu s plynem jsou patrné. Tuzemští dodavatelé energií už nyní hlásí, že nabídnou zákazníkům ceny plynu a elektřiny dokonce pod vládou stanovenými stropy.
„S nahrazením ruského plynu nebo po uklidnění situace na Ukrajině dojde k významnému poklesu cen plynu a elektřiny, což je již vidět na trzích,“ konstatuje i ČEZ.
Kupříkladu jen samo Německo odebíralo od Ruska ročně 38 miliard kubických metrů (bcm) plynu ročně, dokázalo to ale nahradit dílem plynem z Norska a dílem už z opakovaně vzpomínaného LNG.
V rychlosti budování potřebné infrastruktury Němci trhli rekord a hodlají v tom pokračovat. Jen letos mají zprovoznit pět nových plovoucích zařízení pro skladování a opětovné odpařování LNG (zkratka FSRU) o celkové kapacitě okolo 30 bcm. S ohledem na okolnosti se zkrátka vyplácejí i nákladné investice.
I Česko si dokázalo zajistit téměř 40 % své spotřeby (také díky úsporám) z LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven. Od loňského zářijového ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 se dovoz ruského plynu do Česka snížil na současná maximálně 3,5 procenta celkového objemu spotřeby.
Ruský plyn u nás nahradily dodávky z Norska a LNG z Belgie a právě z Nizozemska. Zároveň byly k počátku února české plynové zásobníky stále naplněny na 74 procent celkové kapacity.
Trend je, zdá se, nezvratný. Nespolehlivé a nevypočitatelné Rusko v dodávkách plynu již nyní tahá za kratší konec. V roce 2020 dodávalo do zemí EU 147 bcm plynu. Odhaduje se, že v roce 2025 to nebude ani deset.
Tímto konstatováním ale nic nekončí, naopak začíná. Či spíše pokračuje v začátku výrazné přeměny evropské energetiky, kterou válka na Ukrajině notně akcelerovala.
Česko čekají mohutné investice do obnovitelných a jaderných zdrojů, do chytrých sítí i energetických úspor, na druhé straně postupný útlum výroby elektřiny a tepla z uhlí. Čím méně v tom všem bude figurovat Rusko (a ideálně i Čína), tím lépe.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
45 komentářů
to nie je analyza, ale iba suhrn zboznych priani.
A nejen to,nějak taktně opomněl anylytik sdělit kolik to EU stálo
Kolik EU stálo rusácké plynové vydírání, jsi chtěl říct.
Postavilo se 5x víc LNG kapacit za rok než bylo ještě loni v červenci projektováno na 5 let dopředu.
rusko tuhle válku prohrálo, většina Evropy se už energeticky obejde bez něj.
I rumuni už raději těží vlastní plyn než nakupovat od Ruska.
OStatně to chtěli udělat i ukrajinci – začít těžit vlastní plyn a ropu z břidlic a zcela utnout transit ruské ropy a plynu přes vlastní území.
Kterou válku máte na mysli, že se ptám? Pokud by bylo ekonomicky výhodnější nakupovat LNG plyn odjinud než ten ruskej, tak už to mohly evropský státy udělat dávno. To by prosím nebyla žádná prohra/výhra, takhle funguje svobodnej byznys, každej se může rozhodnout jesli nakoupí v obchodě A nebo B, že áno?
Ale že je doufám jasný, že ten LNG plyn je mnohem dražš´í než ten ruskej plyn před tou ruskou krizí tak Evropa v tom těžce ekonomicky prohrává, ona má d´íky tomu mnohem vyšš´í výdaje, její podniky se tím stávají konkurence neschopné v rámci globálního trhu, je to Evropa, která se neustále zadlužuje – a to ani nehovoř´íme o Green Dealu – to už je přímo ekonomická sebevražda v přímém přenosu.
Zatímco v čem prohrává Rusko? V tom že tu ropu a plyn prodává východním státům? To je snad jedno.
Tedy jedno to není, ono se taky básnilo že Rusko prej bude dodávkama ropy a plynu na Západ splácet způsobené škody na Ukrajině, resp. že se mu ty peníze rovnou seberou z těch plateb. No jistě chápete že jestli Rusko prodává a bude prodávat Číně nebo Indii, tak splacet nebude nic, a konfiskovat se mu taky nebude nic…
A že o tom mluvíme, tak jestli budou západní státy dál podporovat vojenskýma dodávkama Ukrajinu, tak jim určitě zbrojovky řeknou, že fotovoltaikou se tanky svařovat nedaj…
Samozřejmě je pravda, že LNG a norský, či katarský zkapalněný zemní plyn je dražší než ruský plyn v dobách, kdy plyn se pohyboval na svém minimu, ale jeho cena je nižší než ruský zemní plyn v poslední době, kdy Rusové vedli pomocí ceny plynu hybridní válku proti Evropě. Jinak není pravdou, že Rusové zemní plyn, který Evropa nekoupí jednoduše prodá do Číny nebo Indie. Není to tak jednoduché, do Číny prodává Rusko úplně jiný plyn a sice ze Sachalinu plynovodem, který muselo zbudovat na čínskou hranici a Čína kupuje jenom to co musí a za mnohem nižší cenu než do Evropy a s ropou je na tom Rusko ještě hůř než s plynem.
Víte, už kdyby ta otázka zněla, kdo se nakapsoval na prudkém nárůstu cen plynu a ropy, v minulém období, by ta otázka složitá. Krom Ruska se na tom podepsala i řada západních (globálních) spekulantů a podnikatelských subjektů.
Tvrzení že Čína kupuje jenom to co musí, zní zajímavě, než když si uvědomíte že Čína má 2 x tolik lidí než EU a Indie už taky. Takže si možná v Rusku dobře spočítali, že ten eurácký trh už vlastně nepotřebují. Jasně, ten přechod není otázka pár měsíců, ty plynovody na východ a jih se ještě dostavují a rozšiřují. A ten plyn se pak dodává za nějakou společně dohodnutou přiměřenou cenu.
Ta otázka stojí, jak tomu bude EU kontrovat. Představa že „prostě teď bude dovážet LNG plyn přes moře a platit za ní cenu která se určuje na spekulativních burzách, asi není tak ideální cesta jak porazit Rusko ekonomicky,,
Petřík zase vtipkuje jak rusáci tu či ono „nepotřebují“ a jak se „dostavují a rozšiřují plynovody“. Který konkrétně plynovod se dostavuje a kudy třeba povede plynovod z rusácka do Indii, petříku, kolik kilometrů plynovodu bylo postaveno z polostrova Jamal směrem na východ, atd. atp.? Jinými slovy, opakovaný vtip není vtipem petříku.
a nevadí, že i ten zkapalněný plyn, který dováží zámořské lodě je nakoupen v Rusku z velké části z jeho zkapalňovacích stanic na Sibiři? Já tedy bych hlasoval za ruský plyn, v každém případě. Kdo má vlastní plyn, ať si těží Rusko má, jak se ukazuje, zájemců o ten svůj dostatek a jeho zisky rostou….naše výdaje taky.
A ty „ruské zkapalňovací stanice“ máš odkud, bafánku. Na pol. Jamal je jedna. Ta má mizivou kapacitu a v zimě je kolem ní zamrzlé moře, takže vyveze kulové.
V om je řada kombinací. Taky se nedávno psalo, že arabské státy kupujou zalevno pro svojí potřebu tu ruskou naftu, ale tu svojí těženou prodávaj zadraho na Západ, aby se teda necítil někdo podvedenej :))
Možná se pletu, ale nenastal krach Bohemia Energy a exploze cen elektřiny a plynu o dost dříve než Rusko vtrhlo na Ukrajinu? Představa Putina, jak sedí na svých zásobách ropy a plynu, pláče a neví co s tím, je sice lákavá, ale mimo mísu. Rusko prodá všechen plyn Číně, Indii a dalším zájemcům a to za ceny, jaké by z EU nikdy nedostal.
BTW nemalé podíly v největších indických rafinériích má právě Rusko.
Ano pleteš, widláku. Ono je to totiž tak, že o dost dříve než rusácko vtrhlo na Ukrajinu začal puťka se svým obvyklým trikem totiž plynovým vydíráním. A ano, s představou jak rusácko prodává všechen plyn Číně a Indii je mimo mísu. Neprodá. Nemá kudy. Všechny plyn pro Evropu z rusácka se těžil poloostrovu Jamal. A odtud se dá vozit JEN směrem na západ buď plynovody nebo terminálem s nedostatečnou kapacitou jako LNG, přičemž tento terminál je navíc půl roku zamrzlý a i když zamrzlý není tak tankery to přes Severní ledový oceán pořád nezvládnou.
https://finsider.cz/investovani/rusko-nemuze-nahradit-export-plynu-do-evropy/
Nemluvě samozřejmě o tom, že jak čína tak indie si na rusácku vynutily pěkně mastnou slevu, která dostáva rusácký plyn a ropu na hranu rentability.
Tak ono to zase není tak úplně pravda. Jak se dá dohledat, plynovod z Ruska do Číny už vede, Síla Sibiře 1 se zove, zprovozněna už v roce 2019, s nějakou kapacitou, která se neustále rozšiřuje. Další – směr na jih přes Mongolsko se staví, bude za pár let.
To že si Čínani dohodli s Rusy „slušnou cenu“ by se dalo označit spíše jako jejich výhra. Třeba my (ani ČR ani s EU) si s našimi americkými spojenci nedohodli slevy žádné, takže platíme jakou mourovatí. Takže asi této zapadní diplomacii zatleskáme, ne??
No a že o tom mluvíme, vlastně ani celá ta Evropa, ten ruský plyn nebojkotuje, jak tam v tom článku vidím Turkstream a Bluestream pak primárně zásobují Turecko. , a jak vidím, jejich kapacita, kterou to teče dál, je poměrně slušná,. A jak taky napsáno, neutrální Rakousko taky „neutrálně“ bere ruskej plyn dál a za slušné ceny..
To co je nutný si uvědomit, že tahle válka , jak ta válečná na Ukrajině, tak ale i ta ekonomická je na dlouhou řadu let. Čili asi není tak nutné se radovat, že se EU zatím podařilo za cenu astronomických nákladů, které už teď likvidují jeho průmysl, přežít bez ruského plynu pár měsíců.
Ta otázka je co dál, Jestli je tedy v plánu EU v tomto dlouhodobě pokračovat a dovážet a nakupovat ten plyn přes Atlantik za světové tržní ceny (přičemž samozřejmě prodejci tuto potřebu do těch tžních cen zakalkulují a ne že honem klesnou), zatímco Rusko bude poměrně rychle stavět dálkové plynovody, a skrze ně svým diplomatickým spojencům a taky těm neutrálním dodávat svůj plyn za mnohem nižší (diplomaticky- smluvní ceny), tak jak asi ta situace bue vypadat za pár let, když do toho ještě započtete Green Deal?
Na to se ptám, a že tedy nefandím Rusku, ale spíš se obávám značné naivity západních politiků a jim loajálních komentátorů..
Nauč se číst petříku, píšu o exportu do evropy, který šel výlučně z polostrova jamal. A nikoli o plynovůdku vedoucího z jedné strany činsko rusácké hranice na druhou a má zlomek kapacity exportu do evropy.
Krach Bohemia energy – je vidět, že jste nepochopil /bohužel/ o co se v té podařené společnosti v podstatě jednalo.
To je zvláštní, jak tak čtu názory expertů v energetice, tak ti říkají něco jiného. Tuhle sezónu ještě zvládnem, právě díky nakřečkovanejm zásobníkům ještě z Ruska, ale za tu příští už se zaručit nemůžou.
Nicméně zajímavej je ten konec. Jistě že by Česko potrřebovalo postavit řadu jaderných elektráten.
Jenomže jak známo nepodařilo se dojednat, natož zač´ít stavět ještě ani ten jeden blok, kterej jsme potřebovali už dávno. , když i toho ruskýho plynu bylo dost. Takže ty další asi soudruh stát odsouvá do dalších dekád.
A pokud se týče „.. obnovitelných zdrojů, a chytrých sítí , to je právě ta cesta, jak utratit desítky, stovky miliard na dotacích a na konci nemít stabilního nic. Asi nejsme první kdo na to přišel
I Němci, ještě za Merkelové, byli rádi, že si mohli kupovat od Rusů aspoň ten plyn, s jistotou, že v nouzi nahradí ekošunty. Ale teď nemaj ani ten..
Jste na velké omylu, že zásobníky byly nakřečkované ruským plynem za nízkou cenu. Po Babišově vládě zůstaly zásobníky téměř prázdné také z důvodu, že je měl pronajaté Gazprom, který neměl důvod je naplnit, Plnit je začala až Fialova vláda z Nizozemska v roce 2022 v době, kdy ruská armáda začala okupovat Ukrajinu a téměř souběžně přestala dodávat plyn do Evropy. V současné době je v provozu jenom plynovod do Jižní Evropy.
… no ony ty zásobníky byly ještě před několika lety ještě státní, ale pak ta slavná EU zjistila, že mít „státní zásobníky není tržní…“, a tak nepřímo doporučila státům je prodat… Pak když ty zásobníky byly soukromé, tak logika věci praví, že „na co mít plné zásobníky plynu za cenu, která může logicky klesnout…“. No a to je ta skutečná „prázdnota“ těch zásobníků a proto už teď ten stát to sice nařídí, že musí být plné, ale bude se podílet finančně na ztrátách při odběru do plynových sítí… Opět tedy privatizace zisků a socializace ztrát (když už nám to ta EU „nařídila..“).
„před několika lety“? V reálu před 20 lety, josef. Mimochodem, to jsi to čučkařovi, který je co by premiér neblahé paměti střelil němcům, nandal.
… no dvacet let to zdaleka není, to je tak kolem roku 2015 (+-)- to byl další kapric EU, že je výhodné se zbavit státních zásobníků… A tady „čučkař“ už s tím neměl zdaleka nic společného… Dalším takovým podobným trumfem byly státní hmotné rezervy u nafty – to její uložení v Krailingu… No nato abys „chytráka hledal a někoho kdo to povolil…“.
Krach energií v EU má na svědomí EU. Putin nic nezavinil, to jen euro byrokrati zavinili nedostatek plynu a ropy v Evropě. Přesně, jak si to přály USA. Biden sám prohlásil, že nedovolí, aby NS 2 byl zperovozněn. Pro jistotu ho ještě teroristické USA vyhodily do povětří.
Břešťan říká jednu pravdu: „Proč bychom kupovali levný plyn a ropu z Ruska, když ji můžeme 5x dražší kupovat z USA.“ A to je, oč tu běží. Ekonomická, politická, diplomatická a vojenská závislost na USA. Proto byla vyvolána válka USA proti Rusku na Ukrajině, aby se amíci pěkně opeřili. Proto také musí co nejdéle válku prodlužovat. Válka je totiž ten nejlepší kšeft. To ale Břečťan nepíše, to se říkat nesmí.
Ty budeš asi jenom hloupý Honza. Vůbec nevíš, za kolik Evropě Rusové prodávali v poslední době ropu a plyn. Navíc jejich dodávky byly naprosto nestabilní s tím, že Rusové využívali obchod s touto komoditou k tomu aby vydírali Evropu- byla to tzv. hybridní válka Ruska proti Evropě.
… vše se prodávalo přece přes burzu – a tam je ta nejtransparentnější cena dle nabídky a poptávky (tak to říkají liberální tržní dogmatici…). Přímé smlouvy s Ruskem-Gazpromem mělo velice málo států, a ti co je měly, tak jim bylo „doporučováno“ je ukončit…
A co cena neruského plynu? Co konkurenceschopnost našich firem? Článek připomíná poroučení větru dešti.
Vzestup cen plynu výrazně předcházel ruskou agresi, ta jen urychlila existující trend. Tento trend je jednoznačně dán negativními očekáváními v souvislosti s Green Dealem, který má evropskou energetickou soběstačnost zcela zlikvidovat. Je otázka, zda budou všechny plánované terminály pro příjem kapalného zemního plynu postaveny, protože by se nemusely do vyhlášeného data jeho zákazu v EU zaplatit. Ze stejného důvodu byl zlikvidován projekt plynovodu z ložisek ve východním středomoří do Řecka (a dál).
Důležité také je, že EU má dostatek zemního plynu na svém území v břidlicích (jen u nás by měla pokrýt naši spotřebu na dobu 30 let, při současných úsporných opatření i na déle). Jen potlačit Putinovy zelené agenty a začít těžit. Vyšlo by to levněji než plyn z USA.
A, MMCH, kapalný zemní plyn, dopravovaný přes Atlantik, má „skleníkovou stopu“ asi 1,7 násobnou oproti získávání stejného množství energie z uhlí, kterého máme také dost. Je to dáno úniky metanu při těžbě a dopravě (a zejména v tankerech), který je „skleníkovější“ než CO2 a takto „dožene a předežene“ skleníkový efekt CO2, vzniklého při spalování zemního plynu.
To by ale řekl že šance povolit v Evropě těžbu zemního plynu v břidlicích, je ještě menší než kdyby se měl zrušit Green Deal.
Ani z těch břidlic to eko-aktivisti nepovolej. Sice, jak se o tom jednalo v GB, ale i tam ty megaúplatky stačily jen na povolení pár zkušebních vrtů, pak se to zase zakázalo.
Ekoaktivisty bude třeba postavit mimo zákon. Stejně naprostá většina toho, co prosazují, životnímu prostředí škodí.
A když se to vezme důsledně, tak počet obětí ekologie už představuje několikanásobek počtu obětí holokaustu (jen úmrtí na malárii v zemích, kde byla eradikována a kam se vrátila po ekologickém zákazu DDT převyšuje i ty nejvyšší odhady počtu obětí holokaustu – a kde jsou úmrtí v zemích, kde tato eradikace nebyla dokončena, nebo provedena, kde počty obětí na další choroby přenášené hmyzem, a už hodně přes milion je i obětí zákazu zlaté rýže). A na rozdíl od nich každoročně narůstá.
To jsou bláboly „ruský plyn ať si Putin nechá“. To jsou svazacka hesla z 50 let. Je pravda, že zetacek Gottwalda vybudoval 250000 armádu a Čepička byl za to povýšen z vojína na armádního generála. Levný ruský plyn, byla strategická vyhoda, zkapalneny plyn je drahý a konkurenceschopnost bude ztracená. To ostatní je nerealisticky vývoj s katastrofickym trendem. Predstavitelky státu EU je tragicka vývojová úchylka, která nemá dobrá řešení i po změnách, které nastanou. Je to jako prvoplavba Titaniku.
Ano, tvoje hesla jsou jak z 50. let svazáku. Ještě bys mohl po svazácku vysvětlit rusácké nedodržování kontraktů, které logicky zákazníky od toho mít cokoliv s rusáky společného odpuzuje, i když pomineme rusácké vraždění.
Situaci na trhu s energiemi je třeba sledovat v úzké souvislosti s obdobím před invazí. Byli zde „experti“ (například pan Štěpán), kteří za stav zásobníků a obchodní politiku Gazpromu z roku 2021 nasazovali psí hlavu kde komu, jen ne russům. Spíše se ale potvrdila slova p.Ludvíka, že existují 2 druhy expertů…jedni kteří jsou a druzí kteří nejsou placeni Gazpromem a podle toho bychom jim měli naslouchat. Při veškeré té salvě granátů, kulek a raket se russové střelili do vlastní nohy a celému světu řekli…zde je trh o velikosti 750 miliard euro, my o něj nestojíme. Vemte si jej 😀 😀 😀 Idiotmetr Darwinových cen ukazuje 100%, což znamená absolutní vítězství a zasloužené místo v síni slávy těch největších reatrdů 😀
No je to úžasné, jme nezávislí na ruském plynu!
Ovšem svoje mušky to má:
Zachránila nás mírná zima. Kdyby byla tuhá, tak bychom teď asi moc nejásali.
Přátelé nám prodávají plyn několikanásobně dráž než nepřátelé! Zvláštní, že?
Kvůli drahému plynu máme drahou elektřinu, které vyrábíme víc než spotřebujeme.
Protože budeme potřebovat naplnit zásobníky na příští zimu, přátelé nám plyn nezlevní.
Kvůli drahému plynu a elektřině nám zdražilo úplně všechno. A pořádně!
Protože všechno zdražilo, lidé začali šetřit a začala recese.
Protože začala recese, mzdy nerostou, důchody se budou škrtit, lidé nebudou utrácet, firmy krachovat a poroste nezaměstnanost.
Přestože by při vysokých cenách stát na daních měl vybrat víc, vybere míň.
Protože stát vybere míň, bude škrtit víc a tak zase vybere míň.
Přestože nám bude zima a budeme mít hlad, budeme se radovat, že jsme nezávislí na ruském plynu.
To je jak v té písničce „Vědro mááá, ve dně díru, milý Lojzo, milý Lojzo“!
Je zvláštní, jak je mezi honimíry rozšířen nesmyslný blábol „levného“ rusáckého plynu. O té „několikanásobně“ fantasmagorii nemluvě. Pro info, honimíre, jediný „několikanásobek“ nastal, když cenu toho „levného“ rusáckého plynu vyšrouboval vyděrač puťka svými nedodržováním kontraktů a spekulacemi ještě v roce 2021. LNG se pak dovážel za nižší ceny než ten tvůj „levný“ rusácký plyn. Nemluvě samozřejmě o tom, že věrný rusácký přítel orbán dovážel na základě dlouhodobého kontraktu s tím „levným“ rusáckem plyn podstatně dráž, než by sehnal přes LNG terminál. Jaksi jsi zapomněl poradit maďarům, že s orbán budou mít hlad a bude jim zima.
Racionální by byl návrat k uhlí, které je méně skleníkové než zemní plyn (i ten ruský). Zemní plyn by se dal v řadě destinací (včetně domácích spotřebičů) substituovat z uhlí vyráběným svítiplynem nebo vodním plynem. Uhlí se dá i „zkapalňovat“ na syntetický benzín, který jsou schopny využít automobily (alespoň většina), a to lépe než biopaliva.
A i v případě dostatku energie z jaderných bloků by bylo racionální vyrábět z biomasy hydrogenací uhlovodíky spalitelné v naftových nebo benzínových motorech než vyrábět tato paliva přímo z CO2 ze vzduchu (fotosyntéza je účinnější a je zdarma). Elektromobily, které vyjma Francii a Norsko produkují víc CO2 na kilometr jízdy než auto, jsou nesmysl a cesta do slepé uličky.
tak cena plynu je na rekordu od rozpoutani ruske agrese, tedy na rekordnim minimu. to je velmi dobra zprava pro nas a velmi spatna pro valecneho zlocince a vyderace z kremlu..jen tak dale, verim, ze to v pohode zvladneme bez russackeho vydiraciho nastroje, ktery jak se ukazuje nakonec selze stejne jako russacka agrese na ukrajine..jakmile dostane ukrajina full support ve zbranich a tezke techniky, coz uz se melo stat davno, tak vyzene okupanty ze sveho uzemi..jen je skoda,ze to trva tak dlouho,ale lepsi pozde,nez nikdy!!
Rusko má cca 4 násobek mobilizovatelné populace než Ukrajina. Což je dost na to, aby to pokrylo cca dvojnásobné ztráty útočníka a ještě zbylo.
Faktem také je, že v 70. letech proti Číně nasadilo zbraň, z níž byli i experti NATO na větvi (z vojáků byly mrtvolky, technika byla nedotčená a stala se kořistí). Nebyl to plyn, aby bylo jasno, ale jakási fyzika, o jejíž podstatě se prameny rozcházejí.
Pergille,nedávno jsem o tom četl článek.O incidentu na Amuru se šuškalo,že Rusové měli použít tajnou zbraň,já tehdy slyšel,že použili nějaké paprsky z tunelu a zlikvidovali celé divize.V článku se psalo,že to byla skutečně tajná zbraň,kterou nějaký velitel přes zákaz nadřízených použil proti obrovské přesile.Nebyl to žádný tunel,ale údajně vyspělý raketomet.100% pravdu se asi nikdy nedovíme.V 80-tých letech se psalo o neutronové bombě,která měla zabíjet lidi,ale neničit budovy a techniku.Někteří maníci nosili tehdy na krku sifonové bombičky s písmenem N.Tu měli ale vyvinout v USA,možná ji amíci okopírovali od Rusů.Víte jak to tehdy bylo,všichni jsme si mysleli ,že Edison vynalezl žárovku.To ale nebyla pravda,už Rus A.S.Kuzmič ji vynalezl o sto let dříve.Jinak mě dojímá vaše starost o Ukrajinu.
Josefe II,
já slyšel od lidí, kteří snad na nějakém cvičení mluvili s přímými účastníky, že šlo o dočasné narušení ochranného deštníku atmosféry nad určitou oblastí. Asi nějakým druhem bomby. Lidé byli údajně vybiti kosmickými a dalšími paprsky, které normálně zadrží atmosféra.
K té neutronové bombě: Je to v podstatě jaderná nálož v obalu, který po osvícení zářením z jejího výbuchu vygeneruje obrovské množství neutronů. Ničivý efekt odpovídá té malé ráži, efekt na živou sílu odpovídá těm neutronům.
Neutrony nezachycují materiály, které běžně chrání před gama zářením (např. kovy). Varšavská smlouva měla problém s NB mj. i z toho důvodu, že tehdy byla vyzbrojena tanky s pancíři proloženými keramikou, které dobře odolávají kumulativním střelám (tedy prostředkům na způsob „panzerfaustu“ nebo naší pancéřovce), protože skrz tu keramiku neutrony procházejí výtečně.
Pokud se o neutronovém záření chcete něco ve čtivé podobě dozvědět, doporučuji „Dům zelených přízraků“ F. Běhounka nebo „Cestu slepých ptáků“ L. Součka.
Ruský plyn za levný peníz byl podmínkou předstírání (alespoň počátečního) že Green Deal je funkční. Jeho drsné zdražení a následné utažení kohoutů demaskuje ekologické lži. Pokud se podaří GD zastavit, třeba i za cenu likvidace EU, budou se Putinovi stavět pomníky z 24 karátového zlata, bez ohledu na to, co se nyní děje na Ukrajině.
Konec konců, Churchillovi se stavějí pomníky bez ohledu na to, že se účastnil Búrské války, což bylo svinstvo daleko horší než Putinova agrese proti Ukrajině, a za první světové války naprosto nesmyslně „odepsal“ tisíce britských vojáků.
Je mi záhadou, jak Putin donutil Němce odstavit plně funkční jaderné elektrárny, které mohly ještě čtvrt století vyrábět bezemisní elektřinu. A jestli jde o jaderný odpad, tak už je skoro jedno, budovat úložiště na sto nebo na tisíc kontejnerů. Nehledě na to, že ten odpad se ještě může hodit (po přepracování) do pokročilejších reaktorů.
Je prokázáno, že řada ekologických aktivistů a lobbystů byla a je financována z Ruska (podobně jak to dělaly sovětské tajné služby v řadě států, vč. USA i s jinými protispolečenskými aktivitami a jejich nositeli).
Merkelová navíc, jako funkcionář mládežnické organizace v NDR na celostátní úrovni, nějaké vazby na Rusko (zděděné od SSSR) s vysokou pravděpodobností měla a má. Nedokážu si představit, že by se bez něčeho takového farářská dcerka mohla dohrabat až na pozici celostátního Goebbelse pro mládež (aby bylo jasno, normálně, bez něčeho takového, by měla vůbec problém do té organizace být přijata, protože ta byla výběrovější než u nás SSM; blížila se v tom spíš Komsomolu v SSSR). A byla to ona, kdo vyhlásil program odstavování JE.
Můžete mít pravdu.Tak blbej přece nikdo nemůže být: bojovat proti emisím CO2 odstavením bezemisních zdrojů a nahrazovat je zdroji spalujícími fosilní zemní plyn (dnes dokonce spalováním uhlí dovezeným z Austrálie).
„Všechno na světě je nějak omezené, jen blbost lidská nikoli.“ Snad to měl prohlásit A. Einstein.
Osobně věřím tomu, že řadoví ekologičtí aktivisté skutečně jsou blbí jak troky, bez ohledu na to, kolik titulů z nějakých neexaktních oborů mají. Pochopitelně, za nimi stojí ti, kterým je vše jasné, a to jsou velice dobře (mj. Putinem) placení sabotéři.
MMCH, plyn dodávaný trubkami (jedno odkud) má při zhodnocení skleníkového efektu úniků metanu cca 1,5 násobný skleníkový efekt než uhlí, v případě zkapalněného plynu je to cca 1,7 násobek. Ale hlavně, že jsme ekologičtí.
Soudruzi už také oficiálně přiznali, že US plyn a plyn ze zálivu (které se k nám dovážejí v kapalném skupenství) mají v sobě tolik síry, že vyvolávají korozi některých kotlů a dokonce i trubek, jimiž plyn fouká. Takže hrozí průšvih z masového odcházení kdejakých zařízení na plyn a vedení k nim.
Náprava je jednoduchá: Přechod na svítiplyn z uhlí, kterého máme dost. V technologiích případně na vodní plyn (do domácností bych ho kvůli vyšší výbušnosti raději nepouštěl). A, mimochodem, stávající potrubí jsou až na výjimky z materiálů, podléhajících vodíkové korozi. Takže představa, jak plyn nahradíme vodíkem z OZE hasne (kromě elementárního výpočtu, prokazujícího, že tolik vodíku OZE nevyrobí ani po pokrytí většiny (víc než poloviny) našeho území FV panely) i na tom, že bychom museli mj. vyměnit desítky tisíc km trubek (a také významnou většinu spotřebičů). Takovou představu může mít jen nevzdělaný hlupák = ekolog.