Rusko versus Navalnyj a Západ: represe, dezinformace a putinismus
ONLINE DEBATA. Ruská federace je stát s největší rozlohou, jedenácti časovými pásmy a prezidentem, jenž je ve své funkci přes 16 let a pro jehož vládu se vžil termín putinismus. Kult osobnosti, cenzura internetu, postoj k stalinské éře a styl zahraniční politiky nevykazují ani jeden ze základních znaků demokracie. Jedná se o tzv. „řízenou demokracii“, která západní model liberalismu a občanských svobod považuje za nepřátelský a plný ohrožujícího chaosu.
V Rusku se v září letošního roku konají parlamentní volby a navzdory výše řečenému se nabízí otázka, jestli o změnu putinovského režimu lidé v Rusku stojí či zda je taková změna vůbec možná. Právě to bude prvním bodem debaty, jejímž moderátorem bude Ondřej Soukup, novinář Hospodářských novin, který se Rusku věnuje přes 20 let. Společně s ním bude diskutovat senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, pedagog a publicista Michael Romancov a politoložka a analytička Tereza Soušková.
Druhým okruhem bude osoba opozičního politika Alexeje Navalného. Na jedné straně je jeho Fond boje proti korupci, který založil, snaha o jeho otravu ze strany ruské tajné služby a aktuální věznění v těžkých podmínkách, na straně druhé pak vlastenecká rétorika a jeho postoj k liberálním hodnotám.
Ve třetí části se debata bude zabývat ruským vlivem v zahraničí, především v České republice. Řeč bude o šíření dezinformací a fake news nebo zařazení firmy Rosatom do tendru o dostavbu Dukovan i přes upozornění bezpečnostních složek a mnoho dalších témat a alarmujících ukazatelů ruské zahraniční politiky směrem k ČR.
Jedná se o nátlak z Kremlu nebo iniciativu konkrétních politiků v ČR? Proč máme tolik novinářů a politiků veřejně sympatizující s Putinovým režimem? Jaká je prognóza blížících se voleb v Rusku?
Sledujte online debatu: Rusko vs. Navalnyj. Koná se dnes, v úterý 13. dubna 2021 od 19:45, pořádá ji pražský klub Rock Café ve spolupráci s HlídacíPes.org. Sledovat ji můžete živě například i na Facebooku HlídacíPes.org či RockCafé nebo na YouTube kanále klubu. Zapojit se do debaty Rusko vs. Navalnyj můžete i vy! Máte-li nějaký dotaz, který byste chtěli položit, stačí ho napsat do FB události nebo komentářů u videa. Pokud bude prostor, moderátor ho zařadí do debaty.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
30 komentářů
úžasné, rusofobové a putinofobové budou demokraticky a v ěcně a také objektivně debatovat o Rusku a Putinovi…jako by vlk o babičce debatoval
Budou debatovat minimálně stejně „objektivně“ o Rusku a o Putinovi, jako debatuje Rusko a Putin „objektivně“ o demokracii a západu. Úžasné to podle mě nebude, ale zkuste se někdy podívat na ruské zpravodajství. Pokud umíte rusky, nebudete stačit valit oči, co tam občas melou za šílenosti, když dojde na zahraniční politiku. To mám občas pocit, že sleduji spíš zpravodajství severokorejské. To na západních zpravodajstvích vážně neuvidíte, ty věčné výhružky, ty kecy o tom, jak ruská armáda zničí západ jednou provždy mocným útokem. Doufejme, že se potvrdí přísloví o psu, který štěká, ale nekouše. Jinak nás v Evropě ten ruskej nacionalismus stáhne sebou do hrobu, než vypustí duši.
Takže za mě je to 1:1 😉
Prostě si tam udrželi rétoriku studené války, jaká se (i když v částečně inteligentnější podobě) pěstovala i u nás. A duševně omezení politrukové i lektoři marxismu-leninismu produkovali žvásty přibližně stejné úrovně.
David Satter, Čím méně víte, tím lépe spíte, vydalo nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649, Praha 4, v roce 2017, strana 6 elektronické verze
Rusko lze ve skutečnosti pochopit velice snadno, ale člověk se musí naučit cosi značně obtížného: věřit neuvěřitelnému. Lidem ze Západu může Rusko zamotat hlavu, protože k němu přistupují ze západní perspektivy a neuvědomují si, že Rusko je vesmír založený na zcela odlišném souboru hodnot. Považují-li obyvatelé Západu za samozřejmé, že jednotlivec má vnitřní hodnotu a není jenom surovým materiálem pro pošetilé úklady zkorumpovaných politiků, možná si neuvědomí, že tento pohled v Rusku není zcela rozšířený. Pro pochopení ruské reality je nutné přijmout, že ruští vládci opravdu jsou schopní vyhodit do povětří stovky vlastních občanů, aby si udrželi moc. Opravdu jsou schopní s plamenomety zaútočit na tělocvičnu plnou bezbranných rodičů a dětí. Jakmile přijmeme, že nemožné je skutečně možné, úpadek Jelcinovy doby a Putinův nástup k moci začnou dávat dokonalý smysl.
Někteří političtí aktivisté typu zelených nebo BLM se na lidi dívají prakticky stejně. Je to dáno tím, že obojí (poměry v Rusku, i tyhle a podobné ideologie) vychází ze socialismu
David Satter, Čím méně víte, tím lépe spíte, vydalo nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649, Praha 4, v roce 2017, strana 155 elektronické verze
Vzhledem k možnosti budoucí systémové krize je nezbytně nutné, aby si ruské demokratické síly uvědomily, že v ruské společnosti musí nastat morální revoluce. Frederick Douglass napsal, že jádrem otrocké mentality je přistupovat k abnormálním okolnostem, jako by byly přirozené. Právě to je charakteristické pro mnoho aspektů života v dnešním Rusku. Ve všech ruských městech je korupce natolik běžná a rozbujelá, že úplatkáři mohou sebe samé snadno přesvědčit, že nedělají nic špatného.
„Morální revoluce“ je, s prominutím, nesmysl. Morálka se odvíjí od světonázoru, a ten se z definice mění pomalu a neochotně.
V Rusku musejí být dlouhodobě vytvořeny podmínky pro vznik demokratického smýšlení obyvatelstva. Plus tomu odpovídající zákony. Putin tím směrem jde, na rozdíl od Jelcina, o předchozím režimu ani nemluvě. Musí také padnout socialismus i se všemi zbytky, co po něm zůstanou (a které dělají problémy i u nás).
Za Andropova byli někteří zkorumpovaní politici zastřeleni i s celou rodinou a ani takovéto drastické opatření nepomohlo, protože socialistická ekonomika je prostě živnou půdou korupce.
Tohle je v případě Ruska projekt na desítky, a pravděpodobně i více než sto, let.
Revolucí, prosazující naprosto odlišnou morálku můžete maximálně vytvořit většinou obyvatel nenáviděný režim, který ta většina nakonec smete. A čím tvrdší budou ze strany toho režimu represe, tím tvrdší bude i to smetení.
Ostatně, tohle postihlo i Němce, kteří se nám v letech 1939 – 1945 snažili vnucovat svou, nacistickou, morálku.
Mám Pergille jednu malou otázečku: nepřijdete Pergille při současném snižování stavu personálu na ruském velvyslanectví o místo? Nebo budete prostě přemístěn jinam?
To Skeptik
Abych se přiznal, tak jsem v životě na ruském (ale ani sovětském) velvyslanectví nebyl.
Chodil jsem akorát do ruské knihovny, která spadala původně pod SČSP, ale ještě snad za totáče byla převedena pod Univerzitní knihovnu (nyní MZK). Protože tam byly k půjčení překlady západní SF, včetně děl, která do dnešní doby nebyla přeložena a vydána česky. Nebo byla přeložena mizerně, případně silně krácena. Nicméně i řada děl sovětské SF stála za přečtení a měla často sociálně kritický kontext (takže nejen bratři Strugačtí …).
Nicméně jsem využil i některé jejich příručky k fotografickým technikám a vývojky (a další roztoky jsem mnohdy s úspěchem používal, když jsem ještě fotil černobíle a na film.
Neptal jsem se vás na to, do které knihovny jste Pergille chodil a co jste tam četl.
David Satter, Čím méně víte, tím lépe spíte, vydalo nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649, Praha 4, v roce 2017, strana 44 elektronické verze
V Rusku byl vybudován kapitalismus. Protože však největší nenásilný převod majetku v dějinách reformátoři uskutečnili, aniž se opírali o zákony, vytvořili podmínky pro kriminalizaci celé země.
Nově vzniklou společnost charakterizovaly tři hlavní rysy: ekonomika ovládaná zločineckou oligarchií, autoritářský politický systém a (možná především) morální úpadek, který podrýval veškeré právní a etické standardy a znemožňoval existenci skutečné občanské společnosti. Interakce mezi těmito třemi faktory připravila půdu pro vývoj Ruska směrem k režimu založenému na agresi a teroru.
David Satter, Čím méně víte, tím lépe spíte, vydalo nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649, Praha 4, v roce 2017, strana 165 elektronické verze:
Autor knihy David Satter cituje z knihy R. Medveděva Kapitalism v Rossii: Světová zdravotnická organizace předpokládá, že překročí-li v dané zemi spotřeba alkoholu na osobu osm litrů, každý další litr odečítá od střední délky života jedenáct měsíců u průměrného muže a čtyři měsíce u průměrné ženy. V Rusku spotřeba alkoholu na osobu dosáhla šestnácti litrů.
WHO v tomto prokazatelně kecá, protože jednotlivá etnika se v citlivosti na alkohol liší dost drasticky. Spíš hraje za muslimy a jejich náboženský zákaz alkoholu (a jeho substituci pestrou škálou drog).
V tom Rusku je obrovský problém pravoslaví, které přijímá podobojí (husité se jen vraceli k původnímu ritu, který Řím zbastardizoval). Nicméně na rozdíl od těch husitů, kteří dávali dětem při přijímání „jen náprstek“ je v některých pravoslavných církevních obcích zvykem se tím vínem opít, a to včetně dětí. Takže než dítě vyroste do věku, ve kterém o četnosti mší či výběru konkrétního kostela rozhoduje samo, už má návyk.
Úryvek z knihy MUDr. Juraje Mesíka Posledné impérium, strana 227, vydalo Artfórum Bratislava, vytiskla Tiskárna Protisk České Budějovice 2018:
Rusi za Putina žijú tak dlho ako Bangladéšania – presne o desať rokov kratšie, ako je priemer EÚ.
V 142-miliónovej populácii majú oficiálne viac než milión ľudí s HIV – AIDS, reálne je nakazených oveľa viac. Obyvatelia Ruska sú „majstrami Eurázie“ v počte vrážd (deväť vrážd na stotisíc obyvateľov – oproti 0,9 vraždy v Česku; 0,8 v Poľsku alebo 0,7 v Nemecku), aj v počte samovrážd (19,5 v Rusku oproti desiatim na Slovensku).
Ruský alkoholizmus je legendárny a za číslami o jeho poklese sa skrýva pokles zdaneného obchodu, pálenie samohonky načierno a mohutný prítok vodky do Ruska z Kazachstanu. Prudko rastie počet bedárov, spoločnosť je sociálne oveľa väčšmi polarizovaná ako spoločnosti v EÚ. Rusko umiera a zvnútra sa rozpadá. Konec úryvku z knihy.
Možná máte Pergille pravdu v tom, že u Rusů při pití alkoholu nejsou viditelné delší dobu příznaky opilosti, než u jiných etnik. Ale z úryvku knihy pana Mesíka vyplývá, že alkohol škodí vnitřním orgánům Rusů úplně stejně, jako u všech ostatních etnik.
Ti lidé s HIV jsou dědictvím předchozího režimu a nedokážu si představit, co s tím rozumného rychle udělat (např. zřízení „morových lágrů“ a deportace všech HIV+ do nich?).
Faktem je, že např. syfilida byla u nás zvládnuta otestováním prakticky celé populace a nuceným vyléčením (ta ovšem léčitelná je a ty stavy, které už se nedají léčit, jsou ovlivnitelné léky alespoň v tom smyslu, že se podaří drasticky snížit infekčnost pacienta. Průšvih je, že HIV se vyléčit nedá (existuje náznak možnosti genetické manipulace buněk imunitního systému – tj. napodobit stav u přirozeně rezistentních lidí – to by ale bylo řevu od zelených, církví a dalších škůdců!). Dala by se opakovanými zákroky snižovat infekčnost nakažených, ale to by chtělo šílené výdaje.
Pan Mesík se tématu HIV jen lehce dotkl a vy mu věnujete celý svůj příspěvek, jako by se jednalo o ústřední téma. Ostatní části úryvku z knihy pana Mesíka jste Pergille vůbec nečetl? Nemluvě o tom, že počet nakažených HIV za doby Sovětského svazu byl podstatně menší, než je počet nakažených v Rusku. Sovětský svaz sice představoval spoustu špatných vlastností, ale počet nakažených HIV je jednou z mála světlých výjimek.
to skeptik
K alkoholismu jsem se vajádřil v této diskusi jinde, musel bych se opakovat.
Pokud se týká té kriminality – srovnáváte v podstatě nesrovnatelné – zcela oličnou společnost i zcela odlišné vyšetřování a soudnictví. Dodnes např. patrně existují záměrně odsouzení nevinní, když gulazích potřebují odborníky na určitý typ prací.
Počet chudáků a polarizace společnosti, to jsou spíš průvodní jevy nástupu málo deformovaného kapitalismu (v porovnání s tím, co máme my a celá EU). Prostě, v kapitalismu se mají ti, co pracují hodně a kvalitně, dobře a ti druzí se mají blbě. A jakmile ty druhé začnete vykrmovat, tak celý systém přivedete ke krachu (což se nyní děje v EU).
Co se týče Pergille ruského kapitalismu, tak jsem výše 14. 4. (10:28) citoval Davida Sattera. Že se v Rusku vyskytují nevinně odsouzení není žádnou omluvou pro vysokou míru zločinnosti v Rusku. O tom, zda krachuje EU nebo Rusko, jsem měl možnost se na vlastní oči přesvědčit osobně při cestách do Ruska a zemí EU.
ergej Medveděv, Návrat ruského leviathana, vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská, Pražská 128, Příbram I, v roce 2019, strana 36 a 37 elektronické verze:
Jenže když dnes vidím jásot lidových mas nad připojením Krymu, sleduji vlajky na balkonech a slavnostní ohňostroj nad Moskvou, jako by se psal květen 1944 a my Sevastopol osvobodili od skutečných, a ne vymyšlených fašistů, když vidím, jak talk show Politika na Prvním kanálu ruské státní televize končí hromadným zpěvem ruské hymny, znovu slyším znělku Pionýrské jitřenky. A když si pročítám nótu Vladimira Žirinovského polskému ministerstvu zahraničí, v níž navrhuje, že Rusko a Polsko by si mohly Ukrajinu rozdělit, když se dívám na jeho schéma okupace Ukrajiny, na němž se Rusko táhne po celém černomořském pobřeží od gruzínské Adžárie až po moldavskou Besarábii (a šašek je tu jak známo proto, aby nahlas vyslovoval věci, které král vyslovit nemůže), znovu vidím růžově poznamenanou mapu svého dětství a vybavuju si vtip o sovětském školákovi, který se ve školních potřebách dožadoval globusu Sovětského svazu.
Sergej Medveděv, Návrat ruského leviathana, vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská, Pražská 128, Příbram I, v roce 2019, strana 29 elektronické verze:
Vtipy na téma ozbrojeného vpádu do sousedních zemí má Rusko ve velké oblibě. Po obsazení ČSSR roku 1968 byla velmi frekventovaná anekdota o tom, kdo čím kam jezdí: Francouz řekl, že do práce jezdí na mopedu, na dovolenou renaultem a do zahraničí letadlem. Němec zase uvedl, že do práce cestuje na kole, na dovolenou v mercedesu a do zahraničí lodí. Kdežto sovětský člověk vysvětlil, že do práce jezdí tramvají, na dovolenou společným lehátkovým vozem a do zahraničí na tanku.
V sytých postsovětských časech byl zase velmi populární vtip o ruském turistovi, kterého se po příletu do ciziny pohraničníci ptají:
„Nationality?“
„Russian.“
„Occupation?“
„No, just visiting.“
Že o tom mluvíte, on se taky svého času vyprávěl vtip o Němcích, jak otec radí synovi kde se mají s rodinou ubytovat při dovolené v Paříži. „Výbornej hotel, celý patro bylo jenom pro nás, luxusní jídlo, šampaňský, holky, obsluha vzorná a prakticky zadarmo.
a když se syn s rodinou vrátí zklamanej, že nic z toho nebyla pravda, tak se otec diví „Přece, já když tam byl za války s wehrmachtem“…
:)))
Ale ten už se asi na Západě nevypráví..
A znáte petrph tento? Jaký je rozdíl mezi ruským optimistou, ruským pesimistou a ruským realistou? Ruský optimista se učí anglicky. Ruský pesimista se učí čínsky. No a ruský realista sedí doma a čistí kalašnikov.
P.s. Ten vtip o německém vojákovi ve Francii mi vyprávěl můj dědeček někdy asi před padesáti pěti lety. Tehdy jsem se mu ještě zasmál.
Když pominu Vaše hloupé nálepky a hotovou jasnozřivost o obsahu debaty, tak nejvíc o Vás vypovídají kádrovácké sklony…kdo může o čem debatovat. Takto vždycky soudruzi zpochybňovali jakoukoliv debatu. Proberte se člověče, už není rok 1969, ale 2021!!!
Jsem toho názoru, že charakteristika diskutujících je vcelku objektivní.
Ano, brambora se svým hysterickým výlevem charakterizovala trefně.
No jo, z něčeho ti experti na protiruské povídání – „Ondřej Soukup, novinář Hospodářských novin, který se Rusku věnuje přes 20 let. Společně s ním bude diskutovat senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, pedagog a publicista Michael Romancov a politoložka a analytička Tereza Soušková“, žít musí a nic jiného, než naznačovat, že se Rusko chystá možná i okupovat ČR a proto zaníceně vykřikovat, jak je Rusko pro Čechy nebezpečné, neumí. Prostě, je to jejich práce, tak se na ně nezlobte. Výjimkou je senátor Pavel Fischer, který má zajištěný velmi slušný příjem od českých daňových poplatníků (a to celkem na šest let) a dělá to jako vedlejšku.
A další ne 600, milión, dva milióny berou, Jandové a jiní, každý rok … jsi milouši chtěl říct.
Tedy, jak jsem si tu besedu poslechl, zase nic překvapivě nového. Současné Rusko takové je. Co je ale třeba si uvědomit, že toto není přímé pokračování totalitního komunismu, ale že prošlo rozpadem komunistické totalitní moci a nástupem demokracie, stejně jako střední Evropa (během vlády Gorbačova, i Jelcina), takže současná Putinova vláda už je nový stav, který ale potvrzuje úlohu Ruska jako imperiální velmoci, se kterou je halt nutné počítat, a nelze jí ani vojensky porazit, ani jinak (diplomaticky) odstavit.
Nakonec by se dalo povzdechnout, není v tom samo, a jsou i horší případy. Třeba na chudáka Džamála Chášukdžího,kterého zavraždili a rozřezali na kusy na saúdském konzulátu v Turecku už se zapomnělo..
Je zajímavé,kde se vzalo tolik zastánců Ruska, Číny a komunismu na všech diskuzích od Novinek až po HP.Buď to jsou pozůstatky komunistů,nebo placení kolaboranti.Budou stále do nekonečna žvanit ty svoje nesmysly.Kdyby žili ve středověku a nebyly by žádné informace,tak by se to dalo pochopit.Mně to připadá,že celý život tito lidé žili ve lži,lhali a nechtějí si to připustit,tak lžou dál.Jejich láska k Rusku je nehynoucí i přes čtyřicetiletou okupaci,Nenávidí EU a hlavně USA a ani neví proč.Nechtějí si přiznat,že kdyby tak psali dříve proti komunistům a nerozlučnému přátelství se Sovětským svazem,tak by skončili při nejlepším v uzavřeném odděleni psychiatrie,nebo vyhazovem z práce.Ale hen to, že máme tu demokraciu tak,tak píšou a píšou.Nevím koho více milují,jestli Zemana,nebo Putina.
Rusko je zarámovano jako objekt k dělení, jednou se to povedlo po rozpadu SSSR a ukončení VS. Po Majdanu, který byl priOH v Soci se Rusku podařilo získat Krym za který platilo Rusko krvavou daň s Turky, VB, Francii, III. říši. Konečně Navalny j tvrdí, že Krym já ruský. Otázka zní co je lepší, ruska Sibiř, nebo čínská. EU na Činu nemá stejně jako USA z té se stala slabnouci mocnost.