Rusko a Čína osloví týdně až miliardu účtů na sítích, ukázal výzkum dezinformací o koronaviru
Mezi nejcitovanější dezinformace o novém typu koronaviru patří teorie, že virus vznikl jako biologická zbraň ve Spojených státech. Něco podobného zkusily už sovětská KGB a východoněmecká Stasi v 80. letech, kdy po světě úspěšně šířily dezinformaci, že virus HIV vytvořila ve skutečnosti americká CIA.
Podle německého politologa a profesora strategických studií na americké Univerzitě Johna Hopkinse Thomase Rida teď Rusko a jeho tajné služby tyto zkušenosti se šířením dezinformací mohou využít.
Thomas Rid byl hostem webináře o politickém válčení a dezinformacích v době koronaviru, který organizovalo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) a HlídacíPes.org se ho účastnil. Rid zmínil jeden historický moment, který v něčem současnou situaci kolem koronaviru připomíná.
Sovětská KGB ve spolupráci s východoněmeckou tajnou službou Stasi v rámci takzvané operace Denver v 80. letech použila konspirační teorii o tom, že virus HIV vytvořila CIA jako biologickou zbraň, a velmi úspěšně tuto dezinformaci rozšířila po celém světě.
„V čem bych viděl shodu já, je využití momentu, kdy o viru samotném víme vlastně velmi málo. Lidé jsou upřímně vyděšení a mají málo informací. To je pro šíření dezinformací ta nejlepší situace,“ říká Thomas Rid. Zároveň ale upozorňuje na rostoucí nebezpečí používání dezinformací u politiků demokratických zemí.
Přeceňujeme Rusy?
„Vyšla mi nedávno kniha o historii šíření dezinformací až do roku 2016. Co vnímám v poslední době velmi silně, je čím dál těžší rozlišení, co je pravda, a co nikoliv, protože dezinformace začali k přesvědčování voličů šířit i samotní politici,“ upozorňuje Thomas Rid na současnou situaci ve Spojených státech.
„Kde končíme my a kde začínají Rusové? Když někteří naši představitelé delegitimizují zvolené zástupce, zpochybňují justiční systém atd., Rusům už jen stačí posílit takové nálady ve společnosti. Pracují ale s potenciálem a frustracemi, které už mezi lidmi jsou,“ říká autor knihy „Aktivní operace, tajná historie dezinformací a politického válčení“
Vliv Ruska na dění ve Spojených státech je podle něj v posledních letech vnímán zkresleně.
„Zejména mezi demokraty jsou lidé, kteří Vám budou tvrdit, že ruská dezinformační kampaň pomohla Donaldu Trumpovi ke zvolení prezidentem nebo dokonce, že ho do prezidentského úřadu pomohli dosadit Rusové. Přitom důkazy, které jsou k dispozici, na takové tvrzení nestačí,“ uvedl v rámci semináře Thomas Rid.
Obnovit diskusi
Podle něj je tak vnímání ruského vměšování do voleb už skoro větším problémem než samotný ruský vliv na volby.
„Když demokracie začnou svádět vnitropolitické problémy na cizí mocnosti, podkopávají tím samotnou demokracii. Přesně takové argumenty používají autokratické režimy, jako je ten ruský nebo turecký,“ říká Rid.
Upozorňuje, že v minulosti to byli vždy pachatelé – tedy autoři dezinformačních kampaní – kteří zveličovali jejich dopad na cílovou společnost. Jenže v souvislosti s prezidentskými volbami v roce 2016 a jejich dopadem se situace obrátila a podle Rida jsou to paradoxně oběti ruské dezinformační kampaně, kdo její vliv začali zveličovat.
Thomas Rid si uvědomuje provokativnost takových tvrzení. Recept na potírání nebo snižování dopadu dezinformačních kampaní vidí ale především ve vzdělanosti celé společnosti a zachování názorové plurality.
„Musíme se bránit přílišnému zpolitizování státní bezpečnosti. Důležitý je střízlivý a faktografický přístup na straně vládních kruhů a co se týká jednotlivců, pak je to vybřednutí ze sociálních bublin. Každý máme tendenci se na sociálních sítích uzavírat do skupin, které potvrzují naše názory, ale to není zdravé. Takže moje hlavní rada zní: Najděte si někoho s kým nesouhlasíte!“ tvrdí.
Miliarda účtů týdně
Aktuální trendy kolem dezinformací souvisejících s koronavirem zkoumal také Oxfordský internetový institut.
„Zjistili jsme, že 92% dezinformací státních agentur po celém světě pochází z Ruska a Číny,“ shrnul ředitel institutu Philip Howard v rozhovoru pro pro CBC News. Výzkumníky podle něj překvapilo, kolik anglického obsahu jsou vlády Ruska a Číny schopné produkovat.
„Jsou schopné dosáhnout na téměř miliardu účtů na sociálních sítích týdně,“ upozorňuje Howard.
Mezi nejčastěji sdílené dezinformace v souvislosti s pandemií patří podle něj podsouvání názoru, že koronavirus unikl z laboratoře na Západě nebo že ho do čínského Wu-chanu záměrně zavlekli američtí vojáci na konci minulého roku během vojenských manévrů a že západní země svůj boj s pandemií prohrávají.
„Právě jsme dokončili studii v šesti zemích, kde jsme zkoumali veřejné mínění ohledně některých otázek spojených s pandemií a téměř čtvrtina respondentů ze Spojeného království, Spojených států a Argentiny si myslí, že koronavirus pochází z laboratoře,“ uvádí Philip Howard.
Ruské a čínské dezinformace spojené s nemocí Covid-19 se shodují v narativu, podle kterého vlády obou zemí dobře zvládají pandemii na rozdíl od Západu, kterému samy musí ještě posílat humanitární pomoc. V jiných tématech se však přístupy obou zemí liší.
Kuř a pij zázvor
Čínské sociální sítě se podle Howarda soustředí spíše na vyvracení názorů, že za pandemii a rozšíření koronaviru může Čína, zatímco Rusko šíří ohledně koronaviru zjevné výmysly. Mezi nejsdílenějšími byly dezinformace tvrdící, že umývání rukou šíření viru nijak nezabrání, že kuřáci jsou vůči němu imunní nebo že před ním ochrání užívání zázvoru. Objevily se také zprávy, že šíření viru souvisí s instalací mobilních 5G sítí.
Ruské úřady podobná obvinění odmítají. Tvrdí, že v rámci celosvětové hysterie proti Rusku se na jejich zemi snaží různí experti svést všechny světové katastrofy, včetně Covidu-19.
Slovní přestřelky mezi jednotlivými tábory či zeměmi jsou nevyhnutelné. Podle Philipa Howarda se ale šiřitelé dezinformací dají dohledat podle účtů, ze kterých své zprávy posílají.
Zatímco Rusové mají podle něj k dispozici množství starších účtů na sociálních sítích, které běžně používají k rozesílání neškodných zpráv o fotbale nebo o seriálech a k šíření dezinformací je používají jen když potřebují protlačit konkrétní politický záměr nebo vzkaz, Čína je v tomto ohledu spíše nováčkem.
„Čína s tím začala ve větším až v posledním roce, od protestů v Hongkongu,“ upozorňuje Howard. „Nakoupí stovky tisíc falešných profilů na sociálních sítích, zaktivuje je všechny najednou a tyto účty pak už retweetují nebo přeposílají požadovaný obsah,“ říká ředitel Oxfordského internetového institutu.
Jeho tvrzení nepřímo potvrzuje i nedávno dokončený výzkum americké Carnegie-Mellonovy univerzity. Podle něj téměř polovinu dezinformací o koronaviru na sociálních sítích šířili tzv. boti, tedy nikoliv autentičtí uživatelé, ale naprogramované účty.
První dezinformace na téma nového typu koronaviru se podle profesorky informatiky z Carnegie-Mellonovy univerzity Kathleen Carleyové objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský server spravovaný ministerstvem obrany obvinil Spojené státy, že vyvinuly koronavirus jako biologickou zbraň.
Twitter v reakci na zjištění týmu profesorky Carleyové uvedl, že ze své sociální sítě odstranil tisíce příspěvků s potenciálně nebezpečnými tvrzeními o koronaviru. Bezpečnostní systémy platformy prý „napadly“ 1,5 milionu účtů, které do debat o pandemii vnášely nekalé postupy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kurdové opět ztrácí sen o samostatnosti. Jejich autonomie se nehodí nikomu
Tchaj-wanské jaderné dilema. Globální dodávky čipů jsou opět v ohrožení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
A zase to zlé Rusko a Čína ! Co novičok , agent s kufrem ricinu , vy tomu na HP věříte ?
Rozhodne vic nez svetlym zitrkum v Rusko-Cinske naruci.
Od Ruska ako diktatorskeho režimu kde vládnu oligarchovia s cielom si udržať moc čo najdlhšie sa nič iné ako cielená dezinfo vojna čakať nedá. Rusko je jedna neskutočná diera tohto sveta, keď zohladníme ich možnosti nerastného bohatstva, aj tak sa zo svojej mizérie nedokázali dostať od r.1917. Ešte stále sú rovnako závislí na vývoze surovín aby prežili, tak ako aj pred 50 rokmi. Úspech EU im kole oči tak robia ako zavistlivý a zakomplexovaný sused. Smradiť, špiniť, intrigovať.
Souhlas pane leocam. Možná by vás zaujal úryvek z jedné knihy vypovídající o Rusku:
Kniha: Gál, Zajac, Švolík: Dvadsaťpäť, strana 79, vydalo Artforum, Kozia 20, Bratislava, v roce 2014
Peter Zajac píše:
Sebaklamom našej bezstarostnosti je ilúzia o dnešnom Rusku. Rusko dlhodobo sleduje imperiálne záujmy a vždy sa usiluje rozširovať hranice svojej moci a vplyvu. Na to len netřeba zabúdať. Rusko to neskrýva, to len Európa si před tým zakrýva oči a Američania nevedia celkom presne, čo majú robiť. Na tom sa nemení nič ani dnes, v časoch nového ukrajinského risorgimenta, ku ktorému Ukrajina dozrela, len ešte nie je jasné, či neprichádza náhodou prineskoro alebo priskoro.
Jazyk a ducha dnešnej doby spoluvytvára lož, ktorá sa pýši víťazstvom nad pravdou, lož ako pracovná metóda a lož ako sebaklam. Je to suché, ale pravdivé konštatovanie.
Risorgimento, doslova „opätovný rozkvet“, „obrodenie“.
Ta kniha by stála za to, abyste si ji přečetl celou.
Nemůžete nebo spíše nechcete uvěřit Hlídacímu psu valo, že Rusko a Čína jsou zlé státy? Existuje na toto téma spousta literatury, jen nebýt líný číst. Například: Christopher Andrew a Vasilij Mitrochin – Neznámé špionážní operace KGB, Mitrochinův archiv 1, Operace KGB a studená válka, Mitrochinův archiv 2, Ing Karel Řehka – Informační válka, Alexandra Alvarová – Průmysl lži, Ondřej Kundra – Putinovi agenti, Walter Laqueur – Putin a putinismus, Douglas Boyd – 1000 let ruské rozpínavosti, Vladimir Bukovskij – Moskevský proces, Shaun Walker – Ruská kocovina, Zdeněk Mlynář – Mráz přichází z Kremlu, Juraj Mesík – Posledné impérium, Karel Pacner – Hořké konce vyzvědačů, Miloš Gregor a Petra Vejvodová – Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích, Artúr Soldán – Odsouzeni ke špionáži, Madleine Albrightová v memoárech – Medeleine a další a další knihy. V těchto knihách byste se toho o Rusku a v některých z nich i o Číně dozvěděl tolik, až by vám z toho šla hlava kolem. Jen nebýt líný číst. Pokud nebudete tolik času trollit na internetu a budete se věnovat četbě výše zmíněných knih, máte na nejbližší asi tak dva roky o činnost postaráno. Alespoň mně to asi tak ty dva roky trvalo, neboť jsem nemohl pouze číst, ale musel jsem se věnovat i jiným činnostem. Většina z těchto knih je stále dosažitelná v internetových knihkupectvích a rádi vám je zašlou poštou domů, případně si je můžete vyzvednout osobně v prodejně, kterou si určíte. Ty knihy, které snad už v internetových knihkupectvích dosažitelné nejsou, jsou dosažitelná v knihovnách. Přeji vám valo poučnou četbu.
Valo, pokud by vám snad shora uvedený seznam knih nestačil, mohu přidat další zajímavé knihy vypovídající o Rusech ať už v době sovětské, nebo postsovětské: Světlana Alexijevičová – Doba z druhé ruky, Karel Hvížďala – Evropa, Rusko, teroristé a běženci, Masha Gessenová – Muž bez tváře. Neuvěřitelný vzestup Vladimira Putina., Michail Ševeljov – Nejsem Rus, Petr Vavrouška – Ruské duše, Walter J. Ciszek, Daniel L. Flaherty – S Bohem v Rusku, Bernard Lecomte – Tajemství Kremlu. Staletí slávy, lží a hrůzovlády., Borys Włodarski – The KGBs Poison Factory. From Lenin to Litvinienko. (Kágébácká továrna na jedy. Od Lenina po Litviněnka), Michail Zygar – Všichni muži Kremlu, Garry Kasparov – Zima přichází. Proč je nutné zastavit Vladimira Putina. Bude vám to stačit valo? Myslím, že to už budete mít ne na dva, ale možná na čtyři roky čtení.
Vala nestačí číst. A i Vy byste měl méně číst a víc sledovat co se děje, tedy zprávy a přemýšlet o tom. Výběr literatury, který citujete, je jednostranný. Je to jako když nacisté četli jen Mein Kampf a knihy, kterými autoři zdůvodńovali proč to svinstvo Adolf Hitler sepsal.
A jsme u toho. Prakticky jediná – a navíc neúplná věta vysvětluje celou problematiku. Ta věta – by měla správně znít „.. Když někteří naši představitelé delegitimizují zvolené zástupce, zpochybňují justiční systém atd.,
– >tím že o nich publikují, že se chovají nelegitimně-což je v řadě případů i pravda, <- ,
Rusům už jen stačí posílit takové nálady ve společnosti. Pracují ale s potenciálem a frustracemi, které už mezi lidmi jsou,“
Tak to tak je a lze s tím naprosto souhlasit. Jenomže, namísto toho aby se ta primární nelegitimní počínání řešila u nás (v rámci demokracie a právního řádu) účinně, pružně ale taky spravedlivě (nikoliv právnicky), ponecháváme je vyhnít, čehož si všimnou i v jiných státech (mimochodem, nejen v Rusku a Číně) a snaží se toho využít proti nám.
A co udělají naše elity? Brečí a pořádají seminaře o tom jak nám z vybraného zahraničí všichni ubližují…S takovými elitami se nedostaneme dál než k dalšímu září 1938 nebo srpnu 1968..
Souhlasím. Popsal jste to naprosto pravdivě a přesně.
Ale na druhou stranu, obecně za dezinformaci je vnímáno také to, co naopak ze strany USA veřejně šířil i sám D. Trump a s ním M. Pompeo – totiž, že ten virus unikl přece z čínské laboratoře v tom Wu-chanu. I s tím může přece souviset to, že „téměř čtvrtina respondentů ze Spojeného království, Spojených států a Argentiny si myslí, že koronavirus pochází z laboratoře“ (pokud tedy není dodáno jaké)…
Na rozdíl od Rusů a Číňanů, kteří šíří vyslovené lži, dezinformace a polopravdy a skrývají se přitom za své trolly a falešné účty, Trump a Pompeo tyto zprávy, ať už jsou pravdivé nebo nepravdivé, šíří sami, otevřeně, hlásí se k nim a jsou ochotni nést za ně odpovědnost.
Zkuste si položit otázku, proč úřady USA žalují Johna Boltona, s cílem zbránit vydání jeho knihy. Je to nejspíš proto, že by přišly na svět agresivní praktiky, včetně lží a pomluv, které politika USA běžně používá vůči ostatním státům.
Proč úřady USA Boltona žalují když : „John Robert Bolton (* 20. listopadu 1948 Baltimore, Maryland) je americký právník, politický komentátor a bývalý diplomat, který mezi roky 2005–2006 zastával úřad velvyslance USA při OSN a v letech 2018–2019 byl poradcem pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pro silně konzervativní smýšlení a podporu amerického intervencionismu je považován za tzv. „jestřába“.“
Zdroj : Wikipedie, heslo John Bolton.
Regan Veliký to řekl jasně-Rusko říše zla.