Ruská státní televize se pasovala na obhájce svobod v době covidu: „Jsme znepokojeni autoritářstvím.“
Kremlem placená zpravodajská televize RT (Russia Today) se rozhodla sestavit globální index „covidových svobod“. V interaktivním žebříčku ukazuje, jak jednotlivé země světa omezily občanská práva pod záminkou boje proti pandemii. Nástroj by to byl sám o sobě zajímavý a potřebný, kdyby ho ovšem nezaštítila právě instituce působící plně ve službách Vladimira Putina, který si občanskými právy vládnutí příliš nekomplikuje.
Index „covidových svobod“ Russia Today obsahuje interaktivní mapu, na které jsou jednotlivé státy světa znázorněny různými odstíny červené – čím tmavší, tím přísnější co do opatření proti covidu. A tedy i přísnější v restrikcích jako omezení svobody pohybu, zavírání obchodů či zákazy volnočasových aktivit nebo přístup k informacím.
Česko je, stejně jako většina západní Evropy, v tmavě rudé zóně, Rusko je světlejší. Tmavě červená znamená v zásadě částečný nebo úplný lockdown, což už neodpovídá ani situaci v současném Česku. Právě to je první problém zmíněného webového nástroje Russia Today – není aktuální.
Česko stále v lockdownu?
V případě České republiky se „index covidových svobod“ sice odvolává na relevantní zdroje (vládní covidový portál, agentura Reuters apod), ale pracuje se starými daty, například ze začátku dubna. V hodnocení Česka se tak čtenář dozví, že v zemi údajně stále platí doporučení neopouštět domov, omezit cestování, služby jsou zavřené stejně jako sportoviště a hromadné akce plošně zrušené. Většina z toho už přitom neplatí.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Celkově tak Česko podle indexu Russia Today dosáhlo na hodnotu 0,97, tedy téměř dvojnásobek toho co Indie aktuálně sužovaná nákazou, ale například mnohem méně než první Victoria (jeden z australských států, hodnota 1,46) či desáté Rusko (1,24).
Na celém žebříčku je bizarní právě to, kdo jej sestavil a zveřejnil. Režim Vladimira Putina lidská práva dlouhodobě porušuje ať už s covidem nebo bez; od zatýkání demonstrantů na protirežimních demonstracích, přes omezování svobody tisku až po potírání LGBT komunity. A Russia Today je už patnáct let oficiálním kanálem kremelské propagandy po celém světě.
Obránci svobody ze země Navalného
Přesto právě RT v popisu „indexu covidových svobod“ varuje před autoritářstvím zahaleným pod rouškou pandemie. „Jsme znepokojeni autoritářským posunem vyvolaným pandemií, na druhé straně řada opatření může být pochopena právě jen v kontextu konkrétní epidemické situace. Pouze tato opatření dokumentujeme a nepřinášíme argumenty, jestli ta která opatření jsou či nejsou v dané zemi ospravedlnitelná,“ píše server televize.
„Počty zemřelých a hospitalizovaných s covidem v řadě zemí klesají – ale některé vlády nespěchají s obnovením svobod a práv pro své občany. Za to musí nést odpovědnost,“ vyzývá Russia Today.
Kremelský režim, který ji platí, jen letos zatkl jak Putinova kritika Alexeje Navalného, tak řadu demonstrantů, kteří požadovali Navalného propuštění. Před zatčením byl Navalný v Německu, kde se zotavoval z následků otravy provedené právě na ruském území.
Kromě zmíněných represí vůči opozici Vladimir Putin dlouhodobě potlačuje i svobodná média. V samotném Rusku bylo za posledních dvacet let zabito 25 novinářů, až na dva byla vždy příčinou úmrtí vražda.
Česko právě teď s Ruskem vede nejostřejší diplomatický spor za poslední dekády kvůli podílu agentů ruské tajné služby GRU na explozích muničních skladů ve Vrběticích, při kterých zemřeli dva Češi. Russia Today si přesto trvá na svém: „Hlídáme občanské svobody a jejich omezování během covidu.“
„Represivní stát, který kvůli viru nepřidal žádná další omezení, je pořád represivní stát,“ píše kremelský kanál s odkazem na zbytek světa a bez ohledu na dění v Rusku samotném.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
RT bude nejspíš docela zábavný kanál.
Měření a porovánávání přísnoti protiepedemiologických opatření ej běžné (byť se to někdy porovnává špatně, protože „ďábel je ukrytý v detailu“), ale běžně se to označuje jako Stringency index. Mluvit o svobodě je demagogie.
„Právě to je první problém zmíněného webového nástroje Russia Today – není aktuální.“
Zcela neaktuální je ovšem mudrování o zmíněném webovém nástroji Russia Today, v době pandémie covidu-19 platí jediné – vše se mění a to prakticky z hodiny na hodinu. Viry nevědí, co si vlády odhlasovaly a čím by se tedy měly ty viry řídit, podle jakých schválených pravidel a schemat postupvat, či jak se vůbec chovat, zda mutovat nebo nemutovat a když, tak jak, na co a kdy.
Konec konců, proč polemizovat s webovým nástrojem Russia Today, webovým nástrojem ze státu, který nás prohlásil za nepřátele? Spíše by měl autor navrhnout, na co jezdit letos v létě, čím topit příští zimu, pokud Rusové to myslí vážně s tím, že jsme jejich nepřátelé a odmítnou s námi i obchodovat, protože jen mimořádně charitativní stát bude podporovat svého nepřítele dodávkami produktů, které nepřítel zcela postrádá,zvláště jedná-li se obchodně a finančně nezajímavé položky pro stát v objemech desetin procent zahraničního obchodu, v tomto případě Ruska .
EU nám pomůže asi v duchu prohlášení vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella Fontelles z počátku tohoto týdne: „Země EU se domnívají, že není nutné prohlubovat napětí s Ruskem“, když odpovídal na dotaz novinářů, zda EK doporučí členským státům, aby vypověděli ruské diplomaty na znamení podpory ČR.
Oprava : Oskar (hanák …)