Ruska se bojíme méně, Číny více. Jak koronavirus pohnul s názory Čechů na demokracii
Přestože jasná většina Čechů podporuje demokracii jako dobrou formu vlády, klesá v tuzemsku důvěra v Evropskou unii a NATO. Podle nové analýzy organizace Globsec v Česku také od loňska výrazně poklesla ostražitost vůči Rusku. Zesílil naopak pocit ohrožení Spojenými státy a Čínou.
Průzkum Globsecu se zaměřil na země střední a východní Evropy a západního Balkánu v době koronavirové pandemie.
„Situace v tomto roce je jako na houpačce, a výzkum tak je potřeba brát jako aktuální výkyvy nálady veřejnosti,“ komentuje výzkum pro HlídacíPes.org politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity s tím, že z něj zatím nelze odvozovat dlouhodobé trendy v přístupu Čechů k EU a NATO.
Kopeček situaci srovnává s důvěrou Čechů v domácí instituce, která letos také byla velmi proměnlivá: „Srovnejte si důvěru vlády na jaře, kdy byla extrémně vysoká, a teď, kdy je velmi nízká. Je dobré zkrátka nepanikařit.“ Výzkum nicméně naznačuje, kterým hodnotovým směrem se Česko aktuálně ubírá.
Chceme na Západ, ale bez EU
Ukazuje například, že dělení světa na Východ a Západ je pro Středoevropany příliš zjednodušující. Většina z nich by nejraději nepatřila ani k jednomu ze zmíněných mocenských bloků a vyhovuje jim středová pozice „někde mezi“.
Důvodem může být fakt, že střední Evropa sama sebe často chápe jako „most“ mezi Západem a Východem. „Souvisí to ale i s pragmatickým přístupem, který vyplývá z nedůvěry k oběma mocenským stranám způsobené historickými zkušenostmi. Tito lidé si proto chtějí z obou světů vzít to nejlepší, ale zároveň se na nikoho příliš neupínat,“ píší výzkumníci.
Konkrétně v Česku pouhých 5 % dotázaných podporuje orientaci země na Východ, a naopak 29 % je prozápadních. Tento poměr se však neodráží na popularitě Evropské unie. Česko je totiž s 54 % podporou EU nejvíce euroskeptická země v regionu. Od roku 2018 podpora Unie klesla dokonce o 15 procentních bodů. Průzkum však zachytil postoje Čechů k EU ještě před vypuknutím podzimní vlny koronaviru.
Proto je třeba interpretovat výsledky průzkumu opatrně, upozorňuje znovu Lubomír Kopeček. Podle něj se totiž trend na podzim obrátil a důvěra v EU se dostala zpět na nejvyšší hodnoty za řadu let zpátky. „Souviselo to s tím, že Češi ocenili zdravotnickou pomoc a spolupráci i další záležitosti jako finanční plán pomoci nejhůře postiženým zemím EU,“ říká.
Euroskepticismus je ale v Česku zakořeněn dlouhodobě. Většina Čechů si tak například podle výzkumu myslí, že EU je autoritativní organizace, která státům diktuje, co mají dělat. Víc než polovina dotázaných také tvrdí, že Unie ničí české tradiční hodnoty a je hrozbou pro národní identitu. Takzvaný „diktát Evropské unie“ je také podle průkumu často propojován s hodnotově citlivými tématy – především s migrací a právy pro LGBT.
Největší hrozba: Čína
Naopak Spojené státy vnímají Češi především jako partnera, a to hlavně v rámci Severoatlantické aliance, která se v Česku setkává s relativně vysokou podporou. I tuzemská důvěra v NATO se však v letošním roce propadla. Zatímco ještě v roce 2019 by pro setrvání v Alianci hlasovalo 80 % dotázaných, nyní „jen“ 69 %.
Podobně velká skupina se kloní k názoru, že členství v NATO pomáhá Česko držet v bezpečnějším prostředí. I tak ale třetina respondentů vnímá Alianci jako nástroj USA pro zajištění nadvlády nad ostatními zeměmi a jako organizaci, která záměrně provokuje Rusko.
Roste také obava, že by USA mohly být pro Českou republiku nebezpečné – zatímco ještě loni USA považovalo za hrozbu 20 % dotázaných Čechů, v roce 2020 již 30 %. Jako důvod svých obav udávají především to, že v případě USA jde údajně o expanzivní a agresivní mocnost.
Rusko naopak polepšilo – za poslední rok klesla obava z něj u Čechů z 52 % na 43 %. Polovina Čechů zároveň věří, že Rusko disponuje větší vojenskou silou než všechny ostatní země včetně Spojených států.
Za největší současnou hrozbu ze všech světových mocností je v Česku považována Čína. Ve středoevropském regionu je Česko dokonce jedinou zemí, kde Čínu za hrozbu označuje víc než polovina obyvatelstva.
„Je zjevné, že na veřejné mínění hodně působí debata kolem toho, jestli tady dochází k čínským zpravodajským aktivitám a také vymezování se části lidí vůči pročínské zahraničněpolitické orientaci prezidenta Miloše Zemana. Těch 51 % je podle mne odraz obojího – obavy z mocnosti i kritika mířící na Zemana, která nesouvisí jenom s Čínou,“ reaguje na zjištění Lubomír Kopeček. Podle něj v letošním roce na česko-čínské vztahy mohl zapůsobit i koronavirus, který se právě z Číny rozšířil.
Česko tolerantní k LGBT
Kromě mezinárodní politiky se výzkum ptal i na otázky k tématu liberální demokracie. Ukázalo se, že víc než tři čtvrtiny Čechů věří, že parlamentní demokracie postavená na spravedlivém volebním systému je vhodnou formou vlády pro Českou republiku. Jen 40 % dotázaných je však spokojeno s tím, jak demokracie v zemi funguje.
Na druhé straně, třetina respondentů liberální demokracii vnímá negativně. Podle této části společnosti narušuje tradiční hodnoty a národní identitu. Stejný počet lidí by navíc uvítal silného lídra, který by se nemusel příliš ohlížet na parlament a volby.
Podle Kopečka tato poptávka části veřejnosti po silném lídrovi byla v Česku přítomna v podstatě vždy a v době hospodářských problémů, jaké teď přicházejí, spíše zesilovala. „Je proto možné, že toto číslo bude v příštím roce ještě vyšší,“ varuje. Jasná preference demokracie mezi lidmi je však podle něj pozitivní zpráva.
Za zmínku stojí i zjištění z průzkumu, že Češi jsou v regionu nejtolerantnější k LGBT komunitě. Více než polovina české veřejnosti zastává postoj, že by lidé různých sexuálních a genderových identit neměli být právně ani jinak diskriminovaní. To se týká například otázky manželství pro všechny. Necelá třetina lidí naopak považuje LGBT komunitu za nemorální a požitkářskou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
EU je poznamenaná tím, že v jejích strukturách a strukturách států původní E12 jsou lidé, kteří po porážce na barikádách v roce 1968 zahájili „pochod institucemi“, který v podstatě reflektuje ti barikádnickou agendu. A ta spočívala v tom, že zatímco u nás jsme v té době, sice naivně a blbě, bojovali za jakési zlidštění socialismu (byť je pravděpodobné, že něco takového z podstaty věci ani není možné), oni bojovali za jeho zavedení v západních zemích v původní stalinistické podobě. Tím jsou asi karty rozdány jednoznačně. Druhou věcí je řádový rozdíl mezi počtem obětí šestileté okupace Německem (cca 1/3 milionu) a dvacetileté (a něco) okupace „rusáky“ (cca 1/3 tisíce). I tohle je zdrojem onoho hodnocení. A, mimochodem, v Rusku není socialismus, ale tvrdý kapitalismus (byť s korporátními prvky), a proto jim šlape ekonomika daleko líp než nám.
Jak je nám ta Čína nebezpečná , ona nás chce přepadnout nebo diktovat , co máme dělat ! ?
No, ona už někde a někomu diktovat začala … I u nás.
LGBT jsou k politování, jak se bude jmenovat manžel manžela,na to se v průzkumu neptali. Kdyby se totiž zeptali, tak by to bylo jako s tou liberální demokracií – „… tři čtvrtiny Čechů věří, že parlamentní demokracie postavená na spravedlivém volebním systému je vhodnou formou vlády pro Českou republiku. Jen 40 % dotázaných je však spokojeno s tím, jak demokracie v zemi funguje“ (při čemž se zaměňuje v článku, nejspíše záměrně, pojem parlamentní demokracie s pojmem liberální demokracie), většina by byla pro kdeco pro LGBT, ale jen 40 % by souhlasilo s tím, aby existovalo stejnopohlavní manželství v případě, že je pohlavím myšleno biologické pohlaví při narození.
To stejnopohlavní manželství je problémem v tom, že pokud nebude, bude možné příslušníky LGBT komunity „zákonně“ diskriminovat. Konec konců, dobře si pamatuji na vývoj kolem registrací, kdy původně byly koncipovány jak pro stejno, tak i pro různopohlavní páry (aby mohli nabýt statut „druh – družka“ rychleji než určitou dobu trvajícím žitím „na hromádce“). Na poslední chvíli se pak náboženští vymozkovanci sprčili a hrozili zablokováním, pokud registrace bude i pro různopohlavní páry. Tak se to, IMHO chybně, s tímhle upravením schválilo, načež ten lidský odpad okamžitě začal hlásat, že homopáry mají „nesnesitelné a nemravné výhody“, když je registrace jen pro ně. Doufejme, že po příštích volbách bude v Parlamentu méně méněcenných lidí, co věří v pánbíčka, a podaří se zde průlom.
Docela by mne zajímal průzkum, kde by byla na otázku na vhodnou formu vládnutí uvedena jak demokracie bez přívlastku, tak „liberální“ demokracie. ( „lidová“ demokracie by tam mohla být taky… )
Skvělý článek na toto téma vydal loni IVK. Zajímalo by mne, kolik lidí chápe ten lehký významový rozdíl mezi oběma pojmy.
Demokracie s jakýmkoli přívlastkem je pokriplená. I ta „parlamentní“, protože nejdemokratičtější akt je referendum, nikoli volba do parlamentu.
Já se bojím ČÍNY i RF v případě , že nám USA budou vnucovat podílet se na sankcích proti nim . Pokud velmoce budou spolu jednat , žádný strach mít nebudu . USA si osobují právo vnucovat světu americkou demokracií a to je špatně .
Nechoď, Vašku, s pány na led…
Já se nebojím Ruska, ani Číny jako takových, nevím totiž, když jak se tvrdí, že (údajně) platí ty zákony tržního hospodářství, pardon tržní ekonomiky (a to dokonce bez ohledu na společenské zřízení, či systém jak se dnes říká), tak marně hledám jakou že tu tržní výhodu by tím, že by „dobylo“ ˇCesko, to Rusko, nebo ta Čína získali.
Je snad tržní výhodou rozhádaná společnost občanů, která neuznává žádné morální hodnoty a vše relativizuje, občané jsou většinou chudí a zadlužení, třičvrtě milionů občanů v nekolikanásobných exekucích, celá sídliště tak zvaných sociálně vyloučeným lidí žijících z dávek poskytovaných státem na úkor ostatních občanů a ze zásady nepracujících protože jsou kvůli svým osobním vlastnostem prakticky neupotřebitelní, občané kteří jen přemýšlí, jak co ze zákonů a nařízení obejít, jak ošulit na daních a odvodech státní pokladnu, úřady s úplatnými úředníky a policisty, soudy s úplatnými soudci.
Banky, firmy a podnikatelské společnosti převážně ve vlastnictví majitelů z cizích států, nebo z daňových rájů a tam daněných, nebo je snad tržní výhodou ta jednostranná závislost na zahraničních odběratelích polotovarů a dílců, kde hlavní zisk je realizován v zahraničí, či průmysl se stávající z montoven aut cizích značek, atd., atd.
Žádne velké lány úrodný polí nebo obrovských lesů, plných dobře prodejného dřeva, žádné nerostné boatství v množství násobně větším a přístupnějším, kterého by jinde nebylo, žádná ropa nebo zemní plyn.
Tady je rozhodně toho lákavého dost málo, skoro nic a kdo nic nemá nemůže o nic přijít a zloděj nebo útočník, nemůže žádným činem získat profit odpovídající jím vynaložených prostředků a námaze.í
Jedině čeho se bojím je, že budeme momentálními kamarády do něčeho fatálního zavlečeni, co by spojenci.