Proruská propaganda se sídlem v Teplicích, s vazbou na církev i politika ČSSD

Napsal/a Robert Břešťan 26. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Od magazínu s názvem Teplický kurýr by čtenář očekával lokální historky, černou kroniku a něco událostí z dění na radnici. Místo toho tento internetový server funguje jako vykladač mezinárodní politiky – z pohledu putinovského Ruska.

Web má podtitul „události tak, jak se staly“ nenabízí lokální texty, nýbrž články (velmi často přejaté z jiných zdrojů) s titulky jako je: NATO již dávno patří do starého železa; Rusko uzavřelo nebe pro tranzit amerických zbraní; Ve lvovské oblasti se vzbouřily stovky branců nebo Přijatý vojenský rozpočet zničí USA.

Telefon na pravoslavného kněze

Druhým významným zájmem webu je islamismus a hrozby migrace. K tématu nabízí mimo jiné pozoruhodný text „Evropská unie chystá poslat do České republiky milion přistěhovalců z Afriky“.

Kdo web vytváří není na první pohled jasné, podobně jako je tomu například u jiného proruského projektu Aeronet.

Vypátrat, kdo za Teplickým kurýrem stojí, je ale výrazně jednodušší než v případě Aeronetu, který uvádí jako svou adresu neexistující sídlo v Nizozemí a má anonymní registraci serveru v USA.

V případě Teplického kurýra i pouhé jednoduché použití internetového vyhledávače ukáže, že kontaktní číslo se shoduje s telefonem na teplickou pravoslavnou církev. „Litujeme, ale volaný účastník je nedostupný,“ hlásí ovšem telefon.

Dohledat lze ale i to, že web je registrována na jméno Eugen Sigismund Freimann. Tedy na jméno pravoslavného teplického kněze, který musel pro spory s nadřízenými ukončit svou činnost. Zákaz sloužit mu už před dvěma lety potvrdil takzvaný posvátný synod, nejvyšší autorita pravoslavné církve. 9.5.2015-1

Freimann ale nadále jako kněz vystupuje. Vede Rytířský řád sv. Konstantina a Heleny, který o sobě tvrdí, že je duchovně – rytířský řád Pravoslavné církve a „je již od roku 312 duchovně rytířským řádem, kdy ho založil Konstantin Veliký“.

Foldyna, Řebíček, Barták…

Problém je v tom, že za rytířský řád se sdružení považuje pouze samo. Česká republika mu nepřiznalo právní subjektivitu, bratrstvo není ani v seznamu rytířských řádů Mezinárodní komise pro rytířské řády a pravoslavná církev ani žádné rytířské řády neuznává.

Řád, který na svých stránkách opakovaně odkazuje i na texty Teplického kurýra, je ale zajímavou spojkou do české politiky i do byznysu.

Už od roku 2001 byli do rytířského stavu povýšeni tři zajímaví muži. Někdejší ministr dopravy Topolánkovy vlády Aleš Řebíček, současný poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a Štěpán Popovič, někdejší prezident Svazu průmyslu a dopravy a muž, který začátku 90. let půjčil jako generální ředitel teplické společnosti Sklo Union na rozjezd byznysu kolem 40 milionů korun Petru Kellnerovi.

Do řádu vstoupili i někdejší poslanec ČSSD Josef Hojdar, lékař Jaroslav Barták – někdejší šéf Lions Clubu (v roce 2013 pravomocně odsouzen k 14 letům za znásilňování a zneužívání svých asistentek), kontroverzní podnikatel osvobozený v rámci Klausovy amnestie Sergej Onyskiv nebo bývalý agent komunistický StB Igor Střelec.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)