decafinata / Foter / CC BY-SA,

Proruská propaganda se sídlem v Teplicích, s vazbou na církev i politika ČSSD

Od magazínu s názvem Teplický kurýr by čtenář očekával lokální historky, černou kroniku a něco událostí z dění na radnici. Místo toho tento internetový server funguje jako vykladač mezinárodní politiky – z pohledu putinovského Ruska.

Web má podtitul „události tak, jak se staly“ nenabízí lokální texty, nýbrž články (velmi často přejaté z jiných zdrojů) s titulky jako je: NATO již dávno patří do starého železa; Rusko uzavřelo nebe pro tranzit amerických zbraní; Ve lvovské oblasti se vzbouřily stovky branců nebo Přijatý vojenský rozpočet zničí USA.

Telefon na pravoslavného kněze

Druhým významným zájmem webu je islamismus a hrozby migrace. K tématu nabízí mimo jiné pozoruhodný text „Evropská unie chystá poslat do České republiky milion přistěhovalců z Afriky“.

Kdo web vytváří není na první pohled jasné, podobně jako je tomu například u jiného proruského projektu Aeronet.

Vypátrat, kdo za Teplickým kurýrem stojí, je ale výrazně jednodušší než v případě Aeronetu, který uvádí jako svou adresu neexistující sídlo v Nizozemí a má anonymní registraci serveru v USA.

V případě Teplického kurýra i pouhé jednoduché použití internetového vyhledávače ukáže, že kontaktní číslo se shoduje s telefonem na teplickou pravoslavnou církev. „Litujeme, ale volaný účastník je nedostupný,“ hlásí ovšem telefon.

Dohledat lze ale i to, že web je registrována na jméno Eugen Sigismund Freimann. Tedy na jméno pravoslavného teplického kněze, který musel pro spory s nadřízenými ukončit svou činnost. Zákaz sloužit mu už před dvěma lety potvrdil takzvaný posvátný synod, nejvyšší autorita pravoslavné církve. 9.5.2015-1

Freimann ale nadále jako kněz vystupuje. Vede Rytířský řád sv. Konstantina a Heleny, který o sobě tvrdí, že je duchovně – rytířský řád Pravoslavné církve a „je již od roku 312 duchovně rytířským řádem, kdy ho založil Konstantin Veliký“.

Foldyna, Řebíček, Barták…

Problém je v tom, že za rytířský řád se sdružení považuje pouze samo. Česká republika mu nepřiznalo právní subjektivitu, bratrstvo není ani v seznamu rytířských řádů Mezinárodní komise pro rytířské řády a pravoslavná církev ani žádné rytířské řády neuznává.

Řád, který na svých stránkách opakovaně odkazuje i na texty Teplického kurýra, je ale zajímavou spojkou do české politiky i do byznysu.

Už od roku 2001 byli do rytířského stavu povýšeni tři zajímaví muži. Někdejší ministr dopravy Topolánkovy vlády Aleš Řebíček, současný poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a Štěpán Popovič, někdejší prezident Svazu průmyslu a dopravy a muž, který začátku 90. let půjčil jako generální ředitel teplické společnosti Sklo Union na rozjezd byznysu kolem 40 milionů korun Petru Kellnerovi.

Do řádu vstoupili i někdejší poslanec ČSSD Josef Hojdar, lékař Jaroslav Barták – někdejší šéf Lions Clubu (v roce 2013 pravomocně odsouzen k 14 letům za znásilňování a zneužívání svých asistentek), kontroverzní podnikatel osvobozený v rámci Klausovy amnestie Sergej Onyskiv nebo bývalý agent komunistický StB Igor Střelec.

5 komentářů

 1. Karel napsal:

  s názvem Hlídací pes by čtenář očekával lokální historky, černou kroniku a něco událostí z dění na radnici. Místo toho tento internetový server funguje jako vykladač mezinárodní politiky – z pohledu putinovského Ruska.
  Soudný člověk než aby všemu – propagandě předkládané uvěřil může mnohé zjistit pokud opravdu chce – Co se o Putinovi a Rusku nepíše na hlídacím psu těžko hledat objektivní pohled http://jdem.cz/bapsb3

  • petr napsal:

   Od Karla je dobrý ten odkazovaný článek „Co se o Putinovi a Rusku nepíše“… pod tím článek jsou jako zdroj podepsaní „ruští kamarádi“ a „internet“… přesně… na tyhle propagandy je největším strašákem pravda podložená fakty a hodnověrnými zdroji

 2. Karel napsal:

  Jakápak propaganda ?
  RUSKO NEBUDE BRÁNIT UKRAJINĚ DO EVROPY
  Rusko už neblokuje dohodu o asociaci Ukrajiny s EU, která vyprovokovala koncem r. 2013 ukrajinský Majdan. Na včerejších jednáních v Bruselu ministr ekonomiky RF Alexej Uljukajev potvrdil věcnou účast RF v jednáních, které umožní, aby od 1. ledna 2016 nabyla platnosti ekonomická část dohody EU-Ukrajina.
  http://teplickykuryr.info/news.php?item.8846.3

 3. Jiri Morstadt napsal:

  Oleksander Tymošenko je ten klíč

 4. vladimír napsal:

  Myslím, že kdo má zdravý rozum, udělá si úsudek sám a nemusí čerpat ze žádných zdrojů, co se děje na Ukrajině a kdo je tam agresorem. Majdaqn opravdu začal tím, že Putin donutil tehdejšího prezidenta Ukrajiny Janukovyče, vypovědět jednání o podepsání asociační dohody s EU a najednou, podle Karla, nemá proti dohodě Ukrajiny s EU žádných námitek. Zajímavý názor. Asi šlo jen o zabrání Krymu, k čemuž Majdan, pro rusofily prý fašistické povstání, posloužil velmi dobře!!

Přidávání komentářů není povoleno