Ruská propaganda Made in Slovakia. S Okamurovci jako diváky v publiku
V Bratislavě měl před pár dny mezinárodní premiéru film ukazující údajnou pravdu o situaci na Donbase. „Mezinárodní“ byla premiéra proto, že se jí kromě zástupců ruské ambasády na Slovensku zúčastnili třeba i hosté z české SPD Tomia Okamury. Ti na filmovém plátně zhlédli například ruským režimem šířenou lež o tom, že zničení divadla v Mariupolu se stovkami mrtvých civilistů nebylo dílem ruského bombardování, ale že si ho Ukrajinci odpálili sami.
Bombardování divadla v Mariupolu v březnu 2022, navzdory viditelnému označení budovy, že se uvnitř ukrývají civilisté včetně dětí, patří k symbolům ruských válečných zvěrstev z počátků invaze na Ukrajinu.
Průběh událostí zdokumentovalo několik nezávislých vyšetřování a desítky rozhovorů s přeživšími. Ruský útok na divadlo si vyžádal několik set obětí.
Přesto se ruská propaganda snaží celou tragédii popisovat obráceně a házet vinu na Ukrajinu. V říjnu ruská vláda vydala „Strategii státní kulturní politiky“, kde mimo jiné obviňuje ukrajinskou armádu z poškozování „ruských“ kulturních institucí a památek, včetně mariupolského divadla.
Propaganda? Jen názory „místních“ lidí
Tento vylhaný ruský příběh teď pomáhá šířit i nový slovenský film „Volba národa – Svědectví z Donbasu“. Jeho premiéry v Bratislavě se kromě ruských diplomatů účastnili i někteří hosté z České republiky, například poslanecká asistentka a zastupitelka za SPD na Praze 13 Vladimíra Bondarenková.
„Dokument obsahoval zjevně výpovědi místních osob a to, co si o tom myslely. Zda je jejich pohled reálný, to nemohu posoudit,“ komentuje filmový zážitek. S obligátním dodatkem, že ve válce „lze těžko události nezávisle ověřit“, že hlavní je „napřít všechny síly k rychlému ukončení války“ a že „je to humanitární katastrofa“.
Kdo tedy ve filmu vystupoval? Například zmiňované tvrzení o ukrajinské vině na zničení divadla na kameru bez dalších důkazů prezentuje jedna ze studentek mariupolské univerzity.
Následně pak vše „potvrzuje“ jeden z autorů filmu, předseda mimoparlamentní slovenské strany Domov-Národní strana Pavol Slota. Stojí v přilbě na staveništi rekonstruovaného divadla a ukazuje, kde mělo být divadlo „vyhozené do vzduchu zevnitř“.
Novinář z televize na sankčním seznamu
Druhou autorkou filmu je Michala Gánovská. Ta se sama označuje za novinářku, z její youtubové tvorby a dalších výstupů na sociálních sítích jsou však zjevné její dobré kontakty s ruskou ambasádou i blízkost k současné slovenské vládě Roberta Fica – rovněž velmi vstřícné k Rusku.
V minulosti Gánovská kandidovala v parlamentních i krajských volbách za krajně pravicovou stranu Republika vzniklou odštěpením od známějších „kotlebovců“.
Dalším respondentem ve filmu je „novinář“ Andrej Afanasjev z Moskvy, působící v ruské televizi Spas, spjaté s pravoslavnou církví. Spas TV je od loňska na sankčním seznamu Evropské unie kvůli podpoře ruské agrese na Ukrajině a šíření kremelské propagandy. I z toho je patrné, jak vyvážené je ono „svědectví z Donbasu“, které film divákům slibuje.
Jiné pasáže filmu se obracejí přímo ke slovenským divákům a snaží se vyvolat dojem, že jsou to právě zbraně poskytnuté Ukrajině po ruské invazi Slovenskem, které zabíjejí lidi na Donbase. O zločinech Ruska v jím vyvolané válce film mlčí.
Například Mariupol, který brutální ruské obléhání do značné míry srovnalo se zemí, film naopak líčí jako město na prahu nové éry rozkvětu – financované samozřejmě Ruskem. I to odpovídá propagandě Kremlu, který právě do Mariupolu pumpuje ve velkém peníze na obnovu zničené infrastruktury.
Díky hostům z SPD a Trikolóry
O ukrajinském režimu Pavol Slota mluví jako o „provázaném s neonacistickou ideologií“. Nijak překvapivě proto pozornost novému filmu věnoval i ruský propagandistický telekanál a web RT. Ten citoval Slotu, podle nějž cesta do Doněcka, Avdijivky a Mariupolu byla kvůli sankcím složitá, má prý ale „v Rusku přátele, kteří mu pomohli“.
Ačkoli česká SPD dlouhodobě odmítá navzdory svým postojům k Rusku a Ukrajině označení „proruská“, byli právě Okamurovci a také hnutí Trikolóra mezi těmi, komu Slota později za účast na slavnostní premiéře zjevně prokremelského filmu jmenovitě děkoval.
Snímek Svědectví z Donbasu zapadá do jednoznačně proruských aktivit současného slovenského kabinetu a jeho okolí. Naposledy to potvrdil tento týden premiér Robert Fico, když oznámil, že „s potěšením přijal“ pozvání Vladimira Putina na oslavy konce 2. světové války příští rok v Moskvě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vysoce návykové imperiální dějiny Ruska a staletí zkreslování historie
Ukrajinští tajní o válce s Ruskem: západní firmy si na smrti Ukrajinců mastí kapsy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
„údajnou pravdu o situaci na Donbase“
Sledující měli možnost se seznámit s ruským pohledem, s fakty, která naše méédia taktně upozadila, což není pro udělání si ostřejšího obrazu té špíny, co se na Ukrajině děje, vůbec špatně. Zvláště pak po výzvě Bílého domu Ukrajině,aby mobilizovala od 18 let.
Člověk by si měl udělat jasno, jestli to má cenu do posledního Ukrajince
Pobavilo…