
Ruská kauza Voice of Europe rok poté. Co se nakonec vynoří z informační mlhy
Je to rok, co se napříč Evropou začalo skloňovat jméno Voice of Europe. Podle české kontrarozvědky BIS byla právě tato rádoby zpravodajská stránka součástí rozsáhlé ruské vlivové operace. Hlavní známé postavy spojované s aférou vinu popírají a význam dnes již nedostupného webu zlehčují i s ohledem na jeho nízkou návštěvnost. BIS nechce podle svých zvyklostí případ komentovat a informační mlha kolem celé kauzy přeje četným spekulacím. To však neznamená, že vyšetřování skončilo.
Česká vláda s kontrarozvědkou BIS informovaly o rozkrytí sítě kolem Voice of Europe loni koncem března. „K případu Voice of Europe ještě stále nemůžeme dávat žádný nový komentář,“ říká o rok později s obvykle úspornou dikcí tajných služeb mluvčí BIS Ladislav Šticha na dotaz HlídacíPes.org.
Banner Voice of Europe byl odříznutý z fotografie s poslancem Foldynou a šéfem poradců slovenského premiéra Fica Erikem Kaliňákem. Fotka šéfky Trikolóry Majerové, která před bannerem stála, zmizela z webu úplně.
V pozadí stránky šířící ruskou propagandu měl stát politik a podnikatel Viktor Medvedčuk, muž blízký Vladimiru Putinovi, který web sídlící v Praze financoval a řídil přes dalšího prostředníka, politika, mediálního producenta a propagandistu Arťoma Marčevského.
Marčevskému vzápětí po zveřejnění kauzy poskytlo dočasnou ochranu Slovensko, v srpnu 2024 pak vyšlo najevo, že byla už před nějakou dobou zrušena. Od té doby jako by se po Marčevském slehla zem.
Ruské peníze a evropská imunita
Velmi vidět je celou dobu naopak jedna z hlavních tváří kauzy, tehdy poslanec a dnes europoslanec za německou stranu AfD s českými kořeny Petr Bystroň.
Ten měl podle loňských zpráv německých i českých médií přebírat od ruské vlivové sítě úplatky v řádech desítek tisíc eur, což mají dokazovat i zvukové nahrávky. Německá i česká policie provedly u Bystroně několik domovních prohlídek, vyšetřování kauzy mnichovským státním zastupitelstvím však zabrzdilo zvolení Bystroně do europarlamentu a s ním spojená nově získaná imunita.
Sám Petr Bystroň vinu popírá, podobně jako další poslanec AfD Maximilian Krah, který ve stejné době musel vysvětlovat své kontakty na Rusko a Čínu, včetně možného přijímání plateb. Také proti Krahovi německé úřady zahájily prověřovací řízení.
Petra Bystroně Evropský parlament tento týden zbavil imunity kvůli jiné kauze a podle německého týdeníku Die Zeit by brzy mohlo následovat i další podobné rozhodnutí europoslanců – tentokrát právě kvůli kauze Voice of Europe.
Co (ne)řekla BIS
Bystroň už téměř rok pro svou obhajobu ve veřejném prostoru využívá překroucený výrok mluvčího BIS Ladislava Štichy, který v rozhovoru pro iDnes.cz dne 11. dubna 2024 na dotaz ohledně Bystroně řekl:
„To jméno je zmiňováno mediálně. Když se (diváci) podívají dozadu na různé výstupy, tak zjistí, že ani premiér, ani nikdo z ministrů, ani samotná BIS nikdy nezmínila žádná jména, vyjma těch, která se ocitla na sankčním seznamu.“
Tvrzení o nevině Petra Bystroně měl podpořit také „dokument“, jehož autorem je bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a současný místopředseda hnutí Trikolóra Petr Štěpánek. Právě s Trikolórou mimochodem Bystroň dlouhodobě udržoval úzké vazby, stejně jako s hnutím SPD Tomia Okamury.
Výsledkem byl ovšem mezititulek v přepisu rozhovoru „Jméno poslance AfD Bystroně z naší strany nikdy nezaznělo“, z něhož se v německém online prostředí a na sociálních sítích stalo „Bystroň je nevinný“. Tuto verzi šířil přirozeně i sám Petr Bystroň.
„Co se týká mého výroku, tak je to klasická manipulace. Vypadlo jim slovo ‚veřejně‘ (ve větě „Jméno poslance AfD Bystroně z naší strany nikdy nezaznělo“, pozn. red.). Oficiální místa včetně BIS nikdy veřejně nekomentovala konkrétní jména, což neznamená, že nejsou součástí informací pro zákonné adresáty a další orgány,“ upřesňuje mluvčí BIS Šticha.
Tvrzení o nevině Petra Bystroně měl podpořit také „dokument“, jehož autorem je bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a současný místopředseda hnutí Trikolóra Petr Štěpánek. Právě s Trikolórou mimochodem Bystroň dlouhodobě udržoval úzké vazby, stejně jako s hnutím SPD Tomia Okamury.
„Hvězdný český novinář“
Štěpánek se také loni na podzim pochlubil na sociálních sítích setkáním s Petrem Bystroněm a jak tehdy řekl na dotaz HlídacíPes.org, „něco spolu natáčeli“.
Štěpánek ve zhruba dvacetiminutovém videu, které loni v prosinci publikoval server Parlamentní listy, celou kauzu prezentuje jako útok na stranu Alternativa pro Německo prostřednictvím evropských tajných služeb.
Představitele Voice of Europe Arťoma Marčevského vykresluje jako obyčejného muže s ojetým autem z pronajatého domu na okraji Prahy, jehož manželka si neužívala milionářský luxus, ale musela si „přivydělávat asi tisíc eur měsíčně“.
Ze Štěpánkovy videonahrávky mimochodem vyplývá, že firma, kde údajně pracovala Marčevského manželka, sídlí na stejné adrese jako vydavatelství Český Domov Media House vlastněné dříve vlivnou tváří pražské SPD Janem Čížkem.
Video se po pár týdnech dočkalo i své kratší německé verze. Rozšířil ji web Deutschland Kurier blízký AfD a Petra Štěpánka označil za „hvězdného českého novináře“. Opět s podtitulkem „Bystroň je nevinný“.
Ačkoli aktéři kauzy kolem webu Voice of Europe (i zmíněný politik Štěpánek ve svém videu) argumentují malou známostí a nízkou návštěvností této platformy, je pozoruhodné, s jakou pečlivostí se v některých případech zametaly jakékoli stopy, které by dokazovaly propojení s tímto webem.
Když z webu mizí fotky
Například loni v březnu, krátce před zveřejněním celé kauzy, byl Voice of Europe partnerem Česko-slovenského diplomatického večera v Bratislavě. Na společensko-politickou akci, kterou pořádal časopis Business Soirée, dorazili z Česka třeba exministr zahraničí Cyril Svoboda, poslankyně a poslanci Monika Oborná, Miloslav Janulík, Jaroslav Foldyna nebo exministr kultury Antonín Staněk.
Mezi hosty byla i předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová a zmiňovaný politik AfD Petr Bystroň.
Po zveřejnění kauzy Voice of Europe však zmínka o partnerství s Voice of Europe z webu Business Soirée zmizela – a stejně tak fotky, které toto partnerství prokazovaly. Banner Voice of Europe byl odříznutý z fotografie s poslancem Foldynou a šéfem poradců slovenského premiéra Fica Erikem Kaliňákem. Fotka šéfky Trikolóry Majerové, která před bannerem stála, zmizela z webu úplně.
Magazín Business Soirée smazal z webu zmínku o tom, že Ruskem placený web Voice of Europe byl partnerem jeho březnové akce s účasti řady CZ a SK politiků, jak upozornil @hlidacipes_org. Ořízl také fotku J.Foldyny a E.Kaliňáka, na níž byl vidět reklamní banner VoE vedle pódia. pic.twitter.com/dwWJwMZdGU
— vojtěch berger (@vojber) April 7, 2024
Organizátor akce Peter Závodský si tehdy nedokázal vybavit žádné jméno redaktora nebo redaktorů Voice of Europe. Stejně tak hnutí Trikolóra, na jehož stranickém sjezdu loni v lednu zástupci Voice of Europe také byli.
„Protože se jednalo o legálně, zákonně fungující médium registrované v ČR, tak jsme v tom neviděli žádný problém (…) Podobnou mediální spolupráci nám denně z našich akcí nabízejí i jiná média,“ řekl před rokem na dotaz HlídacíPes.org Závodský a vyloučil jakoukoli další spolupráci s Voice of Europe.
Další dějství již brzy?
To ostatně ani nebylo potřeba. Stejnojmenná firma i Arťom Marčevskij s Viktorem Medvedčukem skončili vedle českého sankčního seznamu také na tom evropském.
Politici AfD Petr Bystroň a Maximilian Krah byli vzápětí navzdory skandálům s ruským a čínským vlivem zvoleni do Evropského parlamentu. Krah se posléze rozhodl kandidovat v únorových volbách do německého parlamentu, a uspěl.
Bystroň coby europoslanec nadále pěstuje politické kontakty napříč Evropou i směrem k ultrakonzervativním americkým republikánům. V USA se například nedávno zúčastnil výroční konference ultrakonzervativců CPAC.
Jejich kauzy však navzdory veřejně šířeným „důkazům o nevině“ na své rozuzlení teprve čekají. V případě Petra Bystroně by příslušný výbor europarlamentu mohl již brzy rozhodovat o tom, jestli v případu Voice of Europe doporučí zbavit europoslance imunity.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)