Ruská ERB banka v Česku krachuje. Z pojištění vkladů získají klienti zpět zhruba 3,6 miliardy korun
Dlouhodobé problémy ruské banky ERB se v Česku završují. Česká národní banka oznámila, že banka není schopna dostát svým závazkům. Vklady klientům vyplatí Garanční systém finančního trhu.
Vklady občanů i firem u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v České republice jsou ze zákona pojištěny u Garančního systému finančního trhu do výše maximálně 100 tisíc eur (cca 2,7 milionu Kč) na jednoho klienta.
Náhrady se poskytují do 100 procent této výše, není nutná žádná spoluúčast. Celkem by mělo jít o výplatu zhruba 3,6 miliard korun.
„Do pravomocného ukončení správního řízení s ERB bank není Česká národní banka oprávněna sdělovat jakékoli další informace,“ konstatuje mluvčí ČNB Marek Zeman.
Vyčkejte na spojení
Už letos na jaře ČNB omezila bance možnost nakládat s penězi – poskytování úvěrů i přijímání vkladů. Před několika dny ERB přestala umožňovat svým klientům výběry peněz, prý z technických důvodů.
Informační linka banky je sice v provozu, po přesměrování na operátora však opakovaně telefon nikdo nezvedá. Stejně končí i pokusy dovolat se na pražskou centrálu banky.
ERB banka, původně Evropsko-ruská banka patří se svým základním kapitálem ve výši 697 milionů korun mezi největší stoprocentně ruské podniky v Česku. Soustředila se dosud převážně na ruskojazyčnou klientelu, pomáhala financovat export do Ruska a své pobočky má v Praze a Karlových Varech.
Pro své majitele byla cenná zejména pro fakt, že právě česká dcera přinesla mateřské První česko-ruské bance do vínku bankovní licenci pro celou Evropskou unii.
A byla to právě mateřská firma „Erbanky“, jak se sama zjednodušeně nazývá, kdo na sebe přitáhl před časem světovou pozornost: poskytla půjčku devět milionů eur francouzské nacionalistické Národní frontě Marine Le Penové.
Kdo vyplatí vklady
Majoritním vlastníkem banky je ruský občan Roman Popov. Počátky banky sahají do časů porevolučního budování českého kapitalismu, či spíše bankovního socialismu: První česko-ruskou banku v roce 1996 založila česká IPB spolu s ruskou bankou Vozrožděnie.
Po krachu IPB skončila i česko-ruská banka v Konsolidační agentuře. Od níž ji koupila ruská strojírenská skupina Strojtransgas, vlastnicky propojena se státním ropným gigantem Gazprom.
ERB bank měla podle údajů Garančního systému finančního trhu ke konci loňského roku zhruba šest tisíc klientů, vedla deset tisíc účtů s vklady za 5,1 miliardy korun.
Nyní mají být klienti vypláceni buď prostřednictvím poboček České spořitelny nebo GE Money Bank, s nimiž má Garanční systém finančního trhu uzavřenu Rámcovou smlouvu na zajištění výplaty náhrad vkladů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Proč to má zas platit český daňový poplatník? Když Rusové půjčují Marie LePen, neměl by to platit Kreml? Nebo aspoň Klaus a Zeman co nás tlačí do těch výhodných kšeftů?
Máte sice pravdu, ale pokud by v Čechách ERB skončila a odešla, tak bych i ty peníze daňových poplatníků oželel, pokud by si ERB sebou vzala i všechny agenty FSB. Ale opravdu všechny.
Ale to je omyl že to bude platit český daňový poplatník. Tohle stát platit nebude. Tohle se zaplatí z povinného pojištění bank. Prakticky to znamená že ty poctivé banky jsou povinné platit nemalé pojištění vkladů, aby se pak z těch jejich peněz mohlo zaplatit za ty banky které peníze svých klientů rozkradou. 🙂
Dějiny se opakuji. Krach IPB o němž dlužníci věděli že přijde ( já asi týden předem, žádné velké tajemství pro lidi pohybující se v byznysu ). S. BABIŠ stačil vypůjčit 1/2 miliardy, Mrázek 300 mil. Chudáci, neměli již možnost půjčky vrátit. Jistě je nyní s. Babiš rád, že jsme se obětovali a i za něho dluh splatili. Tudíž důvod, proč chce lepší Česko.
Když on autor zapomněl dodat, že v současné době u nás končí i jiná banka totiž Zuno, V tomhle případě (doufejme) nekrachne ale převede svým klientům účty do své mateřské Raiffeisen Bank. Kdyby jim měla vyplácet peníze na dřevo, skončila by patrně stejně jako ERB.
Musíme si zkrátka uvědomit, že banky jsou v podstatě stejný byznys jako ostatní byznys, navíc jedoucí na vysokém morálním hazardu a se vklady svých klientům klidně spekuluje na všem možnén. V podstatě žádná banka by nevydržela požadavek většiny svých klientů na výběr vkladů. Jak se dostane ta banka do potíží, tak se zavře – a lidem se vyplatí jen z povinného pojištění bank. Jak se ř´íká, to je jako houska na krámě, a nemá to nic společného s tím jestli je z Moskvy nebo z Jokohamy nebo z Brusele..