ŘSD má v rozhlase vlastní rubriku, zadarmo a bez smlouvy. „Je to důležitý servis,“ tvrdí ČRo
Už několik týdnů vysílá Český rozhlas pravidelný „informační servis“ Ředitelství silnic a dálnic. Jde o předtočené vstupy mluvčího ŘSD, v prestižním ranním čase a na všech regionálních stanicích. Státní firma tento prostor ve vysílání, kde do značné míry propaguje i svou vlastní činnost, dostává zadarmo a bez uzavřené smlouvy. Loni si přitom ŘSD podobné vstupy v ČRo objednalo za stovky tisíc korun. Obě instituce na dotazy HlídacíPes.org reagovaly totožnými slovy.
Běžný posluchač regionálního vysílání Českého rozhlasu si zřejmě ani neuvědomí, že neposlouchá Zelenou vlnu, tedy klasické dopravní zpravodajství ČRo. Mezi dvěma písničkami moderátor sdělí, že „se teď podíváme na to, co nejdůležitějšího se chystá na silnicích v kraji“ a ohlásí mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla.
Ten v následující zhruba minutě přiblíží některé stavby a rekonstrukce, které ŘSD v příslušném regionu pro nejbližší dobu chystá. Scénář se opakuje každý týden, obsah je pro každý kraj přizpůsobený zvlášť.
Stavíme, opravujeme, slibujeme
Kromě informací o chystaných opravách, stavbách a případných komplikacích, které výhledově – nikoli nutně v den vysílání, ale třeba až za několik týdnů – mohou způsobit komplikaci pro řidiče, je ze vstupů také zjevné, že se Ředitelství silnic a dálnic prezentuje v co možná nejlepším světle. Tedy jako firma, která nezahálí.
Vstupy mluvčího tak obsahují formulace jako: „Ani v zimních měsících nepolevuje pracovní ruch“, „opravíme konstrukci vozovky“, „hodně velkou změnu dokážeme slíbit všem Brňákům v oblasti hlukové zátěže“, „u Tábora pak velmi dobře jde kupředu stavba přeložky“ a podobné.
ŘSD i Český rozhlas poslaly v odpovědi na dotazy HlídacíPes.org reakci, v nichž se některé pasáže shodují slovo od slova. Mimo jiné: „Smyslem rubriky je informovat posluchače o zásadních dopravních výlukách, stavbách a rekonstrukcích v jejich kraji,“ odpověděl Český rozhlas na žádost o informace podle zákona 106. Běžnou komunikaci s redakcí v rámci novinářských dotazů veřejnoprávní médium dlouhodobě odmítá.
Podle ČRo je takový regionální dopravní servis „důležitou součástí vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu“. O tom, co se děje na silnicích, a kde si právě teď mají dát řidiči pozor, ale regionální stanice rozhlasu (stejně jako ty celostátní zpravodajsko-publicistické) informují po každých zprávách v Zelené vlně. Proč tedy navíc speciální a pravidelné „okénko“ pro ŘSD?
„Obsahem této dopravně-servisní rubriky jsou informace o připravovaných, resp. zahajovaných stavbách nebo rekonstrukcích významných silnic a dálnic spravovaných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a s nimi související informace o dopravních výlukách a omezeních,“ shrnuje rozhlas v odpovědi podle infozákona. ŘSD mimochodem i zde použilo ve své odpovědi zcela stejnou formulaci jako ČRo.
Loni za statisíce, letos zadarmo
Klip mluvčího ŘSD není ve vysílání oddělen ani zvukovým předělem, ani upozorněním moderátora, že jde o externě dodávaný obsah, jehož autorem je mluvčí státní firmy. Podle rozhlasu je to ale v pořádku:
„‚Informační vstupy ŘSD‘ ve vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu jsou redakčními příspěvky, jedná se o redakční obsah, nikoli placenou spolupráci. Nejedná se o reklamu ani sponzorský vzkaz, proto tak nejsou ‚informační vstupy ŘSD‘ označeny,“ zdůvodňuje ČRo, znovu v doslovném souladu s odpovědí ŘSD.
Podle stejné logiky by tak v éteru veřejnoprávního rozhlasu mohly dostat pravidelný prostor pro „servisní informace“ i další státní firmy, například České dráhy s přehledem plánovaných výluk nebo Lesy ČR s avízy o polomech či nebezpečí lesních požárů.
Ředitelství silnic a dálnic s rozhlasem nemá uzavřenou žádnou smlouvu o zmiňované spolupráci. Na dotaz, jestli za vysílání vstupů existuje jiné než finanční protiplnění, odpovídá mluvčí ŘSD Jan Rýdl poněkud svérázně. Rozhlas je podle něj jen „distributorem dat“, která firma „generuje“:
„Nelze to takto hodnotit či označit, každá ze zmíněných organizací důsledně provádí svou vlastní činnost. ŘSD ČR jako správce svěřených komunikací generuje aktuální data o činnosti a plánech, rozhlasová stanice s celoplošným regionalizovaným zásahem informace distribuuje,“ vysvětluje Rýdl.
Jindy přitom Ředitelství silnic a dálnic za prostor v rozhlase muselo platit, jak dokládá jeho loni uzavřená smlouva s ČRo. Ta naznačuje i to, že mediální prostor poskytovaný aktuálně ČRo pro informační vstupy ŘSD ve veřejnoprávním vysílání zdarma má vysokou hodnotu.
Zadání v loňské smlouvě bylo podobné jako jsou současné vstupy: „Informování veřejnosti na osmi regionálních stanicích Českého rozhlasu, pravidelný, systematický, regionální servis o činnosti ŘSD ČR na stavbách, opravách, údržbě a provozu, a to v regionech i celostátně.“ Cena za vysílání vstupů od srpna do listopadu – bezmála 400 tisíc korun bez DPH.
„Za rok 2021 ŘSD uhradilo Českému rozhlasu 399 465,- Kč bez DPH,“ vyčísluje ŘSD v odpovědi na žádost HlídacíPes.org o informace podle infozákona.
„Žádná jiná smlouva s obdobným plněním jako Smlouva o poskytování služeb ze dne 10.8.2021 (uveřejněna v registru smluv 24. 8. 2021), kterou zmiňujete, mezi Českým rozhlasem a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR uzavřena není,“ potvrzuje rozhlas, že pod tuto loňskou komerční spolupráci současné vstupy ŘSD nespadají.
ŘSD: „Máme pozitivní zpětnou vazbu“
Dálniční společnost se ve svém marketingu přirozeně neomezuje jen na veřejnoprávní média. Loni ŘSD uzavřelo také například smlouvu se společností Our Media na mediální kampaň na serveru Parlamentní listy v hodnotě zhruba 191 tisíc korun.
HlídacíPes.org na ni tehdy upozornil poté, co server nejprve placené texty ŘSD neoznačil jako reklamu. Kampaň spočívala v uveřejnění tiskových zpráv formou článku ve zpravodajství a uveřejnění rozhovorů zástupců ŘSD.
Obsah placené kampaně na Parlamentních listech byl nicméně v lecčems podobný tomu, co dnes ŘSD vysílá na vlnách ČRo zadarmo, texty obsahovaly různé informace o průběhu výstavby obchvatů, rekonstrukcí mostů a dalších silničních a dálničních staveb.
Český rozhlas však nyní stejné informace považuje za veřejnou službu, kterou šíří v rámci svého zpravodajství zdarma. Samotné ŘSD je s prostorem ve vysílání ČRo spokojené: „Na informace šířené touto cestou máme pozitivní zpětnou vazbu a považujeme to za správný postup při aktivní komunikaci práce ŘSD ČR,“ konstatuje mluvčí Jan Rýdl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)